Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.10.2013, 17:02:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bun. Discutați.
Normal că dacă o să-ți crești copchilul în același mediu de bețivăneală și curvăriseală, sunt șanse mari să vezi și la el aceleași metehne ca ale tale.
Adică copilul vine pe lume cu un bagaj de tendințe sau predispoziții legate de mediul în care s-a născut, predispozții pe care copilul le va avea pentru toata viața. Valabil este și pentru creșterea copilului.

Last edited by ovidiu b.; 18.10.2013 at 19:27:14.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.10.2013, 17:06:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ia uite ce zice și părintele Cleopa: http://www.doxologia.ro/viata-biseri...otezul-crestin
Oi fi înțeles eu bine sau o fi scris părintele prost?
Citeaza pasajele care ti se par relevante pentru discutia asta, din perspectiva ta.
E greu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.10.2013, 18:05:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Prin primirea sfintei impartasanii am inteles ca omul are parte de mai multe foloase.Unul din ele este iertarea pacatelor spovedite.
Păcatele spovedite sînt iertate la citirea molitfei de dezlegare. O spun Sfinții, nu e părerea mea. Și e logic...

Primirea Împărtășaniei iartă păcatele care nu necesită o spovedire obligatorie. Căci, printre atîtea beneficii ale împărtășirii, avem parte și de iertarea păcatelor, dar nu a oricărora dintre ele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.10.2013, 19:40:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adică copilul vine pe lume cu un bagaj de tendințe sau predispoziții legate de mediul în care s-a născut, predispozții pe care copilul le va avea pentru toata viața. Valabil este și pentru creșterea copilului.
Corect. Lucru care nu se intampla la copiii adoptati, indiferent de "bagajul moștenit" de la părinți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.10.2013, 20:59:27
netsky netsky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2013
Mesaje: 15
Implicit

Iata cateva citate din biblie:„Părinții au mâncat aguridă (strugurele încă necopt, cu gust foarte acru) și copiilor li s-au strepezit dinții”(Iezechiel 18, 2). „… Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dum*nezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina parinti*lor c e Ma urasc pe Mine, pana la al treilea si al patrulea neam si Ma milostivesc pana la al miilea neam catre cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele” (Ies. 20, 5-6).„Un fiu, care, văzând păcatele, văzând toate câte le-a făcut tatăl său, el se păzește și nu face nimic asemenea, …acest om nu va muri pentru nedreptățile părintelui său, ci în veci va trăi …pentru că fiul a făcut ceea ce era drept și legiuit și toate legile Mele le-a ținut și le-a împlinit; de aceea va trăi Sufletul care păcătuiește va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, și tatăl nu va purta
nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa” (Iezechiel18, 14, 17, 19-20).Eu nu stiu ce sa mai inteleg.Dar intrebarea care ma framanta cel mai tare este daca mai trebuie sa platim prin suferinta pentru pacatele dezlegate de
duhovnic?Intreb deoarece am observat ca la catolici sunt celebrele indulgente acordate de Papa celor ce indeplinesc anumite conditii(spovedanie,impartasanie si intrarea intr o biserica catolica intr o anumita data aleasa de Papa ;pentru cine nu stie de unde vin aceste indulgente sa citeasca viata lui Francisc de Asissi) indulgente ce sterg partial sau total pedeapsa vremelnica pentru pacatele savarsite (si dezlegate de duhovnic).La noi la ortodoxi cum este?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.10.2013, 21:28:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu amesteca catolicii în discuțiile noastre si mai ales Legea Veche cu Legea Nouă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.10.2013, 21:42:27
netsky netsky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2013
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu amesteca catolicii în discuțiile noastre si mai ales Legea Veche cu Legea Nouă.
Tot ce vreau sa aflu este raspunsul la intrebarea de mai sus: Pacatele spovedite si dezlegate de duhovnic mai trebuiesc ispasite prin suferinta??Astai tot.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.10.2013, 00:14:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Tot ce vreau sa aflu este raspunsul la intrebarea de mai sus: Pacatele spovedite si dezlegate de duhovnic mai trebuiesc ispasite prin suferinta??Astai tot.
Cam da. Vezi în ce fel a decurs Jertfa Lui Hristos pentru păcatele lumii.

De remarcat însă că nu suferința împacă pe om cu Dumnezeu sau împlinește vreo dreptate, ci este pur și simplu o consecință cumva firească a păcatului.

Ca exemplu, păcatul lăcomiei la mîncare sau fumatul. Dacă astea devin vicii timp de ani și zeci de ani, un om care reușește să scape de ele la 60 de ani va suporta oricum efectele exceselor alimentare sau ale autootrăvirii cu țigara, chiar dacă păcatele i s-au iertat prin Spovedanie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.10.2013, 00:17:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sau mai pe scurt, Dumnezeu iartă dar nepedepsit nimic nu lasă.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.10.2013, 15:32:38
netsky netsky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2013
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sau mai pe scurt, Dumnezeu iartă dar nepedepsit nimic nu lasă.
Nu exista oare nici o cale prin care sa dobandim stergerea pedepselor pentru pacatele noastre?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare