Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 23.03.2015, 00:49:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Augustin e doar fericit, pentru mine e eretic. Dovedit.
Nu ai dovedit nimic, ai scris doar monologuri, fara sa te intereseze ce zice altcineva, inclusiv Biserica. Asta din cauza mandriei foarte mari, care te face sa crezi ca stii tot fara sa conteze adevarul. Ti-am explicat fiecare afirmatie gresita a ta, inclusiv cea in care spui ca niciun sfant nu a avut vreo eroare. O multime de lucruri le intelegi gresit, mai gresit decat un credincios obisnuit, care nu a facut teologie. Asta pentru ca ai cazut spre dreapta.
  #282  
Vechi 23.03.2015, 00:57:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu tot nu ma simt impacat cu raspunsurile de pe acest thread.
Din cate vad topicul este despre Fericitul Augustin.
Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Hristos a spus ca oricine va crede in El se va mantui
Ti-am mai raspuns odata la aceasta. Nu stiu daca ai auzit de ecumenism, sunt multe articole si carti pe net. Iti recomand cartea Sf. Iustin Popovici.
Cum ti-am mai spus, asta cu oricine va crede in Hristos se va mantui este dogma protestanta, nu ortodoxa. De la Luther, Sola Fide (numai credinta). Ecumenismul are la baza dogmele protestante, care s-au raspandit inclusiv printre ortodocsi. Repet ce ti-am scris si data trecuta, Hristos a venit sa aduca harul, nu credinta, care era deja. Harul este in Sfintele Taine, Botez, Impartasanie, etc. IIsus a zis ca cine nu se va boteza si impartasi nu se va mantui, asta a zis Hristos, nu ce spune dogma protestanta.
  #283  
Vechi 23.03.2015, 01:11:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Se pare insa ca la unii (nu ma refer la initiatorul acestui topic care mai degraba e o victima a unui gen de manipulare), ura fata de catolici e atat de mare incat ajung sa nege si sfintii apuseni de dinainte de schisma, nu doar de dupa schisma.
Cunosc aceasta atitudine. Mai stiu eu de cineva, un preot care a mai fost citat aici pe forum, Matei Vulcanescu care spune ca ostia catolicilor e blestemata si satanica, ca pe catolici ii inspira diavolul si ca ei se impartasesc cu satana iar impartasania lor e otrava.
Asemenea exprimari care arata traume profunde nu inseamna deloc ca respectivul preot apara ortodoxia. Ortodoxia nu se apara asa si nu are nevoie de astfel de aparatori.
Daca a cadea in dreapta (zelotism si stilism) e o greseala, tot o greala e si a cadea in stanga. Preotul acela nici macar nu spunea ceva de la sine, ci cita pe alti sfinti. In cazul de fata pe Sfantul Teodor Studitul (care nici macar nu se referea la o grupare din afara Biserici, ci la ereticii din Biserica, in acel caz la iconoclasti, daca nu ma insel).
Si tu il aprecizi pe sf. Iustin Popovici, a scris mai detaliat in lucrarea sa (Biserica Ortodoxa si ecumenismul), inclusiv cu citatele din Sf. Teodor: http://www.cuvantul-ortodox.ro/2008/...da-diavolului/
