Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2012, 00:06:35
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Parintele Tadei, staretul Manastirii Vitovnita din Serbia (1914 - 2003)

L-am auzit pe parintele Calistrat considerandu-l un Paisie Olaru al Serbiei. Pe mine ma ajuta mult cand am tulburari si necazuri sa pun urmatoarele inregistrari video cu sfintia sa si ma refac duhovniceste si ma ajuta sa ma pun pe rugaciune:

http://youtu.be/1sdxGYzRS2E (partea 1 din 6)

http://youtu.be/jKJiYR9czHM (partea 2 din 6)

http://youtu.be/ykbWhAM-vsQ (partea 3 din 6)

http://youtu.be/7npif1sE6sM (partea 4 din 6)

http://youtu.be/URyD1ujV_do (partea 5 din 6)

http://youtu.be/jvkFyJj1dqg (partea 6 din 6)

Doamne ajuta ! Folos duhovnicesc !

Hristos a Inviat !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)

Last edited by alexmatei; 01.05.2012 at 00:08:47.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.07.2012, 19:22:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Parintele Tadei s-a nascut in anul 1914 si se crede ca era roman. A intrat de tanar in manastire iar in vremea celui de-al Doilea Razboi Mondial a fost inchis. Dupa ce a fost o perioada staret al unor manastiri a slujit si in biserici de mir care ramasesera fara preoti. Era cautat de oameni pentru cuvantul plin de intelepciune. Staretul Tadei a murit in anul 2003, ramanand in memoria credinciosilor ca un Parinte cu viata sfanta.

Parintele ii sfatuia pe ci ce ii cereau sfatul sa fie smeriti si blanzi in relatia cu ceilalti, iata un cuvant al Parintelui care m-a folosit:

Dumnezeu locuieste tainic in fiecare suflet si pretutindeni odihneste. Iar felul in care ne purtam cu aproapele este felul in care ne purtam cu Dumnezeu. E limpede ca nu suntem pe calea cea buna daca ne purtam cu dragoste fata de cei ce au dragoste pentru noi, iar celor care ne urasc le intoarcem cu aceeasi masura. Nu se cuvine sa impartim oamenii: acesta imi este simpatic, acesta antipatic, caci atunci intram in razboi cu cealalta persoana, chiar daca in afara nu i-ati dat nici un prilej, nici prin cuvinte, nici prin fapte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2014, 01:59:56
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Icoana Starețului Tadei de la Mănăstirea Vitovnița plânge pentru Kosovo și Metohija

În acest scurt filmuleț este vorba despre o icoană a vrednicului de pomenire Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița din Serbia (1914-2003). Această fotografie – icoană ce se află în casă unor sârbi evlavioși a început să izvorească mir și lacrimi pentru câteva zile după ce s-a semnat documentul de proclamare a independenței Republicii Kosovo. Este știut că Părintele Tadei a fost un mare susținător al regiunii Kosovo și Metohija, cum este denumită de sârbi, și a componenței ei teritoriale ca parte integrantă a Serbiei! Părintele Tadei spunea deseori că această regiune va fi din nou leagănul credinței sârbești, însă cu condiția ca Guvernul să nu semneze niciodată independența acesteia.

În momentul semnării acordului de la Bruxelles, Icoana Părintelui Tadei a început să izvorească mir/lacrimi. În filmuleț se spune că a curs o cantitate mare de mir încât s-au lipit micile iconițele puse pe icoană mare a Părintelui. De asemeni – toată casa mirosea a mir.

Cu ocazia împlinirii a 10 ani de la trecerea la Domnul a Părintelui Tadei, Icoana a fost depusă la mormântul Părintelui, la Mănăstirea Vitovnița, iar mai apoi, după 3 zile, în casa fratelui care deținea icoana, din aceasta a-nceput iarăși să curgă mir/lacrimi. Se întâmpla în data de 1 mai 2013, cu câteva zile înainte de Paște. Mulțumesc doamnei Liubita Popadici care mi-a făcut cunoscut acest scurt filmuleț. (sursa: serbiaortodoxa)

http://www.youtube.com/watch?v=FYE_RhKt5wo#t=207
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2015, 12:28:30
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Mare grija la acest staret, pentru ca are 2 carti pline de erezii.

