Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 31.01.2011, 22:24:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
l-au întrebat pe Ignațiu: "omul acela trebuie să fie un mare sfânt, nu-i așa ?

Ignațiu ar fi răspuns: "Sigur, se poate, se poate.... Dar spuneți-mi, cum se poartă omul acela cu soția lui ? Ce spun despre el copii lui ?"
Pe de-o parte Ignatiu are dreptate sa raspunda asa, insa ce te faci daca sotia nu este o persoana de cea mai inalta tinuta iar copiii nu sunt departe de felul ei de a fi. Oare parerea ei mincinoasa ar mai prezenta vre-o valoare,...nu cred!
Reply With Quote
  #162  
Vechi 31.01.2011, 22:27:57
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pe de-o parte Ignatiu are dreptate sa raspunda asa, insa ce te faci daca sotia nu este o persoana de cea mai inalta tinuta iar copiii nu sunt departe de felul ei de a fi. Oare parerea ei mincinoasa ar mai prezenta vre-o valoare,...nu cred!
functioneaza prezumtia de nevinovatie
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #163  
Vechi 01.02.2011, 09:07:24
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
insa ce te faci daca sotia nu este o persoana de cea mai inalta tinuta iar copiii nu sunt departe de felul ei de a fi. Oare parerea ei mincinoasa ar mai prezenta vre-o valoare,...nu cred!
intrucat este sotia lui, pe care el si-a ales-o...
intelegem multe despre el!!!
__________________
catolica
Reply With Quote
  #164  
Vechi 01.02.2011, 09:37:09
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Catolicii simpli nu mai au sansa sa-l cunoasca cum trebuie pe Dumnezeu,atat timp cat nici macar sfintii lor,dupa schisma nu l-au mai perceput bine pe Dumnezeu.
Acesta e adevarul.
Ortodoxia este adevarata credinta,este firea omului dupa cum spunea Rafail Noica.
In Ortodoxie se reflecta si se odihneste Dumnezeu.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 01.02.2011, 12:09:52
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Catolicii simpli nu mai au sansa sa-l cunoasca cum trebuie pe Dumnezeu,atat timp cat nici macar sfintii lor,dupa schisma nu l-au mai perceput bine pe Dumnezeu.
Acesta e adevarul.
Ortodoxia este adevarata credinta,este firea omului dupa cum spunea Rafail Noica.
In Ortodoxie se reflecta si se odihneste Dumnezeu.

Chiar asa? Sa inteleg de aici ca Hristos s-a nascut si rastignit numai pentru noi ortodocsii?! Doamne, oare cum vom fi gasiti in ziua judecatii , daca Dumnezeu citeste tot scrisul si nescrisul din noi toti? sa ne ierte Dumnezeu in mila Lui nemasurata !
Reply With Quote
  #166  
Vechi 01.02.2011, 12:13:42
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink pt un catalin2

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu probabil ii consideri sfinti si pe unii maestrii Reiki

Iar tu...probabil ii consideri prosti pe toti pe care nu-i poti domina cu ideile tale...Punct !
Reply With Quote
  #167  
Vechi 01.02.2011, 12:42:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
"De acum inainte, nimeni sa nu-mi mai faca suparare, caci eu port in trupul meu, semnele Domnului Iisus" (Gal. 6,17)
Sfintul Pavel nu precizeaza rana, ci precizeaza foarte clar "semnele domnului Isus." Vad ca dumneavoastra sinteti si explicit: e vorba de rana de la mina???? Unde scrie asta?
Va multumesc pentru raspuns. Vad ca dvs. va referiti al alt pasaj, care e si o explicatie folosita des de catolici. Bineinteles ca nu are nicio legatura cu stigmatele catolice, asa cum se afirma chiar pe site-ul catolic.
In primul rand am observat ca si versiunea ortodoxa, si cea neoprotestanta, si cea catolica de pe profamilia scriu "in trup", dar unele explicatii de pe site-uri si am vazut si intr-o versiune engleza a Bibliei catolice, spun "pe trup". Ceea ce daca e adevarat, e o greseala intentionata pentru a justifica aceste "minuni".

Iata in primul rand ce scrie site-ul catolic, locul unde am gasit o Biblie catolica tradusa in romaneste: http://www.profamilia.ro/scriptura.a...text&capitol=6
La nota la acest pasaj scrie: "Lit.: stigmate. Termenul este cunoscut în epoca NT ca un semn imprimat cu fierul înroșit pe pielea vitelor sau a sclavilor, indicându-se astfel apartenența. Nu există suficiente dovezi că Paul ar fi avut stigmatele Domnului (urmele răstignirii pe cruce). Cei mai mulți exegeți înțeleg expresia în relație cu suferințele morale și fizice pe care Paul le-a îndurat în apostolat și care pot fi considerate "un semn" al apartenenței sale definitive la Cristos."

In capitolul respectiv e vorba de circumcizie si Sfantul Pavel spune ca nu mai e nevoie de circumcizie, pentru ca am fost insemnati cu jertfa Mantuitorului. Si in alte pasaje sunt aceste descrieri, de exemplu Coloseni, cap.1 "24.Acum mă bucur de suferințele mele pentru voi și împlinesc, în trupul meu, lipsurile necazurilor lui Hristos, pentru trupul Lui, adică Biserica."

Cum putem citi in alte locuri, http://www.descopera.org/fenomenul-stigmata/ Nu se cunoaste niciun caz inainte de secolul XIII, ele aparand dupa ce picturile au inceput sa prezinte pe Iisus crucificat. Primul caz cunoscut e al englezului Stephen Langton din Canterbury, Anglia, in anul 1222. Dupa doi ani apar stigmatele si la Francisc de Assisi. Din ce am vazut intr-un documentar, dupa ce s-a spus ca ranile de la crucificare erau altfel de cum se credea, stigmatele au aparut in acele noi locuri, nu in cele vechi!
Si mai interesant e ca aceste rani apar la budisti. Vracii din triburi isi fac aceste rani cu ajutorul spiritelor. De asemena in aparitii demonice ingerii cazuti pot face rani. Era un documentar cu o casa in care se afla un spirit. Mai multe persoane se aflau intr-o incapere si spiritul i-a cauzat dintr-o data niste rani pe spate unuia deontre ei, ca un fel de gheare.
Cred ca e clar de unde vin aceste stigmate. Insusi numele, "semn imprimat pe vite sau scalvi, indicandu-se apartenenta" e sugestiv.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 01.02.2011, 13:03:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Chiar asa? Sa inteleg de aici ca Hristos s-a nascut si rastignit numai pentru noi ortodocsii?! Doamne, oare cum vom fi gasiti in ziua judecatii , daca Dumnezeu citeste tot scrisul si nescrisul din noi toti? sa ne ierte Dumnezeu in mila Lui nemasurata !
Pe tine trebuie sa te mai ploua mult ,ca sa te inteleptesti....
Mai ai de umblat prin ploaie...
Reply With Quote
  #169  
Vechi 01.02.2011, 13:15:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Referitor la bilocatie: sfintul Pavel a fost rapit in al trei-lea cer, in duh sau trup; deci si aici confirma ca exista posibilitatea ca duhul sa se desparta de trup, chiar in viata fiind.
O sa continui cu bilocatia aici. Eu am mai discutat si pe forumul catolic.
In primul rand nu cred ca se stie ce este bilocatia si se confunda cu alte minuni crestine (translatia, invizibilitatea). Bilocatia inseamna ca un om e prezent cu trupul in mai multe locuri.
Translatia e o minune crestina prezenta la multi sfinti si calugari imbunatatiti. Intr-un timp scurt subiectul parcurge o distanta mare si se afla in alt loc decat cel initial. Dar nu se afla in ambele locuri. De exemplu Sfantul Ambrosie al Milanului, in viata lui e descrisa o astfel de minune.
Mai exista o minune, persoanele respective devin invizibile, adica nu pot fi vazute de ceilalti, dar ele sunt tot acolo.

In cazul pasajului respectiv "in trup" se refera la translatie, adica a fost rapit cu tot cu trup, iar "in duh" este expresia pentru cineva care are o revelatie, o viziune. Nu inseamna ca ii pleaca sufletul, asta e doar in ocultism, calatoriile astrale, ne poate da detalii mai multe "calator in ploaie".
Despre rapirea in trup avem pasaje in Sfanta Scriptura, de exemplu: Faptele apostolilor 8
39 Când au ieșit afară din apă, Duhul Domnului a răpit pe Filip, și famenul nu l-a mai văzut.

Ezechiel 11
1 Duhul m-a răpit, și m-a dus la poarta de răsărit a Casei Domnului, care caută spre răsărit. Și iată că la intrarea porții, erau douăzeci și cinci de oameni; și în mijlocul lor am văzut pe Iaazania, fiul lui Azur, și pe Pelatia, fiul lui Benaia, căpeteniile poporului.

Despre rapirea definitiva avem cazurile Sf. Ilie si a lui Enoh.

Despre rapirea in duh avem iar cazuri in Sfanta Scriptura:
Ezechiel 11
24 Pe mine însă m-a răpit Duhul și m-a dus iarăși, în vedenie, prin Duhul lui Dumnezeu, în Haldea, la prinșii de război. Și astfel vedenia, pe care o avusesem, a pierit de la mine.
Rapirea in duh este asadar o vedenie, o revelatie, fara ca subiectul sa plece undeva.

In schimb bilocatia apare doar la multi sfinti catolici si, asa cum putem citi pe net, in hinduism, budism, samanism, ocultism. Chiar azi am scris despre calatoriile astrale din ocultism. Pentru ca in crestinism, asa cum am argumentat, e imposibil sa apara pentru ca doar Dumnezeu are aceasta proprietate.

Reply With Quote
  #170  
Vechi 01.02.2011, 13:20:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Iar tu...probabil ii consideri prosti pe toti pe care nu-i poti domina cu ideile tale...Punct !
Sa-ti reamintesc barna pe care poate nu ai posibilitatea s-o vezi: Eu am scris doar despre subiectele respective de paranormal, cand tu te-ai facut foc si para ca sunt conceptii diferite de ale tale si ai inceput sa ataci si sa jignesti, desi eu nu ti-am zis tie nimic. Apoi ai trecut si la alte subiecte, dupa cum vad. Nu stiu de ce vrei sa te certi, e evident ca pe un forum ortodox nu pot avea toti conceptii oculte sau new-age. Incearca sa comentezi mesajele, nu userii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05