Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.06.2011, 23:36:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nu demult o tanti chiar cînta ca o soprană de Milano în spatele meu. Partea proastă e că era cam singura care cînta cu voce puternică în mijlocul mulțimii, în timp ce corul era undeva sus, la etaj.

Nu înțeleg cum de oamenii nu-și dau seama cînd îi deranjează pe cei din jurul lor. Oare Dumnezeu nu te aude dacă I te rogi cîntînd în gînd? Sau cine te oprește să mergi acolo unde e corul și să tot cînți cît te țin plămînii?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.06.2011, 16:02:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit replica afonilor

Pe mine nu ma deranjeaza cei care canta, singurii oameni care ma deranjeaza in biserica sunt cei care miros urat (de exemplu, cei care s-au "impartasi" inainte de slujba). Ba chiar la noi la biserica sunt femei batrane care au o voce surprinzator de "tinereasca". Iar la biserica unde mergeam in copilarie, si eu si fratele meu am fost "invitati " sa cantam la strana, cu toate ca nu ne-a testat nimeni abilitatile muzicale. Ba eu chiar am mancat bataie de la profa de muzica in cls. I-IV, si nu stiu nici pana in ziua de azi de ce. Pe vremea aia se practica "altoitul" elevilor, nu ca acum, si nu puteai sa te plangi acasa, ca ti-o mai luai odata, ca sigur tu erai de vina. Ne bagasera 2 clase in aceeasi sala, cate 3 in banca, si pe mine ma mutase mai in spate, cu toate ca eram pitica. Si o data o vad pe dna profesoara, care era un pic cam mare si mergea schiop (ca sa nu-l citez pe Creanga) ca o ia sontac-sontac printre randuri, c-o falca-n cer si una-n pamant, si zic "asta sigur il cafteste pe vreunul acum". Si spre marea mea surprindere, se opreste in parul meu, si-ncepe sa ma scuture, de nici nu stiu cum sa reactionez... oare cantam asa de tare si fals in acelasi timp ca deranjam toata clasa? De fals se poate, sau poate nu eram in ritm, dar vocea mea nu e nici pe departe atat de "tare" ...
Iar in V-VIII, la alta scoala, faceam si ceva teorie, si profu asculta elevii undeva la catedra. Si odata il aud ca zice uitandu-se in directia mea "ia iesi tu afara, chiar acum"; iar eu ma uit in spate sa vad cu cine vorbeste, iar dlui "hai, nu te mai uita in spate, iesi odata afara"....Ce era sa mai zic, am iesit si asta a fost, eram si eu odata-n viata data afara din clasa...
Asa ca, va rugam frumos, nu-i mai persecutati pe afoni, ca macar la biserica pot si ei sa-si manifeste dorinta de a canta, si majoritatea nici macar nu au puterea sa "se auda". (ca sa nu mai zic indrazneala).
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.06.2011, 16:10:24
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Fratilor ma speriati. Daca strana canta urat plecati din biserica? Dar daca preotul are o voce mai ciudata? Eu nu stiu daca am voce sau nu dar vreau sa-I slujesc Domnului si probabil ca o sa trebuiasca sa cant. Daca o sa cant urat o sa va indepartez de biserica? Nu plecati din pricina mea, a pacatosului dar va rog, ramaneti pentru Hristos si indurati pentru El!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.06.2011, 16:42:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Fratilor ma speriati. Daca strana canta urat plecati din biserica? Dar daca preotul are o voce mai ciudata? Eu nu stiu daca am voce sau nu dar vreau sa-I slujesc Domnului si probabil ca o sa trebuiasca sa cant. Daca o sa cant urat o sa va indepartez de biserica? Nu plecati din pricina mea, a pacatosului dar va rog, ramaneti pentru Hristos si indurati pentru El!
Bine este daca toti am gandi si simti astfel, dar multi suntem slabi si ne smintim usor. Exista canoane destul de timpurii care arata ca nu oricui ii este ingaduit sa citeasca si sa cante in biserica tocmai pentru a se evita sminteala si neoranduiala in timpul slujbelor.

Mai multe detalii, am gasit in acest articol: Cantaretul bisericesc si sminteala prin cantare
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.06.2011, 18:20:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Mda, m-am cam lamurit cum sta treaba (din acel articol)...probabil ca pe noi ne-au primit atunci la strana pentru ca eram copii si eram "fara de prihana"...acum n-am avea ce sa mai cautam acolo in nici un caz. Iar in privinta etalarii calitatilor vocale, pana si parintele Buca era "criticat" de unii ca "striga"prea tare (intr-o postare pe you tube preluata de pe Trinitas TV). Acum nu stiu ce sa zic, poate ca una e la slujba si alta e cand faci o "inregistare", nu, sau e un concert, ceva. Iar cat despre noi , mirenii, se pare ca e mai bine sa ne abtinem sau cel mult sa ne limitam doar la cantarile neliturgice? Care ar putea fi acele cantari permise noua?
P.S. Parintele Buca e fff tare! De la el am invatat "Ingerul a strigat"; f. grea cantare, nu stium cum i-o fi reusit lui Ion Creanga in clasa I sau a IIa , cand a venit de la Brosteni...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.06.2011, 18:22:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=v8i10_jSMxw
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.10.2011, 22:35:17
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Acest cor imi aminteste de cei care canta pentru urechile lor si ale semenilor lor( in cel mai fericit caz) si nu pentru Dumnezeu. Am ascultat tot pe acest site acatiste care m-au cutremurat. Insa aceste coruri emfatice, gaunoase si penibile nu arata nimic divin.
Eu am renuntat la a merge la biserica de care, prin botez, apartin, tot din cauza corului. Cor format din studenti la teologie. Aceeasi lipsa de har.
Oameni (femei in special) care sa cante (fals) sunt peste tot. problema este cand falsitatea coboara de acolo, de sus (preoti/ cantareti de strana/ studenti teologie)
Doamne iarta-ma daca am gresit.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.10.2011, 16:24:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt familii care sunt lipsite de anumite daruri si cu toate astea intalnesti mai multa bucurie de viata la ele decat la cele ce nu sunt straine de multe daruri. E posibil ca si in bisericile in care se canta bine, se predica bine, oamenii sa nu fie la inaltimea multor credinciosi din bisericile unde nu se canta bine, dar se iubeste mult. E grav daca mergem la o biserica pentru cor. E bucurie daca mergem sa ne intalnim cu Hristos si prin cor.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.10.2011, 21:49:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
Acest cor imi aminteste de cei care canta pentru urechile lor si ale semenilor lor( in cel mai fericit caz) si nu pentru Dumnezeu. Am ascultat tot pe acest site acatiste care m-au cutremurat. Insa aceste coruri emfatice, gaunoase si penibile nu arata nimic divin.
Eu am renuntat la a merge la biserica de care, prin botez, apartin, tot din cauza corului. Cor format din studenti la teologie. Aceeasi lipsa de har.
Oameni (femei in special) care sa cante (fals) sunt peste tot. problema este cand falsitatea coboara de acolo, de sus (preoti/ cantareti de strana/ studenti teologie)
Doamne iarta-ma daca am gresit.
Azi, dupa ce s-a terminat slujba la Patriarhie, lumea s-a imbulzit sa intre in biserica, sa se inchine la icoane. Cand am intrat si eu, am auzit cantandu-se cu multa evlavie troparul Sfantului Dimitrie, cu o voce foarte clara, linia melodica ireprosabila. Nu era nicio slujba, dar m-am gandit ca poate se canta undeva la strana sau au pus vreo caseta si am inceput sa cant si eu rugaciunea in soapta. Apoi s-au cantat niste tropare ale Maicii Domnului. Pe masura ce inaintam, imi dadeam seama ca e un cantaret, care nu face parte din cor, in mijlocul bisericii. Era un pitic (om mic de inaltime), care canta foarte cucernic, cu ochii atintiti la icoane. Cineva i-a dat un leu, o femeie i-a strans mana, un altul i-a reprosat de ce canta in biserica, deranjand lumea, la care respectivul cantaret i-a raspuns foarte simplu: "Nu cant pentru mata, eu cant pentru Maica Domnului!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.10.2011, 13:07:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
Acest cor imi aminteste de cei care canta pentru urechile lor si ale semenilor lor( in cel mai fericit caz) si nu pentru Dumnezeu. Am ascultat tot pe acest site acatiste care m-au cutremurat. Insa aceste coruri emfatice, gaunoase si penibile nu arata nimic divin.
Eu am renuntat la a merge la biserica de care, prin botez, apartin, tot din cauza corului. Cor format din studenti la teologie. Aceeasi lipsa de har.
Oameni (femei in special) care sa cante (fals) sunt peste tot. problema este cand falsitatea coboara de acolo, de sus (preoti/ cantareti de strana/ studenti teologie)
Doamne iarta-ma daca am gresit.
Mai bine ar fi daca nu ne-am mai intreba daca dascalii canta pentru Dumnezeu sau pentru oameni , ca sa fie admirati.
Ei respecta cantarile,notele ,pentru ca si o cantare falsa deranjeaza la ureche.
Mie imi place corul de la Patriarhie ,m-am aflat si eu pe acolo luni seara si m-a impresionat.
Nu poti sa nu fii atent ,sa nu te aduni la rugaciune.
Ce s-ar intampla daca te-ar zgaria la ureche o cantare falsa?
Si apoi este vorba de corul Patriarhiei ,care trebuie sa fie foarte bine pregatit .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58