Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 02.07.2010, 17:29:27
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Mantui de Hristos, iertat prin jertfa Lui.



Faptul ca sunt mantuit nu inseamna ca nu am nevoie de Dumnezeu. De ce zici ca sunt mandru? Pentru ca ma incred in Hristos care spune ca cine crede in El are viata vesnica?
Nu am de ce sa fiu mandru, ca nu prin puterile mele am fost mantuit ci prin puterea lui Dumnezeu.
ce,nu ai nevoie de taina spovedaniei sati marturisesti pacatele si sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Domnului care ia ajutat pe multi oameni?
  #1012  
Vechi 02.07.2010, 17:31:14
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Orice comentariu e de prisos, hai sa ne ducem fiecare pe la casele noastre si sa ne vedem fiecare de mantuirea noastra, ca astia de pe-aici deja joaca'n alta liga, a mantuitilor.
La ce-ti foloseste o religie care nu te mantuieste? Ce folos sa o urmezi? Ce folos sa te chinui atat pentru niste incertitudini? E in joc viata mea, trebuie sa merg la sigur.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1013  
Vechi 02.07.2010, 17:31:49
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
ce,nu ai nevoie de taina spovedaniei sati marturisesti pacatele si sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Domnului care ia ajutat pe multi oameni?
ba pacatele mi le marturisesc, particip la cina Domnului. Numai ca eu nu considera ca participarea la cina te mantuie, ci credinta in Hristos. Vezi cazul lui Iuda despre care s-a tot discutat in topicul asta.
  #1014  
Vechi 02.07.2010, 17:37:45
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
La ce-ti foloseste o religie care nu te mantuieste? Ce folos sa o urmezi? Ce folos sa te chinui atat pentru niste incertitudini? E in joc viata mea, trebuie sa merg la sigur.
Asa ca te-ai dus la cei care ti-au spus ca esti mantuita.
La multi ani, apropo
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #1015  
Vechi 02.07.2010, 17:41:45
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
ba pacatele mi le marturisesc, particip la cina Domnului. Numai ca eu nu considera ca participarea la cina te mantuie, ci credinta in Hristos. Vezi cazul lui Iuda despre care s-a tot discutat in topicul asta.
o ba da te mantuie,ce cand mori ce faci nu ceri sa te spovedesti si te impatasesti in care sa scapi de munca iadului.
  #1016  
Vechi 02.07.2010, 17:44:00
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Asa ca te-ai dus la cei care ti-au spus ca esti mantuita.
La multi ani, apropo
Multam fain...Nu mi-ai raspuns la intrebare.
Singurul scop al vietii omului trebuie sa fie impacarea cu Dumnezeu si mantuirea. Deci unde mergem?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1017  
Vechi 02.07.2010, 17:48:30
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
o ba da te mantuie,ce cand mori ce faci nu ceri sa te spovedesti si te impatasesti in care sa scapi de munca iadului.
tu ce nu intelegi ca sunt iertat prin jertfa lui Hristos?
Deci tu daca mori fara sa apuci sa te spovedesti si impartasesti ajungi in iad? Si te-ai spovedit o viata intreaga, si impartasit, degeaba? Ce te faci daca mori de inima si nu mai apuci sa faci nimic? Sau da o masina peste tine?
  #1018  
Vechi 02.07.2010, 17:48:48
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Multam...Nu mi-ai raspuns la intrebare.
Singurul scop al vietii omului trebuie sa fie impacarea cu Dumnezeu si mantuirea. Deci unde mergem?
Pai eu asta incerc sa fac, cu mila lui Dumnezeu. Sa ma impac cu El.
Asta incercam sa facem toti, taras grapis, care cum putem, cu neputintele noastre. Am nadejde ca nu ne va lasa.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #1019  
Vechi 02.07.2010, 17:48:50
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Multam fain...Nu mi-ai raspuns la intrebare.
Singurul scop al vietii omului trebuie sa fie impacarea cu Dumnezeu si mantuirea. Deci unde mergem?
singurul scop este ca omul sa nu mai pacatuaisca si sa se intoarca la Dumnezeu deoarece il iarta si este iubitor de oameni.Scopul omului este manturiea sufletului sau.
  #1020  
Vechi 02.07.2010, 17:51:56
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pai eu asta incerc sa fac, cu mila lui Dumnezeu. Sa ma impac cu El.
Asta incercam sa facem toti, taras grapis, care cum putem, cu neputintele noastre. Am nadejde ca nu ne va lasa.
Asa suntem toti . Insa la un moment dat se intampla sa te intalnesti cu iertarea lui Hristos si sa te impaci cu Dumnezeu. Atunci pur si simplu stii ca orice ar veni, viata sau moarte, nimic nu te va desparti de El si mantuirea Lui. Asta se numeste credinta mantuitoare.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42