Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.12.2009, 13:07:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Aia cu crezu e falsa;

Daca ne punem sa analizam fiecare parte a crezului o sa vezi ca e exact pe dos.
  #112  
Vechi 03.12.2009, 13:25:38
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Aia cu crezu e falsa;

Daca ne punem sa analizam fiecare parte a crezului o sa vezi ca e exact pe dos.
Dacă nu crezi, putem continua de unde am rămas... Aceasta a fost intenția când am deschis topicul.
  #113  
Vechi 03.12.2009, 14:04:49
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Bine, haideti sa admitem ca avem acelasi Crez. Sa admitem ca o consideram cu totii pe Preasfanta Fecioara ca preacurata si pururea fecioara si Maica Domnului. Desi aici cred ca ne diferentiem, pentru ca in BO exista un cult extraordinar fata de Preasfanta. La fel si in BC.
Si sa mai facem un pas. Sfanta Euharistie este simbol sau prezenta vie a Mantuitorului sub chipul speciilor?
  #114  
Vechi 03.12.2009, 14:58:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dacă nu crezi, putem continua de unde am rămas... Aceasta a fost intenția când am deschis topicul.
"Cred intr-Unul Dumnezeu" ce intelegetii voi prin asta ?

dar "si intr-Unul Domn Iisus Hristos,Unul Nascut"

dar prin Intruparea Sa ce intelegi? "care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire S-a Intrupat"

dar prin "a Inviat a treia zi dupa Scripturi"

si prin "va sa vina sa judece vii si mortii ca"

dar despre Duhul Sfant ce credeti?

Ai sa vezi cat de izbitor de diferita este credinta adevarata fata de cultul adventist.
  #115  
Vechi 03.12.2009, 15:47:59
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Bine, haideti sa admitem ca avem acelasi Crez. Sa admitem ca o consideram cu totii pe Preasfanta Fecioara ca preacurata si pururea fecioara si Maica Domnului. Desi aici cred ca ne diferentiem, pentru ca in BO exista un cult extraordinar fata de Preasfanta. La fel si in BC.
Si sa mai facem un pas. Sfanta Euharistie este simbol sau prezenta vie a Mantuitorului sub chipul speciilor?
Dacă te referi la "prezență vie" în trup, nu are cum să fie. Nu a fost nici la instituirea Cinei deoarece Hristos a fost în trup lângă apostoli, nu în pâine și vin.
Însă în esență, noi credem la fel că la fel cum pâinea și vinul le asimilăm și devin parte a trupului nostru, deci trăim; la fel asimilând învățătura și caracterul lui Hristos în noi, ele devin mod de viață și astfel trăim. Trăim nu numai acum, ci vom avea "parte cu El" și în veșnica Lui Împărăție.
  #116  
Vechi 03.12.2009, 15:54:14
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dacă te referi la "prezență vie" în trup, nu are cum să fie. Nu a fost nici la instituirea Cinei deoarece Hristos a fost în trup lângă apostoli, nu în pâine și vin.
Însă în esență, noi credem la fel că la fel cum pâinea și vinul le asimilăm și devin parte a trupului nostru, deci trăim; la fel asimilând învățătura și caracterul lui Hristos în noi, ele devin mod de viață și astfel trăim. Trăim nu numai acum, ci vom avea "parte cu El" și în veșnica Lui Împărăție.
Uite, asta este o foarte mare diferenta intre noi
  #117  
Vechi 04.12.2009, 22:30:34
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Uite, asta este o foarte mare diferenta intre noi
Că e mare diferență între noi n-ar fi o problemă, important e să nu fie mare diferență între practica noastră și cea a lui Hristos (ori a apostolilor). Aici cred că suntem chemați cu toții să mai ajustăm câte ceva. Domnul să ne ajute!
  #118  
Vechi 04.12.2009, 22:42:13
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Că e mare diferență între noi n-ar fi o problemă, important e să nu fie mare diferență între practica noastră și cea a lui Hristos (ori a apostolilor). Aici cred că suntem chemați cu toții să mai ajustăm câte ceva. Domnul să ne ajute!
Asa cum tu n-ai renunta in ruptul capului la convingerile tale in ceea ce priveste credinta ta, si asa cum crezi cu tarie in ceea ce spui si ai suferi pentru aceste convingeri, asa nici eu nu voi renunta la a crede ca in Euharistie este de fapt, chiar Hristos, dupa cum a spus: "Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea". De la acest adevar de credinta nu pot si nu vreau sa fac rabat...
  #119  
Vechi 05.12.2009, 02:48:40
valy72001
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În urmă cu cîteva săptămîni agențiile internaționale de presă anunțau vestea tristă că, la 13 mai a.c., marele profesor, istoric și teolog ortodox american Jaroslav Jan Pelikan a trecut la cele veșnice. După o lungă și grea suferință, cauzată de un cancer pulmonar, pe care a îndurat-o cu multă demnitate și creștinesc curaj, Pelikan s-a stins din viață în locuința sa din Hamden, Connecticut, la vîrsta de 82 de ani.

Unanim recunoscut drept cel mai important istoric contemporan al Bisericii, J. Pelikan s-a născut la La nici 23 de ani, obținea doctoratul la Universitatea din Chicago, ceea ce avea să-i deschidă calea spre o carieră universitară strălucită. A predat timp de peste 50 de ani la mai multe universități și colegii de prestigiu (Valparaiso, Concordia, Chicago, Boston), dar mai ales la Universitatea Yale (1962-1996), unde a devenit decanul Facultății de Studii Graduate de Arte și Științe (1973-1978).17 decembrie 1923, în Akron, Ohio, într-o familie de origine slovacă.A primit peste 40 de distincții și premii, și un număr impresionant de titluri onorifice, printre care și acela de "Legendă vie", acordat cu ocazia aniversării a 200 de ani de la fundarea Bibliotecii Congresului american. Iar în 2004 i s-a decernat Premiul John W. Kluge de 1 milion de dolari, echivalentul Premiului Nobel, atribuit ex-aequo lui Pelikan și filosofului francez, Paul Ricoeur. Pelikan a donat Seminarului Teologic Ortodox "Sf. Vladimir" suma ce i-a revenit.
Eram probabil luteranul care cunoșteam cel mai bine Biserica Ortodoxă iar acum sînt ortodoxul care-l cunoaște probabil cel mai bine pe Luther", ar fi spus Pelikan. (,I was probably the Lutheran who knew most about Orthodox Church, and now I am the Orthodox who probably knows most about Luther.") N-a fost pentru nimeni o surpriză, căci toată lumea știa că este slavofil și îi cunoștea simpatia pentru Tradiția răsăriteană. Era o afecțiune izvorîtă din contactul cu scrierile Sfinților Părinți, din aprofundarea gîndirii lor.putem spune fără teama de a greși, că viața și activitatea marelui istoric și teolog ortodox pot fi așezate sub semnul Pelicanului, adică al lui Hristos, pe care, ca un bun ucenic, Pelikan s-a străduit să-L imite. Cei care vor căuta sensul și frumusețea istoriei Tradiției creștine, studiindu-i opera dar mai ales monumentala sa lucrare cu acest titlu, aceia vor descoperi că "Tradiția este credința vie a celor morți", pe cînd "tradiționalismul este credința moartă a celor vii!". Și din carnea acestor cuvinte, din seva spiritului marelui profesor - asemeni sîngelui de pelican -, se vor hrăni generații și generații de creștini, iubitori ai Istoriei Bisericești și ai Patristicii, care vor face ca Tradiția să rămînă vie. Să nu moară eșuînd în tradiționalism. Prin ei spiritul marelui teolog și istoric ortodox va continua să lumineze. Requiescat in pace!
http://www.romlit.ro/istoricul_i_teo...la_cele_venice
  #120  
Vechi 05.12.2009, 03:05:55
valy72001
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deut4.2. Sa nu adaugati nimic la cele ce va poruncesc eu, nici sa lasati ceva din ele; paziti poruncile Domnului Dumnezeului vostru, pe care vi le spun eu astazi.(deut 4:2)
Pilde 30:5. Toate cuvintele lui Dumnezeu sunt lamurite, scut este El pentru cei ce cauta la El scaparea.
6. Nu adauga nimic la cuvintele Lui, ca sa nu te traga la socoteala si sa fii gasit de minciuna!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42