Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.06.2007, 02:31:42
Steli Steli is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Atunci cind se face Vecernia cu Litie.Litia primita se maninca pe stomacul gol? Multumesc anticipat
Atunci cand primesti litie de la vecernie,nu este obligatoriu sa nu fi mancat nimic in ziua aceea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.04.2008, 21:13:18
EXPLOZIE33 EXPLOZIE33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Atunci cind se face Vecernia cu Litie.Litia primita se maninca pe stomacul gol? Multumesc anticipat
Cind te impartasesti nu ai voie sa te speli pe dinti
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.04.2008, 21:58:48
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EXPLOZIE33
Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Atunci cind se face Vecernia cu Litie.Litia primita se maninca pe stomacul gol? Multumesc anticipat
Cind te impartasesti nu ai voie sa te speli pe dinti
Da...asa mi-a spus si duhonvicul...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.04.2008, 20:13:44
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Am dat peste ceva aici care ma socheaza.Cum poate un duhovnic sa spuna sa nu te speli pe dinti inainte de impartasanie?poti sa te speli e dinti numai sa nu inghiti nimic).iar in unele indrumari pt preotii care impartasesc se spune ca daca din gresela a inghitit cineva apa cand se spala pe dinti totusi sa fie impartasit ca sa nu se bucure vrasmasul pt ca a impiedicat un crestin de la impartasire.Dupa ce te impartasesti nu ai voie sa te speli pe dinti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.04.2008, 22:36:59
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Nu e nimic socant. Parintii spun sa nu ne spalam pe dinti inainte de Sfanta Impartasanie pentru a evita pericolul de a inghiti apa. Intr-adevar, daca din greseala a inghitit apa se poate impartasi, insa daca stii ca inghiti apa cand te speli pe dinti (si eu zic ca este aproape inevitabil) parerea mea e ca este pacat. Si la urma urmei, nu ne impartasim in fiecare zi, asa ca nu e nicio tragedie daca nu ne spalam pe dinti in acea zi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.04.2008, 02:06:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynna
Nu e nimic socant. Parintii spun sa nu ne spalam pe dinti inainte de Sfanta Impartasanie pentru a evita pericolul de a inghiti apa. Intr-adevar, daca din greseala a inghitit apa se poate impartasi, insa daca stii ca inghiti apa cand te speli pe dinti (si eu zic ca este aproape inevitabil) parerea mea e ca este pacat. Si la urma urmei, nu ne impartasim in fiecare zi, asa ca nu e nicio tragedie daca nu ne spalam pe dinti in acea zi.
Wow sa nu ne spalam pe dinti?
Atunci ce ne facem cu parintii care beau apa inainte de a incepe slujba.
Ca eu pacatoasa din din intimplare am vazut in sfintul altar un preot grec care bea apa si tare m-am smintit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.04.2008, 02:29:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Dupa ce te impartasesti nu ai voie sa te speli pe dinti.
cat timp? cateva ore, ma gandesc, nu-i asa?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.04.2008, 03:08:59
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Pai cum sa-l primesti pe Hristos cu dintii murdari??

Cred ca mai important este sa ai sufletul curat decat acea picatura de apa pe care s-ar puea sa o inghiti daca te speli pe dinti. Eu stiam ca la Sf Liturghie trebuie sa te duci cat mai curat posibil, cu haine curate si ingrijite. Ar fi culmea sa te duci cu dintii nespalati. :D

Dar saliva pe care o inghiti e OK? :D

Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.04.2008, 19:59:34
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Citat:
În prealabil postat de EXPLOZIE33
Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Atunci cind se face Vecernia cu Litie.Litia primita se maninca pe stomacul gol? Multumesc anticipat
Cind te impartasesti nu ai voie sa te speli pe dinti
Da...asa mi-a spus si duhonvicul...
iertare fratilor...eu ma refeream la faptul ca DUPA ce te-ai impartasit nu inainte de impartasanie
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.04.2008, 23:38:50
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Nu te speli pe dinti dupa impartasire ca nu cumva sa fi ramas prin gura o farama din sfintele taine si prin spalarea dintilor sa o arunci .in general pana a doua zi.Sunt situatii binecuvantate cand preoti chiar si mireni pot bea aghiazma mare si totusi se pot impartasi.O astfel de situatie se intalneste(Chiar eu am pacticat-o anul trecut;anul asta nu am mai fost vrednic) cand de joi seara in saptamana patimilor nu se mai mananca nimic pana dimineata de duminica dupa liturghie si se face priveghere continua(adica nu se doarme)in aceasta situatie se in gaduie din cand in cand sa se guste aghiazma mare chiar si in noaptea de inviere(daca slabiciunea este prea mare dar cu hotararea duhovnicului)iar la sfarsitul liturghiei din noaptea de inviere se poate impartasi.presupun ca acel preot grec a fost intr-o situatie de post negru prelungit si a baut aghiazma mare si nu apa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare