Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2009, 22:35:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugăciune pentru ușurarea sufletului,la întristări și tulburări

[COLOR=darkred]Dumnezeule întru numele Tău mântuiește-mă și într-u puterea Ta mă judecă.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Dumnezeule ascultă rugăciunea mea;pleacă urechia Ta la glasurile gurii mele.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Ia aminte spre mine și mă ascultă,că m-am mâhnit într-u îngrijorarea mea și m-am abătut.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Inima mea s-a tulburat într-u mine și frica morții a căzut asupra mea.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Temere și cutremur a venit peste mine și întunericul m-a acoperit.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Doamne,Dumnezeul mântuirii mele,ziua am srtigat și noaptea înaintea Ta.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Să ajungă până la Tine rugăciunea mea;că s-au umplut de rele sufletul meu și viața mea de iad s-a apropiat![/COLOR]
[COLOR=darkred]Miluește-mă Doamne că neputincios sunt! Vindecă-mă că s-a tulburat foarte sufletul meu.[/COLOR]
[COLOR=darkred]În toate nopțile îmi stropesc patul meu cu lacrimile mele și în ele îmi scald așternutul.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Pentru ce ești mâhnit suflete al meu și pentru ce mă tulburi?[/COLOR]
[COLOR=darkred]Nădăjduiește spre Dumnezeu și mă voi mărturisi Lui,mântuirea feței mele și Dumnezeul meu.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Domnul este luminarea mea și mântuitorul meu de cine mă voi teme?[/COLOR]
[COLOR=darkred]Domnul este sprijinitorul vieții mele de cine mă voi înfricoșa?[/COLOR]
[COLOR=darkred]Iubite-voi Doamne virtutea mea![/COLOR]
[COLOR=darkred]Domnul este întărirea mea și scăparea mea și izbăvitorul meu [/COLOR]
[COLOR=darkred]Dumnezeu este ajutorul meu și voi nădăjdui într-u Dânsul.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Apărătorul meu și puterea mântuirii mele și sprijinitorul meu.Amin.[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2009, 11:10:48
ileana02 ileana02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Mesaje: 3
Implicit rugaciune

Da-mi Doamne Iubirea,Lumina,Iertarea Ta pentru ca eu sa pot fi azi iubire,lumina si iertare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2009, 15:25:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Doamne, Dumnezeul meu +

Doamne , Dumnezeul meu , ca un bun și de oameni iubitor, multe mile ai făcut cu mine , pe care nu mă așteptam să le văd. Cu ce , oare , voi răsplăti bunătățile Tale , Doamne, Doamne al meu ? Mulțumesc numelui Tău celui mult lăudat, mulțumesc milostivirii Tale celei negrăite ce o ai spre mine , mulțumesc îndelungii Tale răbdări celei neasemănate, și Te rog sprijinește-mă și de acum încolo și mă ajută ! Ferește-mă Stăpâne al tuturor, ca să nu mai greșesc înaintea Ta ! Că tu cunoști alunecarea cea lesnicioasă a firii mele. Tu știi nepriceperea mea, Tu cunoști cele făptuite de mine , cele întru cunoștiință și întru necunoștință , cele de voie și cele fără de voie , cele din noapte și cele din zi , cele cu mintea și cu gândul. De aceea, ca un Dumnezeu bun și de oameni iubitor, șterge-le.
Preabunule Doamne , cu roua milei Tale și ne mântuiește, pentru Sfânt numele Tău , cu judecățile care știi ! Pentru că Tu ești lumina și adevărul și viața și Ție slavă înălțăm : Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2009, 14:04:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preasfântă Fecioară Doamnă ! +

O , Maică iubitoare de fii , arată-mi iubirea ta de Mamă și mie , celui ce sunt străin, orfan și sărac , că tu cu adevărat ești Maica milostivirii și a îndurării. Nu înceta a mă acoperi, mijlocește neâncetat pentru mine , până când mă vei aduce în cămările cerești ale Dumnezeiescului tău Fiu , Căruia I se cuvine cinstea, slava și închinăciunea , dimpreună cu Tatăl și cu Preasfântul Duh , în vecii vecilor .
Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2009, 20:47:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O rugăciune a Sfântului Macarie cel Mare +

