Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1141  
Vechi 16.05.2010, 22:15:24
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
...si simt cumva ca esti prezent aici sa vinzi ceva, cateodata cu voce mai scazuta, cateodata mai puternica...ceva de genul asta.
:)) normal ca sunt aici si sa vand, nu doar sa cumpar.
Vad insa ca le analizezi foarte profund. Cam ce marfa crezi tu as avea de vanzare?
Ce as putea da pe acest forum? Vreo otrava, ceva?
  #1142  
Vechi 16.05.2010, 22:49:43
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Adica, da-i cu postul, cu rugaciunea...
Sectantii astia da-i cu postul, da-i cu rugaciunea...frate.
N-au auzit si ei de ceva mai cool, de un shopping, un fitness, ceva? :))

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu ma intreb asa, oare Sfintii Apostoli or fi cerut darul asta, sau organizau seri speciale...sau cam altfel?
Da, Apostolii au organizat seri speciale de rugaciune in care se asteptau sa primeasca Duhului Sfant.

Nu este nimic rau sa ceri Duhul Sfant, sa insisti si sa te astepti sa primesti. Asa ne invata Iisus, asa au facut Apostolii.

Faptul ca in BO se spune ca nu e bine sa iti doresti sau sa ceri un dar duhovnicesc nu e problema mea, dar cred ca nu ar trebui sa fie admonestati si cei din alte confesiuni. Pentru ca a cere cu staruinta Duhul Sfant si a ravni dupa daruri sunt imperative biblice.

Last edited by penticostalulmantuibil; 16.05.2010 at 23:23:07.
  #1143  
Vechi 16.05.2010, 23:26:59
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Atentiune dragi frati crestini

sectari dupa citeva zile de lingerea ranilor si-au ascutit armele si ataca cu toata furia HO MA CA DOAR NU SUNTETI TURCI.
  #1144  
Vechi 16.05.2010, 23:28:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sectantii astia da-i cu postul, da-i cu rugaciunea frate.
N-au auzit si ei de un shopping si o sedinta de fitness, ceva? :))


Da, Apostolii au organizat seri speciale de rugaciune in care se asteptau sa primeasca Duhului Sfant.

Nu este nimic rau sa ceri Duhul Sfant, sa insisti si sa te astepti sa primesti. Asa ne invata Iisus, asa au facut Apostolii.

Faptul ca in BO se spune ca nu e bine sa iti doresti sau sa ceri un dar duhovnicesc nu e problema mea, dar cred ca nu ar trebui sa fie admonestati si cei din alte confesiuni. Pentru ca este ceva biblic.
De unde acest obicei de a smulge cateva cuvinte din context...si a mai adauga altele ca sa para altceva?

Cred ca te refereai la fraza aceasta, nu???:"Adica, da-i cu postul, cu rugaciunea...dar hai sa insistam putin, poate primiti darul mai rapid, fara eforturi inutile...si de ce in 3 zile, ci nu chiar in cateva ore?"

Specific, postul si rugaciunea am inteles ca tin cam 3 zile, si asta probabil pentru cei mai pacatosi...pentru ca ceilalti poate primesc darul de cum participa la exteriorizarea "darului" celor din jur, fiind influentati de atmosfera originala...sau nu banuiesc eu bine?

Ce valoare are pentru tine aceasta "admonestare" totusi, cum te afecteaza...si de ce?Pe mine oare de ce nu ma intereseaza catusi de putin opinia adventistilor, penticostalilor...sau evanghelistilor ( in sensul ca nu dau nicio para chioara pe ce cred ei)?

Ceva biblic e si pentru carismaticii care se arunca pe jos, care alearga prin Biserica, sau care danseaza cu serpii pe ritmuri tribale, deci de ce imi oferi acest argument...ca si cum ar avea vreo validitate, asa, doar pentru faptul ca scrii aceste cuvinte, asa cum le scriu si ei?
  #1145  
Vechi 16.05.2010, 23:29:44
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PENTICOSTALE CE AI PUTEA TU DA PE FORUMUL ACESTABUN?nu ai pentru tine ce ai da oare si la altii?
  #1146  
Vechi 16.05.2010, 23:39:52
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vasilica ai prins grai oare ce mai ii fi vrind si te ce tot spuneai aclo cu sectari? ba tu esti sectar intelegi? si nu o mai lungi atita.sau vrei sa ne spui si tu ceva in limbi apocaliptice?
  #1147  
Vechi 16.05.2010, 23:45:19
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Specific, postul si rugaciunea am inteles ca tin cam 3 zile, si asta probabil pentru cei mai pacatosi...
Fie ca sunt ortodocsi fie ca sunt penticostali, daca sunt inca oameni care timp de trei zile la rand se roaga si postesc, inseamna ca inca mai putem avea sperante pentru insanatosirea lumii noastre.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ceva biblic ...ca si cum ar avea vreo validitate, asa, doar pentru faptul ca scrii aceste cuvinte
Cand am spus ceva biblic m-am referit la o porunca clara a lui Iisus sau a Apostolilor.
Daca pentru tine sunt doar vorbe-n vant...atunci de ce mai intrebi?
Pentru mine Biblia este autoritatea cea mai competenta. Sa presupunem ca o foloseste si o secta periculoasa. Ar trebui ca eu sa nu o mai folosesc?

Nu am de unde sa-ti dau raspunsuri cu o mai mare autoritate decat ale lui Iisus sau ale Apostolilor.

Si eu asa sunt format: vorbesc din Biblie, iarta-ma.

Last edited by penticostalulmantuibil; 16.05.2010 at 23:48:14.
  #1148  
Vechi 16.05.2010, 23:53:36
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Anatolie, ai lungit-o degeaba, ca numai in Rusia se intampla ce zici tu.

Prin Romania dau invataturi foarte bune si vorbirea lor in limbi este de la Dumnezeu. Crede-ma!

Iar asta, ca o hulim pe Maica Domnului este chiar o hula din partea ta.
Noi nu-i aducem inchinare dar o cinstim pe Maica Domnului si o pretuim foarte mult.
de ce minti?cind mergeam la adunarile domniei voastre se spunea ca este o femeie ca si orsice femeie.eu ii intrebam daca nu o iubesc cum poate DL.IISUSsa va iubeasca pre voi.si mai multe hule ca nici nu vreau sa imi amintesc cit de mincinosi puteti fi si obraznici.ba voi sunteti morminte varuitesi calauze oarbe.nu aveti nici un drept sa vorbiti de MaicaDomnului dupa cite batjocuri ati aruncat la adresa DomnieiSale.ACUM VRETI SA LINGETI MIZERIILE ARUNCATE DE VOI CEI OBRAZNICI CA CELrau
  #1149  
Vechi 16.05.2010, 23:54:15
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
sectari dupa citeva zile de lingerea ranilor si-au ascutit armele si ataca
Gibi, pana si tu te-ai prins ca-s niste arme mai ascutite.
Cauta si tu un polizor, ceva

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
PENTICOSTALE CE AI PUTEA TU DA PE FORUMUL ACESTA BUN?
Pai, mai frate Gibi, uite, te mai bag pe tine in seama. Asta nu-i un lucru bun?
Te mai indemn sa pui si tu mana pe o carte de gramatica. Te mai apreciez cand scrii poetic...

Ma mai cert cu tine, ma mai impac...ca fratii...

Last edited by penticostalulmantuibil; 16.05.2010 at 23:59:27.
  #1150  
Vechi 16.05.2010, 23:58:41
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

penticostale si de voi spun uni ca sunteti o secta periculoasa dar eu zic:voi sunteti doar niste pechinezi rai si latratori in rest nimic.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10