Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.07.2011, 17:10:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da (si daca nu stiam aveam dex pe net). Tu stii?
Bravos, deci recunoști că te-am pus puțin în încurcătură și ai băgat un ochi în dex!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.07.2011, 17:37:36
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Si eu stiam din alte surse tot venite din limba rusa ca in Sankt Petesburg s-au facut multe asemenea experimente -in oras sint mai multe centre de cercetare in domeniile de granita- deci eu aflasem de cercetari efectuate la academia Petrovskaya.
Din acest punct de vedere orasul este considerat un pol al cercetarii in domeniul metastiintei -pe primul loc in lume.

Cineva cerea dovezi daca aceste experimente s-au facut - pai ce dovezi poate oferi un site?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.07.2011, 17:47:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am crezut ca se stiu aceste experimente, chiar eu scriam de ele acum vreo 4 ani. Am mai scris despre ele pe site, pe langa faptul ca am dat de vreo cateva ori link-ul de pe site-ul catolic unde le-am mai scris o data. Vad ca si alti useri au dat aceseta pe site. Dar nimeni nu s-a obosit sa le citeasca sau sa deschida link-urile catre articole.
Chiar in mesaj scris unde au fost facute, iar in link cine a dat detalii despre ele. Asadar institutia e Laboratorul științific al Institutului de Medicină Industrială și Navală din Sankt Petersburg, iar cea care a dat declaratia e Inginera și electrofiziciana Angelina Malakovskaia. Datile trecute cand mai scrisesem gasisem si sursa in rusa, dar acum nu mai stau ca o caut. Toate detaliile in plus o sa le dea Alin B, pe care l-am rugat sa cerceteze.
Eu am dat doar 2-3 citate, macar sa se citeasca linkul.
Am citit link -ul, dar din pacate n-am gasit nici un comunicat stiintific, care sa indice un studiu de genul asta.
Sa te iei dupa ce scrie in Pravda e ca si cand ai confunda "Formula AS" cu un jurnal de comunicari stiintifice.

Sa vedem un studiu din asta pe PubMed si poate atunci e mai credibil, deocamdata este doar jurnalism ieftin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2011, 12:49:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am citit link -ul, dar din pacate n-am gasit nici un comunicat stiintific, care sa indice un studiu de genul asta.
Sa te iei dupa ce scrie in Pravda e ca si cand ai confunda "Formula AS" cu un jurnal de comunicari stiintifice.

Sa vedem un studiu din asta pe PubMed si poate atunci e mai credibil, deocamdata este doar jurnalism ieftin.
Cum credeai ca cei zece ani de cercetari scrisi acolo ar incapea intr-un articol? Mai ales ca se spune ca a facut mii de experiente. Acela este un scurt rezumat al rezultatelor cercetarilor. Daca vrei poti cauta si studiile facute si daca nu se gasesc pe net (pentru ca daca nu stii rusa probabil mai greu le vei gasi in engleza) te poti duce chiar la sursa, la acel institut. Desi nu stiu ce ti se pare atat de eronat, noi ortodocsii stiam deja aceste lucruri fara sa se faca cercetari stiintifice.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.07.2011, 12:58:06
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Banuiesc ca o aberatie de asemenea nivel nu putea sa provina decat din tara unde arta propagandei a fost dusa pe "cele mai inalte culmi de progres".

Oameni buni, voi realizati ca, daca intr-o tara presupus civilizata (adica cu oameni de stiinta, cu scoli, cu apa calda la robinet etc..), si presupus credincioasa ortodoxa, s-ar fi DOVEDIT STIINTIFIC toate chestiunile astea, apoi ar fi fost CRIMA ca popa si apa sfintita sa lipseasca din orice salon de operatie ?

Domnule Catalin, daca sunteti atat de convins ca rusii au dreptate, va provoc la un experiment:

Scoateti un litru de apa verzuie, cu mormoloci, dintr-o balta mai veche de pe ulitza, treceti-o prin sita ca sa separati algele si mormolocii, inmultiti-o cu un litru de agheasma si beti-o pe toata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.07.2011, 13:01:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum credeai ca cei zece ani de cercetari scrisi acolo ar incapea intr-un articol? Mai ales ca se spune ca a facut mii de experiente. Acela este un scurt rezumat al rezultatelor cercetarilor. Daca vrei poti cauta si studiile facute si daca nu se gasesc pe net (pentru ca daca nu stii rusa probabil mai greu le vei gasi in engleza) te poti duce chiar la sursa, la acel institut. Desi nu stiu ce ti se pare atat de eronat, noi ortodocsii stiam deja aceste lucruri fara sa se faca cercetari stiintifice.
10 ani pentru concluziile astea? Sa fim seriosi..

Eu nu cred ca e chiar asa cum zic ei acolo.
Unele afirmatii sunt chiar cam ..ciudate si n-au legatura cu realitatea.

Standardele de sterilizare pentru apa potabila sunt de 99.99% reductie bacteriologica care se poate atinge fara probleme prin tratament UV.
Ei se lauda cu...99% (deci apa tot nu e potabila) afirmand ca "metoda electromagnetica" (care??) nu atinge aceste standarde.
Sa fim seriosi..

Si chiar stiai ca se modifica densitatea optica? Scopul fiind..care?

Vreau sursa stiintifica daca exista daca nu, e bine sa nu se faca caz de altfel de informatii care mai tarziu se pot dovedi a fi fanteziile unor jurnalisti.

Riscam sa devenim ridicoli.

Last edited by AlinB; 19.07.2011 at 13:31:53.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.07.2011, 14:29:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Banuiesc ca o aberatie de asemenea nivel nu putea sa provina decat din tara unde arta propagandei a fost dusa pe "cele mai inalte culmi de progres".

Oameni buni, voi realizati ca, daca intr-o tara presupus civilizata (adica cu oameni de stiinta, cu scoli, cu apa calda la robinet etc..), si presupus credincioasa ortodoxa, s-ar fi DOVEDIT STIINTIFIC toate chestiunile astea, apoi ar fi fost CRIMA ca popa si apa sfintita sa lipseasca din orice salon de operatie ?

Domnule Catalin, daca sunteti atat de convins ca rusii au dreptate, va provoc la un experiment:

Scoateti un litru de apa verzuie, cu mormoloci, dintr-o balta mai veche de pe ulitza, treceti-o prin sita ca sa separati algele si mormolocii, inmultiti-o cu un litru de agheasma si beti-o pe toata.
Tare provocarea ... :)
Adica sa treaca dincolo de declaratii si lozinci? :))
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.07.2011, 16:20:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
10 ani pentru concluziile astea? Sa fim seriosi..

Eu nu cred ca e chiar asa cum zic ei acolo.
Unele afirmatii sunt chiar cam ..ciudate si n-au legatura cu realitatea.

Standardele de sterilizare pentru apa potabila sunt de 99.99% reductie bacteriologica care se poate atinge fara probleme prin tratament UV.
Ei se lauda cu...99% (deci apa tot nu e potabila) afirmand ca "metoda electromagnetica" (care??) nu atinge aceste standarde.
Sa fim seriosi..

Si chiar stiai ca se modifica densitatea optica? Scopul fiind..care?

Vreau sursa stiintifica daca exista daca nu, e bine sa nu se faca caz de altfel de informatii care mai tarziu se pot dovedi a fi fanteziile unor jurnalisti.

Riscam sa devenim ridicoli.
Tu spui ca unii incearca sa te pacaleaca pe tine. Pentru ca esti primul ortodox care contesta asta de pe unde am mai postat acestea, ba nici ceilalti nu prea au avut obiectii. vad ca si pe forum s-au mai dat aceste date de cateva ori, tu acum afli prima data de ele? Si nu inteleg daca o faci doar pentru contrazicere, pentru ca nu are logica daca esti ortodox.
E ceva logic pentru orice ortodox, nu ai ce sa contesti decat daca e cineva ateu sau ce stiu eu ce cult. Crezi ca apa sfintita nu se strica pe o perioada mare de timp? Daca tu crezi asta atunci care este explicatia stiintifica pentru apa ca se strica? Nu-i asa ca prezenta bacteriilor prin apa? De ce se pune clor in apa de la robinet?
Asadar, logic, apa sfintita nu se strica pentru ca se diminueaza drastic microorganismele din apa. Atunci ce ti se pare tie anormal in ce scrie acolo?
Scrie ca cercetatorii nu s-au ocupat doar de apa, ci si de rugaciune si altele, adica de efectele observabile, asadar au avut cu ce sa-si umple timpul.

