Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2010, 02:06:33
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit Feminismul-un rau necesar?

M-am tot gandit la acest aspect... si am ajuns la concluzia ca intr-un anume fel si eu sunt feminista si ca nu voi putea accepta niciodata mai putin decat egalitate intre barbat si femeie. Stiu ca tot ceea ce se intampla acum este dintr-o cauza. Care credeti ca este aceasta cauza? Femeia este toate aceste aspecte: mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa. Credeti ca o femeie ar mai fi prostituata/ adultera/ pacatoasa daca ar fi respectata si apreciata cu adevarat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2010, 03:12:56
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
M-am tot gandit la acest aspect... si am ajuns la concluzia ca intr-un anume fel si eu sunt feminista si ca nu voi putea accepta niciodata mai putin decat egalitate intre barbat si femeie. Stiu ca tot ceea ce se intampla acum este dintr-o cauza. Care credeti ca este aceasta cauza? Femeia este toate aceste aspecte: mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa. Credeti ca o femeie ar mai fi prostituata/ adultera/ pacatoasa daca ar fi respectata si apreciata cu adevarat?
Pana sa le lase pe femei sa conduca, omenirea avea o pace foarte roditoare; dupa ce a venit femeia la putere, a dus omenirea intr-un total razboi tainic, ce nu lasa victime insangerate, ci victime care mor datorita depresiilor, datorita maladiilor, datorita prostiei. asta a fost femeia la putere, la conducere. Spunea un Sfant Parinte: "Vai de barbatul condus de femeie! Vai de monahul condus de rudenii!" pentru ca nici monahul nu ajunge unde trebuie, daca se lasa condus de rude, nu de Hristos, si tot asa si barbatul, lasandu-se condus se femeie, ajunge sa fie in loc de cap, coada, iar apoi sa gandeasca cu coada, pentru ca asa trebuie sa fie in veacul din urma.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2010, 03:21:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Pana sa le lase pe femei sa conduca, omenirea avea o pace foarte roditoare; dupa ce a venit femeia la putere, a dus omenirea intr-un total razboi tainic, ce nu lasa victime insangerate, ci victime care mor datorita depresiilor, datorita maladiilor, datorita prostiei. asta a fost femeia la putere, la conducere.
Adelin, oare traim pe aceeasi lume? Cand a fost/este femeia la conducere? Sau care conducere? Mai este cate o Angela Merkel, dar cam asta este...si cand anume a fost acea perioada idilca de "pace foarte roditoare"? Cand barbatii aruncau cu bombe asupra celorlalti sau cand cand se omorau unul pe altul in sabii? Sau poate nu stiu eu destul de bine...

Si da, asa este, depresia si tot felul de maladii sunt datorita femeilor. Ah, si sa nu uitam de prostie. Da, prostia chiar ca de la femei vine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2010, 03:26:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Are dreptate si Adelin, daca ne gandim la tovarasa Elena Ceausescu, Ana Pauker si altele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2010, 03:28:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
M-am tot gandit la acest aspect... si am ajuns la concluzia ca intr-un anume fel si eu sunt feminista si ca nu voi putea accepta niciodata mai putin decat egalitate intre barbat si femeie. Stiu ca tot ceea ce se intampla acum este dintr-o cauza. Care credeti ca este aceasta cauza? Femeia este toate aceste aspecte: mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa. Credeti ca o femeie ar mai fi prostituata/ adultera/ pacatoasa daca ar fi respectata si apreciata cu adevarat?
Si eu imi doresc ca femeia sa fie respectata.. dar ma indoiesc ca feminismul este solutia.
Din cat vad in prezent, feminismul propune ca femeia sa fie "pe cont propriu", adica barbatul se spala pe maini de toate obligatiile pe care le are!
Nu mi se pare normal ca femeia sa fie impinsa din firescul ei, din rolul de mama si sotie, pentru a prelua roluri masculine si responsabilitati peste masura.
Lipsa de respect exista oricum, sa stii. Iar prostitutia este evident sustinuta de cerere si creste pe masura cererii! (Faptul ca azi este legalizata in multe tari nu este o dovada de respect pentru femei, dimpotriva). Mie chiar imi pare ca imaginea actuala a femeilor (hipersexualizata) promoveaza discret prostitutia.. adica barbatii aceia care vad peste tot femei dezbracate, ce sa faca si ei, mai ales ca pana si "medicina" spune ca viata sexuala stimuleaza imunitatea si "sanatatea mentala".
Repet, feminismul nu este solutia problemelor expuse de tine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2010, 03:41:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Vin cu kef de vorba.. Sa-ti spun Maria Luisa cum se vede feminismul acolo unde locuiesc eu.
In primul rand, vara ies babele in parc (imi cer scuze, dar chiar sunt femei f in varsta) in pantaloni scurti si maieu si alearga de zor (jogging). Dincolo de latura estetica, ma intreb si eu: unde sunt nepotii, florile, preocuparile care sa reflecte intelepciunea varstei? Se comporta conform sfaturilor din revistele glossy?
Apoi, mai vad fete de 12-13 ani iesind seara in oras.. fara fusta! (Cu o bluza mai lunga, adica, abia le acopera dosul..). Este o imagine destul de normala. Este adevarat ca sunt in siguranta, ca stau in zona civilizata, dar ideea este.. aceasta este imaginea (viitoarei) femei moderne care pretinde respect?

Sunt si eu o femeie moderna. Adica la nevoie repar dusul, chiuveta, bat cuie in perete sa montez televizorul, duc masina in service (cu bebelusul in port bebe.. si-l alaptez modern intre mecanicii auto.. ok, aici sunt f retro..femeile moderne nu alapteaza!). Feminismul vine cu un pret. Sincer, prefer cratita.

..si baticul :)

Last edited by anna21; 03.02.2010 at 03:45:53.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2010, 11:21:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
M-am tot gandit la acest aspect... si am ajuns la concluzia ca intr-un anume fel si eu sunt feminista si ca nu voi putea accepta niciodata mai putin decat egalitate intre barbat si femeie. Stiu ca tot ceea ce se intampla acum este dintr-o cauza. Care credeti ca este aceasta cauza? Femeia este toate aceste aspecte: mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa. Credeti ca o femeie ar mai fi prostituata/ adultera/ pacatoasa daca ar fi respectata si apreciata cu adevarat?
nu sunt adepta feminismului.consider firesc ca femeia sa aiba un job al ei, sa participe la cheltuielile casei, sa aibe femeie platita care sa faca curatenie, ca ea, cand vine acasa de la serviciu sa isi poata petrece dupa-amiaza cu familia si sa aiba timp sa se joace cu copiii.
femeia nu trebuie sa fie nici sluga, dar nici barbatul casei.
femeii ii sta bine la cratita.si nu ar trebui sa priveasca asta ca pe o obligatie ci sa se bucura ca poate gati ceva ptr familia ei.e placut sa auzi replici de genul"mami, e tare buna ciorba asta. manac tot sa cresc mare" sau "cu asa mancare sa tot traiesti". sotul meu chiar mi-a zis ca femeie putem sa platim ca sa ma ajute la treburi dar mancare nu o sa accepte nicodata sa ii faca altcineva. asta e bucuria lui dupa o zi de munca:sa manance o mancare calda pregatita de nevasta-sa.

femeia trebuie sa aiba independenta:sa aiba banii ei, sa conduca masina,sa poata face singura cumparaturi, plati, si cel mai important:sa nu se neglijeze. dar nici sa nu faca prea pe eroina ca sotul se invata rau:daca prea le poate face ea pe toate, el de ce sa se mai streseze?

astea in viziunea mea....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2010, 11:39:14
orthodoxherald
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit DOCTRINA FEMINISMULUI, FINANTATA de ROCKEFELLER & CO

