Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.05.2009, 21:30:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu fac parte din nici o secta aceste carti si acei oameni.Acum m-am lamurit si mai bine,face parte din initiativa Sola Scriptura care promoveaza lectura religioasa gratuita.Nu au nici un fel de scop de atragere.Asa am crezut la inceput.Multumesc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2009, 21:49:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu fac parte din nici o secta aceste carti si acei oameni.Acum m-am lamurit si mai bine,face parte din initiativa Sola Scriptura care promoveaza lectura religioasa gratuita.Nu au nici un fel de scop de atragere.Asa am crezut la inceput.Multumesc.
Ai găsit undeva în Sfinții Părinți despre această carte?Eu nu.Cele 14 volume al Părintelui Cleopa le-ai citit?În aceste cărți scrie despre sfinții noștri? Nu te supăra Alin dar tu încerci să ne convingi că aceste cărți dăruite pe stradă sau găsite în cutia de poștă care nu au semnul crucii sau nu vorbesc despre Maica Domnului pot fi folositoare unui creștin-ortodox care își caută identitatea sa?
Un ortodox autentic când ia în mână o carte caută să vadă dacă este raportată la cel de care noi ne folosim.Ai citit-o? Foarte bine.N-ai citit-o nici o pagubă.Împortant este să te folosești și să rămâi în credința ta căci sunt vremuri în care nu lipsesc "lupi în piei de oaie".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.05.2009, 22:44:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu fac parte din nici o secta aceste carti si acei oameni.Acum m-am lamurit si mai bine,face parte din initiativa Sola Scriptura care promoveaza lectura religioasa gratuita.Nu au nici un fel de scop de atragere.Asa am crezut la inceput.Multumesc.


Ei,asa vor ei sa te faca sa crezi ca nu au nici un fel de apartenenta confesionala, ca doar vor sa citesti Scriptura... nu e chiar asa...Interesant ar fi de aflat cine anume a platit pentru tiparirea cartilor, cine sponsorizeaza cursurile, si asa iti dai seama de "background-ul lor".

Apoi si numele initiativei: Sola Scriptura, care in latina inseamna "Numai Scriptura." Denumirea este protestanta, ei sunt impotriva Sf Traditiei, ei sustin studierea Bibliei si numai a ei ca singura sursa de adevar revelat...etc. O organizatie catolica sau ortodoxa nu s-ar intitula asa in nici intr-un caz.

Cat despre daca sa le citesti sau nu...nu stiu. Parerea mea este ca nu e nici o problema daca le rasfoiesti sa vezi ce spun, si eu am citit unele materiale neo=protestante. Dar trebuie sa fii constient ca nimic gratuit nu este chiar gratuit (poate doar harul lui Dumnezeu), ca nu exista initiativa religioasa fara apartenta confesionala si ca materialele raspandite pe strada sunt materiale de proaganda scrise in asa fel incat sa nu iti ridice prea multe semne de intrebare sau sa te indeparteze (de exeplu nu vor scrie ceva de genul "Cinstirea Maicii Domnului si a icoanelor sunt impotriva vointei lui Dumnezeu" ca daca ar scrie asa marea majoritate a ortodocsilor, chiar si cei mai putin dusi la biserica, se ma revolta.)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.05.2009, 22:54:59
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cat despre daca sa le citesti sau nu...nu stiu. Parerea mea este ca nu e nici o problema daca le rasfoiesti sa vezi ce spun, si eu am citit unele materiale neo=protestante. Dar trebuie sa fii constient ca nimic gratuit nu este chiar gratuit (poate doar harul lui Dumnezeu), ca nu exista initiativa religioasa fara apartenta confesionala si ca materialele raspandite pe strada sunt materiale de proaganda
Este ceva normal, ca in vremurile de azi, sa te indoiesti ca ceva ar putea fi gratuit, dezinteresat. Si totusi, sunt persoane care nu-si doresc decat ca multi oameni sa-L gaseasca pe Dumnezeu si Calea spre Imparatia Sa. Asta se poate face si fara ca cineva sa-si schimbe confesiunea religioasa.

Personal, daca reusesc sa insuflu unui semen pasiune pentru Cuvantul lui Dumnezeu, ma simt fericit. Ce confesiune religioasa va frecventa, nu este problema mea; este problema lui Dumnezeu. Sa mearga (sau sa ramana) unde il va mana Duhul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.05.2009, 22:56:51
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, interesant, m-am uitat pe site-ul lor. La "Despre noi" nu dau nimic atlceva decat o lista de adrese, nimic despre ce cred, ce vor, si asa mai departe. Blah.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.05.2009, 23:00:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pai editura este Viata si Sanatate(asa se numeste)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.05.2009, 23:01:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Este ceva normal, ca in vremurile de azi, sa te indoiesti ca ceva ar putea fi gratuit, dezinteresat. Si totusi, sunt persoane care nu-si doresc decat ca multi oameni sa-L gaseasca pe Dumnezeu si Calea spre Imparatia Sa. Asta se poate face si fara ca cineva sa-si schimbe confesiunea religioasa.

Personal, daca reusesc sa insuflu unui semen pasiune pentru Cuvantul lui Dumnezeu, ma simt fericit. Ce confesiune religioasa va frecventa, nu este problema mea; este problema lui Dumnezeu. Sa mearga (sau sa ramana) unde il va mana Duhul.
Adevarat, un om poate sa il (re)descopere pe Dumnezeu fara sa isi schimbe cofesiunea religioasa. Dar daca imi poti explica cum anume un ortodox nepracticant poate sa descopre pe Dumnezeu prin ortodoxie cu ajutorul unui ne-ortodox, fie el penticostal, baptist, adventist....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.05.2009, 23:06:44
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pai editura este Viata si Sanatate(asa se numeste)
Este o editura a adventistilor.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.05.2009, 23:07:51
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sincer nu mi se pare a fi carti adventise mai degraba protestante.Seamana cu niste carti protestante intr-adevar.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.05.2009, 23:12:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sincer nu mi se pare a fi carti adventise mai degraba protestante.Seamana cu niste carti protestante intr-adevar.
Tiger -- adventistii SUNT neo-protestanti.

Citat:
Este ceva normal, ca in vremurile de azi, sa te indoiesti ca ceva ar putea fi gratuit, dezinteresat. Si totusi, sunt persoane care nu-si doresc decat ca multi oameni sa-L gaseasca pe Dumnezeu si Calea spre Imparatia Sa.
A, dar nu am spus ca interesul celor care au publicat/raspandit cartile ar fi de natura materiala. Interesul este de natura spirituala. Sunt sigura ca ei, in sinea lor, au intentia cea mai buna, aceea de a aduce pe oameni la Dumnezeu. Asta o spun fara ironie. Problema este perspectiva prin care respectivii il inteleg pe Dumnezeu. De ce sa ne ascundem dupa deget -- vorbim de prozelitism religios.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 23:13:26
Daruri si talanti NECTARIE Generalitati 1 27.01.2011 01:23:02
Daruri dorinastoica14 Pocainta 49 11.05.2009 00:38:29
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 22:58:50