Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.09.2010, 20:22:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

As mai adauga ca nu sunt un om pretentios, cerand mult de la viata- imi place meseria pe care o am, ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a daruit in viata! Ma gandesc in paralel la Sfintii inchisorilor- Parintele Sofian Boghiu, care spunea coplesitor "A fost atat de frumos in inchisoare!"Duminica l-am auzit pe Parintele Arsenie Papacioc vorbind despre cat de greu a fost in inchisoare- printre putinele dati cand Parintele a facut aceasta marturisire. Iar noi sa ne plangem - de ce? SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!!!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 20.09.2010, 20:45:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cozia , Cozia , Cozia ! ! !

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
As mai adauga ca nu sunt un om pretentios, cerand mult de la viata- imi place meseria
Și spunei , domnului Cozia ce raportează totul la burtă, la bani, la bunăstare, că-ți faci meseria cu drag, iar un învățător câștigă până în 250 de euro ! ! ! Te rog să-i explici , când ai timp, cum se împacă dragostea față de Dumnezeu cu modestia, simplitatea, smerenia și alte asemenea complet străine d'ului în cauză . Câtă sminteală la unii , câtă idioțenie , să crezi că cei iubitori de Dumnezeu, condiționează această iubire de bani , lux sau bunuri materiale. Pentru unul ca Andrei și alții asemenea lui , ești o ciudățenie Rodica ! Cum să-l iubești pe Dumnezeu dacă nu câștigi gras, dacă nu-ți merge totul ca uns în viață ? Ei, asta nu înțelege "grupul Cozia " ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 20.09.2010, 21:08:34
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și spunei , domnului Cozia ce raportează totul la burtă, la bani, la bunăstare, că-ți faci meseria cu drag, iar un învățător câștigă până în 250 de euro ! ! ! Te rog să-i explici , când ai timp, cum se împacă dragostea față de Dumnezeu cu modestia, simplitatea, smerenia și alte asemenea complet străine d'ului în cauză . Câtă sminteală la unii , câtă idioțenie , să crezi că cei iubitori de Dumnezeu, condiționează această iubire de bani , lux sau bunuri materiale. Pentru unul ca Andrei și alții asemenea lui , ești o ciudățenie Rodica ! Cum să-l iubești pe Dumnezeu dacă nu câștigi gras, dacă nu-ți merge totul ca uns în viață ? Ei, asta nu înțelege "grupul Cozia " ! ! !
Si totusi, pentru atat de multe lucruri avem sa-I multumim lui Dumnezeu!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 21.09.2010, 15:26:18
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Am urmat toate treptele, am facut chiar mai mult de atat. nu stiti cum e atunci cand, dintr-o persoana zvapaiata, populara printre tineri, devii atat de credincios si toti se mira, rad, te batjocuresc, te jignesc si tu te rogi pt ei. toti spun atunci cand nu primesti ce ceri ca poate nu meriti, nu e timpul, sau prostii din astea. Iisus a spus clar: cereti si vi se va da. atat. nu a zis k se va da numai daca meriti. eu am cerut iubire. exista persoana in lumea asta care nu are nevoie de iubire?
Tu ai cerut iubire, dar ai si primit. Si tot tu ai gresit mult fata de ea si ai pierdut-o. Trebuie sa ne asumam consecintele faptelor noastre si sa nu mai invinovatim pe Dumnezeu de greselile noastre. Eu zic sa faci cum ti-am zis: indrepta usor si cu rabdare toate greselile tale. Nu mai fa altele si ai rabdare ca persoana iubita va veni si ea. Doar incredere si rabdare sa ai.
Tu acum nu primesti ce astepti pentru ca: ai gresit mult, acum nu ai rabdare si nici incredere.
Dobandeste rabdare si incredere si bineinteles indreapta ce ai gresit si nu mai gresi. Si
bucuria vine de unde nici nu te astepti.
Rabdare rabdare rabdare
incredere incredere incredere
Pe masura greselilor tale va fi si asteptarea ta.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.09.2010, 23:22:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
nu sunt ateu, dar sunt de acord cu andrei in aceasta problema. eu mi-am pierdut credinta, credeam orbeste, ma rugam mereu, plangeam, mergeam la biserica, incercam sa nu pacatuiesc, dar El nu a vazut stradania mea, nu m-a luat in seama, nu prea am multe, nici nu vreau bani sau alte bunuri, vroiam doar iubire. in schimb am primit tot mai multa suferinta. minciunile din evanghelie m-au indepartat de El. stiu ca ma asteapta iadul dar nu poate fi mai rau ca aici.
Am tot urmarit acest thread asteptand ziua in care spui ca Iisus Hristos te-a ridicat.
Intruchipezi spaima mea cea mai deasa: a ramane fara credinta, gol sufleteste.
Sunt multi pe-aici pe forum care au cazut (au inceput sa imprastie erezii si necredinta desi postarile vechi nu dadeau nimic de banuit) si m-am intrebat cu groaza cum de s-a intamplat. Unele motive pot sa le banuiesc: in principal mandria, lipsa rugaciunii si a nevointei, increderea in propria ratiune/logica etc..
Dar tu spui ca toate le-ai facut si iata ca ai cazut.

Inca stai foarte bine: stii ca ai cazut (altii habar nu au, poate ca nici au nu voi sti cand nu voi avea credinta...)

Nu stiu in ce masura te va ajuta postarea mea. Iubesti si nu esti iubit. Stiu cum este, este foarte greu de suportat, am trecut prin asta.
In primul rand m-am intrebat unde am gresit.. mi-am examinat viata si am dedus ca printre multele greseli, probabil ca relatia trupeasca pemaritala cantareste greu in lista pacatelor.
Citisem viata Sfintei Maria Egipteanca unde am vazut ca s-a luptat cu patimile trupesti exact atatia ani cat a pacatuit cu trupul. Si am zis asta este.. probabil ca voi suferi acest lucru atatia ani cat timp am avut relatia pre-maritala. Dar Dumnezeu s-a milostivit de mine mult mai repede. (dar apoi au aparut ale ispite.. nu pot decat sa ma mir cum se face de nu exista o pauza macar)

Deci ai rabdare.

Cand ma resemnasem cu ideea ca asta este, el nu ma iubeste.. am inceput sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta incercare. Sa stii ca este un lucru surprinzator, a multumi lui Dumnezeu aduce multa alinare si incredere.

Si ca fapt divers, iubirea romantica intre un barbat si o femeie nu este un lucru pentru care merita sa suferi atat de mult. Este destul de inselatoare.
Iti creeaza ideea ca ai dreptul de a astepta de la altul anumite lucruri.. cand de fapt asteptarile trebuie sa fie doar de la tine (nu stiu daca ma fac inteleasa).

Si imi face mie impresia ca adevarata incercare nu este pierderea iubirii, ci pierderea credintei.
Multumeste lui Dumnezeu pentru toate, chiar daca doar cu buzele o faci la inceput. Nu inceta sa te rogi (stiu ca este greu daca esti in deznadejde, dar roaga-te chiar daca o faci cu cuvintele tale).
Pe mine m-au ajutat mult plansurile Sf. Efrem Sirul (cate unul pt fiecare zi a saptamanii). Stiu a fratele Zaharia a spus ca daca sunt fara binecuvantare degeaba sunt, dar deh,.. pe mine m-au ajutat. Deci cere si binecuvantare.

Dumnezeu sa te ajute si sa te ridice. (dar intinde si tu o mana catre El!)

Si spune-ne cand ti se schimba starea.. poate va fi de folos si altora.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 21.09.2010, 23:32:41
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,mtcrysty17

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Am urmat toate treptele, am facut chiar mai mult de atat. nu stiti cum e atunci cand, dintr-o persoana zvapaiata, populara printre tineri, devii atat de credincios si toti se mira, rad, te batjocuresc, te jignesc si tu te rogi pt ei. toti spun atunci cand nu primesti ce ceri ca poate nu meriti, nu e timpul, sau prostii din astea. Iisus a spus clar: cereti si vi se va da. atat. nu a zis k se va da numai daca meriti. eu am cerut iubire. exista persoana in lumea asta care nu are nevoie de iubire?
iisus hristos,a venit din dragoste,a daruit iubire si a primit spini,otet si lance-n coaste,in final dandu-si viata ptr. dragostea sa.
cere sa ti se dea sanatate si intelepciune,zi de zi,ceas de ceas.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #97  
Vechi 22.09.2010, 10:54:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dincolo de dovezile istorice legate de existenta lui Iisus Hristos, care pentru multi necredinciosi era un personaj mitic inventat de crestini si despre care se vorbea in Biblie, astazi exista riscul de a vorbi despre Hristos doar ca om nu ca Dumnezeu adevarat si om adevarat care nu doar ne-a dat o Evanghelie ci S-a jertfit ca sa rascumpere omul din robia pacatului.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 23.09.2010, 15:21:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Rodica, la propriu, vrem la propriu,... lumea este satula de vorbe la figurativ si de tot felul de scuze si manevre verbale.
Eu inteleg ca tie ti-a mers bine in viata si ti s-au implinit toate dorintele voastre de familie si personale insa altora care cer nu li se deschide si nu li se da NIMIC. Crezi ca aceasta bunastare a ta se datoreaza puritatii tale iar pe ei ii consideri mizerabili si intinati, de aceea nu li se da desi cer de ani de zile ..?
Andrei, oamenii sunt chemati intr-un mod diferit de Dumnezeu. Noua ni se pare nedrept acest lucru, dar Dumnezeu care cunoaste adancul fiintei noastre ne cheama la El in modul cel mai potrivit. Asa ca daca unuia Dumnezeu i-a raspuns imediat, iar altuia mai tarziu, nu a facut acest lucru din lipsa de timp, ci pentru ca acela era momentul cel mai potrivit de a-i raspunde. Iar daca altii considera ca dupa ani de staruinta nu au primit raspuns, sa ceara in continuare, cu siguranta vor primi raspuns. Imi aduc aminte de cel de la Vitezda, era prezent acolo, desi stia ca nu are pe nimeni care sa-l arunce in apa tulburata de inger. Nu a cerut sa plece, a stat cu credinta ca va fi vindecat. Si ce s-a intamplat? Dupa ani de boala, dar si de credinta a venit nu ingerul, ci Hristos personal si i-a spus ca este vindecat.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 23.09.2010, 18:01:59
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Sa avem nadejde!

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Andrei, oamenii sunt chemati intr-un mod diferit de Dumnezeu. Noua ni se pare nedrept acest lucru, dar Dumnezeu care cunoaste adancul fiintei noastre ne cheama la El in modul cel mai potrivit. Asa ca daca unuia Dumnezeu i-a raspuns imediat, iar altuia mai tarziu, nu a facut acest lucru din lipsa de timp, ci pentru ca acela era momentul cel mai potrivit de a-i raspunde. Iar daca altii considera ca dupa ani de staruinta nu au primit raspuns, sa ceara in continuare, cu siguranta vor primi raspuns. Imi aduc aminte de cel de la Vitezda, era prezent acolo, desi stia ca nu are pe nimeni care sa-l arunce in apa tulburata de inger. Nu a cerut sa plece, a stat cu credinta ca va fi vindecat. Si ce s-a intamplat? Dupa ani de boala, dar si de credinta a venit nu ingerul, ci Hristos personal si i-a spus ca este vindecat.
Ai dreptate, Costel,cred ca ma repet spunand sa nu-I fortam mana lui Dumnezeu- stie El cand sa ne raspunda. De cate ori mi s-a intamplat sa-I cer ceva lui Dumnezeu, am asteptat cu nadejde si nu mi s-ar fi risipit nici la capatul vietii, pentru ca Dumnezeu ne da intotdeauna tot ce avem nevoie. Sa nu-i uitam pe preoti, ei ne pot insoti in rugile noastre cu un ajutor foarte mare.Avem atatea exemple in Biblie despre rabdare si asumare. Nu m-am gandit sa separ oamenii in buni si rai, puri si impuri- Dumnezeu le stie pe toate. Si asa cum spunea un confrate, sa cautam intotdeauna ceea ce are bun omul in el.Chiar celor care ne aduc uneori mahniri- daca asta ne apropie si mai mult de Dumnezeu,sa le rugam sanatate si bine, indreptare, sa-i iertam si, daca putem, sa-i iubim. Dumnezeu iarta mult si iubeste mult, neconditionat.Si chiar pe toate nu le putem avea!Dar mai spun un lucru- vrei oameni buni langa tine? Atunci considera-i buni- pentru ei, pentru tine...intr-o zi asa va fi si chiar de n-ar fi, avem dragostea lui Dumnezeu! Si ce frumos este sa nu-i judeci pe oameni- nu stii cat de placut poate fi unul dintre acestia lui Dumnezeu!Si mai am un sfat -sa nu ne formam pareri nefondate despre cei pe care-i cunoastem putin sau deloc- si aici dau un raspuns lui Andreicozia.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 28.09.2010, 13:23:18
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
nu sunt ateu, dar sunt de acord cu andrei in aceasta problema. eu mi-am pierdut credinta, credeam orbeste, ma rugam mereu, plangeam, mergeam la biserica, incercam sa nu pacatuiesc, dar El nu a vazut stradania mea, nu m-a luat in seama, nu prea am multe, nici nu vreau bani sau alte bunuri, vroiam doar iubire. in schimb am primit tot mai multa suferinta. minciunile din evanghelie m-au indepartat de El. stiu ca ma asteapta iadul dar nu poate fi mai rau ca aici.
Cristi, te inteleg sa stii, ca am trecut si eu prin asta. Dar suferinta, m-a apropiat de El. Iti recomand sa citesti cartea Sfantului Siluan Athonitul, "Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei". Ai sa gasesti acolo, un lucru asemanator cu al tau, Sfantul Siluan, ostenindu-se foarte mult, si ajungand la capatul rabdarii, a cartit impotriva lui Dumnezeu spunand: "Esti neinduplecat". Restul, ai sa aflii citind cartea. Si vorbeste despre problema ta cu parintele tau duhovnic, daca ai. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 22:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 13:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 10:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 23:16:30
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 22:30:22