Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2009, 00:52:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit O intamplare ciudata de pe siteul dedicat Sfintei Cuvioase Parascheva

http://sfparascheva.mmb.ro/index.php?pag=33
"În anul 1968, de hramul Cuvioasei Parascheva, o creștină din Iași pregătea conserve pentru iarnă. Mama ei o îndemna: "Fată, să nu faci una ca aceasta, căci astăzi este ziua Sfintei Parascheva!". "Mamă, a răspuns fiica, în fiecare zi este cîte un sfînt, dar eu n-am timp să-i prăznuiesc pe toți!". După o oră femeia și-a trimis copila în oraș să-i cumpere ceva. Pe stradă a fost lovită grav de o mașină și apoi internată în spital. Mama copilei a alergat a doua zi la Sfînta Parascheva și, după ce și-a recunoscut păcatul, a cerut cu lacrimi iertare și salvarea fiicei ei accidentate. După trei zile copila s-a întors sănătoasă acasă."

Da de unde stiu eu ca acea fata nu ar fi fost lovita de masina si daca mama sa nu ar fi pus conserve?
Eu nicidecum nu cred caci copila acelei femei care era nevinovata cu totul a fost lovita pentru aceea ce ar fi pus mama sa conserve.
Aceasta mi-a trecut prin cap ca varianta pentru aceea ca am minte diavoleasca.

Mai sunt si alte modalitati de a se intelege ce s-a intamplat.

Spre exemplu:
Chiar de nu ar fi pus conserve in acea zi (ca nu se zice nicaieri ca acea femeie si-a trimis fiica sa-i cumpere ceva pentru pus conserve) masina ar fi dat oricum peste acea fetita prin lucrarea diavoleasca.
Si oricum femeia fiind din Iasi s-ar fi dus sa ceara ajutor de la Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Cuvioasa Parascheva ar fi ajutat-o oricum.

Iar aceasta mai mult marturiseste despre Sfinta Cuvioasa Parascheva caci nicidecum nu s-a suparat pe acea credincioasa ca a pus conserve de sarbatoarea Sa si ca a ajutat-o oricum.

Se intelege Sfintii fiind smeriti precum si Domnul nostru Iisus Hristos este bland si smerit nu poftesc lauda de la oameni ca primesc slava necreata de la Preasfanta Treime.
Cum Dumnezeu este iubitor de oameni si milostiv asa si Sfintii sunt milostivi si iubitori de oameni.
Si Sfintii ajuta pe oameni dezinteresat pentru ca sunt milostivi si iubitori de oameni si ii ajuta pe oameni in dar.
Ce ar avea oamenii sa aduca Sfintilor pe langa slava cea fara sfarsit a Preasfintei Treimi care e mai mult si mai presus de orice isi poate inchipui si intelege si simti omul si de ce ar mai avea nevoie Sfintii primind slava Preasfintei Treimi?

Se poate vedea aci predica Sfantului Grigorie Palama cu privire la aceasta, la Sfintii Apostoli Petru si Pavel:
http://www.voscreasna.com/322/sf-gri...etru-si-pavel/
"2.Căci noi nu dăm nimic în schimbul acelor bunuri, atunci când pomenim faptele lor. Cum am fi noi vrednici să stăm în fața lor sau să le dam ceva, lipsiți fiind noi de toată virtutea și fapta cea bună? Când ei au fost deja preamăriți cu răsplătite și darurile făgăduite de Dumnezeu, mai presus de puterea cuvântului, atât cât poate cuprinde firea, ca să se arate totodată și petrecerea lor mai presus de orice cuvânt. Așadar, atunci când le aducem laudă, noi nu mărim, și nici nu sporim cele ce au săvârșit, departe de noi gândul! Insă cu adevărat vom spori bunătățile dăruite pentru noi de sfinți, care ca niște candele răspândesc lumină, ridicându-ne și pe noi la ei și făcâdu-ne să primim din binefăcătoarea putere care ne vine de la ei."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.06.2009, 01:16:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Alt mod de intelegere e ca diavolul care o inselase pe acea femeie sa puna conserve sa nu aibe liniste sa se odihneasca si dansa un pic tot acela a inselat-o sa isi trimita fiica la cumparaturi in oras iar mai apoi a uneltit ca acea copila sa fie lovita de masina.
Dar cum a fost de fapt Dumnezeu stie.

Dar in niciun caz nu se intelege ca Sfanta Cuvioasa Parascheva ar fi pedepsit pe acea femeie ca ar fi muncit de ziua cand BOR serbeaza pe Sfanta Cuvioasa Parascheva si pentru aceasta ar fi fost lovita copila acelei femei de masina cum mi-a dat mie prin cap pentru aceea ca am minte diavoleasca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2009, 12:54:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Alte variante

Eu am alte variante, dar ajungem iar sa ne zapacim si adevarul Lui tot nu-l stim.

Si eu am auzit de cazuri cand oameni care nu au respectat sarbatori mai importante (cu rosu in calendar) si au patit cate ceva.
Altii nu patesc, altii nu tin duminicile si nu stiu daca patesc ceva.
Eu cred ca este o pedeapsa pentru ca n-au "facut ascultare".
Pe de alta parte si fata avea dreptate: in fiecare zi e un sfant si treaba trebuie sa faci. Dar unele sarbatori sunt puse cu rosu, au insemnatate mai mare. Restul nu sunt asa importante.
Si in fine ma gandesc la pilda lui Iisus care a facut minuni si a ajutat oamenii si in ziua de Sabbat si a fost certat pentru asta. EL singur a spus insa ca nu are importanta ziua de sarbatoare.
Si...pana la urma nu stiu nici eu adevarul Lui. Pana una alta eu tin sarbatorile, macar pana seara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moastele Sfintei Parascheva de la Iasi NiCcoleta Moaste 65 18.06.2012 12:14:48
Minune a sfintei noastre cuvioase Parascheeva!!! mamicaisteata Intamplari adevarate 11 04.03.2011 17:27:49
Sarbatoarea Sfintei Parascheva - Iasi 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 30 15.10.2009 13:45:32