Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 18.06.2013, 22:36:24
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Cred ca o regula generala de bun-simt (asta nu inseamna si validitate 100%) este sa incerci sa manaci legume si fructe locale, in timpul sezonului in care apar in mod normal; adica e vremea cireselor- cirese; a caiselor in Romanai vine ceva mai tarziu; eu imi amintesc ca nici in copilarie nu mancam rosii pana in iulie; daca vrem trufandale tot timpul anului, cum altfel sa le obtinem decat importate-transportate-dezinfectate-chimizate?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 18.06.2013, 23:19:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Cred ca o regula generala de bun-simt (asta nu inseamna si validitate 100%) este sa incerci sa manaci legume si fructe locale, in timpul sezonului in care apar in mod normal; adica e vremea cireselor- cirese; a caiselor in Romanai vine ceva mai tarziu; eu imi amintesc ca nici in copilarie nu mancam rosii pana in iulie; daca vrem trufandale tot timpul anului, cum altfel sa le obtinem decat importate-transportate-dezinfectate-chimizate?
Corect.
Mai aveam si noi sere candva dar acum...
Si in plus, daca tinem musai, mai avem la dispozitie congelatorul, uscarea, conservele..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 19.06.2013, 01:58:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Corect.
Mai aveam si noi sere candva dar acum...
Si in plus, daca tinem musai, mai avem la dispozitie congelatorul, uscarea, conservele..
Muraturi. :P Gemuri. Dulcete. Zacusca.
**
Asa era si la noi. Vara mancam fructe, legume de sezon, prin August-Spetembire faceam muraturile, gemurile, zacustile, puneam in beci cartofi si alte legume din recolta de toamana ptr. iarna. Primavara spre vara mai ieseau cateva legume. Ce mancam tot anului, portocale si banane.

Tin minte ca imi mai era pofta in mijlocul iernii de pepene sau/si porumb fiert, dar de unde?! Trebuia sa vina vara si atunci ce bune erau dupa atata asteptare!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 19.06.2013, 02:03:11
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa nu ne mai facem iluzii, in ziua de azi si taranii isi cresc animalele cu concentrate, ca sa nu mai vorbim ca laptele cu care vin la piata sunt in bidoane cine stie din ce gunoaie culese, ca eu nu-i vad cumparand coca-cola si apa minerala.

Sunt alimente care prin natura/originea lor sunt cele mai expuse de-naturarii, pe cat posibil pot fi evitate: carnea din comertz si mai ales preparatele din carne, dintre fructe de ex. merele sunt cele mai "chimizate" (pesticide), etc.
M-am referit la productia proprie, productia bunicii sau a unei cunostiinte de la tara, nu asa de la oricine.

Mai sunt catva mici ferme in Ro cat de cat bio, trebuiesc cautate.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 19.06.2013, 02:04:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

conserve: muraturi, gem, zacusca, compot, etc, tot ce se fierbe sau saramureaza..

porumbul dulce se poate conserva: congelat, conserva (fiert) sau uscat (bombonele yamyam).

pepene - doar conserva (muratura).

Sunt multe ferme bio (cine stie cate pe bune la cum e cu spaga la noi..)dar preturile sunt pe masura, daca esti pregatit sa dai de 2x 3x mai mult..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.06.2013 at 02:07:27.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 20.06.2013, 09:54:04
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De asta cumperi mai bine de la supermarket, eventual doar cu origine Romania, avand un nume si o locatie, si-ar asuma mai putin riscul de a otravi clientii.
Sau, cand mergi la piata, iti notezi ce ai cumparat de la cine - din cate stiu sunt obligati sa-si afiseze numele (firma sau pf) la taraba.
Am mai intalnit aceasta idee, ca cel mai bine este sa cumperi de la supermarket deoarece acolo produsele sunt verificate fata de cele din piata. Cu siguranta nu toti cei ce vand in piata au produse otravite, dar pentru ca printre ei s-au amestecat si cei fara lege si constiinta, nu mai ai cum sa faci diferenta. Produsele din piata mi se par mai gustoase fata de cele din supermarket, dar riscul este prea mare.

Nu am stiut ca sunt obligati sa-si afiseze numele dar nici nu am vazut pana acum ceva afisat. Nu se fac controale care sa ii oblige sa puna o placuta cu numele?

Voi ce credeti ca este mai bine, sa cumparam din piata sau de la supermarket? Avem oare siguranta ca cele de la supermarket sunt verificate corespunzator si nu au scapat cu vechiul obicei romanesc: spaga?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 20.06.2013, 10:11:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Hrana Romanului a Devenit un Risc

Un documentar interesant in care ni se prezinta ce mancam in zilele noastre.
http://www.youtube.com/watch?v=7tlVKSpmChk
Reply With Quote
  #118  
Vechi 20.06.2013, 15:45:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Greu de ales răul cel mai mic. Nu știm care este.
Am ajuns la concluzia că toate sunt otrăvite, iar cât de mult nu putem ști. Și atunci să vedem ce putem face în condițiile date.
Evident, spălarea temeinică (cu lăsarea fructelor în apă câteva minute). Am găsit ceva în sensul ăsta aici.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 20.06.2013, 17:47:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Greu, dar nu imposibil.
In ziua de azi, nu mai suntem limitati la 2-3 carti care le putem gasi in librarie si la biblioteca.

Am mai spus-o, majoritatea pesticidelor acum sunt sistemice.

Deci daca nu faci fructei/legumei un lavaj intra si inter-celular, cam tot pe acolo.

In ceea ce priveste articolul:
1. cifrele alea cu nr. de pesticide sunt exagerate (zic eu, revin cu cercetari)
2. e fals ca pesticidele sunt scumpe si romanii nu folosesc.

Intrebati pe la magazinele de specialitate, sa vedeti ce cumpara taranul roman Roundup (Monsanto, OMG - google) intr-o veselie..
Si nu doar.

Mai degraba exista riscul sa dea cu prea multe si prea mult, nu prea stiind de fapt cum si cand se folosesc iar vanzatorii (pe post de un soi de fitofarmacisti) fiind interesati sa vanda cat mai mult.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.06.2013 at 17:54:38.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 20.06.2013, 20:27:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pătrunjelul este o veritabilă colecție de vitamine !

Se poate spune că pătrunjelul este o veritabilă colecție de vitamine, minerale și alte principii active, cu proprietăți terapeutice remarcabile.
Frunzele verzi sunt bogate în clorofilă și în vitaminele C, B și A. De remarcat că frunzele de pătrunjel au vitamina C în cantitate de 240 mg la 100 g frunze, de patru ori mai mult decât în portocale. Vitamina B12 are mare importanță în prevenirea cancerelor, a unor boli cerebrale, în fertilitate și în menținerea sarcinii.
Efectele terapeutice ale pătrunjelului sunt legate și de conținutul în proteine, enzime, ulei eteric, histidină – un aminoacid care frânează dezvoltarea tumorilor, un colorant numit apeină (glicozid al apigeninei) precum și conținutului ridicat în săruri minerale (Fe, Ca, K, P, Mg, Cu, I). Proteinele din 100 g frunze depășește conținutul existent în două ouă.
Proprietățile terapeutice sunt evidente la nivelul tuturor organelor (digestive, respiratorii, cardiace, reno-genitale și metabolice generale):
-stomahice, depurative, antitoxice, antiinfecțioase, antiseptice, vermifuge;
-stimulente generale, nervoase și ale fibrelor musculare netede, antialergice;
-hipotensive și vasodilatatoare;
-antitumorale și antioxidante;
-antiastmatice, diuretice;
-antianemice, antiscorbutice, purificatoare, antirahitice, tonice și aperitive.
La nivelul aparatului digestiv, pătrunjelul are efecte favorabile în steatoza hepatică, hepatită cronică, atonia vezicii biliare, intoxicații cu exces de alcool, tutun și cafea, înlăturarea mirosului neplăcut al gurii, paraziți intestinali, lipsa poftei de mâncare.
În afecțiunile renale-genitale acționează prin combaterea litiazei renale, a edemelor renale, stimularea eliminării urinei, a ureei și a acidului uric și vindecarea adenomului de prostată.
În sistemul nervos intervine în caz de depresie psihică, stări de nervozitate, iritabilitate excesivă, astenie, nevralgii, convalescență.
La nivelul aparatului respirator, pătrunjelul are efecte favorabile în tuberculoză, dureri în piept, astm bronșic, febră, hidropizie, stimularea expectorației și eliminarea substanțelor nocive din plămâni și bronhii.
În desfășurarea proceselor metabolice generale se constată rolul pătrunjelului (frunze, rădăcini, semințe) în intensificarea activității sistemului imunitar și a rezistenței organismului la infecții, distrugerea radicalilor liberi implicați în declanșarea cancerelor, tulburări în circulația sângelui, anularea tulburărilor de creștere la copii, rahitism și anemie cronică.
Foarte importante sunt efectele în combaterea tumorilor canceroase, în cardiopatie ischemică și arterită, reumatism și gută (prin limitarea proceselor inflamatorii).
În tratamente externe, pătrunjelul are eficiență în combaterea unor afecțiuni dermatice (plăgi, pistrui, contuzii, înțepături de insecte) și în înfrumusețarea culorii părului.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 11:04:59
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 05:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 19:30:22