Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2012, 21:38:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Icoanele eretice

Ca urmare a semnalului de atentionare tras de MihailC de nenumarate ori pe alte topicuri, haideti sa vedem ce reprezentari iconografice si pe ce temei pot fi ele socotite in ortodoxie eretice sau in neconformitate cu canoanele.


Dupa stiinta mea, o reprezentare a Sfintei Treimi necanonica este cea in care Tatal apare ca un om batran, langa Fiu, iar Duhul Sfant deasupra lor, in chip de porumbel, reprezentare care, din pacate, isi gaseste loc adesea in bisericile noastre, favorizand interpretarea Filioque si infatisarea necanonica a lui Dumnezeu Tatal.


Singurele reprezentari acceptate ale Sfintei Treimi sunt scena de la stejarul Mamvri si scena Botezului Domnului, unde Tatal este reprezentat printr-o mana, iar Duhul Sfant, in chip de porumbel.

Mai multe puteti citi aici http://www.crestinortodox.ro/diverse...ca-120447.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2013, 21:30:54
florinb florinb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2013
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ca urmare a semnalului de atentionare tras de MihailC de nenumarate ori pe alte topicuri, haideti sa vedem ce reprezentari iconografice si pe ce temei pot fi ele socotite in ortodoxie eretice sau in neconformitate cu canoanele.

Dupa stiinta mea, o reprezentare a Sfintei Treimi necanonica este cea in care Tatal apare ca un om batran, langa Fiu, iar Duhul Sfant deasupra lor, in chip de porumbel, reprezentare care, din pacate, isi gaseste loc adesea in bisericile noastre, favorizand interpretarea Filioque si infatisarea necanonica a lui Dumnezeu Tatal.

Singurele reprezentari acceptate ale Sfintei Treimi sunt scena de la stejarul Mamvri si scena Botezului Domnului, unde Tatal este reprezentat printr-o mana, iar Duhul Sfant, in chip de porumbel.
Ce veche postare si nici o replica! Mi-ar fi placut sa mai vad si alte pareri.

Stiam si eu despre reprezentarea aceea a Sfintei Treimi, si am citit relativ recent, probabil ca in preajma Craciunului anul trecut, un articol de pe CresinOrtodox.ro, pe nume "Sfanta Familie nu are nimic in comun cu Nasterea Domnului":
http://www.crestinortodox.ro/craciun...ui-127644.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.07.2013, 21:35:03
florinb florinb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2013
Mesaje: 7
Implicit

Am trimis mesajul precedent fara sa selectez sa imi vina notificari cand se mai scriu mesaje, asa ca am selectat acum.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2013, 22:25:47
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinb Vezi mesajul
Ce veche postare si nici o replica! Mi-ar fi placut sa mai vad si alte pareri.
S-a mai scris despre asta pe alt topic. Am să încerc să-l gasesc ca să-ți dau link-ul spre studiu.

Edit: Câteva spicuiri sunt și pe topicul ăsta: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8310

Dar nu la el mă refeream, ci la altul, însă nu-l mai găsesc (postările despre icoanele eretice erau un fel de off topic la subiectul respectiv).

Last edited by mirela.t; 25.07.2013 at 05:51:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti eretice Stefan500 Generalitati 16 03.12.2019 21:36:26
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Traducerile eretice de la Editura Deisis mihailt Generalitati 75 25.04.2013 22:36:08
Bibliile sectante si eretice trebuiesc arse colaps Generalitati 329 31.01.2011 16:59:44
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04