Citez: "Învatatura Bisericii Ortodoxe a Dumnezeu-Omului Hristos, rostita de Sfintii Apostoli, de catre Sfintii Parinti si de catre Sfintele Sinoade asupra ereticilor, este urmatoarea: Ereziile nu sînt Biserica si nici nu pot fi Biserica. Pentru aceea în ele nici nu pot exista Sfinte Taine, si mai cu seama Taina Împartasirii – aceasta Taina a Tainelor; fiindca tocmai Sfînta Împartasire este totul si toate în Biserica.
Neînfricatul marturisitor al adevarurilor Dumnezeu-omenesti al ortodocsilor [Sf. Teodor Studitul] vesteste tuturor oamenilor din toate lumile: „Împartasania de la eretic înstraineaza pe om de Dumnezeu si îl preda diavolului”. În Euharistie, „pîinea ereticilor nici nu e trupul lui Hristos“. „Dupa masura deosebirii dintre lumina si întuneric, asa e si deosebirea dintre împartasania drept slavitoare (ortodoxa) si cea ereticeasca: cea drept slavitoare lumineaza, cea ereticeasca întuneca; una îl uneste cu Hristos, cealalta – cu diavolul; una da viata sufletului, cealalta îl ucide“. „Împartasania din mîna eretica este otrava, nu simpla pîine“.”
  #284  
Vechi 23.03.2015, 01:24:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Intr-adevar exista o mare romano-catolico-fobie pe acest forum si nu doar. Sa iti iubesti aproapele tau ca pe tine insuti si sa Il iubeste pe Dumnezeu. Crestinii, si mai ales ortodocsii care ne tinem asa ocosi, trebuie sa fim ministri ai tolerantei, iubirii, intelegerii si dragostei. Cum poti sa spui ca nu s-a mantuit maicuta Tereza din Calcuta doar pentru ca era catolica, cand a facut pentru crestinism, pentru aproape si pentru Dumnezeu mai mult decat orice ortodox actual din Romania?
Confuzi iubirea de pacatos cu iubirea pacatului. Se spune sa-l iubesti chiar si pe dusman si pe pacatos. Daca iubesti pe cel ce bea sau se drogheaza nu inseamna ca trebuie sa iubesti si bautura sau drogurile. Tu asta spui. Sa-i iubesti pe catolici si chiar pe pagani, nu sa te inchini la un zeu pagan daca ii iubesti pe pagani. E adevarat sunt unii care exagereaza si cad in dreapta, dar principala problema pe forum dar si intre ortodocsi e caderea spre stanga, ecumensimul. Adica ideile pe care vad ca ti le insusesti si tu, mai intai cauta sa vezi ce invata Biserica si Hristos, apoi vei intelege.
  #285  
Vechi 23.03.2015, 01:40:25
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Cum poti sa spui ca nu s-a mantuit maicuta Tereza din Calcuta doar pentru ca era catolica, cand a facut pentru crestinism, pentru aproape si pentru Dumnezeu mai mult decat orice ortodox actual din Romania?
Ei, asta nu putem noi să cântărim, frate... Nici chiar așa, nu fie cu supărare.
Și apoi, la ce ajută astfel de evaluări categorice? Sunt chestiuni extrem de sensibile, de gingașe prin chiar natura lor și nu merge cu cântarul. În general, în iubire nu măsurăm la kil sau la metru...:)

Last edited by Ioan_Cezar; 23.03.2015 at 01:43:46.
  #286  
Vechi 23.03.2015, 08:26:52
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu tot nu ma simt impacat cu raspunsurile de pe acest thread.
Eee... Păi nu poți împăca pe toată lumea, e imposibil. Nici Hristos nu a putut. De aceea în Rai, nu vor merge toți oamenii, fiindcă zice "turmă mică" și mai zice "calea e strâmtă și îngustă și grea și puțini sunt cei care o află".

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Dumnezeu chiar sa fie un legalist razbunator care imparte pedepse deoarece e manios pe toti cei care nu cred in El intr-o procedura ortodoxa? Hristos a spus ca oricine va crede in El se va mantui, ideea ca doar ortodocsii vom merge in Rai nu ma poate convinge deloc... Ca doar crestinii mergem in Rai, hai ca mai merge, dar celalata idee nu cred...
Ba uite că Dumnezeu e "un legalist răzbunător". Dar folosește alte cuvinte, spune: JUDECĂTORUL CEL DREPT. Care dă tuturor ceea ce merită.

"Nu vă răzbunați singuri, iubiților, ci lăsați loc mâniei (lui Dumnezeu), căci scris este: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti, zice Domnul". - Romani 12, 19

Iar pedepsele, care credem noi că sunt pedepse, nu sunt pedepse, sunt încercări pentru cei ce Îl iubesc pe El, cum a avut dreptul Iov, iar pentru ceilalți, dacă se depărtează de Dumnezeu, alungă harul și tot lucrul bun, și vrăjmașii nevăzuți, abea așteaptă, să îi răpească.

"Căci cunoaștem pe Cel ce a zis: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti". Și iarăși: "Domnul va judeca pe poporul Său". - Evrei 10, 30.

"A Mea este răzbunarea și răsplătirea când se va poticni piciorul lor; că aproape este ziua pieirii lor și curând vor veni cele gătite pentru ei." - Deuteronom 32, 35

"(Domnul)S-a îmbrăcat cu dreptatea ca și cu o platoșă și a pus pe capul Său coiful izbăvirii; (Domnul)S-a îmbrăcat cu răzbunarea ca și cu o haină și S-a înfășurat în râvna Sa ca și într-o mantie." - Isaia 59, 17

"ca să vestească în Sion răzbunarea Domnului Dumnezeului nostru, răzbunarea cea pentru templul Său!" - Ieremia 50, 28.

"Aceasta este răzbunarea Domnului, răzbunarea pentru templul Său." - Ieremia 51, 11.
Templul Domnului, este azi, Biserica Ortodoxă.

"Răzbunarea Mea împotriva Edomului o voi săvârși prin mâna poporului Meu Israel; el va lucra în Edom după mânia Mea și după urgia Mea și vor ști Edomiții ce este răzbunarea Mea", zice Domnul Dumnezeu." - Iezechiel 25, 14

PROCEDURA ORTODOXĂ, de care spui, e SINGURA procedură care aduce și garantează mântuirea. Amin.

Procedurile celelalte, cum ar fi "romano-catolică", nu garantează mântuirea. Te pune să plătești INDULGENȚE, că spun ei: Sfinții au prea multe fapte bune și îți dă și ție păcătosului, prin "papică de la Roma". Dacă nu plătești destul pe indulgențe, pentru păcatele tale (de preferat aur, se înțelege), atunci te trimite "sfânta" Închiziție, în "sfântul" Purgatoriu... Și de acolo... mai văd ei, ajungi în Rai, sau poate nu... e ca la "alba-neagră".
Vezi?
Execrabil și dezgustător. Revoltătoare sunt elucubrațiile "teologiei" franco-latinilor, "romano-catolice".

Cum să spui că asemenea oameni, "teologi", se vor mântui? (teolog înseamnă să fi îndumnezeit, dar trecem peste asta)

E IMPOSIBILĂ MÂNTUIREA PENTRU CEI DIN ROMANO-CATOLICISM.

MÂNTUIREA E DOAR ÎN ORTODOXIE. Crezi sau nu, Ăsta e Adevărul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #287  
Vechi 23.03.2015, 08:44:57
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Din cate stiu eu, pana si ideea legata de predestinare, Augustin si-a indreptat-o spre sfarsitul vietii recunoscand ca a gresit. Exista scrisori ale lui cum e cea catre Simplicianus, succesorul lui Ambrozie, in care isi indreapta eroarea legata de predestinare.
Asa ca pana la urma, nici macar asta nu mai ramane. Poate doar filioque, dar aici au gresit mai multi parinti apuseni care totusi sunt sfinti ai bisericii ortodoxe.
Dacă e adevărat ce spui, și mărturisești faptic, scriptic, cu trimiteri la citate, dovedite cu pagină, atunci, da, cu adevărat ar fi absolvit de erezia predestinării.

Dar mai rămân alte 7 erezii. Cel puțin 7. Dovedite biblic, dogmatic și patristic.

Iar de Sfinții Bisericii lui Hristos, din Apus, (înainte și după căderea Apusului, în blestematele erezii), te rog dovedește, altfel nu acuza nefondat, că e spre osânda ta.

Și te trezești că îți merge rău în viață și te întrebi: de ce, Doamne? De parcă El ar fi vinovat că tu ești departe de El...

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Se pare insa ca la unii (nu ma refer la initiatorul acestui topic care mai degraba e o victima a unui gen de manipulare), ura fata de catolici e atat de mare incat ajung sa nege si sfintii apuseni de dinainte de schisma, nu doar de dupa schisma.
Cunosc aceasta atitudine. Mai stiu eu de cineva, un preot care a mai fost citat aici pe forum, Matei Vulcanescu care spune ca ostia catolicilor e blestemata si satanica, ca pe catolici ii inspira diavolul si ca ei se impartasesc cu satana iar impartasania lor e otrava.
Asemenea exprimari care arata traume profunde nu inseamna deloc ca respectivul preot apara ortodoxia. Ortodoxia nu se apara asa si nu are nevoie de astfel de aparatori.
Sunt o victimă a unui gen de manipulare? :)
Câte genuri de manipulare există?
Cum ajunge un om, victimă a manipularii?
Omul poate fi victimă, în toate genurile de manipuare? :)

Hai că sunt cârcotaș, iartă-mă

Deci, să devenim serioși !

Omule bun, înțelege, că odată ce a fost pusă anatema, adică dați satanei, toți cei din Apus, "împărtășania" lor (după ce că e azimă, nu-i pâine dospită, cum e prezentă și în Biblie, și nu e și sângele Domnului, doar azima, ceea ce e absolut revoltător, aberant și nemântuitor) nu mai e împărtășanie.

E ciorbă de perișoare, numită "împărtășanie."

Din moment ce Sfinții Domnului Dumnezeu, titani ai creștinismului, dovedesc în Duhul Sfânt, - da, Sfinții sunt infailibili, nu pot greși, pentru că Duhul Sfânt care odihnește în ei, e infailibil și nu poate greși, asta nu-i erezie, cum visează Lucian008 -, că "ostia catolicilor e blestemata si satanica, ca pe catolici ii inspira diavolul si ca ei se impartasesc cu satana iar impartasania lor e otrava", Sfinții spun asta!
Tu de ce te îndoiești de Adevăr, puțin credinciosule?

Uite ce spune Pavel:

"care unii, lepădându-le, au căzut din credință; Dintre aceștia sunt Imeneu și Alexandru, pe care i-am dat satanei, ca să se învețe să nu hulească." - I Timotei 1, 19-20.

Deci noi, creștinii, i-am dat satanei pe ereticii din apus.

În "împărtășania" lor, ca și a tuturor ereticilor protestanți, ESTE satana. Cu acea "împărtășanie", se otrăvesc, ucigându-și sufletul și trupul, auto-condamnându-se singuri la iad, auto-repingându-se singuri din Rai, din Împărăția Cerurilor.

Și Sfinții, confirmă lucrul ăsta. Ei au spus asta prima dată, nu noi. Duhul Sfânt a spus asta.

Ziua Judecății, nu va fi ziua milei, ci ziua mâniei Domnului, ziua răsplătirii. De aceea trebuie strigat de acum, când se mai poate face ceva, "strigat de pe acoperișul casei", cum spune Biblia, că să salvăm pe câțiva, care vor vrea să creadă.
În ziua Judecății și a răsplătirii, este versetul:
"Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura." - Matei 5, 6.

Trezește-te, frățior preaiubit, nici un eretic(!) nu se va mântui...

