Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2018, 15:16:47
mihai88 mihai88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2013
Mesaje: 18
Implicit Relatii trupesti cu sotia insarcinata

Doamne ajuta!
Am deschis acest subiect in speranta ca cineva de pe forum, preferabil mama sau bunica, imi poate spune spune punctul ei de vedere in ceea ce privesc relatille intime in perioada in care au ramas insarcinate. Exista un disconfort psihic stiindu-se cu bebe, sau din contra, exista o dorinta mai mare in a avea relatii trupesti? Lipsa relatiilor in perioada respectiva poate creea o stare de neliniste?
Urmand amandoi randuiala crestin-ortodoxa, am intrebat parintele duhovnic. A spus ca putem avea relatii trupesti dar cu moderatie in zilele randuite ,pana in luna a sasea. Sotia ar fi de acord, insa culmea eu ca barbat am o oarecare ezitare. Noi am ascultat pana acum cat am putut de mult de parintele duhovnic.
Multumesc si imi cer scuze daca am tulburat pe cineva.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2018, 15:55:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Urmand amandoi randuiala crestin-ortodoxa, am intrebat parintele duhovnic. A spus ca putem avea relatii trupesti dar cu moderatie in zilele randuite ,pana in luna a sasea. Sotia ar fi de acord, insa culmea eu ca barbat am o oarecare ezitare. Noi am ascultat pana acum cat am putut de mult de parintele duhovnic.
Multumesc si imi cer scuze daca am tulburat pe cineva.
Sexualitatea presupune si eliberare de hormoni in corpul femeii dar si al barbatului.

Descarcarile astea duc la fat inca din copilarie o sensibilitate si o reactivitate mult accentuata in viata spre sexualitate....

Eu presupun ca din cauza asta de multe ori gasesti directia asta de curatie trupeasca pentru a nu afecta si sensibiliza fatul.


Sa stii ca enorm de multe randuieli ortodoxe sunt puse nu pe motive mistice ci pe motive biologice, de pragmatisc si "bune-practici" pe care un corp uman moderat ar trebui sa le tina.

Postul nu trebuie tinut de bolnavi pentru ca se slabanogesc aiurea.
La fel, si aici trebuie vazut la fata locului ce este potrivit.

Si in decizii de tipul asta sa fiti 2, asa cum zice Apostolul (in multa intelepciune si inspiratie Dumnezeiasca) si nu de unul singur.

PS. Sper sa nu fii trol si tu
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2018, 22:22:27
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
PS. Sper sa nu fii trol si tu
si eu sper, dar subiectul e important.

sexul in timpul sarcinii este foarte important pentru femeie, daca-l doreste! trebuie sa procedezi cu tact si sa fii permanent la dispozitia ei. dorinta ei este fluctuanta, astazi doreste foarte mult, apoi o luna de zile simte chiar repulsie, deci trebuie sa fii atent si grijuliu, nu trebuie refuzata si nici fortata.

spre sfarsitul sarcinii sexul stimuleaza ovulatia si de multe ori este chiar indicat medical, dar mereu trebuie tact si grija pentru femeie.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2018, 01:40:19
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
si eu sper, dar subiectul e important.
..................
spre sfarsitul sarcinii sexul stimuleaza ovulatia....
Asta ai bagat-o ( "impotriva naturii" ) ca sa faci subiectul si mai important?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2018, 02:27:55
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asta ai bagat-o ( "impotriva naturii" ) ca sa faci subiectul si mai important?
:)))

dilatatia, nu ovulatia, bre... :)) dar au inteles oamenii greseala...
da, ajuta. sunt multi obstetricieni care sfatuiesc viitorii parinti in sensul asta.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2018, 17:29:37
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Am deschis acest subiect in speranta ca cineva de pe forum, preferabil mama sau bunica, imi poate spune spune punctul ei de vedere in ceea ce privesc relatille intime in perioada in care au ramas insarcinate. Exista un disconfort psihic stiindu-se cu bebe, sau din contra, exista o dorinta mai mare in a avea relatii trupesti? Lipsa relatiilor in perioada respectiva poate creea o stare de neliniste?
Urmand amandoi randuiala crestin-ortodoxa, am intrebat parintele duhovnic. A spus ca putem avea relatii trupesti dar cu moderatie in zilele randuite ,pana in luna a sasea. Sotia ar fi de acord, insa culmea eu ca barbat am o oarecare ezitare. Noi am ascultat pana acum cat am putut de mult de parintele duhovnic.
Multumesc si imi cer scuze daca am tulburat pe cineva.

Depinde de principiile fiecareia. Daca eu as fi insarcinata si sotul mi-ar propune asta, l-as parasi.
Nu vreau sa aud critici referitoate la raspunsul meu, va rog. L-am postat pt ca initiatorul topicului a dorit sa afle mai multe opinii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.09.2018, 20:17:50
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Mihai88....Parerea mea este sa asculti de duhovnicul tau! Atat timp cat sotia ta este de acord, nu trebuie sa ai vreo ezitare
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.09.2018, 21:21:15
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sexualitatea presupune si eliberare de hormoni in corpul femeii dar si al barbatului.

Descarcarile astea duc la fat inca din copilarie o sensibilitate si o reactivitate mult accentuata in viata spre sexualitate....

Eu presupun ca din cauza asta de multe ori gasesti directia asta de curatie trupeasca pentru a nu afecta si sensibiliza fatul.


Sa stii ca enorm de multe randuieli ortodoxe sunt puse nu pe motive mistice ci pe motive biologice, de pragmatisc si "bune-practici" pe care un corp uman moderat ar trebui sa le tina.

Postul nu trebuie tinut de bolnavi pentru ca se slabanogesc aiurea.
La fel, si aici trebuie vazut la fata locului ce este potrivit.

Si in decizii de tipul asta sa fiti 2, asa cum zice Apostolul (in multa intelepciune si inspiratie Dumnezeiasca) si nu de unul singur.

PS. Sper sa nu fii trol si tu

Chestiile astea sint efectiv dovedite stiintific, sau sint doar zelotisme pseudomonahale si neognostice?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.09.2018, 00:46:46
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Depinde de principiile fiecareia. Daca eu as fi insarcinata si sotul mi-ar propune asta, l-as parasi.
Nu vreau sa aud critici referitoate la raspunsul meu, va rog. L-am postat pt ca initiatorul topicului a dorit sa afle mai multe opinii.
Cu un astfel de raspuns tu nu ai principii. Vorbesti fără să știi ce inseamna viata in căsătorie, devotament fața de soț și ascultare de duhovnic.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.09.2018, 22:50:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Depinde de principiile fiecareia. Daca eu as fi insarcinata si sotul mi-ar propune asta, l-as parasi.
Nu vreau sa aud critici referitoate la raspunsul meu, va rog. L-am postat pt ca initiatorul topicului a dorit sa afle mai multe opinii.
Tu deja esti pe drumul clar al spargerii casatoriei pentru ca se pare ca sotul tau este o anexa pentru tine si nu este un partener de dialog si de casatorie...

Sunteti 2 si nu doar unul singur.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare