Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 04.05.2011, 17:36:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu ca tu ai da impresia de om dezinhibat, mai ales ca unii nu s-au ridicat la inaltimea asteptarilor tale si au parasit biserica ta... Fii linistit, credinta ta nu ti-o ia nimeni si nici nu-si doreste.
Ma simt flatat, dar:
1. Biserica nu e a mea, e a lui Hristos.
2. Credinta nu se "ia", se imparte dar de luat sunt si care sa o vrea sa o ia daca este autentica :)

Citat:
Mai, oameni buni, fata a facut o alegere. De mult timp se vedea pe forum inclinatia ei catre BC, dar nu v-ati alarmat prea mult si nu ati avut solutii la nelinistea ei.
Pai cand omul isi face problema cu mana lui si chiar ii place, ce solutii sa-i oferi?
Sigur ca-i respectam alegerea, nimeni nu incearca sa o aduca cu forta inapoi dar stii cum e, au fost pe aici prilejuri chiar mai minore pentru a declansa un razbel teologic :))

Citat:
Insa acum nu e cazul sa faceti concurs de vorbe grele.
Unde sunt vorbele grele?

Citat:
Sau poate ca e... Caci cine vede reactia unora de pe aici scuipa de trei ori in san si zice merci ca a scapat de o asa credinciosi adevarati.
Pai da, dupa "credinta" ta si noi ar trebui sa facem la fel, sa-i zicem "mergi fata ca bine faci" si sa ne fericim ca am scapat de o falsa ortodoxa :)

Tu ai de ce sa zici "doamne ajuta" ca doar o venit cu un pas mai aproape de protestantismul tau :D

Stai sa vezi peste cativa ani, daca nu o sa mai ramana pe o raza de 100km pe langa ea nici o biserica catolica ci doar adunari protestanta ce o sa ne povesteasca Noesiaa despre noua convertire la ..ghici ciuperca! :))
  #82  
Vechi 04.05.2011, 17:40:04
Sfanta Inchizitie Sfanta Inchizitie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 3
Implicit

Pai asta e problema mai AlinB "robul lui Dumnezeu" tu nu esti nici chemat nici ales!
  #83  
Vechi 04.05.2011, 17:47:26
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta o spune crestinul din tine sau individul frustrat ca cei din jurul nu se ridica la inaltimea asteptarilor lui, punandu-si mai degraba problema "ce fac ei pentru mine" decat "ce as putea face eu pentru ei"?
Cu cateva luni in urma, o persoana f apropiata mie mi-a spus: "VA URASC PE VOI ORTODOCSII!!!!! DINTRE TOTI CRESTINII SUNTETI CEI MAI FANATICI SI PLINI DE RAUTATE SI URA FATA DE CEI CE NU IMPARTASESC ACEIASI RELIGIE CU VOI!!!!!!"
  #84  
Vechi 04.05.2011, 17:51:34
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, sa zicem ca nu stiu, atunci ne spui si noua de ce ai fost pana acum ortodoxa si nu protestanta sau catolica?
Alin, ai chef de discutii lungi. Eu nu. Hai sa spunem ca atata timp cat am fost in Romania, incepand de la varsta de 15 ani, nu am lipsit NICIODATA de la biserica (ortodoxa) duminica si de sarbatori daca nu trebuia sa fiu la scoala, si chiar si atunci. Nu o spun cu mandrie, nu este meritul meu, dar nu am fost nici din obligatie, nici fiindca am fost dusa de manuta, si nici asa nu am fost neaparat invatata de acasa. Am fost din dragoste fata de Dumnezeu si Biserica Sa si nimic altceva. De asta am fost ortodoxa, de asta sunt catolica. Probabil ca raspunsul te dezamageste si ti se pare superficial si, oricum, ne-informat destul.

Citat:
Dimpotriva, a fi ortodox intr-o tara neortodoxa si ajungand greu la o biserica ortodoxa nu e de loc usor, a fi in continuare ortodox practicand in acest conditii este departe de a fi "conventional".
Spune-mi, ai locuit vreodata intr-un loc unde nu poti sa fii ortodox, pe o perioada mai lunga de 3 luni? Eu da. Oricum, a fi catolic intr-o tara ne-catolica cum e Olanda este si mai "periculos" si neconventional decat a fi ortodox, daca e sa o luam asa.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #85  
Vechi 04.05.2011, 17:53:59
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai sa vezi peste cativa ani, daca nu o sa mai ramana pe o raza de 100km pe langa ea nici o biserica catolica ci doar adunari protestanta ce o sa ne povesteasca Noesiaa despre noua convertire la ..ghici ciuperca! :))
Eu cred ca oamenii, atunci cind il cauta pe Dumnezeu, sint sinceri in cautarea lor si nu cred ca isi au locul aici nici ironia si nici bascalia. O asmenea alegere ar trebui sa ne puna pe ginduri si pe noi, crestinii catolici si pe dumneavoastra, crestinii ortodocsi. Eu, ca si persoana care cred ca credinta mea, cea catolica, e adevarata si mintuitoare, ma intreb: oare eu, prin viata mea de zi cu zi, il marturisesc pe Domnul nostru Isus Cristos cu asemenea tarie incit cei care ma vad se intorc la Dumnezeu? Oare am eu o traire a credintei astfel incit sa-i convertesc pe altii (chiar fara a vorbi)? Iar dumneavoastra, crestinii ortodocsi, ar trebui sa va intrebati unde ati gresit de aleg unii sa paraseasca credinta dumneavoastra?
  #86  
Vechi 04.05.2011, 17:54:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Mda, Alin, deci tocmai ai mai dat un exemplu de vorbe grele. Daca nu le mai discerni ai o problema.
Spuneai ca nu ai ce solutii sa-i oferi. Atunci, daca nu poti ajuta, fa macar lumii un serviciu si taci. Caci daca nu ajuti incurci. Si nimeni nu are nevoie de alte incurcaturi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #87  
Vechi 04.05.2011, 17:55:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sfanta Inchizitie Vezi mesajul
Pai asta e problema mai AlinB "robul lui Dumnezeu" tu nu esti nici chemat nici ales!
Vezi ca nu stii?
La romano-catolicism am fost si ales si chemat dar nu m-am dus. :)
  #88  
Vechi 04.05.2011, 17:57:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Cu cateva luni in urma, o persoana f apropiata mie mi-a spus: "VA URASC PE VOI ORTODOCSII!!!!! DINTRE TOTI CRESTINII SUNTETI CEI MAI FANATICI SI PLINI DE RAUTATE SI URA FATA DE CEI CE NU IMPARTASESC ACEIASI RELIGIE CU VOI!!!!!!"
Hehe..eu as fi intrebat contextul care a determinat-o sa faca aceasta afirmatie, partial as fi putut sa-i dau dreptate (daca ar fi unele situatii care le stiu) dar nu si pentru ura si orbirea care o face sa generalizeze nepermis si sa se auto-indreptatesca cand de fapt este evident ca nu e cu nimic mai buna ca cei pe care ii critica.
  #89  
Vechi 04.05.2011, 18:03:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Alin, ai chef de discutii lungi. Eu nu. Hai sa spunem ca atata timp cat am fost in Romania, incepand de la varsta de 15 ani, nu am lipsit NICIODATA de la biserica (ortodoxa) duminica si de sarbatori daca nu trebuia sa fiu la scoala, si chiar si atunci. Nu o spun cu mandrie, nu este meritul meu, dar nu am fost nici din obligatie, nici fiindca am fost dusa de manuta, si nici asa nu am fost neaparat invatata de acasa. Am fost din dragoste fata de Dumnezeu si Biserica Sa si nimic altceva. De asta am fost ortodoxa, de asta sunt catolica. Probabil ca raspunsul te dezamageste si ti se pare superficial si, oricum, ne-informat destul.
Nu ma dezamageste deloc, stiu o persoana care are cel putin daca nu mai mult la activ semnata condica de prezenta la BO si totusi pe la 20 si ceva de ani a ajuns la baptisti.

Nu cred ca e un caz singular, depinde cum intelegi dragostea daca e un fel de atasament afectiv circumstantial si prezent atunci cand era facil sa fii ortodox(a) atunci aia te afli pe un drum gresit.

Dragoste fata de ceea ce este drept si bun este atunci cand e mai usor sa faci o alegere gresita o faci pe cea corecta, nu facand alegerea gresita si justificandu-o cu greselile altora.

Citat:
Spune-mi, ai locuit vreodata intr-un loc unde nu poti sa fii ortodox, pe o perioada mai lunga de 3 luni? Eu da.
Si ideea este..care?

Citat:
Oricum, a fi catolic intr-o tara ne-catolica cum e Olanda este si mai "periculos" si neconventional decat a fi ortodox, daca e sa o luam asa.
Chiar tu ai recunoscut ca e mai ne-ortodoxa decat ne-catolica, asta fiind unul si din motivele "convertirii" deci dintre doua rele ai ales pe cel mai mic :)
  #90  
Vechi 04.05.2011, 18:08:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu cred ca oamenii, atunci cind il cauta pe Dumnezeu, sint sinceri in cautarea lor si nu cred ca isi au locul aici nici ironia si nici bascalia. O asmenea alegere ar trebui sa ne puna pe ginduri si pe noi, crestinii catolici si pe dumneavoastra, crestinii ortodocsi. Eu, ca si persoana care cred ca credinta mea, cea catolica, e adevarata si mintuitoare, ma intreb: oare eu, prin viata mea de zi cu zi, il marturisesc pe Domnul nostru Isus Cristos cu asemenea tarie incit cei care ma vad se intorc la Dumnezeu? Oare am eu o traire a credintei astfel incit sa-i convertesc pe altii (chiar fara a vorbi)? Iar dumneavoastra, crestinii ortodocsi, ar trebui sa va intrebati unde ati gresit de aleg unii sa paraseasca credinta dumneavoastra?
Sinceritatea nu este o virtute in sine!


Daca eu mint pe cineva si pe urma, dupa ce mi-am insusit roadele minciunii recunosc ca am mintit, inseamna ca sunt o persoana virtuoasa sau pe un drum bun?

Asistand la toata argumentatia asta un romano-catolic poate ar trebui sa-si puna intrebari mai grave cum ar fi: sunt ortodocsi care se convertesc la catolicism din alte motive cum ca "unde e bine acolo e tara" si "unde e painea (euharistica la indemana) acolo e tara (confesiunea)"?

Eu ca si ortodox am vazut destule motive ridicole si superficiale pentru a parasi ortodoxia ca sa nu ma mai mire nimic si din toate explicatiile Noesiei, regretabil, dar n-am vazut nimic in plus.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 22:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 13:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 15:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 18:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 19:36:35