Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.06.2013, 00:26:33
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ai citit VT sau vrei acum o analiză pe text?

Și da, ai inteles bine: pedeapsa neascultarii e moartea. Asta e, ghinion.
Presupun că te referi la ascultarea de Dumnezeu, da?
Că de restu.... sunt(em) sătul (sătui).

Și nu, nicidecum nu e ghinion. Întrucât noi, Dragoș frate, nu credem în gheonoaia....:)
Ci e de-a dreptul alegere liberă, care va să zică viață pe pâine, fraaaaaate! cum ar zice-n cartier.
Dumnezeu Hristos ne însoțește, CA ALTERNATIVĂ A VIEȚII, prin Harul Duhului Sfânt, în cele mai adânci tenebre ale îndoielii și răzvrătirii,
până dincolo de vizuinile vulpilor. Până-n iad. Ți-o spun cu mâna pe inimă (și cred că și frăția voastră cunoaște)!
Așa de Bun Părinte avem, noi păcătoșii robi, în Domnul Dumnezeul nostru Iisus Hristos, lăudat fie Numele Lui în vecii vecilor! AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 24.06.2013 at 00:33:52.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.06.2013, 00:34:44
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...are-79420.html
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.06.2013, 07:03:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Normal că vorbesc de ascultarea de Dumnezeu.
Și când zic de "ghinion", zic de ghinionul celor care nu cred în Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.06.2013, 08:45:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Care este "conjunctura istorica" in care uciderea cate unui copil din fiecare familie intr-o tara sa fie un fapt pozitiv (episodul cu copiii egipteni)?
Ce "conjunctura istorica" poate justifica exterminarea vietii de pe Pamant (povestea potopului)?
Sa intelegem ca in ambele cazuri dumnezeul crestin (descris ca fiind omnipotent si omniscient) nu a putut rezolva problema decat prin masacre?
Pt crestini(si chiar si pt alte religii)moartea nu este decat o trecere de la un nivel spre alt nivel,o devenire chiar(de la un nivel inferior spre unul superior).
De aceea,moartea nu reprezinta o mare pierdere decat pt pamantenii care au fost in relatie directa cu mortul;numai ei sufera de pierdere,nu si persoana moarta care se afla intr-un loc mai bun decat noi!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.06.2013, 22:39:10
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Normal că vorbesc de ascultarea de Dumnezeu.
Și când zic de "ghinion", zic de ghinionul celor care nu cred în Dumnezeu.
Tot mucalit ai ramas, Dragos!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.06.2013, 02:36:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Postez acest topic in speranta ca voi gasi raspuns la o intrebare ce ma macina de pe la varsta la care mi-am dat seama cum sunt privite femeile, si anume de ce barbatii injura femeile , si mai ales de ce le "agreseaza" pe strada (nu ma refer la infractiuni). Exclud tipul de femei care vor sa atraga privirile prin machiaj/gesturi/haine ostentative.
De ce?
Barbatii fara clasa injura femeia,neciopliti si fara nici o frica sau cunostinta de Dumnezeu. Parerea mea.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.07.2013, 01:59:45
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Poate s-a referit la faptul ca multi homosexuali se imbraca ca o femeie si multi exagereaza in asa fel incat isi cam bat joc?!
Acum am priceput, dar aceia nu sunt catalogati ca "transexuali"?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.07.2013, 10:29:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Apropo, dacă este să te iei după biblie, femeia este mai prejoasă decăt bărbatul.
Lucrul acesta de ce nu te deranjează?
unde spune asta in Biblie? Poti sa ne arati vreun verset?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.07.2013, 11:05:18
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Care este "conjunctura istorica" in care uciderea cate unui copil din fiecare familie intr-o tara sa fie un fapt pozitiv (episodul cu copiii egipteni)?
Ce "conjunctura istorica" poate justifica exterminarea vietii de pe Pamant (povestea potopului)?
Sa intelegem ca in ambele cazuri dumnezeul crestin (descris ca fiind omnipotent si omniscient) nu a putut rezolva problema decat prin masacre?
Aveti dreptate, dar va propun ceva. (Banuiesc ca sunteti evolutionist. Si eu sunt, in parte, desi nu sunt ateu). Priviti cu atentie, cu mare atentie, evolutia climei si diversitatea animala, in era geologica a neozoicului. Nu va izbeste ceva? Anume trecerea de la un climat paradisiac, la inceput de tot, (cu paduri tropicale in Groenlanda si Antarctica!) la unul din ce in ce mai fragmentat, mai rece si sezonal, si decaderea treptata a biodiversitatii si dimensiunilor faunei si florei, pe masura ce omul emergea in planul fizic ca specie, prin evolutie, si iesea din cel subtil prin asa-numita "cadere/gonire din Rai". Pina si durata de viata a tuturor fiintelor, y compris a omului, a scazut. Ceva se strica, si continua sa se strice, cind subtil, cind mai grosier, cind ca o decadere lenta, cind sub forma unor crize majore, ciclic desfasurate. Am deschis un topic despre asta; va invit acolo. (E vorba de cel de la sectiunea "teologie si stiinta").
Ca sa fiu ceva mai on-topic: entitatea care a ucis vieti umane, si inca de copii, atit in Egiptul stravechi, cit si sub regele Irod, sau a distrus viata pe Pamint, e aceeasi care a exterminat megafauna si tot ce putea sa mai smereasca specia noastra trufasa; e cel despre care infamii filosofi ai stapinirii globale emergente, de exemplu David Spangler, vorbesc ca fiind "ingerul evolutiei omului". Cu alte cuvinte, Lucifer.
Biblia, fiind veche, vorbeste confuz in unele privinte, si stralucit in majoritatea. Se refera la entitati opuse, fie si ca "tehnica de lucru", ca fiind "Dumnezeu". E mult de discutat pe aceasta tema.
On-topic pe bune: barbatul se teme, pe buna dreptate, de capacitatile manipulative ale femeii (uitati-va ce se intimpla in Occident). De aceea acest gen de reactii.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 16.07.2013 at 11:07:29.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.07.2013, 11:39:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Aveti dreptate, dar va propun ceva. (Banuiesc ca sunteti evolutionist. Si eu sunt, in parte, desi nu sunt ateu). Priviti cu atentie, cu mare atentie, evolutia climei si diversitatea animala, in era geologica a neozoicului. Nu va izbeste ceva? Anume trecerea de la un climat paradisiac, la inceput de tot, (cu paduri tropicale in Groenlanda si Antarctica!) la unul din ce in ce mai fragmentat, mai rece si sezonal, si decaderea treptata a biodiversitatii si dimensiunilor faunei si florei, pe masura ce omul emergea in planul fizic ca specie, prin evolutie, si iesea din cel subtil prin asa-numita "cadere/gonire din Rai". Pina si durata de viata a tuturor fiintelor, y compris a omului, a scazut. Ceva se strica, si continua sa se strice, cind subtil, cind mai grosier, cind ca o decadere lenta, cind sub forma unor crize majore, ciclic desfasurate. Am deschis un topic despre asta; va invit acolo. (E vorba de cel de la sectiunea "teologie si stiinta").
Doamne câte prostii poți spune!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde