Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2010, 22:18:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cartea acea atribuita parintelui Lazarus Moore despre Sfantul Serafim de Sarov nu prea se stie daca chiar apartine parintelui Lazarus Moore si chiar vorbeste despre Sfantul Serafim de Sarov:
http://orthodoxwiki.org/Lazarus_(Moore)
"St Seraphim of Sarov - a spiritual biography, New Sarov Press, 1994. Metropolitan Kallistos Ware has suggested that there are 'some doubts have been expressed whether this is actually the work of Fr. Lazarus, at any rate in its present form'. [Bishop Kallistos of Diokleia, 'Foreward', in Ignatius Brianchaninov, On the Prayer of Jesus (Boston, MA: New Seeds, 2006) p. xx.)] "
Eu nu pot sa uit cum in acea carte sunt huliti monahii din Sfanta Manastire unde mersese Sfantul Serafim de Sarov si nu cred ca Sfantul Serafim ar fi fost de acord sa se scrie asa ceva.
Mai aud pe unii "oameni duhovnicesti" care de fapt sunt inselati de draci si cred ca au cunoscut harul lui Dumnezeu si prin care dracii se exprima hulind parintii si maicile din Sfintele Manastiri.

Eu am fost pe la cateva Sfinte Manastiri si nu am vazut nimic din ce semnaleaza ei.
Cat despre faptul ca parintii sau maicile de acolo impletesc munca cu rugaciunea,nu inteleg unde e problema.
Maica Domnului lucrase perdeaua templului din Ierusalim si camasa lui Dumnezeu Iisus Hristos.
Dumnezeu Iisus Hristos a lucrat ca dulgher pana la 30 de ani.
Sfantul Apostol Pavel lucra corturi,cand propovaduia Sfanta Evanghelie.
Sfantul Macarie cel Mare lucra la camp cu ucenicii sai si dupa cum se marturiseste la viata sa vedea mereu slava lui Dumnezeu.
(ca lucra la camp se spune in Pateric.)
Sfantul Antonie cel Mare impletea cosuri.
De la adevarat rugaciune te impiedica pacatul care e in sufletul omului nu munca cinstita.

Last edited by mihailt; 10.01.2010 at 22:29:26.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.01.2010, 22:39:05
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Da. Cam toti sustin acelasi lucru, inclusiv ateii. Daca doi frati merg la scoli de specialitati diferite care intr-un fel sau altul se completeaza, dar aparent se contrazic prin anumite... RATIUNI, fiecare dintre cei doi frati vor considera in primul rand ca detine adevarul, si din indaradnicie nu-i va recunoaste celuilalt nici un merit. Asa se face ca Biserica Catolica, nu revine la matca desi nu poti ca si crestin sa nu recunosti minunea sfintei lumini de inviere; asa se face ca Biserica Ortodoxa nu recunoaste minunile Sfintei Fecioare de-alungul timpului, inainte de inceperea razboaielor sau in nu-stiu-ce nenorociri care urmau sa se intemple in lume, desi se aratau poate cu predilectie bisericii catolice. Unde este gravitatea pentru un om de orice confesiune cand vede ca statuia Sfintei Fecioare plange cu lacrimi de sange? Unde este nenorocirea cand in pelerinaj vin oameni chinuiti orbi, sau tintuiti in scaune dar care incep sa vada sau sa mearga si dau slava lui Dumnezeu si propavaduiesc cuvantul Domnului, ei care pana mai ieri poate ca se scaldau in alte anturaje? De ce veniti cu "caldut" si "fierbinte" cand de fapt nu-ti cere nimeni nimic decat sa te rogi la Dumnezeu si Sfintei Fecioare dupa propria ta traditie, nicidecum ca trebuie sa te faci catolic pentru asta?


NU in ortodoxie am gasit ceva gresit, ci in modul uneori subiectiv si patimas de a fi interpretata! Tendinta de a ne considera "cu mot in frunte!"


Cand vorbim de Dumnezeu, trebuie sa lasam RATIUNEA la o parte, fiindca este exact ceea ce ne leaga pietroiul de gat!!



Iarta-ma! Iarta-ma! Iarta-ma! Mi-e ciuda ca trebuie sa spun asta, dar daca te-ai fi rugat cu sufletul, daca ti-ai fi inteles propriile limite si neputinte in raport cu dragostea lui Dumnezeu, ti-ai fi muscat limba inainte sa arati cu degetul la necredinta fratelui tau! Mai vezi o data si inca o data si inca o data filmul "Ostrov", si poate ai sa intelegi de ce harul lui Dumnezeu venea la cel care se smerea pe sine si nu la cei care cica faceau voia lui Dumnezeu! Cum sa speram ca putem sa iubim vrajmasii nostri, daca cuvantul nostru nu zideste ci instiga la razboi, ura si trufie?


Bezmetici oricum suntem, chiar daca nu vrem sa recunoastem. Suntem muuult prea departe de cunoasterea Adevarului, legati de atatea slabiciuni materiale! Iar ca sa tzopaim din religie in religie mi se pare cea mai idioata metoda. Sunt oricum impotriva migratiei religioase, dar nu vreau sa-mi incarc sufletul cu ceea ce este dincolo de taina Lui Dumnezeu. Asta nu inseamna ca accept sa fiu "sarac cu duhul", ci ca ma documentez, cercetez, privesc fara ura si fara partinire si la ai mei si la ceilalti, si spun "Doamne, gradina Ta este minunata! Ajuta-ne, Tu, sa traim in pace si buna-intelegere cu toti cei ce te maresc pe Tine!" Iar daca gresesc, Dumnezeu ma va judeca pentru asta!


Am auzit asta de foarte multe ori iar interpretarile sunt uneori adevarate sperietori. Nu poti spune copilului tau sa nu traverseze strada ca il calca masina, si dupa ce el a crescut si a inteles regulile de circulatie. Cand te rogi la Dumnezeu cu tot sufletul tau, cand ti-e draga toata creatia Lui, cand incerci dupa firea si puteile tale sa nu-L superi si sa-ti tai cat mai multe dintre poftele trupului si orgoliului, de ce trebuie sa spun eu ca daca L-am visat pe Mantuitor, a fost vis de la diavol, cand tot ce-a urmat dupa aceea, m-a ajutat sa ma ridic, nu sa ma cufund in slabiciune? Dar daca spune preotul cutare,(nu mie personal, ci la modul general) ca e de la diavol, eu trebuie sa-l cred pe el ca se imbraca el cu... izmenele mele, imi aprinde el candela sa ma rog, stie el ce zbucium se afla in sufletul meu... E usor sa spui altuia "nebunule!", cand tu pe tine nu te vezi in izbucnirile tale de mandrie!
Vreau sa cred ca Dumnezeu ma va pazi de "camioanele" strazii, daca eu respect regulile lui stricte, legate de iubire fata de El, fata de aproape, fata de vrajmas, smerenie, blandete, bunatate! Eu personal nu-mi permit sa spun ca lacrimile icoanelor ortodoxe, sau a statuilor catolice, sunt de la diavol. Nu ma intereseaza cum lucreaza diavolul si nici nu-mi pasa daca stiu ca Dumnezeu e mai presus de el. De unde stiu eu ca nu diavolul nu ma indeamna sa ma indoiesc de aceste minuni? Nimeni nu-mi cere nimic sa-i dau iar singurul sentiment care-l am la astfel de minuni este acela de a ma ruga si de a ma simti mic si neputincios pentru intreaga lume cazuta in pacat, pentru care apar dealtfel acele lacrimi!


Diferenta o facem noi. Raspunsul ti-l da Dumnezeu care stie tot. Eu sunt mai neinsemnat decat un fir de nisip de pe fundul marii.


Nu vad deloc legatura. Daca s-ar gasi si la noi cineva care sa lupte impotriva preotilor fumatori, curvari, homosexuali, betivi, exorcisti materialisti, afaceristi, etc, cu siguranta ar fi canonizat. E drept, in numele acelei biserici de altadata se faceau crime odioase si pacate strigatoare la cer, dar asta nu datorita credinciosilor apartinand acelei biserici, ci datorita slabiciunilor celor care conduceau pe-atunci. O biserica atat de mare nu poate fi stearsa de pe fata pamantului datorita unor interese politice intrate adanc in dogma confesionara, pentru ca oamenii simpli nu au nici o vina. La cate tampenii se fac la nivelul conducerii politice ale tarii noastre, poate ca ar trebui ca Dumnezeu sa ne curate pe toti dintr-o suflare. Au trecut de-atunci sute de ani. Ei au recunoscut, s-au rugat, si-au pus cenusa in cap. Daca Dumnezeu iarta, noi de ce nu iertam??




Intre timp Dumnezeu i-a dat inspiratie omului sa inventeze roata, iar el pe langa ca are o placere nebuna sa faca pipi pe ea, isi mai face si brevet de inventator ca sa vada prostimea ce destept este el. Dumnezeu n-are nici o contributie, orsh'cat!...
Nu te juca cu vorbe pe care intr-o zi o sa le regreti profund!
fratele meu, imi pare rau dar nu mai pot continua aceasta discutie. ai luat fiecare cuvant, izolandu-l complet de context si l-ai hiperbolizat pana la... nimic. experienta asta am avut-o pe acest forum doar cu ateii. imi pare rau. Dumnezeu sa iti dea intelepciune! poate ca linku postat de antoniap ar fi mult mai graitor in privinta asta..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.01.2010, 22:39:59
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Vezi ca diavolul e mare viclean. Daca ai stii ce ispite subtile si fine are, valeu, valeu.
Vezi ca Dumnezeu e si mai mare! Totul pe lume se intampla cu voia Lui Dumnezeu. Ceea ce incerc eu, tu, X, Y, sa facem sunt lucruri simple, omenesti. Pana si ispitele diavolului sunt permise de Dumnezeu dintr-un anumit motiv. Daca voi considerati ca Dumnezeu vrea cu tot dinadinsul sa ne piarda si pe cei care pana nu demult credea ca ne-a castigat? ma rog, e o ipoteza. Dar eu cred ca e o teorie pe care tot diavolul ne-o induce!

Acum, vizionare placuta ca a inceput Codul lui Oreste de 10 minute! (reluare)
......................................
Later edit:
andrei im, Imi pare rau, nu-mi place sa fac acest lucru, si nu te combat ca tu sa nu mai crezi, ci sa nu TE crezi deasupra celorlalti!
Daca poti, iarta-ma! N-am nimic personal cu tine si cu nimeni de pe-aici, dar ma doare si ma deranjeaza ura dintre noi!

Last edited by OmuBun; 10.01.2010 at 22:45:50.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.01.2010, 22:47:01
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Vezi ca Dumnezeu e si mai mare! Totul pe lume se intampla cu voia Lui Dumnezeu. Ceea ce incerc eu, tu, X, Y, sa facem sunt lucruri simple, omenesti. Pana si ispitele diavolului sunt permise de Dumnezeu dintr-un anumit motiv. Daca voi considerati ca Dumnezeu vrea cu tot dinadinsul sa ne piarda si pe cei care pana nu demult credea ca ne-a castigat? ma rog, e o ipoteza. Dar eu cred ca e o teorie pe care tot diavolul ne-o induce!

Acum, vizionare placuta ca a inceput Codul lui Oreste de 10 minute! (reluare)
Asa este Dumnezeu e si mai mare. Dar Dumnezeu "celor mandri le sta impotriva". Dumnezeu nu vrea sa ne piarda, din contra. Dar daca noi ajungem sa ne incredem in mintea si inima noastra plina de pacat si patimi, si sa nu ascultam mai bine de un parinte cu experienta duhovniceasca si de Sfintii Parinti, ajungem la o mandrie mare de tot. Noi singuri, prin trufia mintii ne taiem craca de sub picioare.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2010, 22:49:37
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

eu te rog sa ma ierti, frate, dar absolut tot ce am zis, ai luat-o personal. atat la nivelul persoanei tale, cat si la nivelul persoanei in sine. si din aceasta cauza, orice comentariu legat de o invatatura, de o idee se transforma intr-o judecata a omului. ca si cum daca as combate filozofia lui kant, sa zicem, l-as judeca personal pe kant si l-as trimite in iad.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2010, 23:53:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Am vazut emisiunea lui Oreste .
Recunosc ca e prima oara cand iau contact mai in detaliu cu minunea de la Fatima.
Minune se chiama orice iese din legile firii.Bineinteles poate fi si de la diavol,si acesta poate face minuni.Dar daca ar fi de la el,atunci sa ne inspaimantam,ca ,chiar a primit mana libera.(in fata a 70000 de oamnei)
Dar eu nu vad de ce minunea de la Fatima nu ar fi reala,adica chiar de la Maica Domnului.
Doar pt ca nu a aparut intr-o tara ortodoxa?In primul rand ca a aparut unor copiii. Pot fi acesti copi separati in ortodoxi sau catolici? Ei sunt copii pur si simplu.
Chiar daca afirmam ca singura biserica reala e cea ortodoxa,ca restul sunt simple secte,mi-e imposibil sa cred ca Maica Domnului nu se poate arata cui vrea Dansa .Nu ced ca tine de meritul sau rataicrea unei Biserici ,ci pur si simplu de voia cereasca. E ca si cum ar zice:voi (ortodocsii) mosteniti adevarul,iata lor,celorlalti vreau sa le dau minuni.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.01.2010, 00:21:04
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mesajele sunt de o simplitate dezarmanta si doar rautatea noastra ne determina sa tulburam apele, sa creem zazanie, sa ne distragem de la mesajul in sine numai pentru a spune o bazaconie. NU CONTEAZA cui se arata Preasfanta Fecioara si nu suntem noi in masura s-o tragem de guler fiindca ne bulverseaza alegerea ei. Oameni buni, ce poti sa faci, daca te pomenesti dintr-o data in fata unei astfel de minuni, indiferent de biserica din care faci parte? Nu-ti vine oare sa te faci una cu pamantul pentru pacatele tale? Este cineva care sa intoarca spatele si sa spuna: "Vai, e lucrare diavoleasca! Asa ceva acum si aici, nu se poate!" Oare nu cumva mintea mea imbacsita de o doctrina prost inteleasa nu concepe asa ceva? Nu cumva diavolul ma gadila in amorul propriu tocmai pentru a ma indoi ce ceea ce oricum sunt nevrednic sa vad?
Mesajul e foarte simplu, pentru toti: Intoarceti-va la Dumnezeu, iubiti-va si faceti bine celor din jur ca vremea de pe urma a sosit! Inca nu-i tarziu sa ridicati privirea spre cer si in jurul vostru!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.01.2010, 00:45:29
unvames unvames is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Si eu am vazut emisiunea, nu de la inceput dar vreo 2 ore din ea si mi s-a facut pielea gaina. Mesajul este simplu, asa cum spunea si OmuBun, si in inima mea nu pot sa cred ca vine din "partea cealalta". Iar despre faptul ca a aparut Fecioara in Spania, intru biserica catolica....chiar nu mi se pare catusi de putin relevant. A aparut si deasupra bisericii ortodoxe copte de la Zedun (? sper ca nu am retinut gresit numele) din Egipt. Si-atunci, ce ar urma sa spunem, ca in Egipt a fost autentica si la Fatima nu? Sau ca si intr-un caz si in celalalt a fost altceva decat o minune? Cred ca e prea mult sa putem noi califica si eu merg pe ceea ce imi spune inima.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.01.2010, 07:42:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit eu nu inteleg nimic

Nu stiam multe despre Fatima, asa ca am cauta informatii despre "mesaje".
Ori este foarte tarziu si sunt obosita, ori nu inteleg.. dar imi par a fi mesaje pro-catolice clare.
De ex. ce intelegeti voi din asta?
"To prevent this, I shall come to ask for the consecration of Russia to my Immaculate Heart, and the Communion of reparation on the First Saturdays. If my requests are heeded, Russia will be converted, and there will be peace"
Ce intelegeti?
Nu sunt rusii crestini ortodocsi cu evlavie fata de Maica lui Iisus Hristos? Despre ce convertire e vorba? Ce este aceea "Inima Imaculata"?

Astea-s mai mult ganduri.. daca veti spune ca urasc (cum i s-a raspuns lui Andrei) mai bine nu scrieti nimic!
Admir pozitia lui andrei im, andrei 25 si antoniap.

Pentru Om Bun.. spui:
Citat:
Oameni buni, ce poti sa faci, daca te pomenesti dintr-o data in fata unei astfel de minuni, indiferent de biserica din care faci parte? Nu-ti vine oare sa te faci una cu pamantul pentru pacatele tale? Este cineva care sa intoarca spatele si sa spuna: "Vai, e lucrare diavoleasca! Asa ceva acum si aici, nu se poate!"
Daca eu as vedea "ceva", tocmai din cauza pacatelor, ar fi normal sa o consider lucru diavolesc. De aceea sper din tot sufletul sa nu vad vreodata ceva! Ca mandria din inima mea m-ar orbi si as crede ceea vad si ce aud. Ba m-as crede si vrednica de aparitii. Dumnezeu sa ne pazeasca si sa ne intareasca, zic eu. Sper sa nu se simta nimeni ofensat.

In Biserica Ortodoxa gasim Adevarul intreg. Nu va mai pacaliti ca lipseste ceva.
Ce nu stim (din alte religii) nu ne este de trebuinta!
Iertati-ma.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.01.2010, 07:46:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

nu conteaza...

Last edited by anna21; 11.01.2010 at 07:49:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre emisiunea si cartea lui Oreste? alexdu Generalitati 47 22.01.2013 10:22:31
Oreste Teodorescu Andrei B. Generalitati 33 28.07.2011 08:15:26
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Codul lui Da Vinci... anyyacory Despre Biserica Ortodoxa in general 99 09.07.2008 08:28:39