Pentru distrugerea familiei traditionale. Femeia incurajata sa-si neglijeze familia luandu-si un serviciu, incurajata sa nu se mai casatoreasca, incurajata sa intretina relatii sexuale (= amor liber = desfranare) in afara casatoriei si eventual daca din aceste relatii de desfranare da nastere unui fiu/fiica, incurajata sa si-l creasca de una singura fara sa se casatoreasca. Deci, lucruri de bine credeti despre feminism, doamnelor. Nu uitati ca FEMINISMUL e un curent incurajat de masonerie in dauna familiei clasice. Femeia trebuie sa vada de lucrurile domestice, ale casei, nu sa capete un stress in plus luandu-si un "job" si neglijand astfel educatia propriilor copii care vor deveni astfel niste destrabalati la propriu si hulitori/uratori de Domnul (cunosc cazuri concrete).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.02.2010, 11:44:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
M-am tot gandit la acest aspect... si am ajuns la concluzia ca intr-un anume fel si eu sunt feminista si ca nu voi putea accepta niciodata mai putin decat egalitate intre barbat si femeie.
Stiu ca tot ceea ce se intampla acum este dintr-o cauza. Care credeti ca este aceasta cauza? Femeia este toate aceste aspecte: mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa.
Credeti ca o femeie ar mai fi prostituata/ adultera/ pacatoasa daca ar fi respectata si apreciata cu adevarat?
Niciodata Biserica Ortodoxa nu a invatat o depreciere a femeii, ori o catusi de mica depreciere a ei.
Maica Domnului este cea mai graitoare dovada in acest sens.
Daca vreun parinte sau crestin afirma altfel, acela nu mai sta in dreapta credinta.

Problema apare in neintelegerea ratiunilor sadite in firea femeiasca si in cea barbateasca de catre Dumnezeu.

Barbatul are minte, insa insuficienta inima. Iar femeia are mai mult inima.
Sa nu creada nimeni ca sustin faptul ca femeia nu are minte, insa accentul firii ei cade pe inima.
Nici mintea fara inima nu este buna, dar nici inima fara minte.
Aici se vede interdependenta dintre barbat si femeie.

De multe ori, insasi femeia nu vrea sa fie respectata. Ea insasi intra in lupte care nu tin de ea si in lupte pentru care nu are suficiente "arme". Ma gandesc la politica, cat si la alte domenii mai dure si mai urate, pline de lovituri si de rautati. Femeia este mult prea minunata si sensibila pentru a intra in astfel de "arene".

Multa durere ma cuprinde cand vad cum femeia isi pierde din ce in ce mai mult sensibilitatea si caldura, alergand la pas cu barbatii, parca si concurand cu duritatea lor. Femeia nu se mai vrea femeie, adica nu isi mai accepta sensibilitatea si tandretea. Iar caderea este mare pentru ca barbatul nu le poate suplini, in locul ei, oricat ar incerca. Parca tot omul vrea sa devina dur si rigid.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 03.02.2010 at 11:48:32.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.02.2010, 12:07:50
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Nu voi filozofa, doar voi aduce aminte de un verset din Biblie: "caci dupa rod se cunoaste pomul". Aceasta frantura de verset este una dintre cele mai puternice arme pe care le avem in a judeca un om, o situatie etc.
Care sunt roadele feminismului?
Roadele sunt dupa cum se vad:
- comportament impotriva firii (homosexualitate)
- pierderea capacitatii femeilor de a iubi din inima
- relatii sexuale "libere" - desfranarea
- copii crescuti fara iubire de mama dar si fara exemplul tatei, care mai tarziu sunt foarte usor ademeniti la homosexualitate
- inocularea ideii ca este atotputernica si ca totul este in mainile ei, adica fara Dumnezeu sa mai aiba vre-o importanta
- barbatii nu mai sunt atrasi de a avea o familie cu o asemenea femeie, acestia ramanand singuri si fie traind in desfranare, fie fiind atrasi catre homosexualitate, fie pur si simplu traind depresii din cauza neimplinirii personale
- daca in tinerete si femeile si barbatii "liberi" sunt atrasi unii catre altii sexual, mai tarziu libidoul scade si fiecare ramane singur pe la casa sa, deci rezultatul este o insingurare, o izolare draceasca de ceilalti semeni. Rezultatul este exact invers fata de cel la care ne indeamna Biblia: "iubiti-va unii pe altii!"

Daca astea sunt roadele ne putem da seama foarte usor cam cat de bun este acest concept.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 21:01:13
Calculatorul un rau necesar? adorcrysti Generalitati 13 26.01.2009 21:47:37
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 16:34:04