Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 27.07.2012, 20:22:06
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, sunt diametral opuse. Evolutionismul teist sustine evolutionismul preluat de iluministi de la paganii antici si adaptat la crestinism. Creationismul este in ortodoxie Creatia din Sfanta Scriptura. In SUA creationismul e un domeniu care are si crecetari si dovezi stiintifice, ca sa se opuna evolutionismului asa-zis stiintific.
desi nu cred in evolutionism, imi poti explica care sunt acele dovezi, ca imi mare parte tot ce e aud din sfera creationista sunt(succint): nu avem fosile, pana si Darwin a zis ca daca nu avem fosile nu merge teoria, mistouri la adresa evolutionismului cu ornitorinci si alte animale asemanatoare, unde sunt pestio-broastele, soparlo-pasarile etc. . A da, si extinctie multa, foarte multa.

Fie ca-ti place sau nu, evolutionismul la momentul de fata, are argumente pentru care ar merge.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.07.2012, 01:24:39
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
desi nu cred in evolutionism, imi poti explica care sunt acele dovezi, ca imi mare parte tot ce e aud din sfera creationista sunt(succint): nu avem fosile, pana si Darwin a zis ca daca nu avem fosile nu merge teoria, mistouri la adresa evolutionismului cu ornitorinci si alte animale asemanatoare, unde sunt pestio-broastele, soparlo-pasarile etc. . A da, si extinctie multa, foarte multa.

Fie ca-ti place sau nu, evolutionismul la momentul de fata, are argumente pentru care ar merge.
Cea mai "respectabila" varianta creationista din SUA e designul inteligent:

http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_design
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.07.2012, 09:52:48
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Daca exista, sunt rai si ajung aici, cam asta o sa patim :) ( pentru cine a vazut filmul ).

http://www.youtube.com/watch?v=RJKkF...feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=dlTZw...feature=fvwrel

sau asa

http://www.youtube.com/watch?v=utu0I...eature=related

Last edited by apophis; 28.07.2012 at 10:08:29.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.07.2012, 14:21:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Cea mai "respectabila" varianta creationista din SUA e designul inteligent:

http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_design
Așa cum spunea cineva mai sus, creationistii neagă evolutionismul, aducând că argument lipsa pestio-broaștei.

În schimb, pentru ași argumenta teoria inventează struto-camila.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 29.07.2012, 18:44:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Totusi traim in sec. XXI. E absurd sa sustimen ca in tot acest univers Tera e singura planeta pe care exista viata. Atunci pentru ce l-a mai creeat Dumnezeu atat de mare (se spune ca e infinit si in continua ascensiune) daca e un univers pustiu si fara viata?
Rationamentul e gresit, in felul acesta fiecare planeta sau stea e facuta degeaba daca nu gazduieste si viata pe ea, nu-i asa? Ar trebui ca pe fiecare pleneta sau in jurul unei stele sa fie viata, ca altfel nu s-ar fi justificat crearea ei.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 29.07.2012, 18:57:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice NU FAC nici o confuzie. Omul este o fiinta rationala (inteligenta si intelect) datorita chipului lui Dumnezeu in el:RATIUNE, VOINA LIBERA SI SENTIMENT. Din acest motiv NICI o fiinta vie de pe pamant nu v-a fi vreodata rationala (sa gandeasca singura). Dar asta nu inseamna ca pe alte planete nu sunt fiinte vii care sa aiba chipul lui Dumnezeu in ele.

asa si? Asta o stiu si eu: Coloseni 1:16. Dar asta nu dovedeste ca NU ar fi viata pe alte planete. Deci repet: E absurd ca credem ca Hristos a creeat un intreg univers fizic (sau cuantic) care sa fie pustiu, fara viata (fiinte rationale) in el afara de Pamant
E aburd sa gandim asa, pentru ca bunul Dumnezeu putea sa faca mai multi oameni pe pamant, ca doar aveau loc impreuna cu Adam si Eva. Cerurile arata slava si puterea lui Dumnezeu, noi nu-L putem vedea pe Dumnezeu si puterea Sa, dar prin aceasta minune, miliarde si miliarde de stele si marimea lor putem vedea Atotputernicia lui Dumnezeu. Si vedem si cat de mici suntem noi, care nu putem decat sa ne gandim la aceasta imensitate. Nu e facut nimic degeaba.
Am scris acestea intr-o discutie mai demult:
De ce zic eu ca ar contrazice Biblia:
1) Ar fi greu de crezut ca dintre multi Adami creati doar unul sa fi cazut.
2) Se contrazice prima parte a Genezei, acolo scrie ca Pamantul a fost facut intai, apoi stelele, ca un fel de apanaj. Omul a fost facut in ultima zi, fiind incununarea creatiei si fiind un singur exemplar. Deci in celelalte zile ale creatiei nu au fost facuti alti oameni.
3) Bunul Dumnezeu nu putea sa ne ascunda un lucru atat de important, se stie aproape tot in rest (ingerii, caderea unor ingeri, etc.)
4) Din moment de Dumnezeu, fiind Atotstiutor, stia ca Adam de pe pamant o sa cada, i-ar fi creat doar pe ceilalti, caderea a adus multor suflete pierzania.
5) Niciun sfant nu a zis nimic, desi aveau clarvedere.
6) Dumnezeu nu avea nevoie de a face retusuri de moment, a facut totul in zilele creatiei. A facut totul stiind ce se va intampla, fiind Atotstiutor. A facut totul perfect, fiind Atotputernic. Se spune ca doar la sfarsit se va schimba infatisarea cerului.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 29.07.2012, 19:01:11
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
intrebare smechera, dar hai sa-ti raspund:
daca pe o alta planeta ar exista viata inteligenta si ar avea suflet nu inseamna ca Adam al lor ar fi pacatuit cum a facut al nostru, deci Hristos nu ar mai fi trebuit sa moara pe o cruce pe planeta lor pentru ai mantui. Hristos s-a intrupat pe pamant pentru a mantui PAMANTENII pentru ca Adam a fost PAMANTEAN. Daca Adam al lor nu a cazut e foarte posibil ca acele fiinte inteligente sa fie nemuritoare asa cum ar fi fost probabil si Adam al nostru daca nu ar fi cazut in neascultare. E foarte posibil ca fiecare planeta pe care exista fiinte rationale sa aiba un Adam al lor. Nu stim sigur asta dar NIMENI nu poate afirma cu tarie ca noi pamantenii suntem SINGURI in univers (universul material)
Asa-zisele raspunsuri (pentur ca oricum nu ai raspuns la toata intrebarile) duc la alte intrebari. Si lista va continua la nesfarsit. Hai sa iti dau un exemplu.
1. In primul rand prin jertfa lui Hristos omul a fost ridicat mai sus decat fusese inainte de cadere. Asta inseamna ca extraterestii de pe alte planete care nu au cazut sunt la jos decat pamantenii. Deci Dumnezeu rasplateste greseala? In plus Adam si Eva aveau ca scop cresterea duhovniceasca, la fel ca si noi de altfel. Cum au ajuns cei fara cadere la OZN-uri.
2. Judecata de Apoi. Noi stim ca acesta va veni (nu stiu cand ca timp pentru ca doar Tatal stie) cand pacatele omenirii vor ajunge la extrem. Ce legatura au pacatele omenirii cu extraterestii. Noi stim ca dupa judecata se vor innoi atat Cerul cat si Pamantul, adica tot Universul. Pentru ca pentru judecata Hristos va veni pe Pamant, tot pe Pamant vor fi judecati si extraterestii?
Crestinismul afirma cu tarie ca noi pamantenii suntem SINGURI in Univers.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 29.07.2012, 19:02:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E aburd sa gandim asa, pentru ca bunul Dumnezeu putea sa faca mai multi oameni pe pamant, ca doar aveau loc impreuna cu Adam si Eva. Cerurile arata slava si puterea lui Dumnezeu, noi nu-L putem vedea pe Dumnezeu si puterea Sa, dar prin aceasta minune, miliarde si miliarde de stele si marimea lor putem vedea Atotputernicia lui Dumnezeu. Si vedem si cat de mici suntem noi, care nu putem decat sa ne gandim la aceasta imensitate. Nu e facut nimic degeaba.
Am scris acestea intr-o discutie mai demult:
De ce zic eu ca ar contrazice Biblia:
1) Ar fi greu de crezut ca dintre multi Adami creati doar unul sa fi cazut.
2) Se contrazice prima parte a Genezei, acolo scrie ca Pamantul a fost facut intai, apoi stelele, ca un fel de apanaj. Omul a fost facut in ultima zi, fiind incununarea creatiei si fiind un singur exemplar. Deci in celelalte zile ale creatiei nu au fost facuti alti oameni.
3) Bunul Dumnezeu nu putea sa ne ascunda un lucru atat de important, se stie aproape tot in rest (ingerii, caderea unor ingeri, etc.)
4) Din moment de Dumnezeu, fiind Atotstiutor, stia ca Adam de pe pamant o sa cada, i-ar fi creat doar pe ceilalti, caderea a adus multor suflete pierzania.
5) Niciun sfant nu a zis nimic, desi aveau clarvedere.
6) Dumnezeu nu avea nevoie de a face retusuri de moment, a facut totul in zilele creatiei. A facut totul stiind ce se va intampla, fiind Atotstiutor. A facut totul perfect, fiind Atotputernic. Se spune ca doar la sfarsit se va schimba infatisarea cerului.
Exemplar rationamentul. Si foarte pertinent.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 29.07.2012, 19:16:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
desi nu cred in evolutionism, imi poti explica care sunt acele dovezi, ca imi mare parte tot ce e aud din sfera creationista sunt(succint): nu avem fosile, pana si Darwin a zis ca daca nu avem fosile nu merge teoria, mistouri la adresa evolutionismului cu ornitorinci si alte animale asemanatoare, unde sunt pestio-broastele, soparlo-pasarile etc. . A da, si extinctie multa, foarte multa.
Fie ca-ti place sau nu, evolutionismul la momentul de fata, are argumente pentru care ar merge.
Daca ne formam conceptiile doar din ce auzim de la unele persoane o se ne bazam doar pe noroc (ca tot nu exista) ca sa nimerim chiar adevarul. Si asa unii ajung sa ii creada pe cuvant, orbeste, pe unii oameni de stiinta, ca doar au mai multe studii. Statisticile facute arata ca dintre oamenii de stiinta din America si Anglia marea majoritate azi sunt atei, doar un procent foarte mic sunt crestini, ceva de ordinul sub 10%.
Asadar trebuie sa ne informam chiar noi, poti citi cateva lucrari pe site-ul sfaturiortodoxe sau cauta pe google.
Nu exista nici macar o singura dovada, nici cel mai mic argument. Nu ai participat la discutiile cu ateii de pe forum, nici ei nu au putut da vreo dovada. Dimpotriva, stiinta gaseste acum dovezi ca nu exista evolutionismul si e adevarata Sfanta Scriptura. De exemplu la momentul actual genetica arata ca nu e posibila trecerea dintr-o specie in alta la speciile evoluate, pentru ca exista o bariera. Deci specia ramane asa, nu are cum sa evolueze in alta specie, pot avea loc doar mici mutatii in cadrul speciei, astfel avem si rasele.
Fosilele din trecut sunt singurele care puteau arata ca a existat o evolutie. De aceea chiar Darwin mentiona acest lucru. Astazi avem aproximativ aceeasi situaitie in privinta asta ca pe vremea lui Darwin. Toate dovezile evolutioniste sunt ori inexistente ori fortari bazate pe rationament si nu pe dovezi. Un caz celebru este falsificarea embionilor , gasita si mai evidenta de putin timp (cazul Haeckel).
Te rog sa imi dai tu un singur argument. In privinta formarii vietii si universului o alta teorie e practic pe moarte, oamenii de stiinta aratand ca universul se dilata accelerat, deci e imposibil Big-Bang-ul.

Last edited by catalin2; 29.07.2012 at 19:20:50.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 29.07.2012, 20:42:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Asa-zisele raspunsuri (pentur ca oricum nu ai raspuns la toata intrebarile) duc la alte intrebari. Si lista va continua la nesfarsit. Hai sa iti dau un exemplu.
1. In primul rand prin jertfa lui Hristos omul a fost ridicat mai sus decat fusese inainte de cadere. Asta inseamna ca extraterestii de pe alte planete care nu au cazut sunt la jos decat pamantenii. Deci Dumnezeu rasplateste greseala? In plus Adam si Eva aveau ca scop cresterea duhovniceasca, la fel ca si noi de altfel. Cum au ajuns cei fara cadere la OZN-uri.
2. Judecata de Apoi. Noi stim ca acesta va veni (nu stiu cand ca timp pentru ca doar Tatal stie) cand pacatele omenirii vor ajunge la extrem. Ce legatura au pacatele omenirii cu extraterestii. Noi stim ca dupa judecata se vor innoi atat Cerul cat si Pamantul, adica tot Universul. Pentru ca pentru judecata Hristos va veni pe Pamant, tot pe Pamant vor fi judecati si extraterestii?
Crestinismul afirma cu tarie ca noi pamantenii suntem SINGURI in Univers.
mda...intersante opinii.
1.jertfa lui Hristos a ridicat omul mai sus decat fusese inainte de cadere? Poti sa-mi dai versetul biblic in care scrie asta? Primii oameni au fost creeati ca si celelalte fiinte BUNE FOARTE. Asta arata ca esti roman .Doar noi avem in gramatica limbii romane conjugarea verbelor la modul MAI MULT CA PERFECTUL. Asa si tu, desi omul a fost creeat perfect, a devenit dupa invierea Domnului, perfect la patrat. Daca imi arati asta intr-un verset biblic IMI CER SCUZE aici pe forum pentru greseala mea. Daca exista extraterestrii nu stim cum sunt ei din punct de vedere spiritual, mai sus sau mai jos. Nu trebuie neaparat sa-i comparam cu noi oamenii (din punct de vedere duhovnicesc). Cum au ajuns la OZN-uri fara cadere? O intrebare hazlie! Pai ce Adam, daca nu ar fi cazut, ar fi zburat ca Superman prin galaxie? Sau s-ar fi teleportat pe fiecare planeta doar cu puterea mintii? Nu ar fi avut nevoie tot de un mijloc de transpot chiar daca au un grad ridicat din punct de vedere spiritual?
2.Hristos v-a judeca oamenii aici pe pamant, asa cum ai afirmat si tu corect. De ce vor fi judecati? Pentru ca prin Adam TOTI am gresit. Dar daca extraterestrii NU au gresit (vorbim acum ipotetic) PENTRU CE SA FIE EI JUDECATI? Ai ajuns la acesta concluzie gresita doar pentru faptul ca Cerul si Pamantul se vor inoi (interpretare gresita a versetelor biblice). Amice, prin cuvantul Cer nu se intelege spatiul cosmic, ci lumea spiritelor (ingerilor). Cand la Geneza se spune ca la inceput Dumnezeu a facut cerul si pamantul se intelege ca Dumnezeu a creeat intai lumea spirituala (universul subcuantic-CERUL) si pe urma universul fizic (cuantic-PAMANTUL). Dupa judecata finala Cerul se va reinoi prin sensul ca demonii vor fi aruncati in iezerul de foc, deci lumea ingerilor va fi curatita. Daca e asa cum zici tu (cerul=intregul univers), ce vina are Galaxia Pegas ca Adam a gresit? Pentru ce sa fie curatit intregul Univers (sau reinoit) pentru simplu fapt ca un om de pe planeta minuscula a fost neascultator si a mancat dintr-un pom? Asta ar fi dreptate divina? Eu cred ca NU.
ps:crestinismul afirma cu tarie ca suntem singuri in univers? Versetul biblic amice, arata-mi versetul biblic. La astfel de afirmatie NU se poate aplica decat formula SOLA SCRIPTURA

Last edited by stefan florin; 29.07.2012 at 20:47:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 16:53:47
Chip-urile in scoli UNNOOM Stiri, actualitati, anunturi 47 29.11.2012 11:01:53
Psb-urile si filocaliile in word antiecumenism Resurse ortodoxe on-line 4 09.10.2010 13:40:16
Pareri si sugestii elenavioletacocos Generalitati 8 22.12.2009 14:55:04