Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.02.2007, 23:03:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de iosif
Cum arata un comportament crestin ortodox autentic si cum se dobandeste el? Acesta ar trebui sa fie obiectivul fiecarui crestin sa ajunga la masura autenticitatii, la eliminarea discrepantelor dintre credinta si fapta. Cum reusim?
cred ca primul pas este SA CONSTIENTIZAM ca nu suntem suntem crestini decat cu numele, apoi prin spovedanie, ajutor si vointa vom ajunge sa facem si faptele cele bune.
Doamne ajuta
Trairea interioara este elementul poate cel mai important. Mergem la biserica cit de des posibil, ne rugam, postim, ne spovedim, ne impartasim, dar, trairea interioara a noastra este cea care ne uneste cu DUMNEZEU. Atunci cind constientizam ca fiecare vorba, fiecare gest, fiecare fapta a noastra poate sa slabeasca sau sa intareasca legatura noastra cu EL, deabia atunci putem spune ca sintem crestini ce tindem sa devenim AUTENTICI in credinta noastra. Credinta in Bunul Dumnezeu nu este ceva abstract, bazat numai pe dogme, ci este o relatie vie, continua , nuantata si plina de intrebari si multa,multa dragoste . DUMNEZEU sa ne lumineze la toti calea pe care mergem ! +
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.02.2007, 19:03:47
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Intr-adevar, fara multa dragoste nu avem cum sa ne apropiem de Dumnezeu. Dragostea aceasta presupune efortul iertarii celorlalti, presupune rabdarea fata de ceilalti, presupune tot ce e necesar ca sa nu intristam pe Dumnezeu. El ne-a pus in slujirea fratilor nostri si doar implinind aceasta slujire cred ca mergem spre autenticitate.

Eu sunt permanent fascinat de oamenii buni, de oameni cu suflet mare, mi se par cele mai mari comori ale pamantului. Sunt exceptionali! Bunatatea in oameni este calitatea cea mai mare, ei sunt plin de dragoste, adica plin de harul lui Dumnezeu!

Stradania de a deveni mai buni este primul pas spre autenticitate....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.02.2007, 22:50:39
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dragostea...ooo frate iosif este cel mai mare dar
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.02.2007, 23:42:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
dragostea...ooo frate iosif este cel mai mare dar
Da , da , da . Dragostea fata de Dumnezeu se exprima implicit si in dragostea fata de semeni. Vedeti, eu in general am avut si mai am, dar din ce in ce mai rar, o atitudine mai taioasa, mai directa fata de aceia care imi sint ostili. Pe masura ce mi-am intensificat rugaciunile zilnice atit cele de dimineata cit si cele de seara , m-am ponderat foarte mult, atitudinea mea este mult mai concilianta, adica am inceput sa las foarte mult de la mine. Cu bucurie vreau sa va anunt ca mi-am gasit si un duhovnic extraordinar in persoana parintelui PAUL de la biserica SF. MERCURIE , unde m-am si spovedit in urma cu citeva zile. Mi-am luat o piatra mare dupa suflet. Va spun cu toata sinceritatea ,dragostea mea fata de Dumnezeu s-a amplificat considerabil si o simt din ce in ce mai mare si in sens invers, de la EL catre mine. Viata mea a inceput sa ia o intorsatura la care nu ma asteptam niciodata . Viata mea s-a schimbat in bine sub toate aspectele si nu numai mie ,ci intregi famili. S-a instaurat o pace si o liniste sufleteasca pe care nu am avut-o niciodata. Va rog credeti-ma e o senzatie unica, care adinceste si mai mult dragostea si credinta in Unicul si Bunul DUMNEZEU .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.02.2007, 00:06:28
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Cu bucurie vreau sa va anunt ca mi-am gasit si un duhovnic extraordinar in persoana parintelui PAUL de la biserica SF. MERCURIE , unde m-am si spovedit in urma cu citeva zile. Mi-am luat o piatra mare dupa suflet. Va spun cu toata sinceritatea ,dragostea mea fata de Dumnezeu s-a amplificat considerabil si o simt din ce in ce mai mare si in sens invers, de la EL catre mine. Viata mea a inceput sa ia o intorsatura la care nu ma asteptam niciodata . Viata mea s-a schimbat in bine sub toate aspectele si nu numai mie ,ci intregi famili. S-a instaurat o pace si o liniste sufleteasca pe care nu am avut-o niciodata. Va rog credeti-ma e o senzatie unica, care adinceste si mai mult dragostea si credinta in Unicul si Bunul DUMNEZEU .
Cristi, bucuria ta e si bucuria mea. Asta e una din cele mai bune vesti din ultimele zile. Multumesc! Slava Domnului pentru toate si sa ramai mereu in pacea pe care o simti acum.

Elena
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.02.2007, 17:49:34
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

un adevarat crestin se face cunoscut celor din jurul sau prin comportamentul sau , iar aici ma refer la modul in care ii raporteaza pe ceilalti la sine.nu trebuie sa fie arogant cu cei care nu-L cunosc pe Hristos, ci trebuie sa le arate prin dragostea sa ce inseamna Hristos pentru el, ce inseamna adevarata viata crestina , unde duce aceasta .Hristos ne-a aratat noua cum trebuie sa ne comportam , iar daca urmam cele spuse de El inseamna ca am inteles care este scopul nostru.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.02.2007, 17:57:43
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Ce e un crestin autentic? Nu ca as fi in masura sa raspund, dar incerc sa-mi dau cu parerea.

Cred ca este crestinul care traieste permanent in constientizarea prezentei lui Dumnezeu si care face ca orice act al lui sa fie ca o rugaciune catre Dumnezeu si rezolvarea oricarui lucru sa se faca numai intr-o sinergie perfecta cu Dumnezeu. Iar cand esti mereu in prezenta lui Dumnezeu, dai jos toate mastile, fiindca ti-e rusine sa le porti, ca El te cunoaste; de asemenea, incerci sa traiesti ceea ce cunosti ca sa se diminueze declajul intre a sti si a fi; incerci sa-L intrebi pe El la orice lucru pe care vrei sa-l faci; incerci sa-L cunosti pe El mai mult si Il afli in caracteristicile poruncilor din VT si NT: El e iubire, El nu ucide, El nu fura, El nu minte, etc., apoi incerci sa devii si tu ca El, ca nu poti sa te apropii de El daca nu Ii semeni macar putin... Ce e minunat e ca efortul nostru e foarte mic, iar El ne da tot restul ca sa punem in practica toate acestea.

La autenticitatea deplina nu se ajunge poate niciodata, fiindca este un abis de smerenie, un ocean de iubire, un infinit de pace, un rasarit de jertfire...pana la asemanarea cu Dumnezeu. Dar putem sa mergem spre acea stare. Drum bun tuturor!

Elena

PS: Cristi, crestini autentici nu exista numai in manastiri, ci si in lume, dar nimeni nu-i cunoaste, fiindca pe ei ii intereseaza sa-i cunoasca numai Dumnezeu. Eu am avut bucuria sa cunoasc astfel de oameni si sper sa se prinda si de mine ceva din autenticitatea lor.
nu cred ca, adevaratul crestin se intalneste doar in manastiri, si noi putem compotament crestin atat timp cat nu suntem falsi , cat nu urmam clisee fanatice. am intalnit adevarati crestini, in adevaratul sens al cuvantului , cu toate ca duceau multe lipsuri, insa mai presus de acestea iL aveau pe Hristos in inimile lor care ii satura cu darurile sale duhovnicesti.poate parea un paradox , insa acestia considerau ca , in viata aceasta sufereau conform fericirilor , dar in viata cea vesnica se vor bucura alaturi de Mangaietorul lor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.02.2007, 15:08:32
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Cu bucurie vreau sa va anunt ca mi-am gasit si un duhovnic extraordinar in persoana parintelui PAUL de la biserica SF. MERCURIE , unde m-am si spovedit in urma cu citeva zile. Mi-am luat o piatra mare dupa suflet. Va spun cu toata sinceritatea ,dragostea mea fata de Dumnezeu s-a amplificat considerabil si o simt din ce in ce mai mare si in sens invers, de la EL catre mine. Viata mea a inceput sa ia o intorsatura la care nu ma asteptam niciodata . Viata mea s-a schimbat in bine sub toate aspectele si nu numai mie ,ci intregi famili. S-a instaurat o pace si o liniste sufleteasca pe care nu am avut-o niciodata. Va rog credeti-ma e o senzatie unica, care adinceste si mai mult dragostea si credinta in Unicul si Bunul DUMNEZEU .
Cristi, bucuria ta e si bucuria mea. Asta e una din cele mai bune vesti din ultimele zile. Multumesc! Slava Domnului pentru toate si sa ramai mereu in pacea pe care o simti acum.

