Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 31.01.2011, 08:36:49
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pe youtube de exemplu se pot vedea imagini cu aproape toate moastele catolice. Trecand peste faptul ca probabil majoritatea au masti de ceara, totusi nicuna nu arata ca acele sfinte moaste ale Sfantului Stefan sau a tuturor sfintelor moaste.
Pe you tube se afla moaste si din primul mileniu, verificati mai bine. Inainte de a presupune ca au masti de ceara, va rog sa verificati.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din fericire nu putem spune asta, pentruc a sfintele moaste ale ortodocsilor sunt exact ca cele din primul mileniu, iar daca cititi o minune nu stiti daca e din secolul patru sau secolul douazeci. Nu intalniti nici bilocatii, nici raniri sau stigmate, nici stari de transa.
Va sugerez sa cititi macar viata unui sfint, oricare, si sa nu vorbiti numai din auzite.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu imi doresc sa ajung acolo unde sunt Sfintul Nicolae, Sfanta Ecaterina, Sfantul Dimitire, Sfantul Gheorghe, Sfanta Maria Egipteanca, dar si Sfanta Paraschieva sau Sfantul Nectarie. Oare de ce catolicii nu prea cunosc sfintii din primul mileniu, ci doar cei de dupa Schisma? Din moment ce am spus ca ma indoiesc ca acei sfinti catolici au ajuns in Rai, va dati seama ca nu doresc sa ajung in alta parte. Si eu va doresc, atat cat mai este timp sa alegeti, sa nu ajungeti in alta parte decat in rai. Dar asta depinde de alegerea dvs.
Va doresc succes. Si o viata inchinata Lui Dumnezeu. Iarasi faceti afirmatii gratuite:"oare de ce catolicii nu cunosc sfintii dinainte de marea schisma?". Dumneavoastra ii cunoasteti? Noi ii avem in calendar, atit pe cei nascuti in Orient cit si pe cei din Occident. Vreti cumva sa ma apuc sa-i enumar si sa va dau si datele din calendar cind sint sarbatoriti? Daca da, pot sa va dau aceste date.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 31.01.2011, 11:24:57
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Woow...Sf. Anton de Padova, Sf. Francisc din Asisi, Sf. Marta , Sf. Rita, Sf. Tereza de Avila...nu sunt sfinti? Doamne fereste....Asta e blasfemie...Adica ce se vrea demonstrat ca pana la urma numai ortodocsii ar fi crestini? Unde sta scris asta in Biblie? Apartin ortodoxiei, dar ma feresc sa judec sau contest sfintii si minunile lor , chiar daca sunt catolici...A contesta ceva evident , denota fanatism religios si un om intelept se fereste de asta...Domnul Dumnezeu sa ne ierte pe toti !
Reply With Quote
  #153  
Vechi 31.01.2011, 11:37:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Woow...Sf. Anton de Padova, Sf. Francisc din Asisi, Sf. Marta , Sf. Rita, Sf. Tereza de Avila...nu sunt sfinti? Doamne fereste....Asta e blasfemie...Adica ce se vrea demonstrat ca pana la urma numai ortodocsii ar fi crestini? Unde sta scris asta in Biblie? Apartin ortodoxiei, dar ma feresc sa judec sau contest sfintii si minunile lor , chiar daca sunt catolici...A contesta ceva evident , denota fanatism religios si un om intelept se fereste de asta...Domnul Dumnezeu sa ne ierte pe toti !
Tu probabil ii consideri sfinti si pe unii maestrii Reiki
Reply With Quote
  #154  
Vechi 31.01.2011, 11:46:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pe you tube se afla moaste si din primul mileniu, verificati mai bine. Inainte de a presupune ca au masti de ceara, va rog sa verificati.
Faptul ca poarta masti din ceara e un lucru pozitiv, pentru ca daca ar arata chiar asa inseamna ca e cert ca nu sunt moaste. Cititi la Padre Pio, chiar catolicii spun ca "Oficialii care au examinat corpul au declarat ca se afla ''in stare buna'', cu exceptia capului, o mare parte din acesta fiind redus la os. O echipa formata din oameni de stiinta din domeniul medical si biochimisti au lucrat de la exhumare pentru a aduce corpul la o stare prezentabila. Fata a fost acoperita cu o masca de ceara, comandata companiei care furnizeaza produsele de ceara Muzeului Madame Tussauds." http://stiri.rol.ro/cine-a-fost-padre-pio-123102.html
Reply With Quote
  #155  
Vechi 31.01.2011, 11:50:53
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Faptul ca poarta masti din ceara e un lucru pozitiv, pentru ca daca ar arata chiar asa inseamna ca e cert ca nu sunt moaste. Cititi la Padre Pio, chiar catolicii spun ca "Oficialii care au examinat corpul au declarat ca se afla ''in stare buna'', cu exceptia capului, o mare parte din acesta fiind redus la os. O echipa formata din oameni de stiinta din domeniul medical si biochimisti au lucrat de la exhumare pentru a aduce corpul la o stare prezentabila. Fata a fost acoperita cu o masca de ceara, comandata companiei care furnizeaza produsele de ceara Muzeului Madame Tussauds." http://stiri.rol.ro/cine-a-fost-padre-pio-123102.html
Dar poze cu sfinti catolici parca au fost pe aici pe undeva si s-a si vorbit de mastile de ceara. Nu cred ca este un subiect necunoscut.
Oricum suflam impotriva vantului, nu avem sanse minime sa ajungem la un consens.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 31.01.2011, 12:00:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Este foarte clar pentru mine care este mecanismul în baza căruia alegați acest lucru.
L-am mai întâlnit și la alții, nu sunteți primul.

