Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.01.2013, 17:25:26
CataliNNN CataliNNN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2013
Mesaje: 4
Question Semnificatie Icoana

Buna ziua,am si eu o icoana,mostenire,mai veche si nu stiu foarte bine ce reprezinta. Ma poate ajuta cineva ?!

http://postimage.org/image/t7pfmgrt1/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.01.2013, 19:21:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Pare să fie o icoana din acelea care se pun la fântână. În icoana este reprezentat Iisus - Izvorul Tămăduirii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.01.2013, 19:36:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu cred ca este un Hristos rastignit intr-un potir de impartasanie.
Seamana cu icoana Maicii Domnului Potirul nesecat, numai ca din ea lipseste Maica Domnului si Pruncul este rastignit

http://www.google.ro/imgres?q=icoana...,r:6,s:0,i:100
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.01.2013, 19:37:57
CataliNNN CataliNNN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2013
Mesaje: 4
Implicit

Nu prea stiu ce sa cred,ce sa zic. O indrumare sa ma interesez despre ea ? Ceva?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.01.2013, 19:46:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CataliNNN Vezi mesajul
Nu prea stiu ce sa cred,ce sa zic. O indrumare sa ma interesez despre ea ? Ceva?
De ce nu o duci la biserică să întrebi un preot despre ea. Oricum, nu e genul de icoana pe care s-o ții în casă, părerea mea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.01.2013, 19:47:33
CataliNNN CataliNNN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2013
Mesaje: 4
Implicit

Asta cred ca o sa fac... Si totusi,mai concret, de ce nu merge tinuta in casa ?! Vreau sa stiu parerea ta...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.01.2013, 19:57:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CataliNNN Vezi mesajul
Asta cred ca o sa fac... Si totusi,mai concret, de ce nu merge tinuta in casa ?! Vreau sa stiu parerea ta...
Ma gândesc că nu se face să o ții în casă mai ales că are specificul acela cu pomelnicele de vii și morți. Ți-am spus că eu am văzut icoane din acestea puse la fântânile făcute pentru comunitate, adică publice. Dar preotul sigur o să te lămurească mai bine. Doamne ajută !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.01.2013, 20:09:41
CataliNNN CataliNNN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2013
Mesaje: 4
Implicit

Daca nu era bine de tinut cred ca imi spunea preotul acest lucru,o am pe perete,stie de ea. Mai astept si alte pareri daca mai sunt,multumesc frumos.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.01.2013, 21:44:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Este o variantă poporană a lui "Hristos euharistic", realizată cel mai probabil de un artist amator cu înzestrări iconice modeste.

Cea mai răspândită versiune este cea de mai jos, chiar dacă, doctrinar vorbind, este o exagerare retorică




Versiunea mai apropiată de modelul bizantin (care are o tălmăcire teologică foarte frumoasă) este următoarea:



Este adevărat faptul că tema a fost absorbită în artefactul pietist "Maica Domnului - Potirul nesecat" inventat de ruși în perioada decadenței icoanei de după Petru cel Mare și reformele lui occidentalizante, devastatoare pentru splendida tradiție iconografică rusească dezvoltată între secolele X și XIV. Deși are mulți admiratori printre credincioșii cu o ortodoxie a privirii confuză, "Maica Domnului - Potirul nesecat" este foarte departe de Tradiția Bisericii.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.01.2013, 21:49:41
alecsander_van_doom alecsander_van_doom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CataliNNN Vezi mesajul
Daca nu era bine de tinut cred ca imi spunea preotul acest lucru,o am pe perete,stie de ea. Mai astept si alte pareri daca mai sunt,multumesc frumos.

Draga Catalin, precum zice Glykys, Domnul nostru Hristos este prezent intr-un potir de impartasanie, simbolizand fara indoiala ritualul Euharistic, atat prefacerea cat si jertfa pentru lume, dovada fiind si sculele de tortura prezentate in icoana, (ca pe schimele celor ce au murit pentru lume -schimnicii).
Mai mult decat atat este bine sa o ai in casa sau chiar o binecuvantare, pomelnicul care se regaseste pe pe icoana , reprezinta numele celor care au comandat-o si familia cel mai probabil, insa in mod tainic si cert , se gaseste in acest aspect > rascumpararea tuturor, viilor si celor adormiti simbolizata de esenta icoanei insasi si a actului Jertfa-Euharistie.

ai si un link pentru a te convinge( ultimul si pen-ultimul paragraf fiind edificatoare, si legate de erminia ortotoxa)http://www.cimec.ro/Arheologie/Etno-...te/potirul.htm

Cu dragoste frateasca intru Hristos
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 17:31:55
icoane cu MAICA DOMNULUI CE SEMNIFICATIE AU? patricia2006 Generalitati 4 26.07.2012 22:44:22
Ce icoana e? VladCat Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 28.04.2012 15:12:37
Revelionul-semnificatie religioasa? georgeval Generalitati 3 31.12.2009 20:26:00
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52