Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 23.06.2012, 17:33:38
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Eu nu cunosc nimic despre budism. Ei cred intr-un singur Dumnezeu, in mai multi dumnezei sau in nici unul? In budism exista roadele Duhului Sfant asa cum sunt ele prezentate in Evanghelii?
Multumesc de raspuns.
In calitate de crestin ortodox nici nu cred ca trebuie sa te intereseze asa ceva... Poti intreb orice preot si iti va spune acelasi lucru: nu trebuie sa cercetezi nimic din sectele inchinatoare la idoli intrucat raul se lipeste repede si o sa aduci multa sminteala asupa ta...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 23.06.2012, 21:00:11
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Eu nu cunosc nimic despre budism. Ei cred intr-un singur Dumnezeu, in mai multi dumnezei sau in nici unul? In budism exista roadele Duhului Sfant asa cum sunt ele prezentate in Evanghelii?
Multumesc de raspuns.

Budistii nu cred intr-un Dumnezeu care a creat Universul, care judeca, rasplateste si pedepseste pe fiecare persoana, in functie de calitatea actiunilor individuale.

Universul este conceput ca Ceea Ce Este - fara un inceput sau sfarsit. Un continuum perpetuu. In fapt (la modul absolut), nimic nu se pierde sau castiga - niciun atom in plus sau in minus - totul se transforma - din punct de vedere relativ.

Judecata - rasplatirea faptelor bune si pedepsirea faptelor rele - este, in viziunea lor, un proces implacabil/de neevitat -care se produce prin insasi natura esentiala a realitatii - Dharmakaya (Kaya =corp - Dharma= Lege).

Dumnezeu este conceput unitar ca Totul, continand atat aspectele vizible cat si cele invizibile - atotpatrunzator (fara obstructie) si a toate cunoscator.

Raportarea la El - in sadhanele (slujbele) zilnice este personala - ca si in credintele monoteiste.

Persoana Sa, ca de altfel si persoanele ordinare sunt privite din perspectiva similitudinii naturii lor ultime (asemanarii lor) - fara obstructie - asemeni spatiului.

Darul cel mai mare se numeste Karuna (Marea Mila pentru toate fiintele captive in procese de nastere imbatranire si moarte - fie oameni, animale, zei, fantome sau demoni).

O astfel de fiinta cu o asemenea dragoste se numeste Bodhisattva.

Last edited by florin.oltean75; 23.06.2012 at 21:36:07.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 23.06.2012, 21:40:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
In calitate de crestin ortodox nici nu cred ca trebuie sa te intereseze asa ceva... Poti intreb orice preot si iti va spune acelasi lucru: nu trebuie sa cercetezi nimic din sectele inchinatoare la idoli intrucat raul se lipeste repede si o sa aduci multa sminteala asupa ta...
Kikyo are partial dreptate.

Cand ai lucrare buna in inima (pentru ca aceasta este esenta Legii), nu mai ai nevoie de alte invataturi - care pot raci focul dragostei si ravnei - nu pentru ca sunt rele in sine, ci pentru ca nu raspund necesitatilor psihologice intime.

Din aceasta perspectiva, aceste postari pot dauna anumitor persoane si pot fi folositoare pentru altele.

Fiecare trebuie sa decida pentru el insusi.

Last edited by florin.oltean75; 23.06.2012 at 21:44:12.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 23.06.2012, 22:25:06
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Kikyo are partial dreptate.

Cand ai lucrare buna in inima (pentru ca aceasta este esenta Legii), nu mai ai nevoie de alte invataturi - care pot raci focul dragostei si ravnei - nu pentru ca sunt rele in sine, ci pentru ca nu raspund necesitatilor psihologice intime.

Din aceasta perspectiva, aceste postari pot dauna anumitor persoane si pot fi folositoare pentru altele.

Fiecare trebuie sa decida pentru el insusi.
Ce nu este "rau in sine" orl "bun in sine", nu este.

Perspectiva, este...doar perspectiva si nu Calea, deci nu este.

Fiecare trebuie sa decida pentru el insusi...da, dar in cunostiinta de cauza, adicatelea cunoscand care este Calea mai intai de toate.

1. Să nu se tulbure inima voastră; credeți în Dumnezeu, credeți și în Mine.
2. În casa Tatălui Meu multe locașuri sunt. Iar de nu, v-aș fi spus. Mă duc să vă gătesc loc.
3. Și dacă Mă voi duce și vă voi găti loc, iarăși voi veni și vă voi lua la Mine, ca să fiți și voi unde sunt Eu.
4. Și unde Mă duc Eu, voi știți și știți și calea.
5. Toma i-a zis: Doamne, nu știm unde Te duci; și cum putem ști calea?
6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.
7. Dacă M-ați fi cunoscut pe Mine, și pe Tatăl Meu L-ați fi cunoscut; dar de acum Îl cunoașteți pe El și L-ați și văzut.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #125  
Vechi 23.06.2012, 22:25:19
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspunsuri.

Nu am inteles insa daca aceste invataturi ii fac pe budisti sa aiba sau nu roadele Duhului Sfant asa cum sunt ele descrise in Evanghelii. Nu cred ca roadele Duhului Sfant sunt compatibile doar cu anumite tipuri de psihologie interioara iar cu alte tipuri nu. Deci care ar fi raspunsul?

Iar la nivel dogmatic, nu am inteles din explicatii cine este Dumnezeu si ce anume este universul avand in vedere ca la ei ambele sunt fara inceput si fara sfarsit.
Si iar nu am inteles cum se manifesta compasiunea daca judecata este implacabila si de neevitat.

Multumesc de raspuns.

Last edited by Adrianna; 23.06.2012 at 22:40:31.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 24.06.2012, 08:49:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul

Iar la nivel dogmatic, nu am inteles din explicatii cine este Dumnezeu si ce anume este universul avand in vedere ca la ei ambele sunt fara inceput si fara sfarsit.
Nu exista Dumnezeu in budism, nu o sa gasesti nimic despre Dumnezeu, pentru ca budismul respinge ca iluzoriu orice afirmatie speculativa a realitatii supraformale, descoperind esenta lucrurilor prin realizarea spirituala (iluminare) si numai prin ea. De aceea pun accentul pe iluminarea omului, care ar trebui sa-si inteleaga propria minte si viata pe care o traieste si nu invata nimic despre Dumnezeu. Gandirea budista provine exclusiv din negatii, plecand de la om si deschizandu-se indefinit spre vid, spre univers, e o filosofie al carei principiu este cunoasterea. Budismul nu-ti spune ce este sau daca exista o fiinta divina transcendenta, iti spune "fii iluminat si vei afla raspunsurile la intrebarile ce te framanta", scopul budismului este iluminarea omului. Gandirea crestina coboara de la Dumnezeu spre om si se intoarce spre divin, caci principiul ei este credinta. Prin faptul ca raspunde cunoasterii, filosofia premerge teologia, o pregateste, gandirea crestina raspunzand atat cunoasterii Absolutului (Dumnezeu personal) cat si unirii sufletului cu divinitatea.

Spre deosebire de budisti, hindusii accepta realitatile divine intr-o maniera obiectiva ca urmare a reflectarii lor in mental, reflectare care este posibila independent de realizarea lor spirituala imediata si afirma ca exista o esenta infinita care este una cu lumea, se confunda cu ea in sens panteist, orice lucru reprezentand o reflectare a ei.Lumea este o emanatie din Brahman (suflul cosmic, spiritul universal suprem) singura esenta reala, iar "zeii" sunt manifestarile lui Brahman in lume. Scopul este eliberarea de realitatea iluzorie, prin introspectie si unirea sufletului cu realitatea ultima impersonala sau (la alti hindusi) unirea cu un zeu in ipostasa personala.

Last edited by ioanna; 24.06.2012 at 09:54:54.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 24.06.2012, 13:45:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Nu am inteles insa daca aceste invataturi ii fac pe budisti sa aiba sau nu roadele Duhului Sfant asa cum sunt ele descrise in Evanghelii. Nu cred ca roadele Duhului Sfant sunt compatibile doar cu anumite tipuri de psihologie interioara iar cu alte tipuri nu. Deci care ar fi raspunsul?
Budistul se deschide spre Absolut, care e Dumnezeu personal, chiar daca el nu constientizeaza asta, iar Dumnezeu nu sta impasibil in fata unei ratiuni care-l contempla, ci i se daruieste prin iubire. Desigur ca exista oameni virtuosi si printre budisti, care fac din cele ale Ortodoxiei, caci constiinta lor pleca de la revelatia naturala. Exista o identitate de fond intre prezenta Cuvatului in lume prin ratiunile lucrurilor si ratiunea umana si prezenta Lui in persoana lui Hristos. Cu cat prezenta Sa ca persoana e mai clar sesizata, cu atat iradiaza, din Persoana Sa o lumina spirituala mai vadita. Revelatia naturala e umbra anticipata in care e proiectata forma nedeplina a originalului si ceva din puterea lui. Pentru ca ei au o singura candela care-i lumineaza- natura drept carte si mintea drept indreptar de citire a acestei carti, nu vad atat de limpede si atat de departe ca si unul care are mai multe candele: mintea , revelatia veche si revelatia restaurata prin Hristos si teoretic, pot cadea mai usor in nascociri.

Last edited by ioanna; 24.06.2012 at 14:09:08.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 24.06.2012, 14:33:55
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspuns.

Deci pentru budist nu exista un Dumnezeu ci isi este el singur Dumnezeu. Cam asta inteleg din raspunsuri.
Si deci scopul budistului care este? Ca pe de o parte pare sa nu aiba vreun scop, pare sa fie altruistul absolut, si pe de alta exista totusi un scop care motiveaza acest altruism. Care este acesta?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 24.06.2012, 14:41:32
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.

Deci pentru budist nu exista un Dumnezeu ci isi este el singur Dumnezeu. Cam asta inteleg din raspunsuri.
Si deci scopul budistului care este?
Sa sada linistit la umbra, rupt de realitatea cea naravasa.
Citat:
Ca pe de o parte pare sa nu aiba vreun scop, pare sa fie altruistul absolut, si pe de alta exista totusi un scop care motiveaza acest altruism. Care este acesta?
Ghidilarea in orgoliu lu' el, ala de'l ascunde cu asa maiestrie.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #130  
Vechi 24.06.2012, 16:28:37
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspuns.

Rupt de realitate in ce sens? Ce diferenta este intre ruperea de realitate a unui budist si cea a unui pustnic crestin ascuns in munti sau in desert?

In ce fel ii este gadilat orgoliul daca el se rupe de lume?
Multumesc de raspuns.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10