Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.05.2011, 10:13:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Salutari Noesisaa,placut impresionata de bunul simt al tau de a deturna discutia aici :)
Sarmanul clopot,se pierduse in usoare polemici...
Yasmina, iar eu am fost placut impresionat sa citesc ca desi multe rude ale tale nu sunt ortodoxe tu ai ramas ortodoxa. Desi mai ai unele conceptii diferite, dar fiecare dupa cum poate, nu e nevoie sa le stim pe toate.
  #22  
Vechi 04.05.2011, 10:42:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar da, sigur ca au fost si lucruri mai rationale. Ah, inca ceva, imnografia ortodoxa o numeste pe Maica Domnului "noua Eva."
Asta am mai auzit-o si pe forumul catolic, ramand uimit de ce interpretare se poate da. Un adept al reincarnarii ar fi crezut de exemplu ca Fecioara era reincarnarea Evei.
Este "noua Eva" pentru ca prin Fecioara a renascut neamul omenesc, in timp ce prin Eva a cazut, toti pierzand mantuirea.

De fapt nu din analizarea logica a credintei se produce o lepadare de ortodoxie. Vedem cum sfintii martiri preferau mai bine sa moara decat sa aduca tamaie zeilor. Sfintii spun ca erezia si schisma sunt lucrari ale vrajmasului, care vrea sa duca la indepartare de adevar si de mantuire.
Ce este de fapt erezia? Sa luam un exemplu, in Sfanta Scriptura Mantuitorul spune ca Duhul de la Tatal purcede. Tot adevarul crestin este revelat, revelat de Duhul Sfant. Spunand altceva decat ne-a spus Mantuitorul sau Duhul Sfant (in cazul de fata ca nu e asa, ca Duhul purcede si de la Fiul) inseamna sa spui un neadevar, contrazicand pe Duhul Sfant. Adica erezia e un pacat impotriva Duhului Sfant, care nu se iarta desi orice pacat se iarta in rest.
Se spune ca fiecare viciu sau pacat e determinat de un inger cazut. Ajungand cineva sa se roage impreuna cu eterodocsii incepe sa fie influentat de acel spirit de ceea ce a cauzat erezia, schisma, si ceea ce o mentine. De aceea un canon este sa nu se roage crestinii cu ereticii, un canon valabil in BO.
Asadar ajungand cineva cu o credinta nu foarte puternica (pentru ca unui sfant probabil nu ar avea ce sa i se intample) sa fie influentat de un spirit strain, acel cineva incepe sa vada doar ce vrea acel spirit. Acum nu mai tine de logica, chiar daca adevarul ar fi evident si l-ar intelege si un copil de gradinita, acel om chiar si inteligent vede ceea ce doreste sa vada, de fapt ce ii insufla spiritul ca ar fi bine.
Mult mai folositoare sunt participarea la slujbe de dezlegare, cel ptin in tara se fac in fiecare saptamana la toate bisericile (ca si maslul).
  #23  
Vechi 04.05.2011, 10:47:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Personal sunt dezamagit de faptul ca Biserica Ortodoxa nu face catehizare corespunzatoare pe categorii de varsta, nu are programe, proiecte pentru credinciosi corepsunzatoare.
De acord cu tot mesajul tau. ortodocsii duc o lipsa acuta de catehizare, majortiatea nu-si inteleg credinta. Intrun fel e firesc, putem da vina pe perioada comunista. Comunistii au interzis predarea in scoala a religiei si apoi catehizarea, aceastea incercand sa le promoveze patriarhul Iustinian.
Noi avem in crestinism o credinta revelata, deci invatatura ne-a fost data, nu o putem cunoaste doar din nastere. De aceea ne-a si fost revelata, pentru ca omul nu mai putea cunoaste adevarul, din cauzaq indepartarii de Dumnezeu datorita pacatelor sale sau ale stramosilor.
  #24  
Vechi 04.05.2011, 10:53:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eugen, lipsurile de domeniu organizatoric dintr-o Biserică nu pot fi un motiv suficient ca cineva să își schimbe Biserica.
Bineinteles. In aceste cazuri de dezorganizare trebuie sa ia atitudine. Iar daca in unele cazuri de Biserici locale unde apar abateri dogmatice din neatentia preotului sau a credinciosilor, sa semnaleze acesta episcopului pentru ca raul sa nu se perpetueze sau sa se extinda.
Modelul Sfantului Ioan Damaschin este elocvent in acest sens.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așa cum, oricâte lipsuri ar avea mama noastră, nu e motiv să nu o mai considerăm mama noastră. Dar dacă, într-o zi, descoperim că de fapt nu este mama noastră ? Că tanti care ani de zile ne-a spus că e mama noastră s-a certat mai demult cu adevărata mamă a noastră ? Că ne-a vorbit-o mereu de rău, că ne-a spus tot timpul că ea, mama noastră adevărată ar fi plecat de acasă ? Atunci, chiar și dacă mama-de-împrumut ar fi strălucitoare și ar organiza în mod perfect școlarizarea noastră, noi am vrea să o cunoaștem pe mama noastră adevărată, să o îmbrățișăm, să trăim mereu lângă ea, să facem ceea ce ea ne învață să facem.
Apreciez zelul dvs dar nu sunt de acord cu aceasta argumentatie.
Tatal nostru este Hristos Iisus si mama noastra este Maica Domului. Parintii trupesti trebuiesc respectati conform legii. Nasii de Botez sunt parinti duhovnicesti intru Hristos.

Nu stiti proverbul "nu este mama si tata cine te face ci cine te creste, cine are grija de viata ta".

Exista cazuri cand parintii sunt necredinciosi, sau atei, sau unii traiesc in pacate grele... iar copiii lor nu vor sa fie partasi acesto fapte si aleg sa traiasca in Biserica lui Hristos, alaturi de fratii si surorile intru Hristos. In aceste cazuri ei isi cinstesc parintii dar nu vor sa traiasca cu ei (vezi Iezechiel cap 18).

Exista cazuri in care parintii isi indeamna/invata copii sa faca fapte rele... dar copiii vor sa traiasca intru Hristos, unii chiar aleg carea monahismului.

In concluzie: Trebuie sa iubim pe Hristos mai mult decat pe parintii nostri biologici si sa ascultam de Hristos in primul rand si apoi de parintii nostri biologici (iar daca parintii nostri biologici ne indeamna sa nu ascutam de Hristos, de Sfanta Lui Biserica Ortodoxa atunci noi pe Hritos trebuie sa il alegem si sa il urmam caci "cine iubeste pa tatal sau sau pe mama sa mai mult decat pe Mine nu este vrednic de mine").

Va rog sa nu ma intelegeti gresit. Nu am nimic cu crediciosii romano-catolici. Chiar am cunoscut oamnei, preoti, calugari si calugarite si crediciosi romano-catolici de mare valoare in viata carora (in faptele lor) se vedea prezenta lui Hristos, credinta lor in Hristos Domnul Dumnezeu nostru si fratele nostru.
Insa nu pot fi de acord (mai ales din puct de vedere dogmatic) cu unele invataturi ale Bisericii Romano-Catolice cum ar fi: Filioque, imaculata conceptie, asumptia, primatul papal.
Apreciez faptul ca Biserica Romano-catolica marturieste Sfintele Taine, natura duala a omului (trup si suflet nemuritor), are cultul sfintilor si al ingerilor.

Doamne ajuta. Har si pace.

Dacă vorbiți de cateheză, sunt absolut de acord că ar trebui să se facă mai multă. Aici, BRC stă mai bine și fiindcă lucrează cu preoți necăsătoriți, dedicați numai Bisericii și misiunii lor, care pot fi mutați repede dintr-o dieceză în alta, dintr-o parohie într-o misiune străină, dacă e nevoie. Desigur, și BOR are destui preoți necăsătoriți, numai că îi trimite la mănăstiri mai mult decât să-i trimită la parohii. Instinctiv, oamenii sesizează deosebirea și merg după ei, la mănăstiri, ca să-i spovedească și să le ceară sfat. Dar cateheză parohială, ieromonahii nu pot face, din poziția lor.[/quote]
  #25  
Vechi 04.05.2011, 11:03:07
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este "noua Eva" pentru ca prin Fecioara a renascut neamul omenesc, in timp ce prin Eva a cazut, toti pierzand mantuirea.
Bineinteles, intrucat Hristos este numit de Sfanta Scriptura "Adam cel nou".

Eva (cea veche) s-a lasat amagita de diavol si nu a ascultat de Dumnezeu si de Adam. Eva cea noua, Maica Domnului a facut intru totul voia lui Dumnezeu, cautand exclusiv slava lui Hristos. Maica Domnului a ascultat atat de Dumnezeu cat si de logonucul ei dreptul Iosif.

Maica Domnului este mama duhovniceasca a Bisericii caci Hristos pe cruce a incrdintat-o Sfintei Sale Biserici spunand: "femeie iata fiul tau, iar Sfantului Apostol Ioan spunand: iata mama ta". Adica prin aceste cuvinte Domnul ii cere Maicii Domnului ca asa cum a avut grija de EL si l-a crescut si ingrijit cu toata dragostea, asa sa faca de acum inainte si cu toti oamenii din Sfanta Sa Biserica. Si intr-adevar aceasta face Maica Domnului are jrija de noi cu puterea lui Hristos, spre slava lui Hristos, spre mantuirea noastra.
Prin cuvintele adersate Sfantului Apostol Ioan, Hristos insusi cere fiecarui om din Sfanta Sa Biserica sa o cinsteasca pe Maica Domnului precum isi cinsteste parintii (conform poruncii a 5-a).

Nu va ganditi ca Maica Domnului are nevoie de cinstira noatra... caci pe ea o mareste si o cinsteste insusi Dumnezeu. Spune clar Sfanta Scriptura ca marirea si slava Maicii Domnului o face Dumnezeu si nu omul: "Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinalutrul meu numele cel Sfant al LUI, ca mi-a facut mie marie CEL PUTERNIC si DOMNUL ESTE numele Lui" Luca cap1.
Noi avem nevoie de mama noastra, de Maica Domnului.

Asadar sa luam aminte. Har si pace. Doamne ajuta.
  #26  
Vechi 04.05.2011, 11:09:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Din ciclul"my dear diary"

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Yasmina, iar eu am fost placut impresionat sa citesc ca desi multe rude ale tale nu sunt ortodoxe tu ai ramas ortodoxa. Desi mai ai unele conceptii diferite, dar fiecare dupa cum poate, nu e nevoie sa le stim pe toate.
Mda,eu nu am facut acele marturisiri doar pt colectia userilor de inedit si senzatii tari...
Am facut cunoscute acele date doar ca un schimb la intrebarea"ce credeti despre rudele mele se vor mantui...??",
care intrebare a ramas in aer,caci nimeni nu mi-a raspuns,ci doar a citit si a luat aminte ca rudele mele nu sunt ortodoxe!
Chiar am fost suparata ca nimeni nu a gasit de cuviinta sa-mi raspunda...poate ca ar fi trebuit sa deschid un topic...eeeeiiiii, nu lasa caci si asa se raspunde numai in 2 peri pe forumul asta!!!!
Nu toata lumea are un duhovnic ca voi,pe speed dial...eu am nevoie de cateva luni sa ajung la o biserica ortodoxa,si atunci timpul nu-mi permite sa pun intrebari pt cunostiinta mea generala ci numai din cele privitoare la problemele stringente!
De altfel nu-mi pierd vremea aiurea pe un forum ortodox ca sa fiu catalogata de useri drept ortodoxa,mai putin ortodoxa,mai ciudata,"cu unele conceptii diferite" s.a.m.d.

Care sunt acele conceptii diferite?Se pot discuta?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 04.05.2011 at 11:14:36.
  #27  
Vechi 04.05.2011, 11:18:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Vorbesti serios? Nu e o gluma? (eu nu am citit topicul despre clopot).
Eu nu inteleg de ce tu te miri.. :)

Cine a avut ocazia sa citeasca cu ocazia unor discutii similare despre opiniile Noessiei stie f. bine ca n-a fost niciodata ceea ce s-ar putea numi "ortodoxa convinsa" mai degraba "filocatolica convinsa". :))

Last edited by AlinB; 04.05.2011 at 11:44:55.
  #28  
Vechi 04.05.2011, 11:21:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De acord cu tot mesajul tau. ortodocsii duc o lipsa acuta de catehizare, majortiatea nu-si inteleg credinta. Intrun fel e firesc, putem da vina pe perioada comunista.
Multumesc pentru sustinere.
Nu trebuie sa asteptam de la Biserica Ortodoxa totul, adica sa faca si ceea ce putem noi insine sa facem si chiar suntem datori sa facem. A fi ortodox crestin, a trai intru Hristos, nu inseamna numai privilegii ci si indatoriri.

Nu trebuie sa fim asemenea omului care zice: Doamne ara-mi Tu, seamana-mi TU pamantul, da ploaie la buna vreme, da soare bun, culege-mi tu roadele si bineinteles punemi-le frumos in hambare... ah si sa nu uit, te rog sa imi framati si sa imi coci TU si painea, eventual poti sa imi dai paine direct din cer (mana) caci stiu ca TU pe toate le poti ca doar esti atotputernic. Nu zic Doamne ca sunt puturos, ca "ingrop talantul"... ca sunt lenes, cum sa zic asa ceva.
In loc sa zicem Doamne Iisue Hristoase fara de tine nu putem face nimic. Ajuta-ma te rog sa imi fac datoria mea, sa conlucrez cu tine in toata lucrarea mea pe care sunt dator sa o fac. Te rog Doamne sa ma ajuti sa ar pamantul, sa il seman, sa culeg roadele, sa le pun in hambare, sa imi framant si sa imi coc painea in fiecare zi si din ea sa ajut si pe cei saraci intru slava Ta Doamne. Iar in ceea ce depinde numai de Tine Dumezeule, si nu de mine, Te rog Doamne ca TU sa dai ploaie la buna vreme, lumina soarelui sa nu fie insuficienta si nici prea arzatoare.


Nu trebuie sa ne intrebam: "Ce pote face Biserica Ortdoxa pentru noi" ci trebuie sa ne intrebam "Ce putem face noi pentru Biserica Ortodoxa". Stie Hristos ce trebuie sa faca pentru Sfanta Sa Biserica Ortodoxa si pentru fiecare dintre noi. Nu trebuie sa Ii spunem noi cum, ce si cand.

Evanghelizarea si catehizare nu este numai "meseria" si "datoria" preotilor sau a teologilor ortodocsi ci fiecare credicios ortodox este dator sa marturiseasca pe Hristos in viata lui, in activitatea lui.

Vai de noi crestinii ortodocsi daca in viata noastra, in faptele noastre, nu se vede prezenta lui Hristos.
Vai vai vai de noi daca ne numim ortodocsi crestini dar traim in pacate caci "Din pricina voastra numele lui Dumnezeu este hulit intre neamuri" Romani cap 2.

Comunismul a fost cumplit pentru toata ortodoxia crestina, din toate punctele de vedere. Mai ales in fosta URSS urmarile sunt tragice.

Doamne ajuta. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 04.05.2011 at 11:34:12.
  #29  
Vechi 04.05.2011, 11:45:06
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sincer, eu cred ca nici Sfanta Treime nu o intelegi. Degeaba ai tot despicat firul in patru si ai rationat incolo si incoace. You are back to square one, sau mai rau. Pacat, sa vezi ce face nepriceperea din cei care teologhisesc pe cont propriu. Banuiesc ca nu i-ai impartasit toata argumentatia asta si duhovnicului tau ortodox, ca apoi sa-i ceri binecuvantare sa te rupi de biserica ortodoxa si sa treci la catolici.

Btw, neinspirat titlul ales, asta cu "bing-bang-ul". Ca si decizia pe care o ilustreaza, de altfel.
Iar daca vrei sa fii fair play pana la capat ar trebui sa te muti, cu arme si bagaje, pe un forum catolic.

:) Mai sunt si alti catolici fosti ortodocsi pe forum. De ce m-as mutea eu?

Un lucru am uitat sa mentionez. NU locuiesc in Romania. Unde locuiesc eu NU poate fi vorba de biserica ortodoxa sau duhovnic ortodox. Unii vor spune: aha!

Citat:
Eva (cea veche) s-a lasat amagita de diavol si nu a ascultat de Dumnezeu si de Adam. Eva cea noua, Maica Domnului a facut intru totul voia lui Dumnezeu, cautand exclusiv slava lui Hristos. Maica Domnului a ascultat atat de Dumnezeu cat si de logonucul ei dreptul Iosif.
Deci Eva cea veche, asa cum era ea, proaspat-creata si fara incarcatura pacatului stramosesc a cazut. Atunci cum Maica Domnului, noua Eva, nu a cazut? Este posibil sa fii perfect fara sa fii perfect sufleteste? Cum poti sa fii perfect sufleteste daca ai un suflet murdarit de pacatul original...?? Din cate am invatat eu, pacatul original intuneca judecata...

In fine NU vreau sa intru in discutii de genul asta. S-au purtat si raspurtat pe forum de n- ori. Nu am nici timp, nici dorinta sa intru in detalii. Nu, nu am "parasit" Biserica Ortodoxa fiindca imi lipsea ceva, ci fiindca am gasit mai mult in alta parte. Nu imi consum timpul si mintea gandindu-ma la cat de inadecvata BO este. Nu este! Ceea ce ma intereseaza acum este: cum il pot sluji pe Domnul mai bine, dat fiind circumstantele. Cum pot eu, prin viata pe care o duc, sa fiu exemplu de ucenic al lui Hristos? Cum pot eu sa fiu o mai buna fiica a Bisericii? Am trecut demult de faza argumentelor in contradictoriu.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #30  
Vechi 04.05.2011, 11:45:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce tu te miri.. :)

Cine a avut ocazia sa citeasca cu ocazia unor discutii similare despre opiniile Noessiei stie f. bine ca n-a fost niciodata ceea ce s-ar putea numi "ortodoxa convinsa" mai degraba "filocatolica convinsa". :))
Da, cine urmarea ce scriu eu, cam incepand de vreun an in urma...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35