Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2007, 11:01:04
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Vreau de la inceput sa precizez ca aceasta nu a fost un vis sau o inchipuire,ci o traire adevarata.Azi dimineata,pe la ora 7.00 nu eram treaz,dar mai auzeam ce se intampla prin casa.Deodata am avut o traire foarte puternica,nu stiu cum sa explic mai bine,ca si cand duhul meu ar fi vrut sa iasa din corp,ca si cand ar fi fost atras in afara lui.In acel moment parca as fi fost paralizat,nu stiam ce se intampla cu mine,dar m-a infricosat totodata,mai ales ca simteam ca sufletul ar fi vrut sa iasa prin cap,dupa cum povesteau si unii ce au trait N.D.E(near death experience).Aceasta traire bizara nu a durat mai mult de cateva zeci de secunde,dar mie mi s-a parut mult.Acum ma intreb oare ce a fost asta,a mai intalnit cineva asa ceva,sau a auzit macar?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2007, 16:06:54
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Interesanta chestie.Ateii i-ar spune halucinatzie.Dupa descriere seamana cu experientze yoghine.Experientze de genul acesta li se intâmpla la oameni de oriunde ar fi ei.Eu nu i-as spune halucinatzie.I-as spune o realitate.Precum trupul e o realitate,asa si sufletul este.Personal nu am trait asa ceva.Parerea mea e sa nu uitzi ce tzi s-a intâmplat,sa nu mai spui la o gramada de persoane,sa te grabesti sa spui la duhovnic,daca ai.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2007, 21:55:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Vreau de la inceput sa precizez ca aceasta nu a fost un vis sau o inchipuire,ci o traire adevarata.Azi dimineata,pe la ora 7.00 nu eram treaz,dar mai auzeam ce se intampla prin casa.Deodata am avut o traire foarte puternica,nu stiu cum sa explic mai bine,ca si cand duhul meu ar fi vrut sa iasa din corp,ca si cand ar fi fost atras in afara lui.In acel moment parca as fi fost paralizat,nu stiam ce se intampla cu mine,dar m-a infricosat totodata,mai ales ca simteam ca sufletul ar fi vrut sa iasa prin cap,dupa cum povesteau si unii ce au trait N.D.E(near death experience).Aceasta traire bizara nu a durat mai mult de cateva zeci de secunde,dar mie mi s-a parut mult.Acum ma intreb oare ce a fost asta,a mai intalnit cineva asa ceva,sau a auzit macar?
Asa ceva am trait si eu in urma cu vreo 3-4 ani. Culmea eram lungit pe canapea si eram treaz. Nu am putut reactiona cu nimic. Teama si frica m-au pus stapinire. Scena nu am uitat-o niciodata si nici nu am povestit-o nimanui. Este prima data cind o pomenesc aici.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2007, 11:31:42
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu am iesti din corp si am bantuit in mod frecvent de cand eram mica. O data m-am intors din vis si am intrat prin geam apoi m-am vazut pe mine (corpul fizic) fata-n fata. In camera era bezna iar eu vedeam tot pe intuneric ca pe inserat. M-a atras corpul incet (gradat) si cand m-am apropiat de corp mi-am auzit inima batand de la distanat ade cativa cm de corp, apoi am intrat si nu am mai vazut nimic (era bezna in camera) si am inercat sa ma misc, eram f amortita. Tot ce am vazut din afara corpului era real: eram invelita cu un capod verde, usa inchisa si se facuse intuneric. Eu cand m-am culcat era inca lumina in camera, nu ma invelisem cu nimic si usa era deschisa.
Alta data m-am vazut in pozitia in care m-am culcat era lumina in camera am vazut usa inchisa, am zburat intr-o fract de scunda la use si am incercat de 3 ori sa apuc clanta si mana mi-a trecut prin clanta de fiecare data . Atunci m-am gandit la mine (ceva de genul ce se intampla cu mine) si m-am simtit aspirata de corp mergend in viteza cu spatele fara sa vad ce e in spate vedeam numai inainte unde ma uitam. Apoi nu am mai vazut nimic si m-am simtit in pozitia in care ma culcasem, am inceput sa simt mainile picioarele tot era iar intuneric aveam ochii inchisi si m-am dezmortit cam greu. Iarasi cand ma culcasem era usa deschisa si cand m-am trezit am gasit-o inchisa exact ca in vis adica era real tot ce vazusem din afara corpului.
A mai fost un caz cand eram in stare de veghe si l-am bantuit pe bunica-miu prin toata casa mergand in urma lui iar cand m-am oprit in fata lui a trecut prin mine.
Au fost mai multe.
Nu am facut niciodata exercitii yoga sau alte nebunii ca mi-e frica. Si mi s-a mai intamplat frecvant sa ma duc in vis in locuri cunoscute sa vad ce e acolo exact in momentul ala in care visez si cam ma gandesc la mine apar in camera si vad corpul fizic, care ma trage inapoi. Apoi verific daca e real ce a vazut. Mereu a fost real.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2007, 11:38:02
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

am uitat sa-ti zic: sa nu te sperii pt ca se intampla faze din astea fara sa vrei mai ales cand dormi f adanc. Daca te sperii s-ar putea sa ai probl. din pct de ved al sanatatii corpului fizic sau sa nu mai poti intra inapoi . nu incerca sa iesi voit niciodata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2007, 11:45:26
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

a..si mai e ceva: sa nu dormi cu fata in sus ca s-ar putea sa ai un soc.
Eu dorm numai pe partea dr. sau stg. si ma invelesc si peste cap sa nu ma vad in caz ca...pt ca ma sperii.
desi mi s-a intamplat de multe ori nu m-am obisnuit cu ideea si incerc sa evit.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2007, 12:08:25
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
a..si mai e ceva: sa nu dormi cu fata in sus ca s-ar putea sa ai un soc.
Eu dorm numai pe partea dr. sau stg. si ma invelesc si peste cap sa nu ma vad in caz ca...pt ca ma sperii.
desi mi s-a intamplat de multe ori nu m-am obisnuit cu ideea si incerc sa evit.
Aici ai dreptate.Si eu in momentul respectiv eram cu fata in sus...si de atunci ma feresc sa mai stau in acea pozitie.Tu spui ca ti se intampla cand dormi foarte adanc...si eu am dormit adanc,dar in cel mai rau caz visam ceva ca si cand as fi trait acea intamplare si atat,apoi ma trezeam,deci nu era o traire ci un vis.Cand am avut aceasta traire,stateam cu fata in sus si eram cumva semi-treaz sa zic asa.

P.S. Nu ai vorbit cu nimeni despre asta,nici macar cu duhovnicul sau un preot,poate stie ce se intampla...???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2007, 14:58:44
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Am vorbit si pe alt forum. Eu nu prea tin pt mine nimic, am zis peste tot .
Nu stiam ce e, imi era frica sa mai dorm. Pe forum mi s-au recomandat carti cu titlul "dedublarea", am citit pe net ca nu am rabdare altfel si am inteles cat am avut nevoie. Faza intre vis si treaz se numeste stare de veghe-in aceasta stare mi s-au intamplat adica ori inainte de a adormi, ori dupa ce se termina visul si inca nu ma trezeam (in amorteala aia). In afara de asta daca dormi f adanc e probabilitate mare cand te intorci sa te intorci mai greu si starea de veghe sa dureze mai mult si creste probabilitatea sa se intample ceva daca starea de veghe e mai lunga.
Sa nu te sperii asteapta sa intri inapoi in corp, corpul te trage automat. Sa nu incerci de buna voie ca e f periculos sunt spirite malefice, care iti trag din energie si au acces la energia ta numai daca gresesti ceva adica daca faci intentionat (religia nu lasa nu degeaba). Daca nu e vina ta ai inger protector nu se apropie nimic. Ingerul nu il vezi orice ar fi cel mult simti o liniste sufleteasca si atat .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2007, 21:25:34
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

Consuela esti tare ca faci asa ceva, eu am incercat sa fac
asa ceva (proiectie astrala) prin 2002 si am ajuns foarte aproape
de a reusi, dar tot timpul apare o bariera idioata care ma tine in
corp.Cand aveam 2-3 ani mi-s-au intamplat asemenea lucruri fara sa vreau
in special cand dormeam dupa-amiaza, si era superb.Mi-e dor sa mai pot
face si acum asa ceva dar am devenit "greu" sau "dens" si nu mai pot "zbura"???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.01.2007, 23:14:39
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

mai dan tu esti turc? nu am zis ca atunci cand m-am culcat era usa deschisa , era lumina si nu eram invelita intr-un capod verde?
cand m-am vazut din afara am vazut usa inchisa, se inserase si eram infasurata intr-un capod. Dupa ce m-am trezit si dupa ce mi-a trecut frica m-am dus sa verific ce crezi ca eu cred toate prostiile ?. Mereu am verificat nu cred fara sa vad , eu asta am zis.
Si nu trebuie incercat cu forta pt ca nu e de gluma sunt spirite rele care abia asteapta sa ne suga din energie. De ce credeti voi ca vrea diavolul suflete? ca sa le traga din energie pt ca tot ce e creat nu dispare, e o sursa de energie.
Eu nu am iesit ca am vrut si nu e de joaca cu astea. In plus mi s-a intamplat de f multe ori si am verificat nu cred in vise si eu eram convinsa ca a fost vis dar tot ce vedeam era real si schimbari petrecute in timpul visului la care nu puteam nimeri daca nu vedeam la momentul oportun, asa ca eu stiu ce am vazut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Limita dintre viata si moarte heaven Generalitati 21 23.02.2011 10:27:02
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Exista viata dupa moarte? ichim Slujba inmormantarii 59 21.10.2009 17:41:57
Intre viata si moarte DLiliana Stiri, actualitati, anunturi 30 18.01.2007 17:46:53