Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.12.2010, 18:54:42
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sincer bravo

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Sunt pasionat de icoane si in special arta bizantina de cand ma stiu.Am vreo cateava icoane facute pe blat de lemn, lucrate in tempera proplasma aplicata,,emulsie de ou si toate lucrurile specifice pictarii de icoane pe lemn , am luat 2 cursuri de pictura de la profu meu de desen , picteaza icoane si el.Ce parere aveti??Am facut trecerea umbrelor prea brusca ,tre sa mai lucrez la asta ,nu?
Felicitari frate,e minunat ceea ce faci,nu te lasa.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2010, 12:29:33
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

sincer????imi plac ,dar ultima.....nu prea ....parca Domnul nostru Iisus Hristos e incruntat si inversunat de ceva......iertare ....eu asa o percep......as fi vrut sa-i vad privirea calda si binevoitoare pe care stiu ca o are asupra noastra a pacatosilor............
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.03.2011, 22:25:00
ambitioasa ambitioasa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2010
Mesaje: 1
Implicit o parere va rog

Am si eu cateva icoane ,sunt pictate de mine in tempera cu emulsie de ou,poate le vede cineva ,dar nu stiu sa le postez

Last edited by ambitioasa; 28.03.2011 at 22:28:54.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.03.2011, 22:44:55
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

[quote=ambitioasa;350824]Am si eu cateva icoane ,sunt pictate de mine in tempera cu emulsie de ou,poate le vede cineva ,dar nu stiu sa le postez[/QUOTsalut


salut , daca vrei sa atasezi ceva pe un mesaj trebuie sa dai in partea de jos la ''Administrare atasamente '' apoi '' choose file'' alegi imaginea apoi dai ''incarca'' ,
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2011, 19:26:52
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Pai eu nu consider ca stiu sa pictez,faceam ''icoane'' pe hartie la inceput,de prin generala si mi se pareau foarte'' frumoase'' nici nu stiam sa aplic proplasma faceam cum mi se parea mie ,cu timpul am trecut pe blat de lemn,tempera emulsie de ou, ,si am tot repetat ,am cautat sfaturi pe net si am noroc d profu meu de desen care imi mai arata cate ceva. . Apropo eu nu folosesc foita de aur ,nu stiu de unde sa iau ,si am auzit ca i scumpa in schimb folosesc un lac auriu si la vernisat folosec lac de mobila in loc de ulei de in ,stiu ca astea nus prea naturale si ca in timp icoanele se vor degrada .De multe ori mi s a spus ca as avea talent ,si initial am vrut sa dau la Seminarul Teologic ''Veniamin Costachi ''din Neamt la sectiunea pictura bisericesca dar am realizat ca nu as avea un viitor ,pictori de biserici sunt destui,acum sunt la liceul economic ';Vasile Conta'' tg neamt.Acum fac un hobby si incerc sa l dezvolt.Daca vrei sa te apuci de pictat icoane trebuie sa exersezi mult ,talent nu ti trebuie exagerat .Bafta
Buna seara. Am lucrat pe o bucata de lemn netratat o icoana in tempera. Am inteles ca se amesteca nuanta/tonul cu galbenus de ou. eu am folosit culorile fara, iar la sfarsit am vernisat cu vernis de tempera. poti sa imi mai dai sfaturi vis-a-vis de anumite detalii tehnice? multumesc anticipat
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.04.2011, 09:43:37
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit valentin.viliga multumesc

Userul valentin.viliga m-a lamurit cel putin cu Erminia picturii bizantine alui Dionisie de Furma.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 16:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 12:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 09.02.2009 00:00:49
Va rog dati-mi un raspuns! Andreea01 Nunta 1 01.03.2008 18:55:25
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 16.12.2006 00:26:26