Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #32  
Vechi 21.03.2014, 12:44:35
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pai probabil ca daca as fi asistat la propria-mi nastere, tot dezgustat de procesul in sine as fi fost. La fel cum as fi acum daca as asista la o nastere. Ce sa-i fac, daca asa simt?
In sfirsit, iata cineva care simte ca mine! Sincer, imi doresc mult ca toate procesele astea, poate cu exceptia conceptiei, sa fie in cuve/chestii de genul, astfel incit o importanta cauza a mortalitatii sa fie eliminata. Inainte ca "misticii" (prin asta eu inteleg fanaticii traditionalist-cipofobi-sistemofobi, grupul binecunoscut de pe forum, sa imi sara in cap, am o fosta colega care s-a mutat la Domnul datorita unei nasteri foarte dificile. Dumnezeu sa o odihneasca; sunt convins ca se afla la Ceruri acum. Insa faptul ca femeile care mor la nastere sunt, se zice si mi se pare logic, mantuite by default, nu e un motiv suficient pentru tot felul de fanatisme non-ortodoxe, ci ortodoxiste (sau crestin-batute-in-cap, daca vreti).
Progresul stiintific, in ce salveaza, e de Sus; in ce distruge, debilizeaza sau perverteste fizic si/sau spiritual, e din partea ailalta. Mai putin (sau deloc) misticism si mai multa logica "lumeasca" nu dauneaza nimanui. Dimpotriva.
Salvarea vietii de mama si/sau prunc, vi se pare ca e inspirata de Stapinul acestei lumi?!
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare