Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2009, 02:23:08
emiliabirgau's Avatar
emiliabirgau emiliabirgau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Exclamation Ce parere aveti despre margarina?

Margarina mult folosita in produsele de post e cancerigena,postul nu e pentru sanatatea noastra?Bine, stiu ca toate contin E-uri, metale grele(margarina) si alte substante mai mult sau mai putin daunatoare, evitati-o.Evitand un rau mai mic, scapi de un rau mai mare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2009, 04:22:29
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Bine ai venit pe forum !
În ceea ce privește margarina, dreptate mare ai!

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2009, 12:18:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Eu am auzit ca se face din petrol. Cica dintr'o eroare a aparut acest produs. Se folosea ca substanta uleioasa la tancuri. Ceva derivat din petrol, a anumita purificare a lui se transforma intr'o pasta omogena, la temperaturi foarte mari. Cu ceva aditivi de culoare si miros, ea ajunge pe rafturi.

Asta am auzit.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2009, 16:00:39
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu mai mananc margarina de nu stiu cati ani. E otrava curata!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.06.2009, 16:01:01
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Nu stiu daca se face din produse petroliere, dar stiu sigur ca are la baze uleiuri hidrogenate, care contribuie din plin la oxidarea celulelor, deci la accentuarea procesului de imbatranire.
Un produs artifcial 100% care nu e de recomandat!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2009, 01:08:21
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Un produs toxic bun de evitat :)
Acuma vad ca baga ce stiu io ce vitamine in margarine si fac reclama.. da' tot acolo e.. otrava..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2009, 05:30:46
Stefan1 Stefan1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2009
Mesaje: 7
Implicit Lamuriri

Buna!
Din ce am citit pana acum, cred ca o sa scriu un mesaj destul de lung, dar am cateva informatii foarte actualizate si in principiu stiu despre ce vorbesc.
O sa o iau pe puncte:
1. margarina nu este facuta din petrol sau produse petroliere, Doamne fereste! Este facuta din grasimi si uleiuri vegetale.
2. nu este un produs artificial - este un produs alimentar natural facut in fabrica din grasimi vegetale provenite din plante, asa cum untul este un produs alimentar natural facut in fabrica din grasimi animale provenite din lapte ... sau credeati ca vacuta face direct unt? :-)
3. de aproximativ 10-15 ani margarina nu mai este produsa prin hidrogenare. Este o informatie care, in mod ciudat, nu este foarte cunoscuta si nu inteleg de ce, pentru ca scrie chiar pe cutie ca margarina este facuta din uleiuri si grasimi interesterificate. Interesterificarea este un procedeu care a inlocuit hidrogenarea si a adus beneficii, cele mai importante fiind a) nu mai sunt produse grasimi trans (foarte rele), b) cantitatea de grasimi saturate, si ele daunatoare, a scazut masiv, c) cantitatea de grasimi mononesaturate si polinesaturate (bune) a crescut foarte mult.
4. margarina nu a aparut din greseala. Inventarea ei a fost un proces care a durat o perioada destul de lunga si acest lucru s-a intamplat cu mult inaintea aparitiei tancurilor, anume in anii 1800, pe vremea lui Napoleon al III-lea. Aveti aici un link cu istoria margarinei in date :-) http://www.margarine.org/historyofmargarine.html
5. Stiu ca E-urile sunt demonizate si cu unele pe buna dreptate, dar nu sunt toate rele. In plus, nu uitati ca Romania e membra UE si chiar daca suntem noi mai balcanici, producatorii trebuie sa respecte legislatia UE rivitoare la Euri. Asa ca nu vor folosi substante interzise sau care au fost dovedite ca fiind periculoase.
6. nici nu se pune problema de metale grele. Este posibil sa se faca o confuzie cu o parte din vechiul procedeu de productie al margarinei, neflosit in prezent, dar acela era doar un catalizator, deci care doar facilita obtinerea produsului, nu era parte din el.
7. nu este nici o problema daca unui produs i se adauga vitamine - decat sa iau eu un supliment alimentar, prefer sa il am direct in aliment.

Desigur, decizia cu privire la ce consumati va apartine, insa incercati sa nu va mai luati dupa tot ce scrie pe net - de cele mai multe ori sunt zvonuri generate sau intretinute de oameni fara pregatire medicala, ce nu inteleg exact ce se intampla cu alimentele si care nu au informatiile actualizate, ci se bazeaza pe ceva ce au citit, de cele mai multe ori fara surse credibile. Eu am incercat sa va ofer cateva informatii reale - decizia e a dumneavoastra. O zi frumoasa!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ce parere aveti despre

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 22:52:00
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 09:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 16:27:53
ce parere aveti despre tarot tarot Generalitati 10 11.10.2010 12:32:43
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 19:46:56