Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2008, 17:01:48
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Porunca testamentara a parintelui Justin Parvu

[SIZE=3][COLOR=red]Dupa trecerea sa la cele vesnice, slujbele de la Sfanta Manastire Petru-Voda sa se tina tot dupa tipicul Manastirilor Athonite[/COLOR][/SIZE]

Duminică, 13 iulie 2008, ora 8.30, la Mănăstirea Petru Vodă din Județul Neamț, o mare de oameni se întinde pe tot platoul din jurul mănăstirii.
Agenții de circulație se străduiesc să ordoneze șirul de mașini care sosesc în continuu.
Domni cu jeep-uri parchează lângă căruțele și caii împodobiți cu zurgălăi și ciucuri roșii ai țăranilor îmbrăcați în costume tradiționale, care au venit mult mai de dimineață.
Autocare aduc oameni din toate colțurile țării, ca la o adevărată sărbătoare a Ortodoxiei.
Crucile aurite de pe turlele mănăstirii salută pe credincioși, strălucind în bătaia soarelui lui Cuptor, ca săbiile de foc ale ocrotitorilor ei, [COLOR=#800000]Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil[/COLOR]. Forfotă și bucurie.
Jandarmii îngrădesc parcursul pe care trebuie să-l străbată pelerinii. Oamenii se așază în două coloane de-a lungul intrării în noul paraclis unde se află soborul condus de ÎPS Teofan, care tocmai îl sfințește împreună cu noile chilii. Când ies, mulțimea prinde să forfotească, nerăbdătoare să-l atingă pe noul mitropolit. „Întinde, mamă, mânuța ta bolnavă și te atinge de hainele mitropolitului, să te faci bine!", îi spune copilului de vreo 10 ani, o femeie din spatele meu.
Mitropolitul are o barbă albă, dar sub ea se zăresc trăsături tinere, ferme. Întreaga înfățișare inspiră vigoare. Binecuvântează și sărută pe cap copiii aflați în brațele părinților lor. În spatele lui, Părintele Iustin Pârvu vine sprijinit de doi călugări, care încearcă din greu să-l protejeze de mulțimea care vrea cu orice preț să-l atingă. Întreg soborul merge în cortul împodobit cu cetină de brad, iasomie și scoarțe țărănești, pentru oficierea Sfintei Liturghii.
După o slujbă ținută cu tot tipicul, care a durat până la ora 14.00, ierarhul și părintele Iustin au rostit câte o cuvântare. ÎPS Teofan omagiindu-l pe părintele stareț, și tâlcuind Evanghelia duminicii respective, Părintele Stareț mulțumindu-i călduros ierarhului și invitându-l să slujească și altădată împreună. [COLOR=red]De asemenea, Părintele Iustin a lăsat ca poruncă testamentară, ca după trecerea sfinției sale la cele veșnice, slujbele de la Mănăstirea Petru Vodă să se țină tot după tipicul celor de la Muntele Athos.[/COLOR]
Apoi a început ospătarea credincioșilor. Fiecare a primit sarmale, pește fript, cozonac și câte o celebră plăcintă „poale în brâu". Măicuțele de la schitul din vale, unde se află un orfelinat și un azil de bătrâni, ridicate tot de părintele Iustin, harnicele bucătărese venite de la Piatra Neamț și din împrejurimile mănăstirii au făcut 10.000 de sarmale și 2000 de plăcinte, pentru că părintele a instituit o regulă la Petru Vodă: nici un pelerin să nu plece nemâncat. Cine a mâncat la mănăstire știe că nici un fel sofisticat de mâncare nu are gustul bucatelor mănăstirești.
La plecare, un grup de copii a cântat și a oferit garoafe ierarhului și Părintelui Iustin, care aveau ochii umeziți. Ierarhul tot îi îndemna să cânte întrebându-i dacă știu cutare cântec bisericesc. La un moment dat, am auzit de la cumnata mea, care trebăluise câteva zile bune la bucătărie - și la bucătărie se aude, în general, tot ce se întâmplă în mănăstire - că la venire, ierarhul a oprit microbuzul său și a luat pelerinii care urcau încet pe drumul prăfos (vreo 4 km) ce leagă mănăstirea de drumul principal, pe care i-a debarcat în preajma lăcașului pentru a nu se spune că a venit însoțit de susținători. Acei oameni nu vor uita niciodată gestul ierarhului lor. Am povestit acest lucru, deși s-ar fi vrut ascuns, pentru că orice faptă bună trâmbițată își pierde valoarea în Fața lui Dumnezeu, ca o întărire sufletească pentru cei ce și-au pierdut încrederea în ierarhi.

