Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.08.2012, 20:39:44
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Niste reprezentari frumoase se gasesc si aici - http://www.youtube.com/watch?v=gsYCCw7lokk.


in icoana asta, eu as intreba de ce nu are sfantul aripi si ce scrie pe rotulusul din mana lui?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.08.2012, 22:34:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Sper sa nu se inteleaga eronat ca as insinua cumva ca Glykys nu ar fi familiarizata cu icoana. Din contra, chiar o felicit pentru icoanele foarte ortodoxe pe care le-a postat aici, insa asa cum pt. unii limbajul icoanei e complet limba straina neintelegand din el nici o semnificatie, pt. altii, printre care ma includ si pe mine, unele detalii au nevoie de traducere, ceea ce face cu atat mai mult ca taina icoanei sa fie mereu inepuizabila.

Ce ma nedumerea pe mine in icoana taierii capului sfantului Ioan, si continua inca s-o faca, era suprapunerea planurilor, dubla prezenta a capului: un Ioan Botezatoru viu si intreg din cap pana-n picioare :), cu aripile ingeresti desfacute gata de zboruri inalte, tinanandu-si propriul cap fara trup, in mana, ca un trofeu de mare pret.

Mi-am dat si o explicatie neoficiala si evident deschisa sensurilor noi. Icoana comprima toata cronologia pana la Parusie, iese din timp si se varsa in vesnicie, infatisandu-ne un Ioan Botezator "cu capul la locul lui", din nou realcatuit, si inca in versiune imbunatatita, spre uimirea si mustrarea Irozilor, Irodiadelor si Salomeelor veacului acestuia, incapabili sa inteleaga inutilitatea crimei, caci cei ai lui Hristos nu se tem de acei care despart cu sabia capul de trup, ci doar de cei ce despart, ademenindu-l la pacat, sufletul de Cel care l-a dat.


Anul trecut am atins si eu o bucata din ramasitele pamantesti ale celui ce
L-a atins cu mana lui pe Insusi Dumnezeu, turnandu-i apa pe crestet in Iordan. Moastele lui - un os rotund si frumos mirositor - au fost aduse de la schitul Prodromul din Sfantul Munte.




Moastele din racla alaturata sunt ale evanghelistului Matei, Sf. Stefan si Sf. Mucenita Varvara.

[IMG][/IMG]
Multumim pentru imagini, Delia.
Adevarul e ca eu intrebasem despre aripi pentru ca un prieten de-al meu, strain de ortodoxie, ma intrebase fix acest lucru si eu i-am raspuns cum m-am priceput. Acum am aflat lucruri noi, pe care sa le transmit si eu mai departe :).
Intre timp, am gasit si o icoana cu viata Sfantului.
Si inca una -
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 29.08.2012 at 22:37:57.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.08.2012, 22:42:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

O miniatura medievala germana - http://commons.orthodoxwiki.org/File...Kreuzgang3.jpg
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.08.2012, 23:28:46
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit o tema iconica inedita

Nu-i greu de intuit legatura dintre Sf. Ioan Botezatorul si sfintii martiri brancoveni.


Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.08.2012, 18:33:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Anul trecut am atins si eu o bucata din ramasitele pamantesti ale celui ce L-a atins cu mana lui pe Insusi Dumnezeu, turnandu-i apa pe crestet in Iordan. [/IMG]
Delia, daca esti din Bucuresti, poti saruta moastele Sfantului Ioan Botezatorul la Biserica Bumbacari. Sunt alaturi de moastele Sfantului Apostol Petru (la un loc vechiul si noul testament)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.08.2012, 00:51:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Pentru cei interesati Biserica Bumbacari se afla pe strada Toporasi nr. 70, sector 5.
Minunat topic, m-am folosit tare mult de fiecare postare. Va multumesc!

Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.08.2013, 15:09:37
saspiritsrl saspiritsrl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 1
Implicit Autorul icoanelor cu Sfinții Brâncoveni

Îmi puteți spune vă rog cine este autorul frumoaselor icoane cu Sfinții Martiri Brâncoveni ?

Doamne ajută.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Botezatorul- un model de smerenie georgeval Diverse Sarbatori 55 29.08.2017 04:35:57
Sfantul Ioan Botezatorul + cristiboss56 Rugaciuni 14 24.06.2011 19:22:22
Sfantul Ioan Botezatorul omosapiensi Despre Biserica Ortodoxa in general 11 07.01.2011 12:58:33