Elena
MAICUTA DOMNULUI SA TE ACOPERE si sa ramaii cat mai mult cu aceasta liniste si pace in suflet, pace si bucurie care o poti dobandi doar prin spovedanie, Doamne ajuta
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.02.2007, 21:04:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Cu bucurie vreau sa va anunt ca mi-am gasit si un duhovnic extraordinar in persoana parintelui PAUL de la biserica SF. MERCURIE , unde m-am si spovedit in urma cu citeva zile. Mi-am luat o piatra mare dupa suflet. Va spun cu toata sinceritatea ,dragostea mea fata de Dumnezeu s-a amplificat considerabil si o simt din ce in ce mai mare si in sens invers, de la EL catre mine. Viata mea a inceput sa ia o intorsatura la care nu ma asteptam niciodata . Viata mea s-a schimbat in bine sub toate aspectele si nu numai mie ,ci intregi famili. S-a instaurat o pace si o liniste sufleteasca pe care nu am avut-o niciodata. Va rog credeti-ma e o senzatie unica, care adinceste si mai mult dragostea si credinta in Unicul si Bunul DUMNEZEU .
Cristi, bucuria ta e si bucuria mea. Asta e una din cele mai bune vesti din ultimele zile. Multumesc! Slava Domnului pentru toate si sa ramai mereu in pacea pe care o simti acum.

Elena
MAICUTA DOMNULUI SA TE ACOPERE si sa ramaii cat mai mult cu aceasta liniste si pace in suflet, pace si bucurie care o poti dobandi doar prin spovedanie, Doamne ajuta
Va multumesc din tot sufletul. Chiar si azi am fost la biserica SF.Mercurie sa-mi iau mir si am stat mai mult in biserica cu toate ca am avut o zi grea la serviciu, dar aici mi-am descarcat inima si mi-am usurat sufletul. Cum puteam oare Doamne sa spun inainte ca nu am timp sa vin la Tine sau aminam mereu sub diferite pretexte?! Ii mai aud pe multi spunind nu prea am timp, poate alta data si ma vad pe mine in trecut. Este incredibil. Acum spre exemplu e trecut de ora 20 si nu am deschis televizorul, care inainte il faceam imediat cin veneam acasa. Mi-am spus(citit ) rugaciunile si acum stau cu voi si ma sim mult mai odihnit. E timp si pentru ceva tv. dar mai cu masura, constatind ca e cam pierdere de timp. Legatura cu Dumnezeu este sigur cel mai mare cistig si voi prietenii mei.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.02.2007, 21:25:31
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Cristi draga,

Ma bucur mult de starea ta, mai ales ca ai inteles foarte bine prioritatile: Dumnezeu, familia, prietenii si ceilalti. In privinta televizorului, eu l-am desfiintat. Ma informez pe internet. Asta imi ia putin timp si pot consulta mai multe site-uri ca sa am o imagine reala, nu ce vor sa inoculeze cei de la televiziune in gandurile mele.

Legat de topic, as putea zice ca am vazut o persoana care dintr-un crestin neautentic a devenit autentic. Bravo, Cristi! Si sa nu uitam ca e un intreg drum pana la asemanarea cu Dumnezeu! Suntem tot la inceput.

Elena

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare