Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.04.2016, 12:48:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Asta nu dovedeste ca e autentica.Sfanta camasa e in Georgia ,dar mormantul nu a putut fi deschis ,cei care au incercat au avut diferite piedici ,cum s-ar spune , mormantul e pecetluit.
Desigur, cum sa nu ?
M-am obisnuit ca ortodocsii sa conteste autenticitatea relicvelor catolice. Cel mai amuzant este ca aceiasi ortodocsi care contesta autenticitatea celeilalte mari relicve, Giulgiul din Torino, ii acuza pe catolici ca au furat-o la Cruciada din 1204. Care va sa zica, Giulgiul era autentic in 1204, cand era in custodia bizantinilor cazuti in schisma, dar nu a mai fost autentic dupa acea data, cand a fost preluat de catolici. Altfel, oricum era praf, pulbere si legenda, precum "camasa din Georgia" pe care nimeni n-o poate vedea, fiind pecetluita.

In fond, nu alta e situatia Sfintei Tunici din Argenteuil. Era autentica pe cand se afla in proprietatea imparatesei Irina, dar, in momentul cand a trecut in proprietatea imparatului Charlemagne a devenit un fals. Imprejurarea ca asta s-a petrecut in secolul al IX-lea, cand imparateasa Irina era la fel de "ortodoxa" ca imparatul Charlemagne, ambii impartasind, in realitate, sfanta credinta catolica, trece neobservata.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.04.2016, 13:53:45
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Asta nu dovedeste ca e autentica.Sfanta camasa e in Georgia ,dar mormantul nu a putut fi deschis ,cei care au incercat au avut diferite piedici ,cum s-ar spune , mormantul e pecetluit.
Adica cum, tot felul de samanisme locale sau cum? cineva a facut vraji sa nu poate fi deschis sau cum?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.04.2016, 13:54:33
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur, cum sa nu ?
M-am obisnuit ca ortodocsii sa conteste autenticitatea relicvelor catolice. Cel mai amuzant este ca aceiasi ortodocsi care contesta autenticitatea celeilalte mari relicve, Giulgiul din Torino, ii acuza pe catolici ca au furat-o la Cruciada din 1204. Care va sa zica, Giulgiul era autentic in 1204, cand era in custodia bizantinilor cazuti in schisma, dar nu a mai fost autentic dupa acea data, cand a fost preluat de catolici. Altfel, oricum era praf, pulbere si legenda, precum "camasa din Georgia" pe care nimeni n-o poate vedea, fiind pecetluita.

In fond, nu alta e situatia Sfintei Tunici din Argenteuil. Era autentica pe cand se afla in proprietatea imparatesei Irina, dar, in momentul cand a trecut in proprietatea imparatului Charlemagne a devenit un fals. Imprejurarea ca asta s-a petrecut in secolul al IX-lea, cand imparateasa Irina era la fel de "ortodoxa" ca imparatul Charlemagne, ambii impartasind, in realitate, sfanta credinta catolica, trece neobservata.
Ai mare dreptate. E din seria "subiectivismul confesional ca Dumnezeu".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.04.2016, 09:51:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur, cum sa nu ?
M-am obisnuit ca ortodocsii sa conteste autenticitatea relicvelor catolice. Cel mai amuzant este ca aceiasi ortodocsi care contesta autenticitatea celeilalte mari relicve, Giulgiul din Torino, ii acuza pe catolici ca au furat-o la Cruciada din 1204. Care va sa zica, Giulgiul era autentic in 1204, cand era in custodia bizantinilor cazuti in schisma, dar nu a mai fost autentic dupa acea data, cand a fost preluat de catolici. Altfel, oricum era praf, pulbere si legenda, precum "camasa din Georgia" pe care nimeni n-o poate vedea, fiind pecetluita.

In fond, nu alta e situatia Sfintei Tunici din Argenteuil. Era autentica pe cand se afla in proprietatea imparatesei Irina, dar, in momentul cand a trecut in proprietatea imparatului Charlemagne a devenit un fals. Imprejurarea ca asta s-a petrecut in secolul al IX-lea, cand imparateasa Irina era la fel de "ortodoxa" ca imparatul Charlemagne, ambii impartasind, in realitate, sfanta credinta catolica, trece neobservata.
prietene, faci o mare eroare. Aceste relicve nu sunt catolice, nu au fost ortodoxe, CI SUNT CRESTINE!
ps: vad ca si voi romano catolicii procedati la fel. Puneti stampila cu insemnele papei pe un artefact mayas si brusc el devine...relicva catolica, asa cum ati procedat si cu acesta camasa: este relicva catolica
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.04.2016, 12:01:57
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Adica cum, tot felul de samanisme locale sau cum? cineva a facut vraji sa nu poate fi deschis sau cum?
Nu samanisme ,deasupra mormantului a crescut un cedru care nu poate fi taiat ,celui care a incercat i s-a rupt sabia ,nu mai retin ,am citit in revista Credinta ortodoxa,au mai fost si alte tentative fara rezultat.
Nu am timp acum ,dar daca gasesc voi scrie aici ,am citit acum cativa ani ,din pacate revista am imprumutat-o si nu o mai am ,daca o recuperez voi scrie spre informare.
Georgienii nu sunt samani ,sunt ortodocsi autentici ,increstinati in secolul III de sfanta Nina ,cea intocmai cu apostolii.

Last edited by anita; 07.04.2016 at 12:03:59.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.04.2016, 13:04:05
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu samanisme ,deasupra mormantului a crescut un cedru care nu poate fi taiat ,celui care a incercat i s-a rupt sabia ,nu mai retin ,am citit in revista Credinta ortodoxa,au mai fost si alte tentative fara rezultat.
Nu am timp acum ,dar daca gasesc voi scrie aici ,am citit acum cativa ani ,din pacate revista am imprumutat-o si nu o mai am ,daca o recuperez voi scrie spre informare.
Georgienii nu sunt samani ,sunt ortodocsi autentici ,increstinati in secolul III de sfanta Nina ,cea intocmai cu apostolii.
Exista ceva numit drujba (recomand Husqvarna), si ceva numit exhumare. Care ar fi problema? "Piedicile" alea sint legende pioase. Adica nu sint adevarate.
Am glumit cind am scris "samanisme". Serios acum, de ce sa nu trecem legendele, fie ele si crestine, prin filtrul verificarii rationale? Mormintul acela trebuie deschis si investigat, prelevat ADN din osemintele persoanei ingropate acolo, cercetata camasa, daca exista. Daca se dovedeste un mit fals, asta e; e de ppreferat demitizarea tuturor legednelor pioase, decit perssitenta unor brese de minciuna in propovaduirea credintei. Nu trebuie sa lasam adversarilor credintei nici un punct de sprijin!

Last edited by Valkorion; 07.04.2016 at 13:19:38.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.04.2016, 13:29:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu samanisme ,deasupra mormantului a crescut un cedru care nu poate fi taiat ,celui care a incercat i s-a rupt sabia.
Stati putin. Cineva a incercat sa taie un cedru folosind o sabie ? Mda, cred ca era ortodox. S-o fi rugat mult sa reuseasca. Dar, iaca: cedrul a fost mai tare. Deci, avem dovada ca acopera un mormant in care e inmormantata o sfanta. Impreuna cu Sfanta Tunica Ortodoxa.

Nu, doamna Anita, miracolele catolice nu sunt asa. Prin ele, Dumnezeu binevoieste uneori sa isi arate puterea Lui celor care nu cred sau cred insuficient. La fel, relicvele: se expun periodic, daca nu permanent, ca toti sa vada si, vazand, sa creada ca Dumnezeu este creator si imparat nu numai al invizibilelor, ci si al vizibilelor si niciun secol nu-l scapa din putere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.04.2016, 14:45:01
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Stati putin. Cineva a incercat sa taie un cedru folosind o sabie ? Mda, cred ca era ortodox. S-o fi rugat mult sa reuseasca. Dar, iaca: cedrul a fost mai tare. Deci, avem dovada ca acopera un mormant in care e inmormantata o sfanta. Impreuna cu Sfanta Tunica Ortodoxa.

Nu, doamna Anita, miracolele catolice nu sunt asa. Prin ele, Dumnezeu binevoieste uneori sa isi arate puterea Lui celor care nu cred sau cred insuficient. La fel, relicvele: se expun periodic, daca nu permanent, ca toti sa vada si, vazand, sa creada ca Dumnezeu este creator si imparat nu numai al invizibilelor, ci si al vizibilelor si niciun secol nu-l scapa din putere.
Chestia cu cedrul si sabia e buna de banc. Ce te faci cu caucazienii astia...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.04.2016, 15:46:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Chestia cu cedrul si sabia e buna de banc. Ce te faci cu caucazienii astia...
dar daca chestia asta cu sabia si cedrul este adevarata?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.04.2016, 17:22:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Stati putin. Cineva a incercat sa taie un cedru folosind o sabie ? Mda, cred ca era ortodox. S-o fi rugat mult sa reuseasca. Dar, iaca: cedrul a fost mai tare. Deci, avem dovada ca acopera un mormant in care e inmormantata o sfanta. Impreuna cu Sfanta Tunica Ortodoxa.

Nu, doamna Anita, miracolele catolice nu sunt asa. Prin ele, Dumnezeu binevoieste uneori sa isi arate puterea Lui celor care nu cred sau cred insuficient. La fel, relicvele: se expun periodic, daca nu permanent, ca toti sa vada si, vazand, sa creada ca Dumnezeu este creator si imparat nu numai al invizibilelor, ci si al vizibilelor si niciun secol nu-l scapa din putere.
1. E evident ca intamplarea e din trecut, mai exact din secolul IV (cand s-au increstinat georgienii). In acele timpuri nu se inventase motofierastraul si, in mod sigur, nici catolicii nu-l aveau.
2. In al doilea rand anita a spus ca nu-si aminteste exact, relatarile nu amintesc de o sabie.
3. Povestirea este din viata sfintei Nina, probabil si catolicii au aceasta sfanta, inclusiv povestirea. http://www.pateric.ro/sfanta-nina-ce...-cu-apostolii/
4. Relatarea cu sfanta camasa este din secolul I, nu se stie sigur daca e in acel mormant. E posibil sa fie o parte din camasa. Arhiepiscopul Nicolae I., care păstorea Biserica Georgiană la mijlocul secolului al XII-lea (1150–1160), vestit pentru sfințenia și înțelepciunea lui, notează următoarele:
„În vremea mea, mulți pun la îndoială dacă într-adevăr există cămașa Domnului sub stâlpul făcător de minuni. Această îndoială este îndreptățită, fiindcă nu s-a descoperit cămașa, nimeni nu a văzut-o aici. În orice caz, minunile, atât cele din vechime cât și cele de astăzi, pe care cu ochii noștri le vedem toți, se datorează cămășii Domnului și se săvârșesc prin stâlpul «izvorâtor de mir»“.
5. Bucati ale sfintei camasi se presupune ca sunt in mai multe locuri, in Germania, la Moscova, Sankt Petersburg si alte localitati: http://www.crestinortodox.ro/religie...tos-96856.html
6. Minunile catolicilor si relicvele sunt din primul mileniu sau aduse din rasarit (in cazul relicvelor).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare