Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.05.2011, 15:18:28
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asadar, argumentatia nu are sens..
Multumesc pentru atentionare AlinB. Intr-adevar trebuia sa fim cumpatati in fiecare situatie.

Doamne ajuta. Har si pace.
  #62  
Vechi 04.05.2011, 15:18:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa in mod aficial nu accepta comuniunea liturgica cu romano-catolicii, mai exact nu poate fi vorba de impartasire din acelasi potir. Conform canoanelor daca un credicios romano-catolic (re)vine la ortodoxie el nu mai trebuie rebotezat (se cosidera valid Botezul in numele Sfintei Treimi) ci se administraza doar Taina Mirungerii.
Am scris vreo cateva zeci de mesaje pe tema iconomiei, aceea este iconomie, nu se recunosc Tainele. De exemplu stiu ca BO a Greciei ii boteaza pe toti catolicii. BO a Rusiei nu.
  #63  
Vechi 04.05.2011, 15:21:54
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De exemplu stiu ca BO a Greciei ii boteaza pe toti catolicii. BO a Rusiei nu.
In Grecia, doar cei din Sfantul Munte Athos ii reboteaza pe romano-catolici.
(Eu am spus intocmai ce se invata in facutatea orodoxa de teologie la drept canonic, in cazul unui romano-catolic care (re)vine la ortodoxie).

Last edited by Eugen7; 04.05.2011 at 15:24:20.
  #64  
Vechi 04.05.2011, 15:23:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Noessia,

trebuie sa spun ca sunt putin socat de modul in care descopar la o proaspat convertita la romano-catolicism cam aceeasi logica "duhovniceasca" prin care isi justifica alegerile cei convertiti la protestantism.

Cu alte cuvinte, ca alegerea ta sa para alba, folosesti ca reper un gen de falsa ortodoxie.

Oare cat timp ai fost "ortodoxa", fie oricat de formal, n-ai reusit sa faci diferenta intre ortodoxia sfintilor si ortodoxia celor ortodocsi doar prin botez si aderarea superficiala la ritual?

Eu cred ca esti suficient de inteligenta ca sa faci diferenta intre una si alta insa acum din pacate gandirii tale ii este comandat "de la centru" sa se muleze pe alegerile facute.
Macar esti constienta de aspectul asta?

Desi probabil imi fac iluzii, indraznesc sa sper ca tu n-ai fi fost in categoria de "ortodocsi" care o critici astfel de vehement.
Insa pe de alta parte nici nu reusesc sa te vad in categoria celor care au cautat si incercat sa practice ortodoxia sfintilor.

Asadar postura ta imi este destul de confuza, probabil o fata cuminte dar care cunoastea doar ortodoxia "de imitatie" atat de raspandita la romani.
Dusa de mica manuta la biserica, invatata sa sarute incoanele, sa stea cuminte la slujba, sa se imbrace dragut, ca doar merge la biserica, sa aprinda lumanari, cate ceva despre post si spovedanie, dar mai nimic despre de ce e ortodoxa si nu romano-catolica sau protestanta. care e de fapt scopul vietii crestine si prin ce mijloace il poate atinge.

Acum, daca tot s-a pus in discutie chestiunea ortodoxului model, eu nu prea il vad plecat prin tari ca Anglia, Olanda, Canada unde mintea copiilor e otravita din gradinita, homosexualitatea este pe cale, ca in bancul acela, sa devina obligatorie sau pedofilia e in curs de legalizare, sclavia sexuala este protejata de lege, credinta crestina poate fi atacata si batjocorita public dar pe de alta parte n-are voie sa "ofenseze" pe altii cu sistemul lui de valori care critica ateismul, homosexualitatea, desfranarea, etc.

Cu titlul temporar si cu un scop nobil (nu material!) poate da, dar cu multa straduinta si jertfa sa nu se rupa de Biserica, facand zeci poate sute de km pentru a ajunge macar o data pe luna la o Liturghie, incercand sa cunoasca si sa aprofundeze ortodoxia, suplimentand rugaciunea personala pentru a umple golul lasat de lipsa participarii saptamale (sau mai deasa) la slujbele Bisericii, aplicand ortodoxia la modul cel mai practic (ca exemplu personal) in viata de zi cu zi printre acei oameni, etc.

Last edited by AlinB; 04.05.2011 at 15:31:16.
  #65  
Vechi 04.05.2011, 15:35:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Alin, nu ma cunosti. Poti sa incetezi sa faci tot felul de supozitii despre cum am fost crescuta eu, cum ma imbrac si cam ce fel de ortodox am fost eu si cam in ce mediu ortodox m-am invartit?

In viata mea am fost o singura data intr-o casa de adunare protestanta. Si mi-a ajuns.

Motivul pentru care am adus vorba despre romanul ortodox obisnuit este fiindca vorbeai despre a face lucruri conventionale, si fiindca asa e mai usor. Eu am spus ca daca intr-adevar asta urmaream, sa imi fie mai usor sa impac si varza si capra, alta ar fi fost atitudinea mea. Ortodoxia pe care tu o numesti "de imitatie" este ortodoxia care este cea curenta, si in Romania si in strainatate. Sigur, nu toata lumea e la fel, multi sunt ortodocsi sinceri, dar....

Ortodoxia sfintilor? Adica TREBUIE sa fii in Romania ca sa practici ortodoxia sfintilor? Ah, Romania, Raiul Maicii Domnului...exceptand cele 20 de milioane de avorturi in 20 de ani....


Discutia asta o ia razna... :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #66  
Vechi 04.05.2011, 15:41:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Citatele din Sfantul Ioan Gura de Aur nu se pot gasi in cartea de pe scribd pentru ca e doar prima parte. Se gasesc pe newadvent, dar sunt traduse partial gresit, exagerat.

Asadar Sfantul Ioan ii considera la fel pe toti Apostolii. Sunt doar inventii ale BC pentru a justifica un neadevar.
La linkul pe care l-amdat se gaseste toata cartea, tradusa in romana. Trebuie doar sa aveti rabdare sa se incarce tot textul. De altfel ii invit si pe alti ortodocsi care poate au cartea acasa sa verifice, sau data viitoare cand o vor vedea la un pangar.

Ca dumneavoastra nu va convine ce invata Sfantul si Dumnezeiescul Ioan Gura de Aur, nu ma mira. Nici faptul ca dati mai multa greutate cuvintelor unui preot oarecare decat cuvintelor celor numit pe buna dreptate dascalul Bisericii.

Voi mai posta o data citatele:


"Intre apostoli, Petru era cel mai mare si cel mai insemnat, el era limba si capul colegiului apostolic, al cetei apostolilor; pentru aceasta l-a vazut Pavel mai intai pe el. In acelasi timp, Iisus Hristos, voia sa-l intareasca pe Petru, si sa-i arate ca pata lepadarii lui era deja stearsa: pentru aceasta ii incredinteaza lui grija conducerii fratilor sai..."

Din aceeasi omilie:

"Daca zice cineva: pentru ce dar sfantul Iacob a fost ridicat in scaunul din Ierusalim ? Eu voi raspunde ca daca n-a fost ridicat Petru pe acest scaun, aceasta a facut-o Iisus Hristos ca sa-l statorniceasca sa fie invatatorul lumii intregi"

Si iarasi:

"Caci chiar Petru nu indraznea atunci sa-L intrebe, si care-i facea semn altuia ca sa intrebe pentru el, care primeste atunci conducerea fratilor sai, si care nu numai nu-si incredinteaza interesele sale altuia, ci care chiar il intreaba pe Stapanul sau pentru altul."

(aici se refera la episodul de la Cina cea de Taina, cand Petru face altuia semn sa intrebe, prin contrast cu episodul comentat)

Si iarasi:

"Cum Domnul i-a prezis lucruri mari lui Petru, cum i-a incredintat lui conducerea intregii lumi, i-a prezis lui martiriul pe care trebuia sa-l sufere, i-a dat lui mai mari dovezi de iubire decat celorlalti ucenici ai sai..."



Pentru cine doreste, textul se afla aici: http://www.scribd.com/doc/3266893/sf...lia-de-la-ioan la pagina 496.

Last edited by Erethorn; 04.05.2011 at 16:10:23.
  #67  
Vechi 04.05.2011, 15:42:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Noesisaa,

Greșeala ta a fost că ai emigrat într-un spațiu eterodox în care ai pierdut contactul cu ortodoxia. Sînt sigur că și alții care au ajuns departe de țară s-au îndepărtat de credința strămoșească. Eu sînt conștient de pericolul care m-ar paște dacă m-aș muta departe de orice parohie ortodoxă, pentru că vorba veche spune că "tovărășiile rele strică obiceiurile bune".

După ce va trece o vreme, vei simți diferența dintre cele două confesiuni, asta dacă ai fost o credincioasă autentică înainte de a pleca afară. Părintele Rafail Noica a mărturisit că experiența protestantismului (în tinerețe cînd locuia în Anglia) l-a făcut să înțeleagă mai bine frumusețea ortodoxiei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #68  
Vechi 04.05.2011, 15:44:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Alin, nu ma cunosti. Poti sa incetezi sa faci tot felul de supozitii despre cum am fost crescuta eu, cum ma imbrac si cam ce fel de ortodox am fost eu si cam in ce mediu ortodox m-am invartit?
Eu cel putin nu te judec, iti spun doar adevarul. De altfel m-am si rugat, cum am spus. Spui ca de acum un an ai inceput sa ti pui problema, a incercat vreun user catolic sa te ajute sa vezi adevarul in aceasta perioada?
  #69  
Vechi 04.05.2011, 15:47:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Vad ca iar se reiau citatele extrase din context, desi eu am explicat clar care e adevarul si cum vede Sfantul Ioan Gura de Aur pe Apostoli. El poate fi dat doar in sprijinul faptului ca nu exista niciun primat, citatele sunt clare cand se refera la Apostoli si mai ales la Sfantul Pavel. Il considera pe Sfantul Pavel mai mare ca Sfantul Petru in unele locuri.
„În împărăția cerului”, zice el, „nimenea va fi înaintea lui Pavel, acesta e un lucru vădit“
„În locul unde heruvimii sunt acoperiți de slavă și unde sălășluiesc serafimii, acolo vom vedea pe Pavel cu Petru, (pe Pavel) care este vârful și căpetenia soborului sfinților
El îl numește încă și cârmaciul Bisericii, vasul alegerii, trâmbița cerească, călăuza miresii lui Hristos (adică a Bisericii)“

Last edited by catalin2; 04.05.2011 at 15:51:50.
  #70  
Vechi 04.05.2011, 15:57:10
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Noesisaa, bine ai venit in randul celor de alta religie decat cea ortodoxa! De acum vei fi privita si tratata putin mai altfel. :)
Dar zic si eu asa cum mi-a zis si mie un parinte binecuvantat: "Sa te mantuiesti, sora!" Asta este cel mai important.


Genul asta de primire in randul neortodocsilor spune multe. Nu despre filo-ecumenismul celor ce il practica, ci despre anti-ortodoxia lor (mai mult sau mai putin constientizata).

N-am inteles niciodata cum de sustin neortodocsii (care au auzit de ortodoxie) ca pot fi mantuiti cam in orice confesiune, dar ei totusi avand Ortodoxia la indemana, TOCMAI pe asta o ocolesc, tocmai pe asta n-o aprofundeaza.
Ortodoxiei nu-i lipseste nimic la capitolul invatatura de credinta si spiritualitate. La ortopraxie suntem inca evident pe cale.

In Ortodoxie de ce nu puteti fi mantuiti dragi neortodocsi? Cum de pt. voi, Dumnezeu e lucrator in orice confesiune dar TOCMAI in Ortodoxie, voi personal nu v-ati putea mantui?

Cei care totusi sunt inca in cautari de dragul Adevarului lui Hristos si nu de dragul propriilor fragmentele de adevar sau de dragul avantajelor lumesti, cand vor da de miezul ei, n-o sa mai vrea sa renunte niciodata la Ortodoxie.

"Omul aflat în căutarea Adevărului, atunci când va afla adevărul în Ortodoxie, se va opri din căutare. Calea lui către Adevar, care era în plan orizontal, s-a sfârșit, iar de acum trebuie să meargă «vertical», în mai-adâncul Ortodoxiei".

Hristos Domnul sa ne lumineze si sa ne scoata gargaunii din cap si noua si celorlalti.
Cu pace sa iesim!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35