Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.03.2007, 08:52:05
laurabv_21 laurabv_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de niceboyrom
homosexualii se flutura, teoctist canta si baba se piaptana...
dumnezeu la facerea lumii.. ia dat dat lui adam femeie pe eva nu? Cum sa acceptam relatiile de acelasi sex...asta inseamna ca se trece peste fapta si cuvantul lui dumnezeu...noi am fost dati asa pe pamnat pt procreere...barbat -femeie...este chiar strigator la cer.. sa acceptam acest lucru...amintiti-va ca anul trecut.. biserica ortodoxa a strans semnaturi pt interzicerea homosexualitATI.Nu putem face ce vrem noi pe acest pamant...dumnezeu nu ni-a spus intoarce-ti spatele celor care au necazuri...ci.. ajutati... acesti oamnenii...Daca noi inchidem ochii cand vedem asa ceva... inseamna ca nu ascultam poruncile lui dumnezeu...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.03.2007, 09:16:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flasher
Am intrat pe acest forum cu totul intamplator si trebuie sa recunosc ca sunt foarte surprins. In primul rand cand te inscrii si citesti regulile forumului iti dai seama ca sunt foarte vagi si restrictive in acelasi timp.

Parerea mea: Poti sa te inscrii cu orice id, nume, parola, etc. Oricine are dreptul la anonimat, intimitate.

Am intrat in aceasta sectiune dedicata discutiilor despre homosexualitate. Stiu ca Biserica nu este de acord si nici Scriptura dar rasfoind mi-am dat seama ca parca am intrat in site-ul Noua Dreapta. Asa ca TERMINATI!!!!

Si un mesaj pentru Administratorii si moderatorii forumului: Va rog sa va uitati cu atentie si sa nu lasati sa se dezvolte asemenea discriminari, orientari antiumane, dictatoriale si lipsite de sentimente crestine.

Eu nu sunt homosexual dar ce vad scris aici este total deplasat si nu ne onoreaza absolut deloc. Daca vreti sa discutam despre asta....!!!
Exagerezi totalmente. A pune degetul pe rana nu mi se pare ca suna nici a dictatura si nici nu denota o lipsa de toleranta din partea cuiva. Se ne fereasca de minia Lui DUMNEZEU , pentru astfel de fapte, pacate strigatoare la cer ! A depista pacatul si a-l indrepta ulterior este un lucru de toata lauda. A persista in pacat cu buna stiinta , trebuie condamnat din toate punctele de vedere. A fi crestin nu inseamna a accepta si incuraja pacatul prin asa zisa toleranta rau inteleasa de unii. Am acceptat fumatul si acum a devenit un flagel. Am acceptat unele droguri si ne-am trezit cu un alt flagel. Am acceptat parerile si injosirile la adresa noastra, venite din departari si acum ne trezim cu calcarea in picioare a crestinismului , cu nu stiu ce descoperiri sau cu beletristica anticrestina. Pot continua pina miine cu exemple si toate cele de mai sus s-au produs printr-o toleranta rau gindita si inteleasa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.03.2007, 12:36:34
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

asa este!
a avut cineva curajul sa inventeze sau sa descopere ceva ce nu scria in biblie?? sa-l ardem pe rug !!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.05.2007, 21:01:27
Democritis Democritis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Mesaje: 15
Implicit

Sunt deacord cu flasher, citind unele mesaje pe acest topic parca ma aflu pe nu stiu ce pagina a extremei drepte, si multe din mesaje sunt la fel ca indemnurile la violenta pe care le-am auzit eu in perioada cand m-am ratacit la unele adunari ale miscari legionare.

Domni mei, nu e vorba ca se condamna homosexualitate, e vorba de tonul agresiv, iar daca cititi unele mesaje, veti vedea ca uni se lauda ca le-a dat in cap unor homosexuali, iar alti aproba asa ceva. Si ma mira ca asemenea mesaje nu au fost cenzurate. Violenta, si mai ales violenta care are ca scuza credinta nu are ce cauta pe un forum ortodox. Dumnezeu a lasat ca Fiul Sau sa fie ucis pentru pacatele oamenilor, si atunci credeti ca are pretentia sa violentati alti oameni in numele Sau? Absurd, insa se pare ca la uni le lipseste ratiunea in credinta. Sa citesca Filocalia 1, primul capitol, poate lise mai desteapta mintea.

Nici eu nu pot tolera homosexualitatea, ce sa mai voebesc de acceptanta. INSA pe OMUL homosexual trebuie sal accept si tolerez asa cum e el. NU degeaba sta scris in Biblie sa arunce primul cu piatra cel care e fara de pacat. Cati suntem fara de pacat?
Gasesc ca homosexuali au cazut total prada patimililor lor, si ca au nevoie de ajutor. A nu lise acorda o sansa si ajutor este crestin? A lise lua de exemplu viata fara a mai avea sansa sa isi salveze sufletul, e crestin?
Cum ramane pilda cu oia ratacita? etc...
Sunt un mare pacatos la randul meu, insa ma ingrozeste sa citesc ce scriu unii, felul lor agresiv si violent, ma face sa ma intreb acestia sa fie uni ortodocsi? Asa putin mai traiesc unii ortodoxia?
NU ajunge ca si asa EU aduce o gramada de legi care favorizeza pacatele, mai trebuie sa ne intoarcem la mentalitatea arderi pe rug etc.. ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.06.2007, 09:04:28
neofit neofit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Cateodata Adevarul trebuie spus raspicat si tare pentru cei care au "urechile infundate"???Doamne ajuta!
Ucigașa Cetate

Lacrimi de ispită ard inima îmbibată de necredință.
Ateul neagă propria ființă…
Comunismul glorifică sângele iadului tiranii despotice…
Eu,bietul tânar…glorific pătimaș ateismul comunist.
Nebunia nu e la psihiatrie,
Nebunia devine dragostea eului de buna voie.
Nu condamnați ateismul propriului suflet !
Nu blestemați sodomia inimii proprii !
Nu ucideți „Ostrovul” pocăinței !
Lacrima pocăinței nu e tristeția depresivă ;
Bucuria ,infailibilul antidot al ucigașei cetați.


Roșiile…

Nu aruncați cu roșii în sufletele stăpânite de iadul patimilor satanice.
Iadul e inima lipsita de dragoste.
Lacrima de piatra a sodomitilor,
Pocaința deznadajduită a desfranaților,
Ateismul rece al alcoolicilor,
Va curge izvor de miere.
Fariseul nu crede in pocăința fratelui rănit.
Fățarnicii ilogiază moralitate imaculată,nu și dragostea duhovnicească.
Iubim doar binele varuit cu trandafiri putrezi.
Creștinismul devine banca de acuzați a celor cazuți din lege.
Sufletul meu nebun devine nebun cu cei nebuni.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.07.2007, 21:14:05
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
asa este!
a avut cineva curajul sa inventeze sau sa descopere ceva ce nu scria in biblie?? sa-l ardem pe rug !!
SICANE SINT DE LA CEL RAU DESTULE! MAI VREI? SATAN inventeaza mereu ca n-are altceva de facut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre buna purtare (si pe forum) Lavrentiu Sfinti Parinti (Patrologie) 4 16.12.2014 07:42:20
buna livipop Generalitati 16 04.06.2010 01:10:06
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
buna elisiana Generalitati 0 26.01.2008 15:13:37