Este o vreme de mare tulburare printre credincioși. E un moment de cumpănă pentru ierarhii noștri. Mărturisesc că m-am hotărât să scriu relatarea de la Petru Vodă și ca un preambul la încercarea de a-mi exprima propria opinie în legătură cu marea tulburare care ne-a cuprins de curând pe noi, ortodocșii români.
Părintele meu duhovnic mi-a spus odată un lucru care mi-a rămas întipărit în minte. Și anume că în Vechiul Testament este un cuvânt al lui Dumnezeu care spune că stăpânii (conducători lumești sau spirituali) vor fi asemenea poporului din rândurile cărora ies. Cu alte cuvinte, avem ierarhii pe care îi merităm. De aceea când aceștia greșesc trebuie să ne rugăm cu toții pentru ei, pentru că violența (chiar și cea verbală sau, poate, mai ales aceasta) nu poate duce la nimic bun. Cu vorba rea îl faci rău și pe cel bun, cu vorba bună îl faci bun și pe cel rău. Acestea au fost cuvintele de învățătură, pentru mine, ale unui preot care suferise de pe urma ierarhului său.
Ar trebui să nu ne mai punem nădejdea în oameni și cuvintele lor că vor schimba răul în bine, că vor pedepsi vinovații și să ne rugăm lui Hristos să îndrepte El inimile și mințile ierarhilor noștri, tot niște conducători și ei, precum cei politici.

Scriu aceste rânduri cu îngrijorare pentru că citesc despre tot felul de inițiative ale laicilor și preoților ce vor să se delimiteze de actualii ierarhi ortodocși. Singura noastră șansă este rugăciunea sinceră și stăruitoare care să ne țină uniți, altfel ne paște dezbinarea apuseană, sectarismul. Să luăm aminte că „diabolon" în greacă înseamnă „cel ce desparte". Nu iau partea ierarhilor noștri care greșesc, care smintesc lumea prin luxul pe care îl afișează, prin guvernarea eparhiilor lor, uneori cu samavolnicie ca niște arendași de pe timpuri, dar trebuie să ne rugăm ca Dumnezeu să le lumineze mintea și să le încălzească inima către credincioșii lor (preoți și mireni), care în cea mai mare parte sunt oameni necăjiți. Știu despre preoți de la țară care merg la munca cu ziua, la prașilă, pentru că nu-și pot crește altfel copiii (sunt și preotese cu frică de Dumnezeu care fac atâția copii câți le dă Dumnezeu, uneori de la trei în sus). Știu că li se cer biruri grele de la ierarhii lor, care nu-i cercetează în sărăcia lor. Că ridică biserici și apoi sunt luați de acolo pentru a veni în locul lor niște protejați ai stăpânirii. Dar mai știu că ierarhii se ridică din mijlocul nostru, al mirenilor. Noi suntem cu mult mai mulți decât ei și trebuie să-i întoarcem cu rugăciunea noastră. Dacă avem ierarhi răi înseamnă că aceasta este o pedeapsă a lui Dumnezeu și să nu sperăm în deșert că dacă îi schimbăm pe aceștia vor veni alții, mai buni. Ispitele lor sunt cu mult mai mari ca ale noastre.


Scris de parintele Catalin

Razvan
.................................................. .................................................. .......................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2008, 21:30:35
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cam asa este ,nu sintem nici noi mai buni ca ierarhii nostri ,ba din contra! Dar sa nu uitam ca ascultarea se termina acolo unde ar incepe EREZI ,adica devierea de la dreapta credinta.!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Justin Parvu ne indeamna sa nu iesim in strada !!! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 01.02.2012 21:33:30
Pr. Justin rapit de basarabeni!?! Pelerinul Generalitati 7 10.11.2010 20:44:35
Comunicat al Parintelui Justin Parvu cu privire la discutiile despre cip colaps Generalitati 46 14.07.2010 16:53:28
Părintele Justin Pârvu se adresează senatorilor! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 04.04.2009 12:29:19
Puratatorul de cuvant al Patriarhiei il acuza pe Parintele Justin de habotnicie! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 131 26.01.2009 10:37:47