Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2007, 19:35:48
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

1. In timpul slujbei Sfantei Liturghii,intr-obiserica din Focsani m-am aflat alaturi de o femeie (avea in jur de 50 de ani)care se misca mai tot timpul ca si cum ar fi fost zgaltaita de umeri cu mare putere, uneori aveai impresia ca o sa cada, dar se inchina mereu, se linistea putin si iar incepea. In timpul cantarii heruvicului a strigat ceva neinteligibil sfarsind cu "pace tie!" si inchinandu-se.Lumea din biserica n-a reactionat dar multi cred ca au inghetat um moment. (Mentionez ca in canoane se precizeaza ca demonizatii sa nu se roage la un loc cu ceilalti credinciosi).
2. Am intalnit aceeasi femeie in timpul slujbei Sf.Liturghii de Cuvioasa Parascheva la Iasi la Mitropolie, cam un an dupa, avea aceleasi manifestari,incerca sa se atinga de capacul raclei Sf.Parascheva pe cand era readus in biserica.A atras atentia unor arhierei cu sbuciumul ei,cineva chiar a filmat-o cu un tel. mob. dar nimic mai mult.
-De ce nu se vindeca acea femeie prin atingerea de sf.moaste?Oare din pricina necredintei,dar participa la slujbe si isi facea corect sf. cruce.Ca sa fie diavolul rusinat si chinuit ?Sau poate nu avea cine s-o ajute sa ajunga la Sf.Moaste,caci am vazut cu ochii mei o indracita care s-a linistit imediat ce au atins-o de sf. moaste,deci sigur s-ar fi viondecat.
-Desigur judecatile Domnului sunt de multe ori de nepatruns pt.noi,dar intotdeauna spre binele nostru,chiar daca de cele mai multe ori nu le intelegem.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.05.2007, 09:10:12
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
1. In timpul slujbei Sfantei Liturghii,intr-obiserica din Focsani m-am aflat alaturi de o femeie (avea in jur de 50 de ani)care se misca mai tot timpul ca si cum ar fi fost zgaltaita de umeri cu mare putere, uneori aveai impresia ca o sa cada, dar se inchina mereu, se linistea putin si iar incepea. In timpul cantarii heruvicului a strigat ceva neinteligibil sfarsind cu "pace tie!" si inchinandu-se.Lumea din biserica n-a reactionat dar multi cred ca au inghetat um moment. (Mentionez ca in canoane se precizeaza ca demonizatii sa nu se roage la un loc cu ceilalti credinciosi).
2. Am intalnit aceeasi femeie in timpul slujbei Sf.Liturghii de Cuvioasa Parascheva la Iasi la Mitropolie, cam un an dupa, avea aceleasi manifestari,incerca sa se atinga de capacul raclei Sf.Parascheva pe cand era readus in biserica.A atras atentia unor arhierei cu sbuciumul ei,cineva chiar a filmat-o cu un tel. mob. dar nimic mai mult.
-De ce nu se vindeca acea femeie prin atingerea de sf.moaste?Oare din pricina necredintei,dar participa la slujbe si isi facea corect sf. cruce.Ca sa fie diavolul rusinat si chinuit ?Sau poate nu avea cine s-o ajute sa ajunga la Sf.Moaste,caci am vazut cu ochii mei o indracita care s-a linistit imediat ce au atins-o de sf. moaste,deci sigur s-ar fi viondecat.
-Desigur judecatile Domnului sunt de multe ori de nepatruns pt.noi,dar intotdeauna spre binele nostru,chiar daca de cele mai multe ori nu le intelegem.
Aici poate fi vorba de ispasire
Poate prin aceasta mai ingaduie Dumnezeu un timp pentru ca ea sa isi ispaseasca toate pacatele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2007, 14:16:36
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu cred ca avea un tic nu era neaparat posedata de draci. O pers posedata nu intra in biserica de buna voie, nu isi face singura cruce si nu rezista la tamaie si apa sfintita pt ca simte arsuri insuportabile. In afara bisericii se manifesta tot asa? Daca da e un tic, posedatii fac urat numai in preajma celor sfinte in rest sunt perfect normali. Cred ca nu era posedata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.05.2007, 20:48:27
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Ba, intra in biserica
Dar depinde de intensitatea demonizarii.
Sunt demonizati asupra carora diavolul nu are control total si el se manifesta doar in timpul sfintelor slujbe Si sunt demonizati care se manifesta inca din in mijlocul lumii si cu mai multa intensitate in biserica si care trebuie dusi cu forta la biserica.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.05.2007, 20:52:45
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Uite aici daca ai rabdare pe parcursul interviului vei vedea si niste filmari de la Manastirea Turnu unde o femeie a venit de buna voie si o buna parte din timp s-a manifestat normal numai de la un timp a inceput sa se manifeste diavolul.
www.ortodoxtv.com/filme-video/despre-demonizati.php
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2007, 23:48:23
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Laur ,poti trimite inregistrarea audio,daca nu cumva se supara cineva deosebit,stii tu f.bine la cine ma refer,deci eu cred ca poti trimite tuturor celor care vor sa se convinga si sa se lamureasca mai mult de ceea ce se discuta pe ac.Topic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2007, 20:22:10
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Adica aici: www.ortodoxtv.com/filme-video/despre-demonizati.php
-Multumiri Lurentiu pt.adresa,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2007, 21:53:34
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

m-as uita si eu dar nu am glumit cand a m zis ca am o problema cat se poate de reala cu frica. Sunt in tratament (bioenergetic) si inca nu a dat rezultat. Greu ca sa-i faci, nu dispare o frica de toata viata asa repede.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.06.2007, 14:26:02
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Consuela,de acea inregistrare nu te sperii daca o vizionezi, insa la fata locului este cutremurator si infricosator.Crezi ca noi toti nu am avut candva frica sau nu mai avem inca?Dar toate aceste frici trec daca avem pe Dumnezeu,pe Maica Domnului,toti Sfintii si toate Puterile Ceresti alaturi de noi,prin urmare sa fim mult mai credinciosi,ca asa nimic rau nu ne atinge si nu se leaga de noi,decat cu ingaduinta si voia Lui Dumnezeu spre desavarsirea si mantuirea noastra,a celor ce suferim fara cartire incercarile,testele,probele la care ne supune spre iertarea pacatelor noastre si greselile neamurilor noastre,care mai cad si asupra noastra cu voia si stiinta Lui Dumnezeu pt.niste ratiuni numai de El stiute si cunoscute.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.06.2007, 23:46:56
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

stiu foarte bine si eu teoria asta, vorba aia practica ne omoara.
Am fost si eu "la fata locului" de cateva ori, numai cand imi amintesc sunetele alea de iad mi se face groaza . Imi era frica si sa stau si sa plec, sa nu le atrag cine stie, poate daca simte slabiciune intra si in mine, nu sunt sfanta si stiu foarte bine de-aia mi-e si frica. Nu am pacate rele m-am ferit din egoism pentru mine si sufletul meu, nu am nici fapte bune cine stie ce decat superficiale fara sa ma pun pe mine in vreo situatie rea ...calea de mijloc pe care o tot aleg presupune si niste vulnerabilitati la atacuri din partea spiritelor malefice, asa ca traiesc cu teama, iar daca mi se cere mai mult decat am obtinut deja (spiritual), ma depaseste. E adevarat ce spui ca numai cu ingaduinta lui D-zeu esti atacat dar eu nu sunt in telepatie cu D-zeu (nu sunt sfant) asa incat sa stiu ce are de gand cu mine, asa ca mi-e frica fiind in necunostinta de cauza. Nor,al ca te rogi si incerci sa iti cresti credinta dar ce faci cand ajungi la maximul puterii tale si nu e suficient?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare