Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.11.2014, 14:56:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Dacă n-ar exista un conflict între spirit și natură, nici păcat nu ar exista.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.11.2014, 15:03:19
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă n-ar exista un conflict între spirit și natură, nici păcat nu ar exista.
Am fost creati bolnavi si ni se ordona sa ne vindecam :).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.11.2014, 15:39:03
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
...Cu mentiunea ca pacatul asta este mostenit. Faptul ca barbatii poposesc cu privirea si cu gandul dupa alte tipe este explicat stiintific. Este anormal/pacat prin cutuma, nu si prin natura; ...ca sa si rimeze :).

Citez: <<Pentru perpetuarea speciei, masculul tinde să însemineze mai multe femele. În biologie, acest efect, aplicabil probabil și la om, a fost numit "Efectul Coolidge">>
...este explicat stiintific...

Este "explicat stiintific" si Psalmul 48,21? "Omul în cinste fiind n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor.".
Exact asta faci tu acum la peste 3000 de ani dupa ce a fost scris acest Psalm...dar e doar o coincidenta "predictia"Psalmului pe care tu o realizezi ,nu?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.11.2014, 15:49:08
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
... e doar o coincidenta "predictia" Psalmului pe care tu o realizezi ,nu?
Asta trebuie sa fie o gluma :)))). Despre ce predicite vorbim? Ahahah, parca-l si vad pe Mantuitor vorbind despre corelatia dintre boli si micro-organisme, cu o voce grava. "Spalati-va pe maini inainte sa le duceti la gura oameni buni, ca a voastra este viata lunga!" :)))).

Asta cu predicita este din categoria argumentelor extreme. Credeam ca nu se mai folosesc.

Ia arunca un ochi aici: http://skepticsannotatedbible.com/science/long.html

Si sa revenim: unde, mai exact, se vorbeste despre Efectul Coolidge in scrierile religioase?

Previziuni din categoria lui Tetea stiu si eu. Tetea iesea la poarta in fiecare dimineata, scruta cerul cu privirea si, cu o voce grava, ne spunea: "Azi ori ploua, ori nu polua". Si cum zicea Tetea, asa era! :)))

Last edited by Inorogul; 10.11.2014 at 15:52:45.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.11.2014, 16:05:49
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Asta trebuie sa fie o gluma :)))). Despre ce predicite vorbim? Ahahah, parca-l si vad pe Mantuitor vorbind despre corelatia dintre boli si micro-organisme, cu o voce grava. "Spalati-va pe maini inainte sa le duceti la gura oameni buni, ca a voastra este viata lunga!" :)))).

Asta cu predicita este din categoria argumentelor extreme. Credeam ca nu se mai folosesc.

Ia arunca un ochi aici: http://skepticsannotatedbible.com/science/long.html

Si sa revenim: unde, mai exact, se vorbeste despre Efectul Coolidge in scrierile religioase?

Previziuni din categoria lui Tetea stiu si eu. Tetea iesea la poarta in fiecare dimineata, scruta cerul cu privirea si, cu o voce grava, ne spunea: "Azi ori ploua, ori nu polua". Si cum zicea Tetea, asa era! :)))
Tu singur te asemeni cu dobitoacele fara de minte,nu eu am spus-o ci tu cu ...propria "tastatura" .Desigur ca e o "coincidenta" ca a vorbit Psalmul ala despre tine ca asta o sa gandesti peste 3000 de ani ...si exact asa gandesti. Nu e de colo sa scrie in Psami despre inorogul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.11.2014, 16:17:05
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Tu singur te asemeni cu dobitoacele fara de minte,nu eu am spus-o ci tu cu ...propria "tastatura" .Desigur ca e o "coincidenta" ca a vorbit Psalmul ala despre tine ca asta o sa gandesti peste 3000 de ani ...si exact asa gandesti. Nu e de colo sa scrie in Psami despre inorogul.
Raspunsul "soft": sunt un dobitoc fara de minte dar, in dobitocenia si micimea mea, sunt liber. Nu am mintea prizoniera niciunei idei sau entitati. Indiferent de ceea ce gandesc, nu pacatuiesc si nu am scarba asta continuua fata de propria-mi persoana.

Raspunsul "hard" si comic: sunt un dobitoc fara de minte. Plusez chiar: sunt si incapatanat, josnic, mizer, neimplinit, o scursura. ...Dar mult superior tie! :)))
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.11.2014, 16:22:40
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
...Dar mult superior tie! :)))
Aici ,fara nici o gluma,ai dreptate!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.11.2014, 16:25:04
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Aici ,fara nici o gluma,ai dreptate!
Eu prefer sa ramana o gluma :D.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.11.2014, 16:31:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bblusha_89 Vezi mesajul
Buna ziua. Am o relatie de 8 abi cu un baiat. De un an stam impreuna si urmeaza sa ne casatorim. Lui ii fug ochii dupa femei mai sexi la televizor..as vrea sa stiu daca asta e un pacat. El zice ca e ceva virtual nu e real si sa nu bag de seama. Va rog ..spune.ti.mi ce parere aveti voi
Toti barbatii se uita dupa femei. Este in gena lor, in fiinta lor.

Acum daca el se uita dupa femei cand tu esti de fata, fara sa-l mustre constiinta poate arata ca e un fustangiu.

Iar casa cu un fustangiu nu se poate face. Poate de asta ar trebui sa te ingrijorezi.

Poate ar trebui sa-l intrebi asa, camadereste, ispitindu-l usor: "iubitu-le, m-ai inselat vreodata in toti anii astia ? sau mai bine de cate ori m-ai inselat, ca stiu ca toti barbatii calca stramb ... ?"

Si sa ne zici si noua raspunsul.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.11.2014, 17:12:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Am fost creati bolnavi si ni se ordona sa ne vindecam :).
Da. Si sti de ce? Pt ca putem!

Si sti de ce ar trebui s-o facem? Ca sa nuramanem precum Guta-de-maimuta, mai ales daca stam prea mult la tembelizor. A nu-si imagina acum toata prostimea purtatoare de pantaloni ca daca are moralitatea acelui individ, iar cea purtatoare de fuste pe a partenerelor d-lui, ca automat vor avea vreodata si banii acelor personaje...

Last edited by fallen; 10.11.2014 at 17:17:50.
Reply With Quote
Răspunde