Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2010, 16:36:50
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit Sf. Ioan de Kronstadt – Descoperire cereasca aratata in vis

http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...ratata-in-vis/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2010, 18:09:23
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Infricosator.........
Va rog sa ma iertati dar care sint cele sapte biserici?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2010, 18:12:41
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Ce este uraciunea pustiirii mai pe larg?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2010, 22:58:12
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Infricosator.........
Va rog sa ma iertati dar care sint cele sapte biserici?
Exista mai multe feluri de crestini ortodocsi: sirieni, armeni, rusi, greci si copti. In Biserica Sfantului Mormant sant reprezentate 7 denominatiuni (crestine).
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2010, 23:14:27
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

treb. pusa si la "secte si culte".
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2010, 23:48:37
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

din pacate trebuie sa inchid. sper maine seara sa putem discuta mai larg aceasta vedenie, caci este esentiala pentru vremurile noastre. nu cred ca se refera la armeni sau copti cand vorbeste de cele 7 biserici. sa nu uitam ca acum, chiar zilele astea exista conflicte imense intre ortodocsii greci si armeni, chiar la biserica Betleemului. e putin cam greu pasajul acela, eu nu m-as arunca asa usor..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2010, 16:43:50
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Bine ai facut, nu are ce cauta la secte.Cele sapte Biserici nu cred ca reprezinta denominatiuni.Cele sapte perverse reprezinta multitudinea sectelor eretice,iar celelalte sapte Biserica lui Hristos.Desartaciunea desartaciunilor reprezinta desertarea adevarului si a celor sfinte si inlocuire cu cele spurcate si inchinare la idoli , in cazul de fata la Antichrist si Satana.Nu prea mi-a placut ce am vazut la sfarsit : „Sa scrii tot ce-ai vazut pentru crestinii pravoslavnici!“.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2010, 22:02:53
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Am privit înapoi. Staretul se uita la ceva, m-am uitat si eu. „Parinte, spune-mi, ce este cu aceasta înfricosatoare biserica?” – «Acestia-s „cetatenii cosmosului”, ereticii, cei ce au parasit sfânta si soborniceasca Biserica si au primit inovatiile, care sunt lipsite de harul lui Dumnezeu; în astfel de biserica nu se posteste si nu poti sa te împartasesti!»
M-am înfricosat, zicând: „Doamne, vai noua, ticalosilor – moarte!”. Staretul m-a linistit însa, spunându-mi: „Nu te scârbi, ci roaga-te!”

Si iata, am vazut o multime de oameni care se târau chinuiti de o sete cumplita, iar în frunte aveau stele. Când ne-au zarit, au început sa strige: „Sfinti parinti, rugati-va pentru noi. Atât de greu ne este, însa nu putem sa ne rugam. Tatii si mamele noastre nu ne-au învatat Legea lui Dumnezeu. N-avem nici numele lui Hristos, n-am primit Sfântul Mir, nici pe Duhul Sfânt, iar semnul crucii l-am refuzat!”. Si au început sa plânga.


Si iata, am vazut o movila înalta de carti si printre ele se târau niste viermi ce raspândeau o duhoare insuportabila. L-am întrebat pe Staret, ce fel de carti erau acelea? – „Carti ateiste, hulitoare de Dumnezeu, care-i vor sminti pe toti crestinii prin învataturi straine!“ Dar, îndata ce Staretul s-a atins cu toiagul de carti, ele s-au aprins si vântul a împrastiat cenusa.

Dupa aceasta m-am uitat si am vazut o biserica. Pe jos, de jur împrejur se tavaleau vrafuri de pomelnice. M-am aplecat, vrând sa le citesc, Staretul însa mi-a zis: „Aceste pomelnice zac de multi ani si preotii le-au uitat: nu le citesc, nu au timp, iar cei raposati roaga sa fie pomeniti!“. Am întrebat: „Si atunci, când vor fi pomeniti?“. Staretul a raspuns: „Îngerii se roaga pentru ei!“.

Si am vazut o masa mare de oameni, gonita din urma de niste draci urâciosi, care-i bateau cu pari, cu furci si cu cangi. L-am întrebat pe Staret: „Acestia cine sunt?”.
Staretul a raspuns: „Acestia-s cei ce s-au lepadat de sfânta credinta si de Biserica Apostoleasca si Soborniceasca si au schimbat credinta“. Erau acolo preoti, monahi si monahii, mireni, care au nesocotit Taina cununiei, betivi, hulitori de Dumnezeu, clevetitori. Fetele lor erau strasnice, iar din gura iesea o duhoare respingatoare. Lovindu-i fara mila, demonii îi mânau într-o prapastie îngrozitoare, din care izbucneau flacari sulfuroase cu miros greu. M-am înspaimântat foarte si mi-am facut semnul crucii: „Izbaveste-ne, Doamne, de o asa soarta!”.

Doamne apara-ne!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2010, 12:51:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Am confundat pravoslanici cu Biserica Ortodoxa de rit vechi.

Multe din lucrurile alea sunt actuale.Tot felul de literaturi ateiste, oameni hulitori de Dumnezeu, care isi pierd credinta , care isi leapada credinta adevarata si merg pe la secte, care neaga orice manifestare vizibila a pioseniei, oameni betivi , oameni curvari , s.a.m.d.Secte din ce in ce mai multe si mai faramitate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan din Kronstadt costel Stiri, actualitati, anunturi 18 22.12.2016 23:54:54
Manuscrisele de la Qumran – descoperire și enigmă cristiboss56 Teologie si Stiinta 1 13.11.2012 19:57:51
Descoperirea cereasca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 1 23.02.2008 17:51:32
Un sfat pentru apropiata sarbatoare cereasca 06dec Stiri, actualitati, anunturi 1 19.12.2006 11:33:55