Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 31.07.2009, 08:48:18
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Smile

Eu stiu f bine de boala lui! A facut 2 crize, prima dintre ele a fost la 22 ani si urmatoarea la 29. La ultima au asistat 100 si ceva de persoane, era la un training cu firma lui.

Datele problemei sunt cat se poate de veridice, nu imi spune povesti de adormit copii, in privinta boli.

oricum, multumesc pt sfaturi.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.08.2009, 15:18:07
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
Bogdan , e un forum, nu esti tu in masura sa-i zici fetei ce sfaturi sa ia in consideratie si ce nu...atata timp cat ea a cerut un ajutor inseamna ca e gata sa asculte tot, oricum hotararea o va lua singura. eu cred ca e in stare sa-si gaseasca linistea si echilibrul si sa ia cea mai buna hotarare indiferent de ce zice X, Y sau tu sau eu. nu cred ca daca ea a avut ori ba relatii sexuale cu acel om ne priveste pe noi....tot asa nu esti tu in masura sa-i zici cu cine sa se casatoreasca.
onyx, nu uita ca linistea sufleteasca si cea psihica sunt esentiale pt luarea unei decizii corecte. important e sa te linistesti si dupa ai sa vezi ca altfel vei vedea lucrurile.
Emanouela, e un forum, nu esti tu in masura sa-mi zici mie ce sa le zic altora :). Lasand gluma la o parte, tu cand ai vreo problema duhovniceasca cauti raspunsuri pe forum, sau mergi la duhovnic?

Inainte de a mai da raspunsuri de astea pe langa, mai citeste odata mesajul si asigura-te ca ai inteles bine. Nu i-a zis nimeni CU CINE sa se casatoreasca, ci doar faptul ca TREBUIE sa se casatoreasca DACA raman impreuna. Sunt 2 lucruri cu totul diferite.

Bogdan.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 02.08.2009, 15:35:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel_009 Vezi mesajul
Eu cred altceva.. ca baiatul asta vrea sa-ti faca paucii.. Vrea sa te-nlocuiasca!
O fi gasit alta sau multe altele, mai tinerele.. mai zglobii!

Ma scuzi.. Cred ca nu mai vrea sa fie cu tine!

Ce sa spun si eu! ..Dar daca mai continua cu epilepsia.. eu cred ca ar trebui sa-i faci bagajul!
Foarte interesant, tocmai mi-ai explicat ceva din existenta mea.
Eu nu ma intelegeam cu el, iar el era din ce in ce mai "bolnav". Imi explica semne ale bolii, de cand o are.. etc. Pe mine ma durea sufletul (saracul, prin ce trece etc.), eram mult mai atenta cu el, sa nu-l supar fara rost, lasam intotdeauna de la mine. A trecut destul timp.. Pana intr-o zi cand am observat ca nu prea se poarta ca un bolnav. L-am intrebat de boala (cum se mai simte): care boala? Uitase!
Evident ca apoi si-a amintit, evident ca eu m-am gandit ca el neaga boala (mecanism de protectie a psihicului) de aceea a "uitat".
Dar cred ca Daniel a adus o explicatie buna: pregatea terenul sa scape de mine.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.08.2009, 15:40:22
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

repet, in cazul meu boala acestui om este adevarata...nu este o fabulatie.

este bolnav de aproape 10 ani
Reply With Quote
  #55  
Vechi 02.08.2009, 16:03:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Onyx, nu prea inteleg.. este bolnav de 10 ani si "acum" nu mai vrea sa ramaneti impreuna? Dar pana acum? Ceva este in neregula.
Cum este in rest? Munceste si isi asuma responsabilitati?

Si eu cunosc pe cineva cu o boala cronica. Nu se vindeca (de fapt omul s-a saturat intr-atata de boala lui ca nu mai ia medicamente.. ). Dar am observat ca nu poti fi deprimat intotdeauna: esti trist o luna-doua, un an poate.. Apoi te scuturi si cauti sa faci ceva cu sens din existenta ta!
Tine de felul in care vezi lucrurile.. sunt multi oameni sanatosi in preajma? Fiecare are problemele sale mai mici sau mai mari. Nu poti sa pretinzi ca esti bolnav nedreptatit cand deschizi ochii si vezi ca de fapt marea majoritate a oamenilor din jur sunt nefericiti.
Cunostina mea este bolnava de 10 ani (iar boala aceasta progreseaza in cancer, de obicei). Totusi el si-a intemeiat familie si nu scoate nimanui ochii cu boala lui..
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.08.2009, 16:12:05
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

da, eu pana s-a terminat relatia nu am stiut de boala lui, pt ca nu a avut nici o manifestare, doar lua pastile in fiecare zi, dar fara sa stiu eu...
prima criza a avut-o inainte sa il cunosc si a doua acum 2 ani inainte sa se produca de fapt ruptura ( de atunci o tinem in impacari de o sapt doua si luni de despartire).

probabil e prea slab...si prea orgolios, sa mai stea cu mine, stiindu-i aceasta slabiciune...

nu stiiu (
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.08.2009, 16:21:28
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
da, eu pana s-a terminat relatia nu am stiut de boala lui, pt ca nu a avut nici o manifestare, doar lua pastile in fiecare zi, dar fara sa stiu eu...
De unde stii ca lua pastile in fiecare zi, daca nu l-ai vazut!

E dureroasa situatia prin care treci, dar impaca-te cu gandul ca asa este viata! Roaga-te Domnului sa-ti dea putere, sa-ti tina treaza credinta si ia viata in piept cu tot ceea ce-ti ofera!

Adauga in rugaciune "... dar faca-se, Doamne, voia Ta, iar nu voia mea, caci Tu singur stii ce-mi este de folos pentru mantuire!" Astfel, cu viata incredintata Domnului vei obtine mare mila, mangaiere si pace in suflet!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.08.2009, 16:23:49
nadut nadut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2008
Mesaje: 25
Implicit

Poate te ajuta cu ceva aceasta, Oana: http://www.ortodoxiatinerilor.ro/200...l-in-dragoste/ ....cat de putin.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.08.2009, 16:25:32
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

da, am vazut de cateva ori, si l-am si intrebat ce e cu ele...iar el a zis ca sunt ale bunicii...ca nu stie ce e cu ele

si am avut, dupa despartire o discutie cu medicul lui...asa am aflat tot...

multumesc, nadut
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.08.2009, 16:51:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Voia Domnului in toate!

Oana draga, ai citit aici destule pareri, ai primit incurajari cu caldura si bune intentii! Tu vei alege ce crezi de cuviinta, vei face ce vei dori. E doar alegerea ta!
Dar nu uita, in acelasi timp, ca oricat de bine intentionate ar fi cererile nostre, dorintele noastre, Domnul ne ajuta sa implinim doar ceea ce ne este de folos! Sa luam pilda de la Mantuitor (Evanghelia dupa Luca) si sa ne rugam asemenea Lui :"faca-se, Tata, voia Ta, iar nu voia Mea!"

Cand cerem cu inversunare sa se faca dupa voia noastra, fara sa ne dam seama, cerem voia diavolului. Oricat de buni ne-am crede, oricat de sinceri, noi oamenii nu stim calea spre Domnul. Da-L lasam, asadar, sa ne-o arate! E stramta aceasta cale, purtam greutatile crucii noastre, dar sigur este ca e calea ce duce la mantuire! Voii Domnului sa ne supunem, si nu voii noastre!

Sa fii iubita!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de un sfat, va rog SoareD Generalitati 116 02.09.2012 00:09:11
Relatiile parinti/copii, frati/surori - nevoie de incurajari AGabriela Generalitati 21 31.08.2012 12:01:24
am nevoie! piedonee Generalitati 0 06.06.2012 19:36:14
Am nevoie de un sfat... anyone... Generalitati 25 14.06.2011 16:30:12
Am nevoie Danut7 Generalitati 0 15.09.2010 19:50:36