Invataturile eretice din cele doua carti ale staretului Tadei provin din ezoterism si spiritism, ambele asociate, in lumea ortodoxa, cu magia. Parintele se focalizeaza pe conceptul de energie, prin care oamenii, animalele si obiectele sunt interconectate si actioneaza unele asupra altora, dar si pe ideea ca omul singur poate modifica realitatea, prin simpla putere a gandului sau, prin vointa sa, ca un dumnezeu. Aceste idei sunt condamnate de Biserica Ortodoxa, pentru ca neaga insasi Sfanta Treime si Intruparea lui Hristos.

In cartea “Pace si bucurie in Duhul Sfant”, gasim urmatoarele idei:
“Dumnezeu este pretutindenea și este Lumină de neatins, energie care cuprinde totul”. (pg 86)

Conform invataturii Ortodoxe, Dumnezeu este Duh si Persoane, nu o energie impersonala, care se contopeste cu creatia.

Vedeți că există o energie de viață și în plante... Și plantele cugetă, omule! Ne „citesc” gândurile. Așa cum ne purtăm noi cu ele, așa se poartă și ele cu noi. Ne întorc aceeași iubire cu iubire”. (pg 83)

Dupa invatatura Ortodoxa, doar omul are suflet rational si doar sufletul rational este dotat cu afectivitate. Plantele nu iubesc, nu urasc, nu simt si nu sunt afectate de sentimentele noastre pentru ele.

“Să fim întotdeauna bucuroși, întotdeauna pașnici, liniștiți, să nu fie rău în noi și atunci nici în jurul nostru nu va fi rău, căci gândurile ne sânt întotdeauna bune.” (pg 89)
Conform invataturii lui Hristos, omul nu poate modifica o realitate prin simpla sa dorinta, prin concentrarea gandului sau pozitiv sau negativ. Hristos si cei care I-au urmat nu au fost ucisi pentru ca aveau ganduri rele. Realitatea o poate schimba doar Dumnezeu, iar omul cere asta in rugaciune. Omul nu atrage binele sau raul prin gandul sau pozitiv sau negativ.


“Dacă nu se smerește, sufletul nu poate să aibă harul deplin, pentru că ar întrebuința rău puterea dumnezeiasca a harului și s’ar preschimba în magie neagră – la fel cum puterea harului îngerilor care au căzut s’a preschimbat în rău”. (pg 183)

Conform Invataturii Ortodoxe, Harul lui Dumnezeu nu se poate preschimba in rau, pentru ca nu e de sine statator, ci e dat sau luat de catre Dumnezeu. Harul nu este o energie care se modifica din bine in rau si din rau in bine, ci este cu desavarsire bun. Nu Harul lui Dumnezeu devine demonic, ci demonii au pierdut Harul lui Dumnezeu, de aceea au si cazut. Pe de alta parte, nu exista magie alba sau magie neagra, amandoua fiind demonice.


Și, vedeți, gândurile noastre sânt o putere și o forță uriașă. Însă noi nu luăm aminte la aceasta, la gândurile noastre, nici la faptul că ele se împlinesc. Gândurile noastre călătoresc pe pământ. Este tulburare în întregul univers. Omul este mic, dar poate face și mare bine, și mare rău – după cum îi sânt gândurile și dorințele. (pg 101)
Noi, prin gândurile noastre, facem haos și în cosmos. Căci gândurile noastre se pun în lucrare ca fapte ale noastre. Prin cuget se înfăptuiește, așa cum cugetul lui Dumnezeu se face faptă. Sântem lumina iubirii dumnezeiești și în noi este energie dumnezeiască a cugetului, viață dumnezeiască și gând dumnezeiesc care se înfăptuiesc, iar noi nu sântem conștienți de asta... (pg 103)


Aici, este pus omul la acelasi nivel cu Dumnezeu. Acela de Creator prin gand! Astfel, intre Dumnezeu si om nu mai exista nici o diferenta, intocmai ca in religiile orientale, in care omul e considerat a fi propriul dumnezeu, asa cum a vrut si primul inger cazut.

"Gândurile noastre se împlinesc. Gândurile noastre sânt o mare putere. De aceea, ele trebuie să fie desăvârșite și curate, căci noi răspândim, sântem o centrală nespus de puternică (a gândurilor), o centrală de recepție și emisie.
Gândurile noastre au o înrâurire de necrezut. Oamenii de știință au descoperit că gândurile noastre au înrâurire nu numai asupra ființelor și asupra lumii animalelor, ci și asupra lumii plantelor. Și lumea plantelor are sistemul său nervos.
Cum ne sânt gândurile cu care ne îndeletnicim, așa ne este și viața.
Dacă gândurile noastre sânt pașnice, liniștite, bune, blânde și smerite, este pace în noi. Ea răzbate din noi și atunci lucrează asupra sistemului nervos al tuturor ființelor, fie înțelegătoare, fie animale, fie din lumea plantelor. Și toți așteaptă de la noi dragoste, atenție și cinstire". (pg 103)


"Adeseori se întâmplă ca și copiii să se nască cu daruri harice deosebite. Domnul a dat și odinioară astfel de daruri ale harului. Astfel de oameni răspândesc energie și putere. De pildă, un doctor psihiatru care are o mare putere de concentrare radiază bunătate și dragoste, ce se transmit și pacienților. Pacientul are încredere în el și, în felul acesta, își liniștește sistemul nervos". (pg 173)

Aici, staretul mentioneaza conceptul de bioenergie, contrar dogmelor ortodoxe.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2015, 12:29:54
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Calatoria astrala - practica spiritista (demonica):

"Vedeți, fiecare om are înlăuntrul său o însușire dumnezeiască – în timpul odihnei, în timpul somnului, duhul lui despovărează, în mare măsură, trupul; altminteri, trupul nu ar putea să se odihnească niciodată.
Atunci, noi vorbim aici, iar altcineva doarme și nu este deloc prezent aici. Sânt unii cărora Domnul le dă în somn ca duhul lor să meargă în locuri felurite, iar apoi, după 10-20-30 de ani, vin în locul pe care l-au visat și văd că totul le este cunoscut, ca și cum ar fi trăit acolo. Cu fiecare se întâmplă că în timpul somnului duhul nostru, într’o anumită măsură, se slobozește de trupul fizic. Și, dacă te trezești brusc, simți ca și cum o putere vrea să iasă din tine. Duhul este netrupesc și în neîncetată mișcare; astfel ajungem de îndată în atingere cu lumea gândurilor, cu oamenii, fie că sânt ei în trup fizic, fie în trup duhovnicesc, depășim hotarele... Gândul este viteza medie a duhului. Când creștem mari și ajungem în vreun oraș pe care l-am visat în copilărie, dar nu am fost niciodată în el, ne sânt cunoscute, de pildă, străzile acelui oraș, ca și cum am fi trăit acolo de veacuri". (pg 79)

"Când nu se vadeste prin trup, sufletul se dezvaluie prin gânduri. Noaptea, sufletul vine în legatura cu lumea întelegatoare (rationala). Si în starea de vis intra în partasie cu duhurile celor vii, morti si cazuti. Când se arata sufletul care lumineaza, sufletul cel evlavios, atunci diavolul navaleste asupra lui sa-l înnabuse, caci s’a ivit un „razvratit” în împaratia lui. Noi îngaduim, prin mândria noastra, duhurilor viclene sa intre nestingherite în noi. (În vis) se poate întâmpla chiar sa ne razboim cu duhurile celorlalti oameni, care sânt în trup, si sa ne sfadim cu ei".


Aici, staretul spune ca manifestarile din timpul visului nu pot fi de la Dumnezeu, ci doar de la vii, morti si cazuti (se stie ca partasia cu cei morti este condamnata de Dumnezeu in Vechiul Testament). Totusi, mai sus pune aceste manifestari pe seama unor insusiri dumnezeiesti…

Mai este încă o însușire dumnezeiască, foarte înaltă, care arareori se vădește. Deoarece în noi este o energie dumnezeiască, o viață dumnezeiască, dacă ne unim cu Domnul, putem „trăi” viața unei persoane din pântecele mamei sale până la sfârșitul vieții lui – totul se arată cumva în noi, întreaga viață a acelei persoane, ca într’un film. Vedeți, aceasta este o însușire dumnezeiască din lăuntrul nostru, dar pentru astfel de însușiri duhurile rele au izbutit să le bage în cap unora ideea că omul, pesemne, se naște din nou – ca să creadă în reîncarnare. (pg 79-80)

Asemenea descoperiri nu sunt intalnite nicaieri in Patristica Ortodoxa si sunt straine de duhul Bisericii.


"Duhul poate ocupa mai mult loc decât trupul omenesc, dar, de asemenea, si mult mai putin decât trupul omului - atât de mic, cât un centimetru cub. Si astfel poate intra în om o întreaga legiune de duhuri cazute".

La prima vedere, pare o explicatie puerila, dar ea are la baza credinta spiritistilor ca duhul omului este, de fapt, un trup spiritual, adica un trup luminos, care are forma. Numai in acest fel, duhul poate fi mai mic sau mai mare decat trupul omenesc. Astfel de concepte sunt straine de Dogmatica Ortodoxa, care invata ca duhul nu are forma. Sf. Ioan Damaschin afirma despre suflet ca este o substanta vie, simpla, necorporala, prin natura sa invizibila ochilor trupesti, nemuritoare, rationala, spirituala, fara de forma.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2015, 12:30:25
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Ca sa vedem sursa acestor invataturi, e de ajuns sa citim relatarile staretului cu privire la cateva vedenii. Cartea e presarata cu foarte multe din acestea, pe care parintele, fara sa le analizeze indeaproape, le pune, imediat, pe seama lui Dumnezeu. Aceste manifestari, ca orice inselare, au ca scop dezvoltarea mandriei, lucru observat din faptul ca staretul relateaza altora descoperirile primite si socoteste ca a ajuns la o masura duhovniceasca la care foarte putini ajung.

In “Cum iti sunt gandurile”, la pg 18, gasim urmatoarele:

“In scurt timp, tocmai din pricina acestei credinciosii depline fata de voia lui Dumnezeu si a doririi fierbinti dupa Dumnezeu, m’a luminat harul lui Dumnezeu, care a adus în sufletul meu o pace si o bucurie negraita. Ascult inima si aud în launtrul meu: „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul.” Incerc sa-mi amintesc unele lucruri si întâmplari din trecut, dar nu pot. Toate gândurile se sprijina pe o anumita pace negraita, si în întreaga mea fiinta domneste o bucurie de nespus si tânjire dupa Dumnezeu. Aceasta este starea în care sânt îngerii si sfintii, starea harului deplin. Numai cei ce au dobândit în dar harul pot întelege starea Îngerilor si Sfintilor, care sânt calauziti de Duhul Sfânt” (!!!!).

In virtutea parerii ca a ajuns la masura sfintilor si a ingerilor, la pg 19, expune parerea sa despre preoti, provocand o groaznica sminteala si negand insusi harul preotiei:

“Credeam ca toti calugarii, preotii si episcopii au darul harului (!). Si uite, omule, am petrecut atâtia ani pâna acum cu preoti si calugari si am întâlnit un singur calugar la care am vazut darul harului (?!!!). Numai la un calugar!”

Ideea superioritatii sale fata de alti preoti poate proveni dintr-una din vedeniile pe care le relateaza. La pg 29-30, avem o “hirotonie cereasca” ce seamana izbitor cu istoria nr.9 din Patericul Egiptean, din capitolul ce vorbeste despre naluciri.

“Când am fost pus staret la Manastirea Pokainita, cu greu am primit aceasta ascultare. Ma temeam de primejdiile si ispitele pe care mi le pregatisera locuitorii din preajma manastirii. Atunci mi s’a aratat chiar Domnul în somn si m’a mustrat. M’am aflat dintr’odata înaintea lui Dumnezeu. L-am privit: Domnul purta epitrahil, omofor peste umeri,si peste omofor înca un epitrahil. Am stat înaintea Lui si El mi-a spus: „De ce te lupti, câta vreme nu ai ascultare? Peste tot unde ai fost pus staret M’ai suparat cu staruintele tale sa fii dezlegat de aceasta. Sa nu mai faci asta! Sa stii ca orice ascultare primita trebuie împlinita cu multa dragoste, râvna si însufletire, fara sa bagi în seama pizma si rautatea, care dau târcoale si ataca.” Atunci a facut asupra mea semnul crucii, de trei ori, de la cap pâna la picioare, a luat epitrahilul si l-a pus peste mine: „Aceasta este crucea pe care trebuie sa o duci.”

La pg 51-52, gasim o alta vedenie de acest gen, prin care staretului i se da un rol in mantuirea altora:

Si cum era astfel muncit de cele mai negre gânduri, dintr’o data Dumnezeu l-a ridicat din deznadejde printr’o vedenie minunata: „Stateam întins si ma gândeam: «Nu mai am scapare!» Eram deznadajduit. Dintr’odata, înaintea mea s’a ivit un ostas înalt, cu o panglica de aur, asezata crucis pe piept. Pe cap nu avea coif, ci avea ceva, aici, peste frunte. Deasupra avea o pana deosebit de frumoasa. Uniforma era ca din fresce. Înalt, de-o frumusete neasemuita, cum nu e pe pamânt alta! Tinea în mâini un sul si ma privea. Îmi era limpede ca lumina zilei: Un înger, mângâiere de la Domnul! A desfacut sulul acela si mi-a zis: «Priveste,» - iar pe acel sul era harta Serbiei - «sa nu te înspaimânti, sa nu-ti fie frica, caci va trebui înca pe multi sa mângâi si sa îmbarbatezi! Ai înteles?» M’am uitat sa vad daca si ceilalti au auzit ce-mi spunea Îngerul. Atunci nu stiam ca în lumea duhovniceasca se vorbeste prin gânduri. Gândul rasuna în minte. M’am întors, dar el disparuse. Atunci am înteles ca am avut o vedenie cereasca, pe care Domnul mi-a trimis-o spre mângâiere si pentru a-mi face cunoscuta voia Sa în lumea aceasta. Acestea se întâmplau în 1943, prima si singura am vazut atunci pe viu trimisul lui Dumnezeu. Mai târziu l-am mai vazut numai în vis...”

Asadar, in timp ce Parintii pustiei alungau ingerii care li se aratau si nu isi doreau sa-i vada, parintele staret trage imediat concluzia de netagaduit ca acel inger era trimis de Dumnezeu, fara sa deosebeasca duhurile in prealabil. Dar un aspect si mai ingrijorator este acela ca Sfantul Diadoh al Foticeii, in Filocalia (25), avertizeaza ca diavolii “isi iau, adeseori, chip de ostasi”. De ce staretul nu tinea seama de aceste invataturi? De ce el era sigur ca acest inger era trimis de Dumnezeu, cand Sfantul Diadoh observase ca aceasta este o tactica deja faimoasa a demonilor?

Tot in Filocalie, Sfintii Calist si Ignatie Xantopolis ne spun: “Când te linistesti si voiesti sa fii singur cu Dumnezeu singur, sa nu primesti niciodata orice ai vedea, fie ca e sensibil, fie ca e inteligibil (cunoscut cu mintea), fie dinauntru, fie din afara, fie ca s-ar da drept chip al lui Hristos, fie al unui înger, fie figura de sfânt, fie chip de lumina ce se naluceste în minte, ci ramâi neîncrezator sa greoi în primirea acestei aratari, chiar daca este buna, înainte de întrebarea celor cercati”.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.09.2015, 12:32:36
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Insa staretul primea cu multa usurinta orice vedenie ca fiind de la Dumnezeu, chiar daca dovezile privind provenienta lor demonica erau evidente.

La pg 65-68, staretul ne povesteste despre un tanar care fusese adus la manastire, pentru ca “pricinuia multa tulburare” si era “sarac la minte, fugind tot timpul de langa familia sa”. Acestuia ii era frica sa doarma singur, drept pentru care staretul l-a dus in chilia unui calugar. Acest calugar s-a plans staretului Tadei: „Stii, Parinte, sa-l muti altundeva, cu alt frate. Eu sânt batrân, aproape de sfârsitul vietii. El, de cum se întuneca, începe sa vada ceva si atunci îmi vorbeste fara oprire, iar eu nu am trebuinta de povetile lui, eu vreau sa ma rog.”

Din toate aceste detalii, ne dam usor seama ca acel tanar avea descoperiri dracesti, nu dumnezeiesti – frica, deranjarea altora de la rugaciune, fuga.

In Pateric, un cuvios caruia i se arata un inger in timpul rugaciunii i-a raspuns astfel: “De ai fi tu ingerul lui Dumnezeu, n-ai veni la mine noaptea, sa-mi smintesti rugaciunea, ci ai veni ziua. Deci, eu nu te socotesc a fi ingerul lui Dumnezeu, desi esti asa de stralucitor, ci mi se pare ca esti ingerul intunericului, caci pentru aceea te arati tu noaptea, nu ziua. Vicleanul vrajmas auzind aceasta, n-a mai putut suferi nici nu a putut sa mai zica ceva, decat atat : o, calugar rau fii blestemat, si aceasta zicand, s-a facut nevazut”. (Despre naluciri, pilda 4)

Din pacate, staretul Tadei nu a avut acelasi discernamant duhovnicesc ca cei doi calugari, care si-au dat seama imediat de ispita. Astfel, staretul se ducea sa doarma in camera tanarului, pentru a-i tine companie. Se observa, din cele ce urmeaza , ca parintele Tadei nu numai ca nu-si punea problema provenientei acelor vedenii, ci le asculta cu uimire si naivitate copilareasca, dupa care s-a aratat doritor de a-si cunoaste viitorul, prin mijlocirea tanarului!

“Cum se stingea lumina, începea sa vorbeasca:
„Vezi, parinte?” îmi spune.
„Nu vad nimic,” îi raspund.
„Vezi, se savârseste slujba în biserica.”
„Nu vad.”
„Dar cum nu vezi?”
„Tu vezi, dar eu nu vad” - si vorbea mult asa…
O vedea pe Preasfânta Nascatoare de Dumnezeu sau vedea îngeri si duhuri rele si se temea de ele, era foarte înfricosat de ele. Si atunci eu l-am îndemnat - depusesem deja cerere sa merg în Sfântul Munte - sa o roage pe Preasfânta Nascatoare de Dumnezeu, sa o întrebe daca voi merge în Sfântul Munte. Voiam sa întreb. Si stii ce i-a spus Preasfânta Maica? „Iubitul meu, tu vezi astea pentru ca esti fara judecata (!!!!!), îti este dat sa vezi, iar altora nu.” Pentru ca el e lipsit de judecata, simplu ca un copil… L-am rugat sa o întrebe pe Maica Domnului daca voi ajunge în Sfântul Munte si mi-a raspuns: „Stii ce zice Sfânta Maica? Vrei sa mergi în Sfântul Munte, vrei?”
Si într’o zi îmi zice:
„Vezi, parinte, doi îngeri l-au adus pe unul negru, unul de o parte, altul de cealalta. Acela…vai, este diavol. Nu este ca îngerii, este negru. Sa vad ce zic acestia, pentru ce l-au adus aici. Priveste, asculta…Tu îi vezi, parinte?”
„Nu vad!”
„Dar cum nu-i vezi, priveste!” Simplu ca un copil… „Stii, diavolul acesta vrea sa se pocaiasca.”
Asadar, si printre duhurile viclene se afla unele care se pocaiesc, dar pentru ca orânduirea lor, în care sânt strâns legati laolalta, nu îngaduie pocainta, ei nu îndraznesc nici sa se gândeasca la asa ceva pâna ce nu gasesc un grup de îngeri si sa intre între acestia, ca sa-I pazeasca de duhurile viclene…si spune:
„Cu adevarat, vrea sa se pocaiasca. Cu adevarat, este diavol. Iata, vezi, acum vine o roua, ca o ploaie cade peste el din înaltimi, nu vezi asta, parinte?”
„Nu vad.”
„Dar cum nu vezi, priveste!”
„Privesc, însa fara folos.”
„Acum s’a facut alb, pierde negreala aceea care-l acoperea. Îl curateste, îl spala…acum este si el alb precum îngerii aflati de-o parte si de alta, care-l tin. Acum îl duc în biserica.”

Toate acestea dovedesc lipsa dreptei socotinte, atat de apreciate de Sfintii Parinti. Cum poate crede un om duhovnicesc ca descoperirile ceresti se dau celor “fara judecata” si, mai ales, ca asta a marturisit Maica Domnului? Oare nu trezvia mintii e telul calugarilor? De cand descoperirile ceresti li se dau celor fara de minte, care nu duc o viata de asceza deosebita?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.09.2015, 12:33:41
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Dar nu sunt singurele cuvinte mincinoase puse pe seama Maicii Domnului.
La pg 161, citim o alta marturie, pe care staretul a crezut-o negresit:

Un cuvios, caruia i s’a aratat Preasfânta Nascatoare de Dumnezeu, a dorit sa stie care este iutimea duhului. Si a zis: „Când cautam ajutor, adesea îl primim în acea clipa, mai cu seama când sântem într’o stare grea, într’o împrejurare de viata si de moarte - în clipa aceea dobândim ajutor, însa doar daca omul se roaga din inima.” Iar Preasfânta Nascatoare i-a raspuns ca duhul se misca precum gândul (si mai iute), iar gândul are doar jumatate din iutimea duhului. Gândul se muta de îndata, indiferent de departare. Nici nu gândeste omul, si ajutorul a si venit. Este o viteza de neînchipuit. Mintea omeneasca trece, dintr’odata, prin vesnicie.

Si-o poate imagina cineva pe Maica Domnului vorbind in astfel de termeni?! Si cum ar fi ajutat aceste descoperiri la mantuirea sufletului acelui cuvios?

In concluzie, ideile eretice din invataturile parintelui Tadei provin din religiile orientale si au la baza inselarea duhovniceasca in care acesta se afla, dovedita pe deplin de Filocalie: “Cel ce crede visurilor și nălucirilor din somn este cu totul necercat. lar cel ce nu crede nici unora este fîlosof” (vol. IX, Cuvântul 3, p. 76).
Mai mult decat atat, exista si o erezie prin lipsa. In cele doua carti, nu se vorbeste deloc despre importanta Trupului si Sangelui lui Hristos, nici nu se dau sfaturi concrete in dobandirea mantuirii. Duhul cartilor este, in intregime, strain de Ortodoxie. Staretul pune accent pe elemente SF, in loc sa vorbeasca despre viata launtrica.

In “Cum iti sunt gandurile”, la pg 225, fiind intrebat de Apocalipsa, staretul adduce in discutie practica teleportarii:

“Tesla a lăsat multe însemnări științifice. El a ajuns la o descoperire și a văzut că e o armă groaznică, pe care a spus că o va lăsaSerbiei, pentru a se putea apăra de întreaga lume. Unul dintre oamenii noștri de știință, un anume S., profesor la facultate, a venit la mine în mai multe rânduri. Tesla nu a vrut să ducă la capăt această descoperire pentru că a văzut că e o armă groaznică și a lăsat-o așa. Acest profesor a continuat cercetarea încă 20 de ani. A ajuns la concluzia că se poate folosi acea energie de care vorbea Tesla. Dacă vom folosi acea energie în scopuri pașnice, nu vom avea nevoie de mijloace de transport – nici pe pământ, nici în aer. E vorba de o viteză neînchipuită. Dacă ar fi folosită în cantități mici, totul ar fi bine. Dar acel domn S. a fost atenționat să nu facă aceste lucruri cunoscute oamenilor, pentru că experții militari vor lua invenția și o vor folosi în interes militar – este o energie nemaipomenită”.

Acestea fiind spuse, sa ascultam de sfatul Sfantului Ignatie Briancianinov:
“Fereste-te de citirea unor asemenea carti, fereste-te de a urma povetele celor ce s-au amagit pe sine”. (Despre inselare, pg 138)
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2015, 15:51:52
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Încă unul bun de stuf!!
P.S. Cât privește energia respectivă, ea se folosește deja - o fi sau nu bine, eu nu știu.....

Last edited by Ioan_Cezar; 01.09.2015 at 15:57:24.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.09.2015, 22:39:42
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Ioana Andreea
Nu gasesc nimic eretic in ceea ce spunea pr Tadei,am citit cartea Pace si bucurie in Duhul Sfant,sunt descrise poate intr-o maniera personala anumite trairi duhovnicesti ,exact ca si la pr Arsenie Boca,la sf Paisie,Porfirie,fiecare vine cu ceva aparte.Ceva ce a experimentat,sunt atatea exemple frumoase din care avem ce invata si noi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
tadeu vitovnita

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Staretul Tadei irodion Generalitati 12 07.02.2014 01:43:19
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 09:39:44
Staretul Tadei de la Vitovnita un.simplu.gand Resurse ortodoxe on-line 0 04.09.2010 21:42:37
Staretul manastirii idealist Preotul 17 27.06.2010 22:23:37
Staretul Tadei ChEoPs Generalitati 2 06.03.2010 22:37:01