Cercetatorii nu au vrut sa gaseasca un aparat de purificare, ci au analizat apa sfintita. Ca sa vada din punct de vedere stiintific daca se produce vreo modificare. Asadar au constatat asta cu densitatea optica, spune ca se stia de reducerea miscarii brouniene, si au mai vazut si reducerea numarului de microorganisme.
Acolo scrie ca s-au redus de 100 de ori, cred ca nu ai inteles, este vorba de reducerea fata de cum era inainte apa. Pentru ca daca iei o apa purificata cu filtrul e una si o alta de la rau e altceva. Intamplator am un filtru cu UV si stiu de cei 99,99%.
Dar o apa purificata nu stiu cat tine, pe cand o apa sfintita poate rezista si cezi de ani, citeam de apa sfintita gasita la temelia casei dupa o suta de ani. E adevarat, exista si apa sfintita care s-a alterat dupa un an jumatate (la mine).

Asadar, daca vrei dovezi mult mai usor e sa nu le ceri doar ci sa le obtii foarte simplu, adica sa si faci ceva. Experimentul cu apa nu e cine stie ce filozofie, in fiecare oras exista un laborator care in urma unei taxe controleaza calitatea apei. Asadar iei o cantitate de apa, o poti duce si inainte la laborator, dupa ce e sfintita o duci si vezi ce rezulta. Trebuie sa faci tu asta pentru ca tu esti cel care nu are incredere. Eu am tinut o sticla de plastic cu apa sfintita la Boboteaza (chiar si vara la temepratura camerei) si s-a alterat dupa un an jumatate, cred. Era o apa luata dupa ce fusese mult diluata cu apa de la o fantana din curtea bisericii (pentru ca asa se procedeaza, se sfinteste doar ce este in butoi, restul se adauga apa in amestec).
Dupa ce ai luat analiza ne poti spune si pe forum ce rezultate au iesit.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.07.2011, 16:41:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Banuiesc ca o aberatie de asemenea nivel nu putea sa provina decat din tara unde arta propagandei a fost dusa pe "cele mai inalte culmi de progres".

Oameni buni, voi realizati ca, daca intr-o tara presupus civilizata (adica cu oameni de stiinta, cu scoli, cu apa calda la robinet etc..), si presupus credincioasa ortodoxa, s-ar fi DOVEDIT STIINTIFIC toate chestiunile astea, apoi ar fi fost CRIMA ca popa si apa sfintita sa lipseasca din orice salon de operatie ?

Domnule Catalin, daca sunteti atat de convins ca rusii au dreptate, va provoc la un experiment:

Scoateti un litru de apa verzuie, cu mormoloci, dintr-o balta mai veche de pe ulitza, treceti-o prin sita ca sa separati algele si mormolocii, inmultiti-o cu un litru de agheasma si beti-o pe toata.
Pe forumul catolic am dat si link-ul catre site-ul catholica.ro, care avea acelasi articol despre experimentele din Rusia.
In schimb catolicii au alte metode de pastrare a apei, o sareaza (chiar episcopul spune asta): http://www.informatia-zilei.ro/sm/re...-din-biserici/
Asa scria si la minunea cu Mihai Viteazu, catolicii au sarat apa sfintita.
Noi nu avem nevoie de sare pentru ca avem har si din aceasta cauza nu se strica apa un timp, nu e envoie sa adaugam un conservant.

Cum am scris in mesajul de mai sus apa sfintita pe care am pastrat-o eu timp de un an jumatate era inmultita cu apa de la fantana din biserica. Acum nu stiu cum era apa de la fantana, probabil e o fantana cu apa care curge si la robinet, n-am stat sa verific.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.07.2011, 16:45:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pe forumul catolic am dat si link-ul catre site-ul catholica.ro, care avea acelasi articol despre experimentele din Rusia.
In schimb catolicii au alte metode de pastrare a apei, o sareaza (chiar episcopul spune asta): http://www.informatia-zilei.ro/sm/re...-din-biserici/
Asa scria si la minunea cu Mihai Viteazu, catolicii au sarat apa sfintita.
Noi nu avem nevoie de sare pentru ca avem har si din aceasta cauza nu se strica apa un timp, nu e envoie sa adaugam un conservant.

Cum am scris in mesajul de mai sus apa sfintita pe care am pastrat-o eu timp de un an jumatate era inmultita cu apa de la fantana din biserica. Acum nu stiu cum era apa de la fantana, probabil e o fantana cu apa care curge si la robinet, n-am stat sa verific.
In concluzie nu ai curajul sa faci experimentul propus de Erethorn?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre aghiasma DanielaVoica Calugarul 23 16.01.2013 15:08:32
Aghiasma larisa maria Generalitati 16 08.01.2011 09:13:41
AGHIASMA (Sfintirea apei) pui Preotul 23 22.01.2009 17:50:35
experiment... Cristi007 Pocainta 9 04.01.2009 13:59:35
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01