Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2010, 01:01:36
costan bianca costan bianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Mesaje: 1
Implicit buna

am nevoie de ajutorul unui preot... Nu stiu ce sa mai fac ca logodnicul meu sa nu ma mai minta si insele... va rog ajutati-ma
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2010, 12:53:41
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Păi găsește-ți un duhovnic, sunt o grămadă. Du-te pe la diverse biserici, ascultă predicile și vezi care preot ți-e mai simpatic. Sau mergi la un duhovnic din parohie, faci drumul mai scurt la biserică. Oricum orice preot e luminat de Duhul Sfânt așa că să ai încredere în oricare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2010, 15:23:51
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costan bianca Vezi mesajul
am nevoie de ajutorul unui preot... Nu stiu ce sa mai fac ca logodnicul meu sa nu ma mai minta si insele... va rog ajutati-ma
Sa-l parasesti...iarta-ma,dar nici un preot cred ca nu l-ar putea face sa se schimbe,numai daca vrea el sa o faca.Daca el iti spune" gata,de azi vreau sa devin alt om,ajuta-ma te rog"atunci mergeti impreuna la preot ,va rugati impreuna si Dumnezeu o sa-i schimbe "naravul".
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2010, 15:41:26
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Bineinteles ca daca va veti apropia de Dumnezeu, va va fi mai usor sa tratati problema. Asa ca mergeti cu incredere sa va spovediti Si rugati-L pe Dumnezeu sa va ajute sa va schimbati dumneavoastra si sotul dumneavoastra. Ca necazurile le permite Dumnezeu cu un scop precis.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.11.2010, 17:00:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Sa-l parasesti...iarta-ma,dar nici un preot cred ca nu l-ar putea face sa se schimbe,numai daca vrea el sa o faca.Daca el iti spune" gata,de azi vreau sa devin alt om,ajuta-ma te rog"atunci mergeti impreuna la preot ,va rugati impreuna si Dumnezeu o sa-i schimbe "naravul".
Trebuie să-i ceară părerea unui duhovnic dacă e mai bine să se despartă. Nu cunoști situația lor. Deși recunosc că dacă eram în locul ei i-ar fi trebuit preotului multă muncă de convingere ca să rămân cu el, trebuie oricum să-i ceară părerea și mai ales să-i vindece rănile. Căci răni oricum are și va avea chiar dacă divorțează sau nu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2010, 17:29:17
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Trebuie să-i ceară părerea unui duhovnic dacă e mai bine să se despartă. Nu cunoști situația lor. Deși recunosc că dacă eram în locul ei i-ar fi trebuit preotului multă muncă de convingere ca să rămân cu el, trebuie oricum să-i ceară părerea și mai ales să-i vindece rănile. Căci răni oricum are și va avea chiar dacă divorțează sau nu.
Sigur ca trebuie,nici nu contest asta ,si "ortodox" ar fi sa traiasca mai departe cu el,asta daca el vrea sa se schimbe,asa cred eu.Asta am scris,nu?Numai ca nu m-am putut abtine sa nu scriu ce as face eu daca mi-ar fi doar logodnic.Iertare.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.11.2010, 17:54:22
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Aaa, n-am observat că e doar logodnic, așa sunt eu, neatentă ; )) păi atunci treaba e mai simplă, părăsește-l. Dacă era soț, era mai complicat, că deja v-ați fi unit sufletele. Fă câteva încercări să-l atragi la biserică, dar dacă e neam prost și nu înțelege nu face prostia să-l iei de soț, că ți-ai ratat viața sentimentală! Depravații sunt incapabili de a iubi, au un singur lucru în cap, știți la ce mă refer... Dacă un bărbat nu-i virgin nu merită să te uiți la el, decât dacă vezi că s-a pocăit și a devenit un bun creștin, altfel mai bine rămâi singură.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.11.2010, 22:27:25
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Păi găsește-ți un duhovnic, sunt o grămadă. Du-te pe la diverse biserici, ascultă predicile și vezi care preot ți-e mai simpatic. Sau mergi la un duhovnic din parohie, faci drumul mai scurt la biserică. Oricum orice preot e luminat de Duhul Sfânt așa că să ai încredere în oricare.
Camy cred ca faci o confuzie...orice preot hirotonit are Harul de a sluji si de a ridica pacatele dar nu toti sunt traitori si plini de Duh...sa ne fereasca Dumnezeu de sfaturile unor preoti nevrednici pt ca poate iesi destul de urat......de aceea pt orice problema nu numai cea de fata trebuie procedat asa cum scrie in prima parte a postarii...mers pe la diferite biserici sau intrebat din om in om pana atunci cand gasesti un preot pe care il simti ca e traitor...si chiar si atunci te poti insela...dar daca esti sincer in cautarile tale in cele din urma Dumnezeu iti va scoate preotul potrivit la momentul potrivit in cale
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.11.2010, 22:37:57
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Camy cred ca faci o confuzie...orice preot hirotonit are Harul de a sluji si de a ridica pacatele dar nu toti sunt traitori si plini de Duh...sa ne fereasca Dumnezeu de sfaturile unor preoti nevrednici pt ca poate iesi destul de urat......de aceea pt orice problema nu numai cea de fata trebuie procedat asa cum scrie in prima parte a postarii...mers pe la diferite biserici sau intrebat din om in om pana atunci cand gasesti un preot pe care il simti ca e traitor...si chiar si atunci te poti insela...dar daca esti sincer in cautarile tale in cele din urma Dumnezeu iti va scoate preotul potrivit la momentul potrivit in cale
Sa stiti ca depinde si de noi cat de bune sunt sfaturile pe care le primim la Sfanta Spovedanie. Este de datoria noastra sa ne rugam sa vorbeasca Duhul Sfant prin preot.
Nici un preot nu e vrednic la fel cum si noi suntem si mai nevrednici. Dar asta nu inseamna ca Dumnezeu daca vrea sa lucreze prin noi nu o poate face. Ba poate foarte bine.

Este adevarat ca exista duhovnici care au mai multa experienta decat altii si care traiesc Ortodoxia mai mult decat ceilalti, dar sa nu cadem in extrema ca Dumnezeu nu ne poate indruma si prin ceilalti.
Dumnezeu sa ne ajute!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2010, 23:43:42
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Cred ca cel mai bine este sa-l intrebi pe logodnicul tau de ce te inseala.Daca iti va raspunde direct incearca sa rezisti realitatii,dar daca va incepe sa se agite si sa spuna ca ai vedenii si suferi de gelozie patologica poti sa-l parasesti fara regrete.Inainte de discutie gaseste-ti si cateva dovezi pe care nu le poate contesta,nu vorbe ale celor din jur.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
buna cristina mioara Generalitati 18 14.08.2011 18:25:42
buna livipop Generalitati 16 04.06.2010 01:10:06
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
buna cornel13 Generalitati 2 10.09.2008 21:20:18