Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 10.05.2010, 19:28:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De acord cu tine. Dar nu mai spune ca atunci cand cineva Il lauda pe Dumnezeu vorbeste de la diavol, ca e si pacat.

mai bine sa o luam altfel: Tot imi spui ca toate sunt de la diavol. ok, unde este vorbirea in limbi de la DUmnezeu in aceste timpuri? Caci este scris in Biblie ca este unul din semnele care arata credinta cuiva:
"celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși".


Daca tot ce iti prezint este de la cel rau, unde sunt lucrarile Domnului in ziua de azi?
Din modul cum ai formulat intrebarea, se deduce ca cineva s-a gandit ( a vazut) ca nu prea ar fi...si ce s-a gandit atunci?... ca nu ar strica sa fie acolo unde vrea el, sa fie el daruitul, siiii pentru ca ar fi avut si argument in Biblie, nu i s-ar fi putut pune la indoiala darul...sau sa i se nege daruiala. Ciudat mi se pare si sa vrei sa ti se recunoasca darul, de ce aceasta dorinta de recunoastere a darului, unde spune ca trebuiesc convinsi cei care nu cred in acest dar?

Din tot ceea ce am citit, eu am concluzionat ca acest dar e doar o ambitie devenita traditie, deci dorinta unui cult de a avea un dar vizibil, dar caruia i s-a dat in special o conotatie...facand abstractie de rolul darului, in integralitatea lui.

Sa nu uitam ca de-a lungul timpul diverse culte s-au bazat pe cate un capitol din Biblie, sau doar cateva...iar mie acest lucru mi se pare foarte valabil si pentru cultul vostru...a aparut o interpretare la un moment dat dat, argumentul apare in Biblie ( desi ceea ce se intampla la voi, nu prea ar avea legatura cu lucrurile logice scrise tot in Biblie)...si asa vi se par chiar normale intrebarile de genul " Unde este darul asta, ca uite asa scrie in Biblie?"

As fi inteles sa mai apara pe ici pe colo, dar faptul ca absolut fiecare comunitate....in majoritatea ei primeste automat acest dar, care se vrea a fi si unul vizibil, la fiecare slujba, la ora fixa....e foarte suspect.

Oare nu voi aveti nevoie de fapt de acest dar, si mai putin Dumnezeu de rugaciunile voastre in alte limbi decat cea pe care o vorbiti?

Oare tu nu ramai in acest cult si datorita faptului ca ti se pare ca darul e la voi, si ai ajuns si tu sa crezi ca trebuie sa existe, si te bucuri ca ai un dar...la modul in care exista intre voi?

Ce crezi despre cei care se roaga lui Dumnezeu, dar nu in limbi...ti-ar fi indiferent daca te-ai inchina si tu ca ei?
  #942  
Vechi 10.05.2010, 19:40:14
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cat despre vorbirea in limbi in aceste timpuri ele nu exista intrucat fenomenul glosolaliei s-a petrecut la Cincizecime si s-a incheiat!
Daca te uiti in Biblie, oamenii au vorbit in limbi si dupa Cincizecime, chiar foarte mult si des. In Corint se vorbea atat de mult in limbi incat Sf Ap Pavel a trebuit sa intervina intre ei ca sa le spuna sa vorbeasca pe rand, nu toti odata. La ei era cam cum e acum pa penticostali si nu va place, ca e galagie.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
In privinta lucrarilor lui Dumnezeu astazi sunt multe!
As dori exemple, daca nu te superi. Cum se manifesta darurile Duhului Sfant astazi? Ma refer la aceste daruri:

"Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței.
Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;
Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește."

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Stii , ieri s-a sfintit o Biserica si a fost foarte frumos! Chiar m-am gandit la tine si nu am putut sa nu ma intreb ce ar putea sa iti placa asa mult in cultul de care apartii cand tu cu adevarat nu ai simtit bucuria, dulceata, lumina si duhul ortodoxiei!?
Sunt sincer impresionata ca te-ai gandit la mine. Sa-ti spun ce imi place la noi in biserica: Imi place Cuvantul predicat pe inteles pana si pentru un copil; imi plac cantecele duioase care imi misca inima si o inalta; imi plac oamenii sinceri si deschisi, oameni pe care eu ii vad sfinti; semnele suferintei atat de frumoase pe chipul lor, smerenia, podoaba Casei Domnului, care ii insoteste pe multi; imi place dorinta lor de a-L cunoaste mai mult pe Hristos si a fi mai aproape de El, iubesc lacrimile lor sincere si inima insetata dupa Dumnezeu. Si, mai presus de toate, imi place cand Hristos se coboara peste Biserica, aducand mangaiere, har in rugaciune si toate darurile Lui minunate. Pentru aceste bucurii merita sa traiesti, sa lupti si sa mori daca e nevoie.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #943  
Vechi 10.05.2010, 19:45:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Oare nu voi aveti nevoie de fapt de acest dar, si mai putin Dumnezeu de rugaciunile voastre in alte limbi decat cea pe care o vorbiti?
Desigur ca nu Dumnezeu are nevoie de daruri. El le da, noi beneficiem de pe urma lor. La ce te-ai gandit?

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Oare tu nu ramai in acest cult si datorita faptului ca ti se pare ca darul e la voi, si ai ajuns si tu sa crezi ca trebuie sa existe, si te bucuri ca ai un dar...la modul in care exista intre voi?
Cand am ajuns aici si am hotarat sa raman nu stiam de acest dar. Si da, ma bucur ca il am, si pe acesta si pe altele, desi nu fac din asta o virtute. Repet, raman aici pentru ca aici m-a chemat Dumnezeu si nu am nici un motiv sa plec.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ce crezi despre cei care se roaga lui Dumnezeu, dar nu in limbi...ti-ar fi indiferent daca te-ai inchina si tu ca ei?
Bine fac. Si eu ma inchin ca ei. Doar nu crezi ca am uitat limba romana...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #944  
Vechi 10.05.2010, 19:55:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
As dori exemple, daca nu te superi. Cum se manifesta darurile Duhului Sfant astazi? Ma refer la aceste daruri:

"Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței.
Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;
Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește."
Sa inteleg ca tu nu vezi aceste daruri in Biserica Ortodoxa?
  #945  
Vechi 10.05.2010, 20:06:55
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Sa inteleg ca tu nu vezi aceste daruri in Biserica Ortodoxa?
Sa intelegi exact ce am cerut: exemple. Din fiecare , daca se poate. Sau macar 7, 6 din ele....

Nu ca n-as fi vazut, dar vreau sa stiu unde vede gabriela darurile adevarate, ca pe cele care nu sunt in BO le cinsidera de la cel rau.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #946  
Vechi 10.05.2010, 20:23:13
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Hmmm... buna intrebare. Pai daca ar vorbi romaneste nu ar mai avea "darul limbilor" si daca nu ar mai exista acest "dar" cultul si-ar pierde orice farmec Dar astept si eu raspunsul celei care ai adresat intrebarea...

Da, buna intrebarea. Doar in adunari sunt doar romani. De ce alte limbi?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #947  
Vechi 10.05.2010, 20:24:44
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca te uiti in Biblie, oamenii au vorbit in limbi si dupa Cincizecime, chiar foarte mult si des. In Corint se vorbea atat de mult in limbi incat Sf Ap Pavel a trebuit sa intervina intre ei ca sa le spuna sa vorbeasca pe rand, nu toti odata. La ei era cam cum e acum pa penticostali si nu va place, ca e galagie.

As dori exemple, daca nu te superi. Cum se manifesta darurile Duhului Sfant astazi? Ma refer la aceste daruri:

"Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței.
Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;
Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește."

Sunt sincer impresionata ca te-ai gandit la mine. Sa-ti spun ce imi place la noi in biserica: Imi place Cuvantul predicat pe inteles pana si pentru un copil; imi plac cantecele duioase care imi misca inima si o inalta; imi plac oamenii sinceri si deschisi, oameni pe care eu ii vad sfinti; semnele suferintei atat de frumoase pe chipul lor, smerenia, podoaba Casei Domnului, care ii insoteste pe multi; imi place dorinta lor de a-L cunoaste mai mult pe Hristos si a fi mai aproape de El, iubesc lacrimile lor sincere si inima insetata dupa Dumnezeu. Si, mai presus de toate, imi place cand Hristos se coboara peste Biserica, aducand mangaiere, har in rugaciune si toate darurile Lui minunate. Pentru aceste bucurii merita sa traiesti, sa lupti si sa mori daca e nevoie.
Descrii totul in cuvinte frumoase, Doriana, luminos, pe masura dorintei sufletului tau.
Eu insa, raman la convingerea ca doar atunci cand vei trai ortodoxia, vei putea simti diferenta. Cand, unde si cum, numai Dumnezeu poate sti.
Imi doresc sa te pazeasca Bunul Dumnezeu, sa te ocroteasca si sa-ti indrepte pasii pe calea Lui asa cum stie numai El si cand va crede de cuviinta.

Numai bine si tie si celor dragi tie!
  #948  
Vechi 10.05.2010, 20:29:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Descrii totul in cuvinte frumoase, Doriana, luminos, pe masura dorintei sufletului tau.
Eu insa, raman la convingerea ca doar atunci cand vei trai ortodoxia, vei putea simti diferenta. Cand, unde si cum, numai Dumnezeu poate sti.
Imi doresc sa te pazeasca Bunul Dumnezeu, sa te ocroteasca si sa-ti indrepte pasii pe calea Lui asa cum stie numai El si cand va crede de cuviinta.

Numai bine si tie si celor dragi tie!
Multumesc. Cred ca pot spune aceleasi cuvinte si despre ortodocsii traitori. Nu am intalnit prea multi, dar aici pe forum am ceva modele de urmat. Si seamana cu fratii mei si cu Hristos. De aceea ii consider si pe ei fratii mei.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #949  
Vechi 10.05.2010, 20:48:39
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

[quote=Doriana;246105]Diavolul nu Il lauda pe Dumnezeu. In nici un caz. Ar fi chiar culmea si lumea ar fi pe dos. El stie doar sa Il blesteme pe Dumnezeu in cazul in care i se adreseaza direct.



de unde ai scos asa aberatie ? ai citit cartea iov?ma indoiesc diavolul doar este in contradictie cu dumnezeu.ispiteste pe oameni dar nu forteaza pe nimeni ci doar inseala rastalmacind si inducand indoiala. daca ai citi mai pe indelete si la rand biblia, ai vedea si acest aspect.
  #950  
Vechi 10.05.2010, 20:49:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Bine fac. Si eu ma inchin ca ei. Doar nu crezi ca am uitat limba romana...
Uite, in cazul meu...nu pot sa ma inchin in limba germana, deci nu imi place, nu imi suna, si pot sa ma rog numai in limba romana, e cea mai dulce pentru mine.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10