Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2009, 21:20:52
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dragii mei prieteni nu cred că m-ați înțeles(sau poate nu am fost eu suficient de explicită!),
Cele spuse de mine se petrec de obicei la slujbele care preced hramul unei bisericii sau chiar la hram când, este foarte multă lume.Nu este vorba de o biserică anume ci de fiecare biserică în care sunt adunați foarte mulți credincioși care vin din toate parohiile,unii de foarte departe,chiar de la țară pentru a participa la aceste rugăciuni minunate care sunt privegherile.

Doamnele care vând nu sunt începătoare în ale credinței,au duhovnici îmbunătățiți la Sihăstria sau prin alte locuri binecuvântate.Cred că ele fac ascultare.

Am deschis acest topic pentru că mă frământă o întrebare.Dacă într-o zi voi primi o astfel de ascultare având de vândut tot felul de obiecte și cărți ce voi face căci nu sunt deacord cu această procedură considerând-o dăunătoare scopului slujbelor bisericii.

Da Dorin,voi discuta și cu duhovnicul această frământare a mea dar voiam să aud și părerile voastre.
Nu vad de ce ai framintari in privinta unei eventuale ascultari,pt vinzarea colportajului.Atita timp cit nu esti calugar/rita,nu ai de ce sa ai asemenea framintari.Apoi,din cite informatii am,actualmente nici macar ei nu mai au voie sa faca acest lucru,in sensul ca nu prea mai au voie sa se posteze pe oriunde cu BILETELUL in piept :"ajutati sf Manastire X pt,cutare sau cutare ,treaba!"...Daca te referi insa la toti aceia,care in mod organizat ,se posteaza pe linga Manastiri sau Biserici ,in perioadele de sarbatorire a HRAM-ului,te pot lamuri instant,deoarece pe majoritatea ii cunosc.si ii cunosc si pe cei care sint calugari si pe cei asa-zisi calugari./rite...Ma refer la cei care frecventeaza Sf Dimitrie -an de an-,Sf Filoteea,Sf Parascheva,etc.Si-am sa spun -cu riscul de-a fi catalogata cumva,de catre cei sporiti de pe aici(am reperat cel putin 2 ,pe care ii apreciez ,si le multumesc pt ca exista!Mi-as dori sa fiu la masurile lor,dar ,iata! ,nu sint...INCA.dar..Mare-i Dumnezeu!).Stiu cum stau lucrurile si de aceea imi permit sa vorbesc.Poate ar fi mai bine sa tac.
Inainte de toate as vrea sa spun ca nu cred ca cineva din afara Bisericii respective isi permite sa se aseze cu masa incarcata de colportaj,in Biserica,pt simplul motiv ca nu ar avea ACCES.Nici un paroh sau staret nu permite acest lucru.Nimeni nu ma convinge ca altfel stau lucrurile.Toti care vin sa vinda pe la HRAM-uri ,chiar daca au permisiunea STAPINULUI LOCULUI,se aseaza dincolo de porti ,de regula in afara spatiului care este proprietatea Bisericii,oricare ar fi aceea,si nicidecum in BISERICA.Sint surprinsa sa aud ca s-a intimplat asta undeva,in ROMANIA.Dar nu vreau sa contrazic.Personal ,ma deranjeaza ca in timpul Sf.Liturghii se tot susoteste,se imbratiseaza zgomotos ,sau se fac fel de fel de observatii "duhovnicesti" de catre persoane "sporite",si cite si mai cite,altele...La Catolici (scuzati,va rog!) nu se aude nici musca,si nu-i pasa nimanui ca ai pantalonii rupti in cur,sau ca faci cruce ,inchinindu-te ortodox.Acolo ,crestinul,este preocupat doar de ceea ce se INTIMPLA in esenta,dar...sa revenim...
M-am bucurat sa descopar ca cineva aprecia faptul ca la acesti oameni(calugari si/sau necalugari) care vin pe la HRAM-uri,se gasesc ,de regula carti,dar si ICOANE,care au preturi cu mult mai pamintene decit cele care vin de la TIPOGRAFIA (sau atelierele)FORULUI SUPREM al .B.O.R.Desigur ca pt acest lucru trebuie sa-I multumim -cei interesati de acestea- lui Dumnezeu,si sa ne rugam sa nu ingaduie MAI-MARILOR sa dea si alte NAZBITII DE LEGI,care sa interzica,cu desavirsire,si altora(in afara "LOR"),sa produca.Va garantez ,dragilor,ca nu va veti mai putea apropia de nici o carte,si-am sa exemplific BIBLIA.In mod normal oricare dintre CRESTINII ORTODOCSI ar trebui sa poata avea in casa un exemplar.Dar la preturile actuale ,putini sint cei care-si permit s-o achizitioneze.Pt cei care m-ar suspecta de "ceva" le pot spune ca avind un mic,f.mic magazin,stiu ,caci traiesc,la propriu,durerea unora -care este si durerea mea, ca nu pot oferi la cit mai multi un exemplar gratuit-,caci vin oamenii si cind le spun pretul ,pun capul in pamint rusinati ,de neputinta de-a o putea cumpara.Iar eu ,nu-mi permit sa daruiesc atit cit mi-as dori....si ma doare sufletul cind vad ca omul doritor nu poate avea acasa la el CUVINTUL lui DUMNEZEU,pentru ca e ..prea scump pt buzunarul lui,mult prea gol....Fiecare zi imi lasa asadar un gust amar...
...si va zic:bucurati-va cit inca mai au libertatea, acesti oameni autorizati,INCA ,sa vina in intimpinarea doleantelor dv!,in sensul ca inca au preturi de care va puteti atinge.Cit despre "galagie",fiecare face functie de nivelul bunului simt.
In alta ordine de idei SIHASTRIA niciodata nu a avut si nici nu cred ca va avea "ambulanti".Si nici o Manastire cu "staif "nu-si trimite "oamenii" la taraba.Sint citeva Manastiri ,f mici si foarte sarace,care sint ca dupa bombardament si cauta si staretii sau staretele sa-si imbunatateasca traiul cum da Domnul.Astfel fac icoane si/sau metanii,sau cruciulite pt pus la git si /sau pt auto si le pun in vinzare pe la HRAM-uri,si/sau pe unde mai pot.Monahii care vin de la astfel de ASEZAMINTE Monahale sint oameni cu frica lui Dumnezeu si nici nu prea vorbesc.Calugari care-si doresc sa fie calugari ,se jeneaza ca au fost nevoiti sa ajunga in plina FURTUNA STRADALA(pot exemplifica ,dar n-o voi face)................................"Nevoile" insa te subjuga...Nu mai sintem ca pe vremea Sf Antonie,sau a Sf Serafim de Sarov...Acum si-au construit adevarate FORTARETE si...daca e sa fiu un pic cinica...NET-ul,CABLUL,Tel Mobile cu camere video,JACUZZI.,amanta....costa..."Obrazul subtire ,cu cheltuiala se tine"...Dumnezeu sa ma ierte!...E lumea plina de calugari cu LUMINILE STINSE...Sint multi dintre acestia pe la aceste HRAM-uri.Unii nu mai sint demult calugari.Ei doar se imbaca asa (la HRAM)ca sa poata atrage finantare....Acestia sint ,de regula, f agresivi ,in a-si vinde produsele,si ...fac multa galagie...Dar...despre MORTI ,numai de bine!
Am sa ma rezum doar la a spune ca o "calugarita",acum vreo 2 ani ,intrebata de catre cineva de ce pernutele ei cu mir sint 2 lei si ale vecinului ei -mirean-,sint doar 1 leu,aceasta a raspuns raspicat:"ale mele au sfintenie!"....si eu ,care intimplator-sau nu- ma aflam acolo,m-am bagat in seama si i-am zis:"SERAFIMA",draga,da-mi ,si mie, citeva KG,de...sfintenie!,nu de alta dar nu vreau sa pierd un asemenea prilej!
Si-acum sa ma iertati!
...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.11.2009, 21:42:54
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-ți dau Quote că-i prea lungă postarea dar te asigur că am citit-o cu toată atenția.Oricum să știi că după postarea aceasta nu s-a mai plimbat nimeni prin mulțimea de la slujbe iar persoanele la care mă refeream sunt puțin supărate pe mine dar fiind femei credincioase sunt convinsă că le va trece.
Nu sunt autorizate altfel nu spuneam "ambulanți" și în privința prețurilor ai perfectă dreptate,sunt cu mult mai mici și vând și pe datorie.
Despre duhovnicia lor nu sunt eu în măsură să o măsor.Sunt persoane sporite care prin aceasta fac mucenicie DAR NU ÎN BISERICĂ ȘI NU ÎN TIMPUL SFINTELOR SLUJBE.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.11.2009, 22:39:20
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
La Stavropoleos, indiferent de monetul in care vin oamenii, nu esti deranjat de faptul ca se vand lumanari. Ceea ce este bine e ca se vand doar lumanari in timpul slujbei. Daca se doreste si cumpararea unui CD, se face la finalul slujbei. Ce-mi place este ca oamenii de aici inteleg rolul si rostul Sfintei Liturghii. Asa ca mai toti sunt prezenti de la inceput.

E adevarat ca in unele biserici de cartier, multi intra si ies rapid. Cumpara cateva lumanari, o carte sau un alt obiect. Daca ar fi sa ma uit la omul care trece nepasator pe langa biserica si la cel care intra in ea, chiar si pentru putin timp, cred ca cel din urma e mai castigat. Poate ca il va misca o cantare, un cuvant din predica si astfel, va veni cand trebuie si regulat la biserica.

Am stat de multe ori si eu langa locul in care se vand lumanarile. Chiar daca am fost deranjat, am incercat sa intaresc rugaciunea, decat sa atrag atentia celor in cauza. Si asta am facut-o pentru bucuria ca a intrat in biserica.

Solutia eu o vad in vinderea acestor obiecte in afara bisericii, sa fie un loc special langa ea.
Stavropoleos este ceva ce iese din tipic-ul celorlalte Manastiri.Ceea ce-mi place aici este disciplina ,adusa la stadiu de piosenie,de catre fiecare participant,si faptul ca pomelnicul dus la ALTAR nu e insotit de bani.Nu mai stiu cine e acum in fruntea Bisericii,si desi ea e la doar citiva pasi de casa mea,nu am mai trecut pe acolo de multa vreme,dar ultima data cind am fost acolo,banii pt pomelnice se puneau undeva intr-o cutie,si preotul,nu se atingea de ei ,in timpul Sf Liturghii,ceea ce mi s-a parut o treaba minunata.Asa ceva am vazut doar in RUSIA.In Rusia nici un credincios nu merge la ALTAR cu pomelnicul .Acesta se lasa la PANGAR,impreuna cu banii,iar tu,te alegi cu niste piinisoare,functie de cite persoane ai pe pomelnic.N-am inteles mare lucru ,desi am fost mai toata RUSIA,si am fost si la MOSKOVA,la Catedrala,si uite ca abia cum ,cind postez aici,imi dau seama ca nu m-am informat in legatura cu piinicile astea ale lor...dar,ma rog ,nu-i bai!Cine stie cind mai ajung eu prin RUSIA!Ideea e ca mi-a placut ca nu se practica comertul,nici macar cel cu luminari-strict necesare ,si in RUSIA-,in Biserica.Au pangare.Multe.La Deveevo,la Sf Serafim de Sarov erau vreo 3-4 sau chiar mai multe.Puteai sa-ti cumperi orice.Oferta era super diversificata.Dar nu era in interior ci in afara Bisericii.Iar credinciosii aveau evlavia "mortului".adica erau ...muti.Cind intrau romanii intr-un lacas ziceai ca vin hunii.Dar..aveau "oameni" care instant te aduceau la ordine..
Acum,personal,ma deranjeaja ca oamenii nu sint disciplinati.Ca nu au bun-simt,nici macar in Biserica,unde,mai mult decit in oricare alt loc,nadajduiesti sa te intilnesti cu Dumnezeu.Uneori confunda venirea la Sf Liturghie cu un eveniment oarecare.,si cind unii se revad in Biserica,se imbratiseaza zgomotos,se saruta indelug,isi fac complimente si urari,ca mai apoi sa se puna si pe o mica povestioara,asta far sa realizeze ca preotul din Sf ALTAR zice:"Sa stam cu frica ,sa luam aminte,Sf JERTFA,in pace sa o aducem!"...sau: "Binecuvintarea Domnului,sa fie cu voi,cu toti!"De multe ori ,daca nu sint atenta ,ca poate m-a furat gestul celui de linga mine,imi pare rau ca n-am putut primi binecuvintare pt ca am pierdut-o prin neatentia mea...
Sau,ma deranjeaza ca tanti Floarea ,intirziata,isi face loc,cu coatele,gifiind,din pricina kilogramelor,sa ajunga sa sarute musai toate icoanele ,indiferent de desimea,pe cm patrat a credinciosilor,chiar daca preotul este pe punctul de a iesi cu Sf Daruri,moment in care ,firesc ar fi ca nimeni sa nu mai miste.Si ,evident ca ma deranjeaza multe alte mici inadvertente sau bruiaje dar incerc sa ma fac ca ele nu exista si sa-mi pun gindul la Dumnezeu ,la rugaciune...la scopul "vizitei " mele acolo.Lumea-i f semsibila astazi,si de multe ori vrind sa indrepti pe cineva,poti face un alt rau mai mare,asa ca,si preotii ,de multe ori ,nu mai fac "observatii" pt ca apoi lumea "se supara" pe preot si nu mai vine...Asa mi-a zis un preot cind i-am zis de ce nu-i spune unei doamne sa nu se mai rujeze agresiv cind vine la Biserica,sau..sa nu mai sarute icoanele,asa rujata,una din doua.Si pt ca el ,preotul nu face observatie,din pricini diferite,eu nu mai iau contact cu icoanele,si gata.Stau in banca mea...
La manastire la Cernica(si nu numai) se face turism .Vin asadar fel de fel de oameni si vin femei care mai de care cu bluza mai decoltata,sau cu fusta cit mai scurta.Intr-o zi ,de vara,bietul parinte TIMOTEI,care era de rind la miruit la RACLA SFINTULUI CALINIC,nu mai prididea cu observatiile.Pina la un moment cind un rrom,mai cu singe-n vene mai-mai sa-l ia la bataie pe bietul calugar...Acum,parintele Timotei e in virsta,a trecut prin perioade de postire si e sporit,dar sint la Cernica(si nu numai),calugarasi,tineri,abia intrati in manastire,care nu au ajuns la masuri sporite,si prin urmare pot fi f usor smintiti.Femeile astea n-au nici o treaba...Coboara din gipane,si-si expun tot ce au ,la vedere.Cauta disperate un preot sa le sfinteasca masina ,sau si mai si,sa le spovedeasca...Ei ,acuma zic,nu-i rau c-au venit.Poate ca data viitoare vor veni mai decent imbracate si poate vor avea mai mult respect pt "OBIECTIVUL" vizitat.Mai ales daca in oricare dintre Biserici si/sau Manastiri ar exista un parinte TIMOTEI...Pe el nu-l intereseaza banii din ACATISTE,el vrea respect pt LACASUL de CULT,si vrea ca omul sa plece cu "CEVA" de la SF Calinic.
..si eu cred ca indiferent cum si/sau cind vine,la Biserica,omul,bine e ca ,TOTUSI,o face.La inceput vine intr-o stare.Pe parcurs insa starea lui se poate imbunatati.Caci ,oricum,mai bine e sa vina omul la Biserica ,decit sa stea pe marginea santului si sa scuipe seminte...Sau la circiuma,..in discoteci...sau in mrejele sunetului de sirena WWW...

Toate bune!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
acatiste la 9 biserici??? onyx235 Generalitati 25 08.01.2013 13:10:54
la ce biserici mergeti? roxanapopa70 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 07.05.2012 18:38:51
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
biserici de lemn prflorin Stiri, actualitati, anunturi 2 03.06.2007 20:48:37