Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.12.2006, 11:31:15
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cum arata un comportament crestin ortodox autentic si cum se dobandeste el? Acesta ar trebui sa fie obiectivul fiecarui crestin sa ajunga la masura autenticitatii, la eliminarea discrepantelor dintre credinta si fapta. Cum reusim?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2007, 14:27:57
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Cum arata un comportament crestin ortodox autentic si cum se dobandeste el? Acesta ar trebui sa fie obiectivul fiecarui crestin sa ajunga la masura autenticitatii, la eliminarea discrepantelor dintre credinta si fapta. Cum reusim?
o intrebare grea...cum reusim sa fim crestini adevarati?? prin smerenie........asa cred eu ca de vom avea smerenie toate celelalte necesare viatii crstinesti se vor adauga noua...iertare daca gresesc...dar asa simt eu
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2007, 22:26:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Cum arata un comportament crestin ortodox autentic si cum se dobandeste el? Acesta ar trebui sa fie obiectivul fiecarui crestin sa ajunga la masura autenticitatii, la eliminarea discrepantelor dintre credinta si fapta. Cum reusim?
Un crestin ortodox autentic cum spui tu, gasim poate la minastiri. Dar daca ne referim la masa larga a crestinilor , proportia de autenticitate este cred de cam 70 la suta. Primul factor care te duce in timp sa devi un crestin adevarat este smerenia, rugaciune , postul si pocainta. Fatarnicia este cea mai daunatoare. Nu spunem rugaciuni ca sa ne auda altii, nu ne facem cruce numai pt.ca sa ne vada altii si exemplele pot continua. Un alt element in desavirsirea credintei noastre este sa constientizam pacatul si sa-l inlaturam si spovedania facuta regulat la duhovnic si respectarea canoanelor date de acesta. Se pot spune mult mai multe, dar las si pe alti crestini sa-si expuna parerea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2007, 23:18:42
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Ce e un crestin autentic? Nu ca as fi in masura sa raspund, dar incerc sa-mi dau cu parerea.

Cred ca este crestinul care traieste permanent in constientizarea prezentei lui Dumnezeu si care face ca orice act al lui sa fie ca o rugaciune catre Dumnezeu si rezolvarea oricarui lucru sa se faca numai intr-o sinergie perfecta cu Dumnezeu. Iar cand esti mereu in prezenta lui Dumnezeu, dai jos toate mastile, fiindca ti-e rusine sa le porti, ca El te cunoaste; de asemenea, incerci sa traiesti ceea ce cunosti ca sa se diminueze declajul intre a sti si a fi; incerci sa-L intrebi pe El la orice lucru pe care vrei sa-l faci; incerci sa-L cunosti pe El mai mult si Il afli in caracteristicile poruncilor din VT si NT: El e iubire, El nu ucide, El nu fura, El nu minte, etc., apoi incerci sa devii si tu ca El, ca nu poti sa te apropii de El daca nu Ii semeni macar putin... Ce e minunat e ca efortul nostru e foarte mic, iar El ne da tot restul ca sa punem in practica toate acestea.

La autenticitatea deplina nu se ajunge poate niciodata, fiindca este un abis de smerenie, un ocean de iubire, un infinit de pace, un rasarit de jertfire...pana la asemanarea cu Dumnezeu. Dar putem sa mergem spre acea stare. Drum bun tuturor!

Elena

PS: Cristi, crestini autentici nu exista numai in manastiri, ci si in lume, dar nimeni nu-i cunoaste, fiindca pe ei ii intereseaza sa-i cunoasca numai Dumnezeu. Eu am avut bucuria sa cunoasc astfel de oameni si sper sa se prinda si de mine ceva din autenticitatea lor.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2007, 06:13:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Ce e un crestin autentic? Nu ca as fi in masura sa raspund, dar incerc sa-mi dau cu parerea.

Cred ca este crestinul care traieste permanent in constientizarea prezentei lui Dumnezeu si care face ca orice act al lui sa fie ca o rugaciune catre Dumnezeu si rezolvarea oricarui lucru sa se faca numai intr-o sinergie perfecta cu Dumnezeu. Iar cand esti mereu in prezenta lui Dumnezeu, dai jos toate mastile, fiindca ti-e rusine sa le porti, ca El te cunoaste; de asemenea, incerci sa traiesti ceea ce cunosti ca sa se diminueze declajul intre a sti si a fi; incerci sa-L intrebi pe El la orice lucru pe care vrei sa-l faci; incerci sa-L cunosti pe El mai mult si Il afli in caracteristicile poruncilor din VT si NT: El e iubire, El nu ucide, El nu fura, El nu minte, etc., apoi incerci sa devii si tu ca El, ca nu poti sa te apropii de El daca nu Ii semeni macar putin... Ce e minunat e ca efortul nostru e foarte mic, iar El ne da tot restul ca sa punem in practica toate acestea.

La autenticitatea deplina nu se ajunge poate niciodata, fiindca este un abis de smerenie, un ocean de iubire, un infinit de pace, un rasarit de jertfire...pana la asemanarea cu Dumnezeu. Dar putem sa mergem spre acea stare. Drum bun tuturor!

Elena

PS: Cristi, crestini autentici nu exista numai in manastiri, ci si in lume, dar nimeni nu-i cunoaste, fiindca pe ei ii intereseaza sa-i cunoasca numai Dumnezeu. Eu am avut bucuria sa cunoasc astfel de oameni si sper sa se prinda si de mine ceva din autenticitatea lor.
Foarte frumoase vorbele si ideile tale. Intradevar conteaza foarte mult acea relatie permanenta , personala cu bunul Dumnezeu. Da ai dreptate ca in lume sint crestini autentici dar mai putini cunoscuti prin insasi relatia lor permanenta cu Dumnezeu .Poate ne mai impartasesti din experientele si cunostintele tale , pe aceasta tema inepuizabila, de altfel.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2007, 16:56:10
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Un alt element in desavirsirea credintei noastre este sa constientizam pacatul si sa-l inlaturam si spovedania facuta regulat la duhovnic si respectarea canoanelor date de acesta. Se pot spune mult mai multe, dar las si pe alti crestini sa-si expuna parerea.
Cristiboss, uite un exemplu de crestin care nu e autentic: TU. Ai citit bine, chiar tu. Nu e frumos sa spun fata de toata lumea, dar nefiind prin mesaj privat, pot sa spun ce ai afirmat tu pe un alt topic. Tu nu te spovedesti. Dar in schimb, pe topicul acesta, le spui celorlalti ca "spovedania regulata la duhovnic si respectarea canoanelor date" sunt esentiale pentru desavarsirea omului. Deci iata decalajul intre teorie si practica. Eu zic sa incepem sa vorbim din ce simtim, fiindca cu fatarnicii si cu cei care au ceva ipocrizie, Mantuitorul a fost foarte aspru. Ce zici? Faci un pas sa reduci decalajul dintre teorie si practica?

Nu te superi, nu? Mai ales ca nici eu nu sunt prea autentica, fiindca nu ar fi trebuit sa-ti fac mustrari de fata cu toata lumea...

Elena
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.01.2007, 17:17:35
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Mi-as dori din toata inima ca intotdeauna crezul meu sa il pun practica 100%! E foarte greu si uneori imposibil pentru ca oile o mai iau si pe un drum gresit. Eu cred ca in fiecare dintre crestinii cu constiinta treaza exista aceasta lupta pentru autenticitate, fiecare dintre acestia se straduieste sa ajunga la o discrepanta cat mai mica intre ceea ce cred, spun si fac. Smerenia este intr-adevar usa in spatele careia se afla drumul spre autenticitate.

Ma gandesc ca orice vom cere de la Dumnezeu spre zidire sufleteasca ne va da fara indoiala. Sa ii cerem atunci smerenie si trezvie!

Slava Domnului ca nu ducem lipsa de crestini autentici care sa ne arate ca intr-adevar se poate trai crestineste! Acestia sunt mai putini decat falsii crestini, fara indoiala. Mi-as dori insa foarte mult ca macar cei care se straduiesc sa urmeze cu adevarat lui Hristos sa se adune laolalta, sa aiba o interactiune mai buna intre ei, sa se fraternizeze asa cum o cere Insusi Domnul. Suntem prea imprastiati si dezbinati!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.01.2007, 07:06:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Mi-as dori din toata inima ca intotdeauna crezul meu sa il pun practica 100%! E foarte greu si uneori imposibil pentru ca oile o mai iau si pe un drum gresit. Eu cred ca in fiecare dintre crestinii cu constiinta treaza exista aceasta lupta pentru autenticitate, fiecare dintre acestia se straduieste sa ajunga la o discrepanta cat mai mica intre ceea ce cred, spun si fac. Smerenia este intr-adevar usa in spatele careia se afla drumul spre autenticitate.

Ma gandesc ca orice vom cere de la Dumnezeu spre zidire sufleteasca ne va da fara indoiala. Sa ii cerem atunci smerenie si trezvie!

Slava Domnului ca nu ducem lipsa de crestini autentici care sa ne arate ca intr-adevar se poate trai crestineste! Acestia sunt mai putini decat falsii crestini, fara indoiala. Mi-as dori insa foarte mult ca macar cei care se straduiesc sa urmeze cu adevarat lui Hristos sa se adune laolalta, sa aiba o interactiune mai buna intre ei, sa se fraternizeze asa cum o cere Insusi Domnul. Suntem prea imprastiati si dezbinati!
Frate Iosif, ai dreptate in multe privinte, important este ca atunci cind gresim, pacatuim sa constientizam fapta si sa vedem cauza, inlaturind pe cit posibil ispita. Prea bunul DUMNEZEU ne cunoaste pe fiecare in parte cel mai bine. In general se spune pe drept,ca greseala recunoscuta este pe jumatate iertata. In ceea ce priveste unitatea noastra a crestinilor, este un deziderat foarte frumos dar greu de atins din cauza impostorilor si celor rau voitori pe care i-ai intilnit chiar si pe acest forum. De noi depinde in mare masura la creearea unei mari familii crestine, unita sub semnul dragostei si respectului bunului DUMNEZEU si nu in ultimul rind a respectului fata de biserica si a moralei crestine in general. DUMNEZEU SA NE AJUTE PE TOTI ! +
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.01.2007, 02:48:17
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

hallo iosif,
imi place ca ai humor , desi n-am chef de ris , m-am distrat .
Zici ca " oile o mai iau si pe un drum gresit " .
Adevarat , dar stii ca-i valabil pentru toti ? Toti sintem oite , iti spun si de ce :
Daca faci mainile palnie le pui la gura si strigi odata tare :
" Bai, care sinteti lupi ?" , nu cred ca raspunde nimeni si nici nu ridica nimeni doua degete .
Daca nu ma crezi incearca . Eu nu pot ca n-am succes , dar tu ai mai multa trecere.
Sa-mi spui si mie rezultatul ! M-asi bucura sa-mi zici : " maria ,noi n-avem lupi " .
N-avem , n-avem , asta este n-ai ce-i face !
Dar cum lupii se plimba prin statia de autobuz cu coada intre picioare (daca ai vazut documentarul), de ce nu s-ar plimba peste tot ?
Scuze ca am deviat de la subiect . Nu te-ai suparat ,nu ? Noapte buna !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.01.2007, 13:02:02
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
hallo iosif,
imi place ca ai humor , desi n-am chef de ris , m-am distrat .
Zici ca " oile o mai iau si pe un drum gresit " .
Adevarat , dar stii ca-i valabil pentru toti ? Toti sintem oite , iti spun si de ce :
Daca faci mainile palnie le pui la gura si strigi odata tare :
" Bai, care sinteti lupi ?" , nu cred ca raspunde nimeni si nici nu ridica nimeni doua degete .
Daca nu ma crezi incearca . Eu nu pot ca n-am succes , dar tu ai mai multa trecere.
Sa-mi spui si mie rezultatul ! M-asi bucura sa-mi zici : " maria ,noi n-avem lupi " .
N-avem , n-avem , asta este n-ai ce-i face !
Dar cum lupii se plimba prin statia de autobuz cu coada intre picioare (daca ai vazut documentarul), de ce nu s-ar plimba peste tot ?
Scuze ca am deviat de la subiect . Nu te-ai suparat ,nu ? Noapte buna !
buna mea sora MARIA daca imi permiti ti-as pune o intrebare...CE NE-AM FACE FARA LUPI???....prin incercari si ispite se va intari tot crestinul autentic......iertare
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare