Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.10.2013, 21:52:56
b.mihaela b.mihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2013
Mesaje: 9
Implicit Pentru Mihailc

Ai vrut sa te dai important subestimand femeia dar ai lovit in unii barbati .Sunt barbati pe pamant care stau ca o capuse in casa femeii fara sa-i intereseze de nimic ,se hranesc ,se fac mari din toate punctele de vedere, inclusiv la serviciu sar in scara ierarhica ,muncesc doar pentru ei si tot ce-i al femeii este si al lor tot ce-i al lor este doar al lor dupa care pleaca ca au devenit imparati .Barbatul descris de mine se numeste FEMEIE .Cred ca la acest timp de femeie te-ai referit , persoanele de fata se exclud .

Last edited by b.mihaela; 03.10.2013 at 22:13:18.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.10.2013, 23:32:32
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de b.mihaela Vezi mesajul
Barbatul descris de mine se numeste FEMEIE .
Adică vrei să spui că albul descris de tine se numește negru?

Cred că te-ai acidulat degeaba, considerând scurta mea observație/nedumerire drept un afront misogin la adresa femininului generic. De fapt, ai scris așa de apăsat "dacă nu avem rațiune nu ne putem numi oameni" că am perceput raționalitatea, și, implicit, apartenența la umanitate ca pe un ideal la care visează niște vietăți aparținând altui regn. Acuma, dacă, dumneavoastră, femeile, ați fi sincere până la capăt, egalizând gușa cu căpușa, ne-am pune de acord asupra faptului că raționalitatea este un deziderat imposibil de atins pentru femeie în mod autonom, chiar dacă ideologia feministă susține exact contrariul.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.10.2013, 09:45:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor Vezi mesajul
Daca refuza despartirea sunt exclusi din biserica ortodoxa crestina.
Am si eu o curiozitate: cum poate fii cineva exclus din biserica ortodoxa, sau orice alta biserica, afara de cazul cand se exclude si pleaca singur (situatie care am auzit ca se numeste apostazie), exista vreo "procedura" in acest sens? Am mai auzit termenul de "excomunicare", dar de asemeni nu stiu practic, "fizic", in ce consta?

Credeam ca in asemenea situatii se prefera iertarea unui pacat mai mic decat inlesnirea unuia mai mare (casatoria preferabil trairii in desfrau sau apostaziei), dar acum nu am de unde stii... In orice caz banuiesc ca multi ar putea merge sa se cunune fara sa "declare" inainte ce "hram " poarta (nici daca sunt botezati, nici in ce religie, nici nasii daca/ce religie au); sau daca li s-ar respinge cererea s-ar putea duce la alta biserica sau confesiune si ar fii oarecum impacati ca au gasit oarecare binecuvantare de la Dumnezeu...

Last edited by fallen; 05.10.2013 at 09:58:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor. Mama se opune casatoriei. Nu poate ierta trecutul sotului meu ioanacluj Nunta 270 27.02.2013 10:12:37
Bisexualitatea poate fi considerat un pacat? Sekhmet Homosexualitatea 63 16.08.2010 14:25:32
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03