Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.12.2009, 07:58:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500 Vezi mesajul
Oricum, nici prieteni ni mai vreau sa fim. Credeam ca e o fata diferita, dar e doar o prefacuta in cele din urma. Credeam ca insemn ceva ca om pentru ea, dar pana la urma nu-i pasa ca varul ei sufera. A zis ceva de genul "ca indiferent de ce sa va intampla, noi 2 tot prieteni vom ramane". Sa nu ai incredere in nimeni in viata asta.
Oricum, vine ziua in care si ea, si dl. Preotzel si toti cei care mi-au facut rau in viata asta vor plati, si deabe astpet sa-i vad cum isi iau plata. Facuse sa uit de ura, sa redescopar dragostea, dar a dat cu piciorul la tot si pentru asta viata o va rasplati inrt-o zi pe prefacuta mea de verisoara.
Singurul care isi face rau esti doar tu,facand alegeri nepotrivite,atentand mereu la strugurii la care nu poti ajunge,spunand apoi ca sunt acri si ca vei taia via!Si,deasemenea,vei fi singurul care este responsabil si care va plati pentru propriile greseli!
Esti sigur ca sentimentele de iubire te fac sa alegi persoane la care cu greu poti ajunge pentru ca,fie au prieten,fie nu te plac etc sau faptul ca esti intr-o competitie prin care doresti sa iti demonstrezi tie propria masculinitate si ca atunci cand esti refuzat,nu se intampla altceva decat sa ti se adanceasca frustrarile si sa iti reversi furia pe cei din jur,cand in realitate,furios esti pe ceea ce consideri neputinta ta?
Mai gandeste-te,mai analizeaza-te,pentru ca prima data in noi insine trebuie sa cautam raspunsuri.
Dumnezeu sa iti lumineze mintea si sufletul!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.12.2009, 15:46:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina90 Vezi mesajul
vreau sa stiu si eu va rog frumos ce grad de rudenie exista intre mine si prietenul meu daca bunicul lui a fost frate cu tatal bunicii mele.va rog sa-mi dati un raspuns
intre voi doi sunt sapte grade de rudenie.
biserica interzice casatoria intre rude pana la al saptelea grad(inclusiv)
deci el(prietenul) cu mama/tatal tau sunt verisori al doilea...
acu tu decizi....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.12.2009, 16:12:34
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina90 Vezi mesajul
vreau sa stiu si eu va rog frumos ce grad de rudenie exista intre mine si prietenul meu daca bunicul lui a fost frate cu tatal bunicii mele.va rog sa-mi dati un raspuns
Imi spui tu imi aduce aminte de asta:
Citat:
In urma cu multi ani m-am casatorit din dragoste cu o vaduva care avea o fata de 18 ani. Tatal meu, dupa casatorie m-a vizitat de mai multe ori, ca pana la urma sa se indragosteasca de fiica vitrega, cu care in cele din urma sa se casatoreasca, fara a-mi cere consimtamantul. Deci fiica mea vitrega mi-a devenit mama vitrega, iar tatal meu ginerele meu. Sotia tatalui meu, adica fiica mea vitrega, care in acelasi timp este mama mea vitrega, a nascut un baiat, care este nepotul meu, fiindca eu sunt sotul mamei fiicei mele vitrege, dar acest baiat este si fratele meu. In acelasi timp, sotia mea a devenit bunica, deoarece este mama sotiei tatalui meu, iar eu sunt nepotul sotiei mele. Nu mult mai tarziu, sotia mea a nascut un baiat care a devenit cumnat cu tatal meu, fiind fratele vitreg cu sotia tatalui meu si in aceasta calitate este si unchiul meu.
Copilul meu este fratele mamai mele vitrege, iar prin mama mea vitrega, sotia mea a devenit bunica si eu am devenit bunicul meu propriu.
Avand in vedere cele de mai sus, intreb:
Daca copilul meu, care in acelasi timp este unchiul meu, cumnat cu tata si frate cu mama mea vitrega, are drept la alocatie de stat pentru copii ???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.01.2010, 18:02:02
Mihailovic Mihailovic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 1
Implicit verisori de gradul 3.va rog sa ma ajutati!

Buna ziua!am o relatie cu verisoara mea de gradul 3 de aproximativ 2 ani.Am fost si am intrebat doi preoti sa ma lamureasca in legatura cu rudenia,daca este vreun impediment si unul mi-a raspuns ca nu este pacat,ca pot fi q ea fara nicio problema,pt ca suntem de spita a 8-a .Cel de-al doilea mi-a spus ca pot fi cu ea,insa imi va trebui o dispensa daca ma voi casatori cu ea.Va rog din suflet sa imi spuneti in ce consta aceasta dispensa?cat de greu de obtinut este in cazul nostru?(fiind rude de spita a 8-a).Rog raspuns de la persoane care cunosc situatia.Multumesc frumos!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.01.2010, 18:46:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailovic Vezi mesajul
Buna ziua!am o relatie cu verisoara mea de gradul 3 de aproximativ 2 ani.Am fost si am intrebat doi preoti sa ma lamureasca in legatura cu rudenia,daca este vreun impediment si unul mi-a raspuns ca nu este pacat,ca pot fi q ea fara nicio problema,pt ca suntem de spita a 8-a .Cel de-al doilea mi-a spus ca pot fi cu ea,insa imi va trebui o dispensa daca ma voi casatori cu ea.Va rog din suflet sa imi spuneti in ce consta aceasta dispensa?cat de greu de obtinut este in cazul nostru?(fiind rude de spita a 8-a).Rog raspuns de la persoane care cunosc situatia.Multumesc frumos!

Daca e nevoie de dispensa inseamna ca trebuie sa mergi la ierarhul locului! El este cel care poate sa te lamureasca!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.02.2010, 14:46:46
lyna lyna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2008
Mesaje: 5
Post Doamne ajuta!

.........sunt si eu in aceeasi situatie....la mine e var de gradul 2 cu mama...ii foarte dragut...si el mi-a spus k chiar ma place...dar nu stiu ce-i de facut....!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.10.2011, 11:01:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

S-au dus la parintele Arsenie 2 tineri.
-Parinte, vrem sa ne casatorim.
-Nu puteti sa va casatoriti ca sunteti veri si nu e bine.

Dar ei n-au ascultat. S-au casatorit si au facut 3 copii. Unul e orb iar ceilalti doi demonizati.

Cine are minte, sa ia aminte!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.12.2012, 01:35:27
fifeu84feu fifeu84feu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2012
Mesaje: 6
Implicit Intrebare.

Ma pot casatori cu verisoara cumnatului meu?
Cumnatul(xxx) meu si verisoara cumnatului meu au aceasi str-bunica. In urma casatoriei dintre sora mea si (xxx), verisoara cumnatului meu a devenit verisoara mea?
Acest grad de rudenie dintre mine si verisoara cumnatului meu reprezinta un impediment din punct de vedere religios in fata casatoriei dintre noi doi? chiar daca nu suntem rude de sange?
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.12.2012, 03:43:44
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
Ma pot casatori cu verisoara cumnatului meu?
Cumnatul(xxx) meu si verisoara cumnatului meu au aceasi str-bunica. In urma casatoriei dintre sora mea si (xxx), verisoara cumnatului meu a devenit verisoara mea?
Acest grad de rudenie dintre mine si verisoara cumnatului meu reprezinta un impediment din punct de vedere religios in fata casatoriei dintre noi doi? chiar daca nu suntem rude de sange?
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Te poti casatori, cum sa nu. Se rezolva la Primarie (unde azi se cam rezolva toate...).

Daca, insa, te gandesti la Sfanta Taina a Nuntii.... mai bine intreaba pe sfintitul slujitor al lui Hristos, preotul la care te spovedesti.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.12.2012, 11:13:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
Ma pot casatori cu verisoara cumnatului meu?
Cumnatul(xxx) meu si verisoara cumnatului meu au aceasi str-bunica. In urma casatoriei dintre sora mea si (xxx), verisoara cumnatului meu a devenit verisoara mea?
Acest grad de rudenie dintre mine si verisoara cumnatului meu reprezinta un impediment din punct de vedere religios in fata casatoriei dintre noi doi? chiar daca nu suntem rude de sange?
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Daca verisoara cumnatului e verisoara primara, nu te poti casatori.intre voi sunt doar 6 grade de rudenie.Daca e verisoara de gradul doi se poate.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relicve de gradul al 3-lea. Mihnea Dragomir Moaste 6 19.09.2013 02:28:58
A crescut gradul violentei in Romania ??? guardian knight Generalitati 6 22.02.2012 20:03:11
Relatii de prietenie intre rude de gradul 7? e_rainbow_love Intrebari utilizatori 0 29.01.2012 12:17:54
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 20:49:58
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 19:20:00