Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.03.2008, 08:01:20
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Duhovnicul este un om inviat sufleteste (care L-a vazut pe Hristos inviat in sufletul sau si a auzit de la El : "Ia Duh Sfant , carora vei ierta ...").Duhovnicul nu are cum sa mai cada in pacate de moarte (manie, desfranare, lacomie, etc)si-si ajuta ucenicii sa nu mai cada in pacate de moarte .El este un mijlocitor la Dumnezeu si vorbeste cu El gura catre gura .Duhovnicul isi spovedeste pacatele usoare direct si ia iertare prin marturisirea facuta la rugaciunile de dimineata si seara . Din vietile Sfintilor se observa ca nu exista mijlocitor pentru mijlocitor . Asa ca "duhovnicii " care se spovedesc la alti "duhovnici" nu sunt duhovnici .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.03.2008, 10:28:47
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilinta
Duhovnicul este un om inviat sufleteste (care L-a vazut pe Hristos inviat in sufletul sau si a auzit de la El : "Ia Duh Sfant , carora vei ierta ...").Duhovnicul nu are cum sa mai cada in pacate de moarte (manie, desfranare, lacomie, etc)si-si ajuta ucenicii sa nu mai cada in pacate de moarte .El este un mijlocitor la Dumnezeu si vorbeste cu El gura catre gura .Duhovnicul isi spovedeste pacatele usoare direct si ia iertare prin marturisirea facuta la rugaciunile de dimineata si seara . Din vietile Sfintilor se observa ca nu exista mijlocitor pentru mijlocitor . Asa ca "duhovnicii " care se spovedesc la alti "duhovnici" nu sunt duhovnici .
Te referi la sfinti, nu la duhovnici. Aceia sunt prezentati in Vietile Sfintilor. Cei care au auns la nepatimire nu mai pot gresi.
Duhovnicii sunt preoti care au experienta, cunostintele necesare, oameni care pot gresi, care se spovedesc, dar, cel mai important, sunt cei care AU PRIMIT HAR DE LA DUMNEZEU SA FIE DUHOVNICI, sa indrume pe altii. Indiferent de pacatele, greselile lor, ei au harul de a fi mijlocitori pentru pacatele noastre marturisite.
Ce e rau daca au duhovnic si ei? Mai bine asa decat cei mandri, care considera ca nu au nevoie de sfat si ca au ajuns la nepatimire!
Ai vazut ca sfintii ziceau ca sunt pacatosi?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.03.2008, 11:52:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ma bucur ca avem si un topic de acest gen. Este minunat ca oamenii intreaba unde pot gasi un duhovnic bun, ca sa primeasca vederea cea dintai. Marturisesc ca parintii pustiei au insistat permanent asupra acestui aspect: "Batranii spuneau: daca vei vedea un frate tanar urcandu-se la cer prin propria voie, trage-l de picioare si-l tranteste de pamant, ca de nici un folos nu-i este." Deci, cel care doreste sa urce spre cele ceresti, are nevoie de un insotitor, de cineva care a parcurs acesta cale. Altfel, va rataci. Insa, atunci cand am gasit duhovnicul, sa nu uitam ca vindecarea si dobandirea vietii dumnnezeiesti nu este posibila fara lucrarea noastra: "Un frate i-a zis lui avva Antonie: roaga-te pentru mine! Zis-a lui batranul: nici eu nu te miluiesc, nici Dumnezeu, daca tu insuti nu te vei sili si nu te vei ruga lui Dumnezeu."

Daca multi oameni cred ca nu-si pot gasi indrumatorul duhovnicesc este si pentru ca il vor intr-un anume fel. Iar cautand o persoana dupa chipul celui dorit, isi inchid ochii in fata calauzei pe care le-o trimite Dumnezeu in realitate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.03.2008, 13:09:06
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

In biserica sunt apostoli, al doilea prooroci...Sfantul Simeon Noul Teolog spune ca asa cum a fost vechea biserica ,asa este si astazi si de aceea episcopii si patriarhii trebuie sa-i recunoasca pe unii dintre mireni ca fiind prooroci iar pe altii ca apostoli. Crestin=Sfant . Asa ca daca duhovnicul tau nu este sfant nu este crestin .Sa nu se mai impartaseasca deoarece "Sfintele se dau sfintilor".Apostolii pot fi si calugarii (ex :Simeon Evlaviosul ,Irina Hrisovalant), preoti (Simeon Noul Teolog ), diaconi (apostol intii muc si arhidiacon Stefan), mireni (cativa care au fost martirizati in Constantinopol). Mi-ar place sa prindem al 8 sinod ecumenic , si pe ala fals si pe ala bun , si sa puteti sa le faceti fata prietenilor mei .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.03.2008, 14:30:53
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

umilinta, ortodoxia este caracterizata de smerenie. nici un sfint in viata nu va spune despre el ca este sfint, pentru ca, din acel moment, chiar nu va mai fi.
In Biserica Ortodoxa nu exista prooroci, si nici apostoli ai zileleor noastre.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.03.2008, 14:57:03
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

in ce lucrare, umilinta? m-ai facut curios.
spune-mi unde ai citit tu asta, ca sa ma conving ca ceea ce spui tu nu este voit eronat.
Biserica ortodoxa are Sfinta TRaditie si Biblia, nu prooroci si apostoli ai zileleor noastre.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.03.2008, 15:37:22
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

"In lumina lui Hristos" . Chiar daca n-o sa gasesti asa clar, pot sa spun ca au fost multi sfinti care ziceau " dupa ce ma veti dezgropa in partea aceea din biserica ma veti pune la inchinat".Cine mai zice ca "Sfintii nu cunosteau ca sunt sfinti", acela zice ca nu stiau ca au pe Hristos in ei.Daca nu gasim un apostol , trebuie indeplinit ce scrie in cartile tuturor apostolilor, cu toate ca este mai greu .Trebuieste sfat mult cu un grup de prieteni ai caror prieteni sunt mai mult cartile .Se mai poate ca pe cineva sa-l povatuiasca direct Hristos, dar mai rar (Maria Egipteanca si inca doi de-a lungul timpului).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.03.2008, 17:29:34
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Din cate stiu, cei din biserica primara- primii crestini dupa venirea Domnului nostru Iisus Hristos, se numeau sfinti, se impartaseau la fiecare Liturghie.
Poate stiu mai mult cei care au facut scoli in domeniu.
Acum, insa, confirmarea ca sfant la care te inchini sa mijloceasca la Dumnezeu pentru noi, se face la cativa ani dupa moarte, prin analizarea vietii si a faptelor respectivei persoane. Mie mi se pare ca e acelasi cuvant (sfant) care are alt inteles acum. Se zice, intr-adevar ca Sf Impartasanie ne sfinteste.
Spun din memorie, dar am citit despre calugari, traitori la manastire care se rugau sa le arate Dumnezeu daca un anume calugar care a murit a ajuns in Rai.
Alta istorioara spune ca un baiat crescut de un pustnic, care avea multe virtuti, a murit tanar insa pustnicului i s-a aratat ca baiatul nu ajunsese in Rai pentru ca batranul nu-l invatase un lucru foarte important: smerenia. Iar toate celelalte virtuti nu i-au fost de folos!
In timpul vietii, unii sfinti au locuit prin morminte, ori au fost pustnici pana cand anume erezii i-au determinat sa nu mai taca, sa scrie carti. Pai, daca se considerau ei sfinti, se mai ascundeau asa?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.03.2008, 14:05:02
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinavalcu
nu am un Parinte Duhovnic si imi doresc foarte mult sa am un indrumator duhovnicesc, daca cunoaste cineva un parinte din Bucuresti.. sa ma ajute in acest sens.
Buna Acum am vazut mesajul tau pt ca sunt noua pe aici:) sper sa nu fie prea tarziu. Sfatul meu dute la Biserica Cuviosul Stelian si Sfantul Nicolae - Brancoveanu din curtea spitalului Budimex Bd. Constantin Brancoveanu Nr. 20, Sector 4, Bucuresti ESte un duhovnic bun pararea mea parintele Daniel:)si daca vrei poti sa te duci la dansul:) Eu sunt din Pitesti dar mai vin la recuperare in Bucuresti si il vad pe parintele:)
M-as bucura fffff mult daca te duci la bisericuta aceasta sa tinem legatura:)SPER SA ITI FIE DE FOLOS:) Si id meu este pui_mic25:)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.06.2008, 21:50:50
chivari1 chivari1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2008
Mesaje: 2
Implicit

buna ziua
ma numesc alina, sunt din timisoara
caut un duhovnic incercat undeva in zona sau chiar mai departe la un schit undeva
nu stiu incotro s-o apuc
poate sa ma indrume cineva?
va multumesc mult
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un parinte cere ajutor george12345 Generalitati 43 23.06.2016 12:29:33
Parinte Duhovnic Daniela87 Preotul 20 31.08.2015 18:36:32
un parinte necunoscut windorin Mari Duhovnici si predicile lor 3 13.02.2013 23:37:09
Cautarea unui Parinte Duhovnic Lucian_craciunescu Pocainta 7 20.11.2010 20:01:03
Un Parinte intelept Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 3 16.09.2008 23:03:08