Scriu cuvintele astea... cu amară și adâncă durere în întreagă ființa mea...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #288  
Vechi 23.03.2015, 08:50:49
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Stai linistit, ca igorete danila rascolniku' ii pocneste si pe aceia. Adica, cum au indraznit niste sustinatori ai filioque sa intre in sinaxar? Nt, nt, nt...papistasii sunt ca nanoparticulele: se infiltreaza peste tot, de aceea trebuie darzenie pravoslavnica.
Acum, pe bune, nu vad rostul acestui topic. Crezi ca ii baga cineva in seama pe cativa filetisti catolicofobi, si sa il scoata pe Sf. Augustin din sinaxar? Lasa-i pe grecoteii si romanasii latinofobi sa se infurie in stil mare. Vorba lui Al Bundy: who cares?
Gata ! Ai rezolvato !
Cui îi pasă, nu?

Ei bine, dacă îți pasă sau nu, nu dai răspuns în fața nici unui om, ci a lui Hristos, și a Sfinților Lui, care vor Judeca pământul și pe toți oamenii.

Tocmai de aceea a venit Hristos! Că I-a păsat.
Tocmai de aceea a lăsat Hristos pe Sfinții Apostoli, că I-a păsat Lui și le-a păsat și lor.
Tocmai de aceea, tuturor Sfinților, tuturor martirilor, tuturor Părinților, tuturor creștinilor adevărați, LE PASĂ !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #289  
Vechi 23.03.2015, 08:56:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Perfect exprimat. Bine, omul e filetist, ca si majoritatea grecilor, printre care s-a bagat si slujeste. Grecii se intarata, sa catalizeaza in maraieli unii pe altii, cand vine vorba de istoria interactiunilor lor comune cu latinii, bisericesti si politice deopotriva, ca niste sacali care isi marcheaza teritoriul. Cu siguranta, filetismul e vadit ca erezie, inainte chiar sa fi fost condamnat oficial de Biserica. Sa nu mai vorbim si de maraielile aceslui preot, grecizat ca mentalitate, la adresa Cuviosului Arsenie Boca.
N-ai dreptul să numești scrierile părintelui Ioannis Romanides, mârâieli.

N-ai dreptul și n-ai voie etic, să vorbești despre ceva ce n-ai citit, să îți exprimi părerea.
N-ai voie, pur și simplu.
Poți să te ofitici, până nu mai poți, de supărare, de acreală, dar n-ai voie, poftim.
Nu judeca ce nu poți înțelege.
Nu vorbi despre ce nu cunoști. Dacă faci așa ceva, ești un infam al teologiei, sau un ateu, ascuns, sau nedeclarat, sau inconștient de ateismul lui.

Când ai să citești, măcar o carte scrisă de părintele Ioannis Romanides, atunci, putem vorbi pe marginea cărții citite de tine (nu a scris multe, dar ce a scris, e îndumnezeit), vorbim fără să exprimăm jigniri, de genul "mârâieli", la adresa poate celui mai mare teolog grec, al tuturor timpurilor.

Ci vorbim, cu calm, cu pace, despre cu ce ești de acord și cu ce nu ești de acord și de ce. Sigur, comparat măcar puțin biblic și patristic, ce scrie el.

Îți mai spun atât: are cea mai ușoară și cea mai vie carte de dogmatică, ce am citito vreodată în viața mea... :) ți-o spun cu mare bucurie.

Se numește Dogmatica Patristică Ortodoxă. Caută pe net, și comand-o și citește-o.

Uite aici, câteva idei, din cea mai ușoară dogmatică ce ai citit vreodată (o să-ți placă și site-ul):

https://deveghepatriei.wordpress.com...urile-iadului/
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.03.2015 at 09:05:07.
  #290  
Vechi 23.03.2015, 09:34:37
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Mă cam îndoiesc că o să-i placă amicului Barsaumas un site intitulat "DEATH TO THO WORLD, THE LAST TRUE REBBELION", cu articole de genul "Evreul Papa", cu Acatistul mucenicului Corneliu Zelea Codreanu" și cu alte asemenea halucinații pseudo-ortodoxe, mustind de cel mai deșănțat antisemitism.

Bine, în ce te privește, Remus Emiliane, nu mă mir că îți extragi de acolo ideile.
Subiect închis