Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2012, 15:10:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Eu m-am uitat la Tom & Jerry + multe alte desene mai mult sau mai putin violente si nu am dat nimanui in cap, nici macar mie.
In schimb ai ajuns sa te crezi Andy, din "Ce-i cu Andy?". Sau Jerry, cel care isi permite sa faca altora in ciuda sperand totusi sa ramana un dragalas.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.07.2012, 16:18:44
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte periculoase sunt si jocurile pe caculator.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.07.2012, 18:12:26
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Si un fir de praf poate fi foarte periculos, daca iti intra in ochi atunci cand nu trebuie. Iti pierzi vederea si calci intr-o canalizare fara capac, ajungi nasol la spital.

Orice exista pe lumea asta poate fi si periculos. Asa cum spuneam mai sus, depinde si de persoana care intra in contact cu desenele animate, jocurile pe calculator, filme sau orice altceva mai exista .

Multi din cei de aici au prins vremurile cand filmele de seara se dadeau in reluare a doua zi dupa amiaza, nu mi se pare ca a ramas cineva marcat de asta.

Depinde doar de cata minte are privitorul, sa inteleaga diferenta dintre realitate si fictiune.


Asa si povestea cu scufita rosie este destul de periculoasa. Scufita umbla brambura prin padure, lupul o mananca pe bunica'sa, vanatorul il impusca pe lup si o scoate pe baba care fusese mancata.

Aproape toate povestile au momente presupus periculoase, asta nu inseamna ca toti copiii viitori adulti se vor face vanatori si vor killari lupi si cainii de pe strazi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.07.2012, 19:45:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu imi placeau Pokemonii, exceptie facea doar Pikachu.
Un desen animat care mi se pare educativ este la Minimax. Nu stiu cum se numeste, dar personajele principale sunt o familie de broaste testoase, foarte unite, care se inteleg foarte bine si care trec, alaturi de alte animalute, prin diverse intamplari de viata, in urma carora devin mai intelepti. Nu este violenta de limbaj, copiii testoasa se duc la scoala, invata bine, au o conduita morala, isi respecta parintii si invatatorul, "domnul Bufnita" si vorbesc atat, dar atat de bland unul cu celalalt...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2012, 20:28:20
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Da, e educativ cand vorbesc bland. Un copil care urmareste doar desenul cu testoase care vorbesc bland, o sa aiba un soc atunci cand ajunge la scoala si da de melteni care au crescut fara desene cu testoase mirifice.

Pe vremea mea erau Testoasele Ninja , Swat Kats: The Radical Squadron, Jonny Quest, Ratonii, Dink the Little Dinosaur si multe multe altele.

Unele din ele erau cu aventuri sau actiune, dar mereu invingea binele, asa ca tot educative se pot numi.

Jonny Quest
http://www.youtube.com/watch?v=n4qvl...eature=related


Swat Kats: The Radical Squadron
http://www.youtube.com/watch?v=K_Adx...eature=related
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2012, 20:51:10
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

si eu ma uitam la testoasele ninja. Culmea e ca imi placeau!
Acum, dupa multi ani cautand desene pe net, am dat iar de ele.Asa ca le-am propus copiilor sa le vizualizam impreuna.
ei au fost de acord.Am reusit sa le vizualizam vreo 2 minute. Apoi, fetita cea mare mi-a zis:"Mami, schimba , te rog sunt asa de violente".
Atunci m-am mirat cum m-am putut uita la asa ceva. Dar probabil aveam o varsta mult mai mare decat au ei acum.

Nu sunt de acord ca micutului trebuie sa ii prezinti realitatea asa cum este, ca sa nu aiba un soc mai tarziu.In lume se petrec crime, violuri si alte atrocitati.Asta nu inseamna ca copilul trebuie sa cunoasca aceste lucruri inca de mic.
Cred ca exista o vreme ptr toate. La fel cum cred ca la varsta prescolara, precum si cea scolara in primele clase copiilor trebuie sa li se prezinte partea frumoasa a lucrurilor, a vietii.

Din pacate sunt atatia adulti care nu mai vad nimic frumos in viata, care nu mai stiu sa se bucure de micile bucurii ale vietii. Si toate astea sunt remnisciente ale unei vieti maturizate prea devreme, ale raului patruns in viata omului prea devreme.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2012, 20:52:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
pun raspunsul pe seama varstei fragede si a neexperientei in cresterea copiilor.
Amicu' aphopis este paralel la multe capitole, dar la asta cu violenta de la Tom & Jerry eu zic ca are dreptate, si eu ma uitam la desene din astea cand eram mic si chiar nu mi-a trecut prin cap ca as putea pocni pe alt copil cu tigaia.

Si da, ce vezi acolo sfideza cam mult legile fizicii dar nici de la asta nu mi-a trecut prin cap ca le-as putea sfida si eu.

E drept ca mai auzi ca a murit cate un copil ca o crezut ca daca are costum de Batman sau Spidermen pot anula legile fizici cum au vazut la tv dar cred ca alea erau cazuri "speciale".

A, si mai e o deosebire substantiala - eu urmaream acele desene total ocazional, 1/2h o data pe saptamana cred ca era mult, pe cand in ziua de azi daca ii lasi cu telecomanda in mana pot cu usurinta sa piarda o zi intreaga in fata televizorului si de aici toate consecintele nefaste, in mod special a confunda realitatea cu ceea ce vad la tv.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2012, 20:59:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

De acord ca privitul ocazional nu poate cauza mult rau.
Dar din pacate, azi privitul la tv ocupa un loc prea insemnat in viata copilului.
Vorba aia:""Repetitia e mama invatarii".
Asadar vazand un lucru zilnic, chiar daca sub forme diferite dar cu acelasi mesaj din reflex incepi sa il pui in practica.

Ai mei au invatat un lucru de la Tom si Jerry(si neuitam fooarte rar la astfel de desene).Ca e amuzant sa razi de fratele tau atunci cand acesta se loveste sau pateste ceva.
Si un lucru aparent nevinovat acum, stim cu totii cat de mult doare daca prinde radacini in sufletului copilului, ale adultului de maine.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2012, 21:01:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
si eu ma uitam la testoasele ninja. Culmea e ca imi placeau!
Acum, dupa multi ani cautand desene pe net, am dat iar de ele.Asa ca le-am propus copiilor sa le vizualizam impreuna.
ei au fost de acord.Am reusit sa le vizualizam vreo 2 minute. Apoi, fetita cea mare mi-a zis:"Mami, schimba , te rog sunt asa de violente".
Atunci m-am mirat cum m-am putut uita la asa ceva. Dar probabil aveam o varsta mult mai mare decat au ei acum.
Si varsta, si e o chestie si de gusturi, acum daca are mai multe posibilitati sigur ca o sa aleaga ceva mai apropiat de felul ei de a fi si cat i s-a explicat si cat a reusit sa inteleaga pana acum din lumea in care traieste.
Daca nu i s-a facut pana acum instructiune despre raul potential din lumea in care traieste sigur ca din si o violenta justitiara va vedea doar violenta si nimic din justitie.

Cei care au ~30 ani isi aduc poate aminte ca eram bagati in priza inca de la gradiniti, invatati ca sunt oameni si oameni, parintii nu aveau timp sa ne urmareasca peste tot, si cand inveti ca sunt oamei rai incepi sa inclini si spre ceea ce iti ofera protectie in fatza lor, chiar si fictiv.

Citat:
Nu sunt de acord ca micutului trebuie sa ii prezinti realitatea asa cum este, ca sa nu aiba un soc mai tarziu.In lume se petrec crime, violuri si alte atrocitati.Asta nu inseamna ca copilul trebuie sa cunoasca aceste lucruri inca de mic.
Daca tu crezi ca poti sa-l urmaresti peste tot, nu vine niciodata singur de la scoala, nu-l lasi niciodata singur afara ..poate.

Dar o data si o data tot va afla cumva, si e bine sa afle intr-un mod educativ nu unul care sa-l marcheze pe viata.

Citat:
Din pacate sunt atatia adulti care nu mai vad nimic frumos in viata, care nu mai stiu sa se bucure de micile bucurii ale vietii. Si toate astea sunt remnisciente ale unei vieti maturizate prea devreme, ale raului patruns in viata omului prea devreme.
Poate confuzi pacatul ca act personal cu constientizarea existentei raului.
In timp ce primul intr-adevar te doboara, a doua, cu atitudinea si educatia potrivita este de un real ajutor in viata, lipsa putand duce chiar la prima situatie sau situatia de victima.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.07.2012, 21:05:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ai mei au invatat un lucru de la Tom si Jerry(si neuitam fooarte rar la astfel de desene).Ca e amuzant sa razi de fratele tau atunci cand acesta se loveste sau pateste ceva.
Ma indoiesc ca au invatat de acolo.

Mesajul care il desprinde, cred eu, fiecare copil normal este ca cel mic, chiar daca e persecutat si fugarit de cel mare, poate gasi solutii de a iesi din impas si ca marimea nu inseamna neaparat un avantaj.

Cu un minim de compasiune ai sa tii cu cel mic si persecutat, dar fiind baieti si o lupta pentru suprematie intre ei, compasiune si sentimentul de fraternitate trece in planul doi.

Poate unii parinti cred ca astea ar trebui sa se invete automat, dar daca nu implemenate prin educatie si exersate, ramane doar lupta (instictuala) pentru suprematie si cu tot ce decurge de aici.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
desen coliva andrada3 Sfanta Liturghie 4 12.05.2011 22:52:43