Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 25.06.2011, 16:01:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Si cica Boc ar fi martian..:-))) De aia e asa mic si rau..:-))
Bună! N-o știam. Totuși, nu e și verde (poate uneori).
  #222  
Vechi 25.06.2011, 18:47:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Laura, draga, ce tanara esti! Dar informeaza-te corect, nu pe baza de zvonuri, draga mea!
Cum corect iti spunea "Noesissia" , sotia lui Traian Basescu este ortodoxa, originara din Suceava, din familie de oameni destoinici si credinciosi pana in maduva oaselor. Si asta o stie toata lumea, nu este niciun secret, asa ca speculatiile sunt excluse.
  #223  
Vechi 25.06.2011, 19:44:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Abia acum am inteles Laura...
Tu nu ai veni de dragul Romaniei,tu doar vrei sa pleci de langa parinti,care momentan sunt in Canada;iar tu ai doua solutii:Anglia si Romania!
Atunci lasa chestiile alea cu patriotistismul...ca par ieftine,pe bune!
Fii sincera si raspunde la intrebarea daca si parintii tai s-ar intoarce cu tine in Romania nu-i asa ca ai dori sa pleci in alta parte numai sa nu fi langa ei si langa problemele lor???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #224  
Vechi 25.06.2011, 20:18:33
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Crestinismul s-a schimbat destul de la inceputurile lui. Ce parere au inaltii prelati despre sacrificiile umane, lapidari si sclavi acum? Erau prezente in biblie ca fiind ceva normal, chiar incurajate de Dumnezeu in numele credintei si mantuirii, iar acum iata ca nici un ortodox nu ar incuraja la asa ceva.

Iata un paradoxur aici. Desi crestinismul s-a schimbat, religia afirma ca este absoluta si nu are de ce sa se schimbe.

dragutza mea, la ce sacrificii umane te referi? la faptul ca Dumnezeu i-a testat credinta lui Avraam, cerandu-i-l ca jertfa pe fiul sau? si cand a fost sa-l jertfeasca i-a scos in cale o caprita si i-a lasat fiul in viata? la jertfele din vechiul testament ce se duceau la templu din roadele pamantului, si animale? pai asta era legea vechiului testament. Hristos ne cere alta jertfa... "jertfa Lui Dumnezeu, duhul umilit, inima infranta si smerita DUmnezeu nu o va urgisi"... faptele noastre bune, iubirea aproapelui, jertfa pentru aproapele, renuntarea la sine pentru binele lui... Hristos a adus lege noua, iar noi am pastrat-o neschimbata pana azi...
  #225  
Vechi 25.06.2011, 21:03:53
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Hristos a adus lege noua, iar noi am pastrat-o neschimbata pana azi...
"N-am venit sa schimb legea, ci s-o implinesc."

Spun mereu ca Vechiul Testament reprezinta litera legii, iar Noul Testament spiritul ei. Iisus nu a adus o lege noua, ci ne-a invatat sensurile legii date noua de Domnul.

Lege noua o consider pe cea din cuvintele "Lege noua va dau voua: sa va iubiti unii pe altii asa cum Eu v-am iubit pe voi." (pana la jertfa)
  #226  
Vechi 25.06.2011, 22:08:35
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Abia acum am inteles Laura...
Tu nu ai veni de dragul Romaniei,tu doar vrei sa pleci de langa parinti,care momentan sunt in Canada;iar tu ai doua solutii:Anglia si Romania!
Atunci lasa chestiile alea cu patriotistismul...ca par ieftine,pe bune!
Fii sincera si raspunde la intrebarea daca si parintii tai s-ar intoarce cu tine in Romania nu-i asa ca ai dori sa pleci in alta parte numai sa nu fi langa ei si langa problemele lor???
Mia femeie cu id arabesc , ne lasi ! De ce esti vicleana si insiduoasa pt a o determina pe fata sa nu se intoarca in PATRIA EI DATA DE DUMNEZEU ?
Sunt sigur ca nu fuge de parinti, ci simte chemarea harica catre ceea ce i-a fost dat de sus - spatiu geografic, credinta apostolica, locuri si duhovnici cu har, peisaje mirifice, ....

Ea de ce sa n-aiba parte de ceea ce strainii vor sa cumpere cu bani, adica locuri cu energii iesite din comun - Monastirea Craiman, Sinca Veche, Namaiesti, Cetatuia de Arges, Ceaslaul, Apuseni....?

Daca tu te-ai insotit cu un arab, ea de ce sa nu se intoarca in tara pt a-si gasi un roman ?

Ea nu vrea sa fuga, ci vrea sa se intoarca !

Toate neamurile pagane vor sa-si faca colonii in Romania , numa tu ai grija malefica sa-i spui unei romancute sa nu se intoarca in propria tara !

TU SA N-AI PARTE DE ACEASTA TARA , CA N-O MERITI !
  #227  
Vechi 25.06.2011, 22:14:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Mia femeie cu id arabesc , ne lasi ! De ce esti vicleana si insiduoasa pt a o determina pe fata sa nu se intoarca in PATRIA EI DATA DE DUMNEZEU ?
Sunt sigur ca nu fuge de parinti, ci simte chemarea harica catre ceea ce i-a fost dat de sus - spatiu geografic, credinta apostolica, locuri si duhovnici cu har, peisaje mirifice, ....

Ea de ce sa n-aiba parte de ceea ce strainii vor sa cumpere cu bani, adica locuri cu energii iesite din comun - Monastirea Craiman, Sinca Veche, Namaiesti, Cetatuia de Arges, Ceaslaul, Apuseni....?

Daca tu te-ai insotit cu un arab, ea de ce sa nu se intoarca in tara pt a-si gasi un roman ?

Ea nu vrea sa fuga, ci vrea sa se intoarca !

Toate neamurile pagane vor sa-si faca colonii in Romania , numa tu ai grija malefica sa-i spui unei romancute sa nu se intoarca in propria tara !

TU SA N-AI PARTE DE ACEASTA TARA , CA N-O MERITI !


?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ???????????

Astept sa-ti cer scuze!!!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 25.06.2011 at 22:30:30.
  #228  
Vechi 25.06.2011, 22:37:07
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
imi cer iertare frate pentru ironie, insa, de istorie si de apararea ortodoxiei (dreapta marturisire) S-a ocupat insusi Dumnezeu (stiut fiind faptul ca nimic nu se intampla fara voia Lui)... dar lupii de la vest vad ca avanseaza, avanseaza... Dumnezeu sa ne apere si sa ne intareasca in credinta!
Am devenit ortodocsi, in mare parte, din cauza presiunii venite dinspre bulgari. Nu stiu unde vezi tu lupi din vest avansand. Biserica Catolica pierde enoriasi intr-o veselie in Europa, mai au ceva priza prin America de Sud. Singura religie in crestere in Europa e islamul. Si secularismul, doar ca ala nu e religie.

Citat:
inca ceva, Vestul este faramitat in sute de bucatele (confesiuni si secte) si toate s-au desprins din catolicism. de ce frate konjiro, de ce catolicismul s-a faramitat in sute si sute de confesiuni si secte, iar Estul cu Ortodoxia sa a ramas triumfator, puternic in credinta, dreapta? incerc sa dau eu un raspuns, pentru ca de cand s-a rupt de Biserica Una intemeiata intru inceput de apostoli, a pierdut Harul Duhului Sfant! de aia!
Biserica Catolica s-a faramitat pentru ca in Vest a aparut o masa critica de oameni educati, care au fost suficienti incat intrebarile puse de ei apropo de doctrina catolica sa nu poata fi trecute cu vederea. Vestul a avut universitati din secolul 14, vrei sa iti spun cand a aparut prima pe la noi?

In plus, ti se pare atat de nerezonabil ce a cerut Luther, si anume ca Biblia sa fie accesibila in germana? Crezi ca nu ar fi fost mai bine si pentru ortodocsi, daca slujba se tine in romana, in loc de o limba pe care nu o intelegea nimeni?

Chiar vorbeam cu un preot catolic despre asta, si el imi spunea ca, dupa parerea lui, faptul ca Biserica Catolica a dat piept atat cu Reforma, cat si cu stiinta acum cateva sute de ani (si a pierdut, in ambele cazuri) a fost o binecuvantare, pentru ca le-a dat ocazia sa isi puna intrebari legate de propriile actiuni. Vei observa ca Biserica Catolica are o atitudine mult mai respectuoasa fata de stiinta, pentru ca are la activ un mare numar de batalii pierdute.

Lucru care nu s-a intamplat in Estul ortodox. Asa ca, daca ortodoxia nu s-a rupt, e din cauza ca nu prea a avut cine sa o rupa. Are prea putin de a face cu coeziunea ortodocsilor.

Citat:
ortodoxia este aceeasi de 2000 de ani, de la apostoli...
Haha. Asta e buna. Spune-mi, te rog, care dintre apostoli a adus in discutie Sfanta Treime?

Citat:
pentru ca omul este acelasi ca structura interioara, chiar daca se schimba decorul, scena teatrului, actorii vor fi acceasi, nu trebuie "modernizata" credinta pe motiv ca e invechita, sau ca s-au schimbat vremurile, asta e o prostie...
Omul nu este acelasi. Nu mai suntem aceeasi cu cei de acum 2000 de ani, nici genetic si nici cultural. Cunoastem infinit mai multe lucruri, si traim intr-o cu totul alta lume.

Religia are doua optiuni: va tine pasul cu vremurile, sau va disparea. Despre oricare religie ar fi vorba.

Citat:
Filandezii sunt ortodocsi de asemenea
Sigur ca da. Fix 1,1%. Vezi aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Finland

Citat:
In Biblie nu scrie de sclavi,scrie de slugi,gen slujitori,acum se folosesc termeni gen menajera,majordon dastea care si acum exista.
In care versiune? De modificarile aduse la traducere ai auzit? S-a modificat din "sclav"in "servitor" atunci cand sclavia nu a mai fost acceptabila social, si doar nu puteau sa lase asa, sa vina ateii aia rai si sa le spuna ca Biblia sustine sclavia, nu?

Citat:
Hristos a adus lege noua, iar noi am pastrat-o neschimbata pana azi...
Te rog frumos sa postezi citatul exact din Noul Testament in care Iisus spune, explicit, ca legile din Vechiul Testament, in totalitatea lor, nu se mai aplica.

Citat:
Toate neamurile pagane vor sa-si faca colonii in Romania , numa tu ai grija malefica sa-i spui unei romancute sa nu se intoarca in propria tara !
Si care ar fi acele neamuri, ma rog?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #229  
Vechi 25.06.2011, 22:47:20
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ???????????

Astept sa-ti cer scuze!!!!!
Iarta-l, Yasmina , ca nu stie ce spune !
  #230  
Vechi 25.06.2011, 23:06:34
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Vrei sa te intorci acasa?Ce mai astepti?Apocalipsa....?Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07