Doamne , curățește-mă pe mine păcătosul , că niciodată n-am făcut bine înaintea Ta . Izbăvește-mă , deci de vicleanul și fă să fie întru mine voia Ta, ca fără de osândă să deschid gura mea cea nevrednică și să laud preasfânt numele Tău , al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh , acum și pururea și în vecii vecilor.
Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2009, 20:54:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune pentru vrăjmași

Doamne Iisuse Hristoase , ai milă de cei ce mă pizmuiesc , de cei ce mă urăsc și de cei ce mă clevetesc ca să nu pătimească pentru mine, Doamne . Ci zdruncină și sfarmă pe vicleanul șarpe care îi învrăjmășește pe ei împotriva mea. Și Te rog Stăpâne să îi ierți pe frații mei care mă hulesc pe mine acum , așa cum m-ai iertat și pe mine , robul Tău , de câte ori am greșit și am venit spre mila Ta.
Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2009, 23:35:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ileana02 Vezi mesajul
Da-mi Doamne Iubirea,Lumina,Iertarea Ta pentru ca eu sa pot fi azi iubire,lumina si iertare.
Foarte frumoasă rugăciune, scurtă dar atât de cuprinzătoare. Să fim : iubire , lumină și iertare ! Trei cuvinte ce definesc însăși Dumnezeirea : lumina cea de necuprins, iubirea și iertarea făr de margini , făr de sfârșit . Suntem creați după chipul și asemănarea Lui și imposibil să nu avem în sufletele noastre rămase măcar o fărâmă de lumină, iubire și iertare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.07.2009, 21:19:39
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Folositor si ajutator mare te-ai aratat lumii in primejdii, Mucenice, ca pe multi ai izbavit de pagube: pe furi urmarind, pierderile departandu-le si celor ce alearga la tine cu credinta implinind cererea lor; pentru aceasta te rugam , fii milostiv si noua care iti cantam: Bucura-te, Sfinte Mare Mucenice Mina, mult-patimitorule!

Marimu-te, pe tine, Sfanta si Fericita maica a noastra, Xenia, si cinstim sfanta pomenirea ta, ca tu Il rogi pentru noi pe Hristos Dumnezeul nostru.
Iubind saracia lui Hristos, acum te indulcesti de oaspatul cel vesnic; cu nebunia cea paruta ai rusinat nebunia acestei lumi, prin smerenia Crucii ai primit puterea lui Dumnezeu. Pentru aceasta, dobandind darul ajutorarii prin minuni, fericita Xenia, roaga pe Hristos Dumnezeu sa ne izbaveasca prin pocainta de tot raul.

Psalmul 62
Dumnezeule, Dumnezeul meu, pe Tine Te caut dis-de-dimineață.. Însetat-a de Tine sufletul meu, suspinat-a după Tine trupul meu. În pământ pustiu și neumblat și fără de apă. Așa în locul cel sfânt m-am arătat Ție, ca să văd puterea Ta și slava Ta. Că mai bună este mila Ta decât viața; buzele mele Te vor lăuda. Așa Te voi binecuvânta în viața mea și în numele Tău voi ridica mâinile mele.

Ca de seu și de grăsime să se sature sufletul meu și cu buze de bucurie Te va lăuda gura mea.
De mi-am adus aminte de Tine în așternutul meu, în dimineți am cugetat la Tine, că ai fost ajutorul meu
Și întru acoperământul aripilor Tale mă voi bucura. Lipitu-s-a sufletul meu de Tine și pe mine m-a sprijinit dreapta Ta.

Iar ei în deșert au căutat sufletul meu, intra-vor în cele mai de jos ale pământului; da-se-vor în mâinile sabiei, părți vulpilor vor fi. Iar împăratul se va veseli de Dumnezeu; lăuda-se-va tot cel ce se jură întru El, că s-a astupat gura celor ce grăiesc nedreptăți.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.07.2009, 22:34:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

PSALMUL 142 : 1. Doamne, auzi rugaciunea mea, asculta cererea mea, intru credinciosia Ta, auzi-ma, intru dreptatea Ta.
2. Sa nu intri la judecata cu robul Tau, ca nimeni din cei vii nu-i [COLOR=Black]drept inaintea Ta.[/COLOR]
3. Vrajmasul prigoneste sufletul meu si viata mea o calca in picioare; facutu-m-a sa locuiesc in intuneric, ca mortii cei din veacuri.
4. S-a mahnit in mine duhul meu, in mine inima mea s-a tulburat.
5. Adusu-mi-am aminte de zilele cele de demult; cugetat-am la toate lucrurile Tale, la faptele mainilor Tale m-am gandit.
6. Intins-am catre Tine mainile mele, sufletul meu, ca un pamant insetosat.
7. Degraba auzi-ma, Doamne, ca a slabit duhul meu. Nu-ti intoarce fata Ta de la mine, ca sa nu ma aseman celor ce se coboara in mormant.
8. Fa sa aud dimineata mila Ta, ca la Tine mi-e nadejdea. Arata-mi calea pe care voi merge, ca la Tine am ridicat sufletul meu.
9. Scoate-ma de la vrajmasii mei, Doamne ! La Tine am scapat,
10. Invata-ma sa fac voia Ta, ca Tu esti Dumnezeul meu. Duhul Tau cel bun ma va povatui la pamantul dreptatii.
11. Pentru numele Tau, Doamne, daruieste-mi viata. Intru dreptatea Ta, scoate din necaz sufletul meu.
12. Si intru mila Ta vei sfarsi pe vrajmasii mei si vei pierde pe toti cei ce necajesc sufletul meu, ca eu sunt robul Tau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.07.2009, 22:35:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

RUGACIUNE CATRE DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS
Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, care ai plans pentru Lazar si lacrimi de intristare si de milostivire ai varsat pentru dansul, primeste lacrimile mele. Cu patimile Tale, vindeca patimile mele.! Cu ranile Tale, tamaduieste ranile mele. Cu Sangele Tau, curateste sangele meu si amesteca in trupul meu mireasma trupului Tau, celui de viata facator. Fierea, cu care vrajmasii Te-au adapat, sa indulceasca amaraciunea cu care potrivnicul m-a adapat. Trupul Tau intins pe Cruce, sa intinda catre Tine mintea mea, cea trasa jos de diavoli. Capul Tau, pe care l-ai aplecat pe Cruce, sa inalte capul meu cel palmuit de potrivnici. Preasfintele Tale maini, pironite de cei faradelege pe Cruce, sa ma traga spre Tine din prapastia pierzarii, precum a fagaduit preasfanta gura Ta. Fata Ta, cea batjocorita cu palmuiri si cu scuipari, sa umple de stralucire fata mea cea intinata in faradelegi. Duhul Tau, pe care l-ai incredintat Tatalui cand erai pe Cruce, sa ma povatuiasca spre Tine, prin harul Tau. Nu am inima plina de durere ca sa te caut; nu am pocainta, nici umilinta, care intorc pe fii la mostenirea lor; nu am lacrimi mangaietoare, Stapane. S-a intunecat mintea mea cu cele lumesti si nu poate sa caute spre Tine cu durere. S-a racit inima mea de atatea ispite si nu poate sa se infierbante cu lacrimile dragostei celei pentru Tine. Ci Tu Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeule, vistierul bunatatilor, daruieste-mi pocainta nestirbita si inima indurerata, ca sa poprnesc cu tot sufletul in cautarea Ta; caci fara de Tine ma voi instraina de tot binele. Da-mi asadar, Bunule, harul Tau. Tatal, Care Te-a nascut din sanurile Sale fara de ani si mai inainte de veci, sa innoiasca in mine inchipuirea icoanei Tale. Te-am parasit, Doamne; sa nu ma parasesti. Am iesit de la Tine; iesi in cautarea mea. Du-ma la pasunea Ta. Numara-ma intre oile turmei Tale preaalese. Hraneste-ma impreuna cu ele din verdeata dumnezeiestilor Tale Taine. Caci inima lor curata este salasul Tau si se vede intr-ansa stralucirea descoperirilor Tale. Stralucirea Ta este mangaierea si odihna celor ce s-au ostenit pentru Tine in necazuri si in toate felurile de chinuri. Acestei straluciri ma invredniceste si pe mine nevrednicul cu harul si cu iubirea de oameni a Mantuitorului nostru Iisus Hristos, in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 21:32:57