De pildă, Martorii lui Iehova explică foarte doct că în basoreliefuri sumeriene se văd indivizi purtând cruci la gât - ergo, crucea este un simbol religios precreștin, deci e mare păcat să purtăm cruce la gât (sau pe biserică).

Sau, chiar aici pe forum, un adventist explica de curând că în Scriptură nu se pomenește nici unde despre lumânări ca obiect de cult. De vreme ce Biserica primară nu folosea lumânări, e clar, lumânările sunt de la dracul.

Logica dumneavoastră funcționează la fel - dacă în Pateric nu se vorbește despre stigmate, gata, s-a închis robinetul minunilor, Dumnezeu nu mai are dreptul să vorbească aleșilor Săi într-un nou mod; orice nu e ca în Pateric e de la dracu.
Desi v-am spus, dvs. continuati cu aceleasi supozitii care nu au vreo logica sau legatura cu subiectul. O sa presupun ca nu cunoasteti foarte multe din crestinism si nu puteti face o comparatie, puteti doar face speculatii.
Nu am scris doar de Pateric, niciun sfant crestin nu a a avut stigmate. Daca gasiti dvs. un sfant cu stigmate sau care facea minunea cu bilocatia sa-mi spuneti. In schimb gasim bilocatia la spiritism si hindusi, iar stigmate si rani provocate de vrajmasul tot pe acolo. De exemplu era un documentar despre stigmate si se prezentau si cazuri care nu aveau legatura cu crestinismul sau catolicismul. Unei persoane din Anglia ii aparusera stigmatele desi nici macar nu era credincioasa.
Poate o sa intelegeti: exista minuni de la Dumnezeu si exista un fel de minuni de la ingerii cazuti. Cele din urma nu se compara de cele mai multe ori cu cele crestine. Chiar catolicii au studii despre aceste inselari de la vrajmasul, capatate de obicei la sedintele de exorcizare. Poate ar fi ami bine sa le cititi pe acelea inainte de a acuza fara o baza informationala.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 31.01.2011, 15:01:52
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu am scris doar de Pateric, niciun sfant crestin nu a a avut stigmate. Daca gasiti dvs. un sfant cu stigmate sau care facea minunea cu bilocatia sa-mi spuneti.
Pentru ambele raspunsul este: sfintul apostol Pavel

Last edited by nutucutu; 31.01.2011 at 15:16:56.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 31.01.2011, 20:00:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pentru ambele raspunsul este: sfintul apostol Pavel
Sfantul Apostol Pavel nu avea bilocatia pentru ca nu era Dumnezeu.
Rana de la mana era o rana, nu un stigmat. S-a rugat la Dumnezeu sa il vindece dar Domnul a spus ca nu-l vindeca pentru a fi smerit. Majoritatea oamenilor se ranesc.
Deci nicio legatura.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 31.01.2011, 21:09:06
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul Apostol Pavel nu avea bilocatia pentru ca nu era Dumnezeu.
Rana de la mana era o rana, nu un stigmat. S-a rugat la Dumnezeu sa il vindece dar Domnul a spus ca nu-l vindeca pentru a fi smerit. Majoritatea oamenilor se ranesc.
Deci nicio legatura.
"De acum inainte, nimeni sa nu-mi mai faca suparare, caci eu port in trupul meu, semnele Domnului Iisus" (Gal. 6,17)
Sfintul Pavel nu precizeaza rana, ci precizeaza foarte clar "semnele domnului Isus." Vad ca dumneavoastra sinteti si explicit: e vorba de rana de la mina???? Unde scrie asta?

Referitor la bilocatie: sfintul Pavel a fost rapit in al trei-lea cer, in duh sau trup; deci si aici confirma ca exista posibilitatea ca duhul sa se desparta de trup, chiar in viata fiind.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 31.01.2011, 22:15:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Parerea mea: in loc sa facem concurs de mirosit moaste poate ar fi mai
bine sa ne straduim sa facem macar a suta parte din nevointele sfintiilor
si sa ne comportam demni de numele lor.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Amin.

O povestioară despre Sfântul Ignațiu de Loyola spune că au venit la el să-i povestească despre un anumit om, care putea să leviteze, și în timp ce levita tot corpul îi strălucea ca soarele. Ucenicii care au adus această veste l-au întrebat pe Ignațiu: "omul acela trebuie să fie un mare sfânt, nu-i așa ?

Ignațiu ar fi răspuns: "Sigur, se poate, se poate.... Dar spuneți-mi, cum se poartă omul acela cu soția lui ? Ce spun despre el copii lui ?"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05