Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2007, 07:24:55
scristim scristim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

Odată am bătut un om. L-am bătut foarte rău, l-am târât de păr și l-am lovit până i-am spart arcada. Eram la un chef studențesc, cu multă băutură și cu multă muzică rock. Atât el, viitoarea mea victimă, cât și eu eram foarte bine văzuți: amândoi cu părul lung, negru, amândoi chitariști. Eram un soi de vedete. Am băut, am dansat împreună cu fetele și, pe urmă, au început controversele. Capul răutăților era acest individ care se credea peste toți cu știința sa și contrazicea pe toată lumea pe probleme lingvistice sau spirituale. Spiritele s-au încins când, beat fiind, a început să spună în gura mare că el este satana. La miezul nopții, când gazda, o fată care își serba ziua, a dorit să spună un cuvânt, atenția a acaparat-o tot acest individ care ne-a jignit pe toți, afirmând că suntem filologi, dar că nu cunoaștem limba română, că nu știm ce înseamnă „patetic” și mai ales că avem mania să folosim cuvinte cărora nu le cunoaștem sensul. După ceva timp, acest om, care se numea pe sine satana, a început să supere fetele. Nu am un caracter violent, dar nu am mai suportat. Pur și simplu l-am luat de păr. L-am târât afară din apartamentul în care mă aflam și i-am dat vreo doi pumni.
Sigur că lucrul pe care l-am făcut este un păcat uriaș. Pentru el m-a mustrat conștiința multă vreme. Am spovedit acest păcat, dar conștiința tot mă mai mustră. Dacă era beat nu trebuia să-l băgăm în seamă, trebuia ignorat. Cu sectarul și cu omul beat nu e bine să stai prea mult de vorbă, unul e beat de mândrie și eres, celălalt de vin.
Acum, la peste zece ani de la această întâmplare nefericită, îmi amintesc că m-a înfuriat din cale afară faptul că acel om se credea diavolul în persoană. Cât să fii de hâd, cât de jos să te cobori ca om, încât să ți se pară că ești satana în carne și oase, cât de nesimțitor să fii față de Dumnezeu? Eu, la acea vreme un slujitor al păcatului,
m-am înfuriat pe un alt slujitor al păcatului?! E
comico-tragică această întâmplare, dar îmi dau seama că de-a lungul vieții, chiar de mi-a lipsit dragostea față de Dumnezeu, față de satana întotdeauna am avut sentimente ostile.

Din volumul INTRE ROCK SI IUBIREA FARA SFARSIT
www.cristiserban.ro

Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2007, 13:40:31
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Ma bucur ca administratia a a flat ce user valoros avem printre noi (astia ortodocsii) :D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2007, 07:27:29
scristim scristim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

imi cer scuze ca am postat cu diacritice ...nu am citit regulile forumului inainte...sper sa ma ierte adminul:sleep:
nimeni nu este valoros frate, ci valoros si bun si drept este doar bunul Dumnezeu...faptul ca am scris doua carti ortodoxe nu mi da un statut privilegiat fata de nimeni, ci dimpotriva aceste carti ma obliga sa mi vad mai clar pacatul...mai sus am postat o provocare in legatura cu un nou proiect de al meu...astept, caci asteptarea e sfanta:)
www.cristiserban.ro
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2007, 23:36:24
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

si eu aveam in clasa un coleg care se numea antihritul.Ma intreb de unde vine asa multa indrazneala la rokeri?
eu unu ma speriam cand auzeam cu cata usurinta spunea asemenea lucru.
inca un lucru despre rokeri:sunt foarte bine documentati in orice domenii
(cred ca vor sa contrazica orice lege morala ,sa gaseasca numai contraargumente, sa distruga traditiile, si cred ca nu vor reusi decat sa provoace mania lui Dumnezeu)
Nu-i deajuns ca-l maniem noi cu pacatele noastre cu voie sau fara de voie,ne mai ajuta si ei cu pacate mai mari)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2007, 19:11:29
scristim scristim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

cand se numesc antihristul au modele stai linistit..marylin manson si altii...stii care e chestia??? ca fac pe rebelii in societate si n intimitate sunt mielusei...eu sunt de parere ca o fata poate sa faca orice vrea dintr un baiat daca sunt implicate sentimente mai profunde....
astep reactia fetelor l areplica asta ca si asa ma cearta lumea ca de ce vreau sa le fac personaje intr o carte:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2007, 02:46:40
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Slava Domnului ca acest incident nu s-a intimplat in timpul paradei gay-ilor. Sa stam calmi ca cu pumnii nu se rezolva niciodata nimic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2007, 19:06:49
scristim scristim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

am mai spus ...in toate, cheia este comunicarea ...dragostea in special are nevoie de comunicare, caci cum sa iubesti daca nu interactionezi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2007, 17:03:35
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

spui ca o fata poate face orice dintr-un baiat, daca sunt implicate sentimente mai profunde...dar si un baiat poate face orice dint-o fata,daca sunt implicate sentimente mai profunde...de ce toata lumea are tendinta de a culpabiliza fetele/femeile de suferinta cauzata de o relatie?asa cum un baiat sufera din dragoste,poate suferi si o femeie.toti suntem egali in fata lui Dumnezeu.tuturor ne este foame,frig,somn etc in aceeasi masura.nu?:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2007, 00:06:13
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konstantinos
si eu aveam in clasa un coleg care se numea antihritul.Ma intreb de unde vine asa multa indrazneala la rokeri?
eu unu ma speriam cand auzeam cu cata usurinta spunea asemenea lucru.
inca un lucru despre rokeri:sunt foarte bine documentati in orice domenii
(cred ca vor sa contrazica orice lege morala ,sa gaseasca numai contraargumente, sa distruga traditiile, si cred ca nu vor reusi decat sa provoace mania lui Dumnezeu)
Nu-i deajuns ca-l maniem noi cu pacatele noastre cu voie sau fara de voie,ne mai ajuta si ei cu pacate mai mari)
ar trebui sa ai grija cu astfel de generalizari. una e sa ai o problema cu o persoana si alta e sa ataci si sa jignesti cateva milioane.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Stefan + ( scurt istoric despre locul lapidarii Sf.Stefan ) cristiboss56 Diverse Sarbatori 8 26.12.2017 05:07:03
Pe scurt din lume (stiri mai noi si mai vechi) Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 173 13.05.2014 06:46:57
Noua carte de identitate biometrica din 2013 stefmir Generalitati 186 21.01.2013 07:35:47
Noua Dreapta vlad90 Generalitati 70 30.05.2012 16:17:29
o stire noua albinuta Stiri, actualitati, anunturi 134 06.12.2008 12:34:15